παιδια αμα ξερει κανενας κανεναν καταλληλο γιατρο Σαλλονικα ας μου στειλει ενα μηνυμα.
καταλληλο τουλαχιστον να μας κανει τις σωστες εξετασεις να μας γραψει τις σωστες εξετασεις να ξερουμε τι εχουμε ακριβος....
αν και βλεπω ανενεργο το σιτε γενικα...
εσεις οι ασυμπτοματικοι και οι παλιες καραβανες αμα θελετε μπειτε καμια βολτα να μας ανοιξετε τα ματια γιατι με τοσα που διαβασα εδω μεσα οπωσδηποτε χρειαζομαι καποιον να βαλει μια σειρα στο μυαλο μου  :o :P
Πρωτα συμπτωματα στα 28 μου (2011) ( τσουξιματα κατα την ουριση και της εξπερματιση).Τα αποτελεσματα των εξετασεων βγαλανε ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα χαμηλη κινηση σπερματοζωαριων γενικα πατος.6 μηνη χρηση αντιβιοτικων τα μικροβια φυγαν και δεν ξαναεμφανιστηκαν αλλα τα τσουξιματα παρεμειναν,
τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν μετα απο ενα χρονο για τρεια χρονια με την μετακομιση μου στο εξωτερικο και ξανα καναν την επανεμφανιση τους προ δυετιας με την επιστροφη μου Ελλαδα(μυστηρια πραγματα)

Γεια σου Jimm,

ποιος είναι ασυμπτωματικός ;; :)
Για να απαντήσω γρήγορα στην ερώτηση σου, έχεις στην Θεσσαλονίκη τον dr. Ζούμπο, που ειδικεύεται στην προστατίτιδα. Κι εγώ (από Αθήνα) την καθοδήγηση του ακολουθώ αυτόν τον καιρό. Στον συνιστώ κι ελπίζω να σε βοηθήσει το ίδιο - η κάθε περίπτωση προστατίτιδας είναι διαφορετική - σε άλλους πιο ήπια, σε άλλους πιο έντονη, με ποικίλα συμπτώματα, κατά κύριο λόγο στην περιοχή της πυέλου.

Τώρα, πολλοί παλεύουμε ακόμα με ενοχλήσεις στο ουροποιογεννητικό, είτε λέγεται προστατίτιδα, είτε ουρηθρικό σύνδρομο, είτε ορχεοδιαστροφίτιδα, είτε .... - κι εγώ στις δοκιμές είμαι - με αυξομειώσεις στα συμπτώματα το τελευταίο 2 μηνο, ελάχιστες φορές αρκετά καλά - ποτέ "εντελώς καλά", αλλά για κανένα λόγο δεν χάνω το κουράγιο μου.

Το πάλεωα με αντιβιώσεις - όσο είχα λόγο για να τις πάρω, δηλ με μετά από θετικές σε μικρόβιο διαγνωστικές εξετάσεις - παλεύω τώρα με ματζούνια, βελονισμούς, διατάσεις, αραιές εκσπερματώσεις (πλέον και με ένα αγχολυτικό xaxax - κι ένα αντικαταθλιπτικό - dumirox) για να ηρεμήσω από μια επιδείνωση εν μέσω αντιβίωσης μετά από εκσπερμάτιση. ..χρειαζότανε...μακάρι να τα χα πάρει από το Δεκέμβρη. Θα είχα γλυτώσει και τις εμβοές που δημιουργήθηκαν από την υπερβολική ένταση και πίεση στο κεφάλι που μου προκαλούσαν τα έντονα συμπτώματα της προστατίτιδας για μεγάλο διάστημα - κυρίως Νοέμβρη- Γενάρη.

Το ΚΝΣ μου (κεντρικό νευρικό σύστημα) χαλάρωσε - εννοείται μετά από επίσκεψη και καθοδήγηση από ψυχίατρο.

