10 Δεκεμβρίου, 2019, 08:08:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Μάρτιος, 2020, 08:30:27 ΜΜ από santan
Πρόσφατα ανακάλυψα τό φόρουμ και ομολογώ βρήκα ιστορίες, απόψεις και περιγραφές, ιδιαίτερα από τα παλιότερα μέλη, που πραγματικά αξίζει να διαβάσεις ξανά και ξανά. Αυτό το φόρουμ είναι το αποτέλεσμα του πείσματος να βρούν απαντήσεις και να αποδείξουν ότι το χρόνιο πυελικό άλγος, αν και ζόρικο, έχει γιατρειά. Υπάρχουν όπλα για να το πολεμήσεις, υπάρχουν τρόποι για να το νικήσεις ακόμα κι αν η περίπτωσή σου φαίνεται "δύσκολη". Και μην παρεξηγηθώ. Παράμετροι: δεκάδες. Πολύπλοκο; Πολύ. Ε και; Ένα βήμα τη φορά. Ούτε γιατροί είμαστε ούτε θα γίνουμε. Μπορούμε όμως να καταλάβουμε τι μας συμβαίνει και να βρούμε τον καλύτερο τρόπο να το αντιμετωπίσουμε.

Η δική σου περίπτωση, εσένα που διαβάζεις αυτό το κείμενο τώρα, ποιά είναι;

Πρόσθεσα το ιστορικό μου πρίν γράψω αυτές τις γραμμές, και προτείνω σε κάθε επισκέπτη να κάνει το ίδιο.

Γιατί;

1. Τα είπες, τα μοιράστηκες με κάποιους που καταλαβαίνουν τι περνάς. Ανώνυμο είναι όπως και να έχει.
2. Ίσως κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει ακούσει κάτι που σε ενδιαφέρει και αυτό δεν έχει γραφτεί ήδη. Μπορεί να πάρεις μια ιδέα που δεν είχες μέχρι σήμερα. Και αντίστροφα.
3. Μπορείς να συγκρίνεις την περίπτωσή σου με άλλες. Όσο πιο πολλά τα ιστορικά μας, τόσο πιο πολλές πληροφορίες έχουμε.
4. Τα ιστορικά θα μας βοηθήσουν όλους να δούμε πως κινείται η ιατρική σήμερα σε σχέση με το χρόνιο πυελικό άλγος.
5. Ενημερώνεις και ενημερώνεσαι. Προειδοποιείς και προειδοποιείσαι. Προστατεύεις και προστατεύεσαι. Θα ήθελα πολύ να ήξερα όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ νωρίτερα. Εσύ;

Παιδιά δεν ντρεπόμαστε. Δεν χρειάζεται. Με τη συμμετοχή όλων όμως μπορούμε να φτιάξουμε μια δυνατἠ παρέα!

Τροποποιώ αυτό το κείμενο σχεδόν τρεις μήνες αφού το ξεκίνησα. Βλέπω σχεδόν κάθε μέρα 50-100-μέχρι και 185 ρεκόρ επισκεπτών στην ιστορία του φόρουμ το τελευταίο διάστημα. Ελάχιστοι όμως αποφασίζουν να μπούν στην διαδικασία να γράψουν το ιστορικό τους, να μοιραστούν εμπειρίες, γνώσεις, ανησυχίες.
Φίλοι δεν λειτουργεί έτσι. 2-3 άνθρωποι τώρα που μιλάμε (και αναφέρομαι στους διαχειριστές-ιδιοκτήτες του φόρουμ χωρίς να τους γνωρίζω προσωπικά) πληρώνουν κάθε χρόνο και βάζουν την δουλειά τους εδώ για να συνεχίσουν αυτές οι πληροφορίες να είναι διαθέσιμες σε όλους μας. Έχει γίνει πολύ δουλειά και αν είμαστε πολλοί μπορεί να γίνει περισσότερη. Προτείνω να μαζευτούμε. Όλοι μας ξοδεύουμε χρόνο στο ψάξιμο. Βρίσκουμε πληροφορίες. Τις αξιολογούμε. Για να αντιμετωπίσουμε τα συμπτώματα, έχουμε έναν κοινό στόχο. Δεν είναι πιο εύκολο να στηρίξουμε ό ένας τον άλλο????

Τι λέτε;;;;;; Σχόλια παρακαλώ!!!

Συμφωνώ. Το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι πρώτα να διαβάσουν το "νέοι ασθενείς διαβάστε εδώ" και σιγά σιγά θα βγάλουν άκρη. Οι περισσότεροι γιατροί δεν θα τους δώσουν απαντήσεις και στην καλύτερη θα τους δώσουν μια αντιβίωση, πολλές φορές τύφλα. Χωρίς εξετάσεις.
Κάτι ακόμα δεν είναι ωραίο να χάνονται άτομα που ήταν ενεργά και δεν ξέρουμε την κατάσταση τους. Αλλά ταυτόχρονα τους ευχαριστώ γιατί μου μάθανε τόσα πολλά.
Είναι κάτι ανώνυμο πείτε αυτό που θέλετε.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

να είσαι καλά 123!
πιστεύω ότι πρέπει να καταλάβουμε όσο περισσότεροι ομοιοπαθείς γίνεται, το τεράστιο όφελος που μπορούμε να έχουμε αν φτιάξουμε μια κοινότητα που μοιράζεται συνεχώς, ιδέες, γνώσεις, απόψεις και εμπειρίες.
Καλή δύναμη!