Δεν υπάρχει πανάκεια γι αυτή την πάθηση Jimm.
Από ματζούνια μπορεί να σου δουλέψει οτιδήποτε π.χ Quercetin, ProstaQ, Q-Urol, Prostenal, Prostavital...κτλ γενικά σκευάσματα με τσουκνίδα, saw palmetto, κουερσετίνη κ.α
Βασική λένε ότι είναι η νωπή γύρη μελισσών κι ένα αλλο σκεύασμα γνωστό παλιά ως cernilton που δεν είναι αλλο απο το εκχύλισμα γύρης σίκαλης (θα το βρεις με το όνομα pollen aid της γκραμινεξ αν το αμαζονάρεις) - βέβαια πολλά από τα παραπάνω σκευάσματα περιέχουν συνδυσαμούς αυτών - ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να δουλέψει σε έσενα εκτός εάν αρχίσεις τις δοκιμές.

Όλα αυτά εφόσον δεν έχεις μικρόβια μετά από εξετάσεις - ουρων-σπέρματος-προστατικού εκκρίματος (stamey mears) - κάνε κι ένα SPI Test κι ένα σπερμοδιάγραμμα και συζήτα τα αποτελέσματα με το γιατρό σου.

Διατάσεις και γενικοτερη χαλάρωση βοηθάνε παρα μα πάρα πολύ ! Έχε το υπόψιν σου.

Πρωτόκολλο Wise Anderson - προσέγγισε τον dr. Ζούμπο (που σου πρότινα και παραπάνω) να σου πει αν είσαι υποψήφιος.
Εμφάνιση στα 33. Οξεία Προστατίτιδα. Λαθος διάγνωση (ουρολοίμωξη) από παθολογο και λάθος αρχικη αντιβίωση-Fugentin αντί για κινολονη. Μικρόβιο: Klebsiella. Mετα από 9 μερες σωστη διάγνωση και αλλαγή σε κινολόνη. Εντελως καλα. Αλλα μετα από 10 μέρες - στην πρωτη εκσπερματιση μετα το αρχικο επεισόδιο (19 μερες μετα δηλ), ακαριαία εκκινηση συμπτωμάτων χρόνιας προστατιτιδας - Πόνος, γδάρσιμο στη βαση του πέους, τράβηγμα στην κοιλιά και συνεχης επιδείνωση.

Φυσικά σε περίπτωση που έχεις και θέματα στην ούρηση, ένα alpha-blocker (zidrolin-Xatral OD κτλ κτλ) είναι MUST.

Διάβασε σε παρακάλώ προσεκτικά αυτό το λινκ στο Medscape - στο έχω κάνει direct κατευθείαν στο treatment - όπου κάνει μια σύνοψη σε όλες τις πιθανές θεραπείες - αντιβιοτικές-ματζουνικές-φυσικοθεραπευτικές-βελονιστικές-διουρηθροθερμομικροκυματικές-μυοχαλαρωτικές - προστατομαλλακτικές κτλ...για να αποκτήσεις μια αρχική ολοκληρωμένη εικόνα.
Εμφάνιση στα 33. Οξεία Προστατίτιδα. Λαθος διάγνωση (ουρολοίμωξη) από παθολογο και λάθος αρχικη αντιβίωση-Fugentin αντί για κινολονη. Μικρόβιο: Klebsiella. Mετα από 9 μερες σωστη διάγνωση και αλλαγή σε κινολόνη. Εντελως καλα. Αλλα μετα από 10 μέρες - στην πρωτη εκσπερματιση μετα το αρχικο επεισόδιο (19 μερες μετα δηλ), ακαριαία εκκινηση συμπτωμάτων χρόνιας προστατιτιδας - Πόνος, γδάρσιμο στη βαση του πέους, τράβηγμα στην κοιλιά και συνεχης επιδείνωση.

Να στε καλα παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.....θα κλεισω ενα ραντεβου με τον κ Ζουμπο και ενημερωνω για εξελιξεις στο αμεσο μελλον.
Πρωτα συμπτωματα στα 28 μου (2011) ( τσουξιματα κατα την ουριση και της εξπερματιση).Τα αποτελεσματα των εξετασεων βγαλανε ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα χαμηλη κινηση σπερματοζωαριων γενικα πατος.6 μηνη χρηση αντιβιοτικων τα μικροβια φυγαν και δεν ξαναεμφανιστηκαν αλλα τα τσουξιματα παρεμειναν,
τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν μετα απο ενα χρονο για τρεια χρονια με την μετακομιση μου στο εξωτερικο και ξανα καναν την επανεμφανιση τους προ δυετιας με την επιστροφη μου Ελλαδα(μυστηρια πραγματα)