Καλησπέρα παιδιά μετά απο πολλές ώρες διαβάσματος αποφάσισα και γω να γράψω για τη δικιά μου ταλαιπωρία. Ολα ξεκινήσανε πριν 3 μήνες και κατι μέρες .Ξαφνικά ένοιωσα ενα τσίμπημα ανάμεσα στα πόδια μου βαθιά στο περίνεο .
Μέτα απο 5 μέρες σε κάποια στιγμή πονούσε πολυ και ο πρωκτός μου ε και κάπου εκεί αποφάσισα να πάω σε ουρολόγο
ο οποίος μου έκανε ένα υπέρηχο και τα βρήκε όλα καλά απ μεγεθη προστατη νεφρα  . Μου λέει έχεις προστατίτιδα χαλάρωσε πάρε μια αντιβίωση baktirmel για 10 μέρες και θα σού περάσει αν δεν σου περάσει θα φύγει με το καιρό και είμαι σίγουρος οτι δεν έχεις μικροβιο η βακτηριο .  να μην τα πολυλεω δεν περασε  και τού ζήτησα να κάνω εξετάσεις και μετα απο τη καλλιέργεια σπέρματος και ουρων στο σπερμα  βρεθηκε μικρη αποικια εντεροκοκου στα ουρα ολα καλα  μου έδωσε FOURONIL και ηταν της αποψης μην ξαναασχολεισε  ναι αλλα εγω πονουσα.Καπου εκεί αλαξα γιατρο ο 2ος Γιατρός μου είπε οτι έχω χρονια βακτιριακή προστατιτιδα μετα απο 2η καλιεργεια σπέρματος βγήκε μικρή αποικία Ε coli  και με αντιβίωση θα περάσει παίρνω 20 μέρες prixina και μετα  liberprosta 2 πρωι 2 βραδυ ε στις 15 μερες που σταμάτησα αρχισα παλι να ποναω πολυ . Τώρα ξαναπήρα 10 μερες PRIXINA  και μια απο τα ιδια ο μοναδικός πόνος στο περίνεο παραμένει δυνατός και πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ εδωσα παλι καλιεργεια σπέρματος και ξεκινησα τωρα   TABRIN και βλέπουμε εχω χάσει τη ζωή μου και κινδυνεύω να χάσω και τη δουλειά μου έχω οικογένεια και παιδί αυτο πού μου κάνει εντύπωση είναι πως ο πόνος είναι μονο στο περινεο αν καποιος έχει κάποια συμβουλή για μένα θα θελα να την ακούσω Ο γιατρός μου μου λέει υπομονή και θα περάσει παιδια θέλω τη βοήθεια σας ευχάριστω. Πονάω μόνιμα δεν με ανακουφίζουν  τα παυσίπονα και στη δουλειά μου έχω βάρη .   

Νίκο καλημέρα. Καταρχήν χαλάρωσε και ηρέμησε. Άγχος, παράνοια, και στρεσογόνες καταστάσεις σίγουρα δεν είναι επιθυμητές για την περίπτωσή μας.Εν αντιθέσει επιβαρύνουν την κατάσταση στα συμπτώματα. Στη κοινότητα που μπήκες είμαστε όλοι προστατιδοπαθείς, και όπως βλέπεις ακόμα ζωντανοί. Κοινώς μη φοβάσαι και τρομοκρατείσαι για το χειρότερα γιατί δεν πρόκειται να πεθάνεις απο την προστατίτιδα. Θα χρειαστείς πάντως σίγουρα υπομονή, επιμονή και κυρίως μεθοδικότητα. Υπάρχουν άτομα που ταλαιπωρούνται χρόνια ολόκληρα (και εγώ μέσα) και οχι λίγους μήνες όπως εσύ, για αυτό ηρέμησε για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις όσο είναι ακόμα νωρίς για σένα.
Είναι μια πολυπαραγοντική πάθηση και για αυτό δε σημαίνει οτι αν κάνεις το ένα και οχι το άλλο θα γιατρευτείς. Πρέπει να αλλάξεις συνήθειες και συνθήκες ζωής, να περάσεις στο μεταίχμιο πλέον την υγιεινής ζωής, να σταματήσεις τις κρεπάλλες και τις καταχρήσεις, και να αρχίσεις να φροντίζεις τον εαυτό σου, που προφανώς τόσα χρόνια είχες παραμελήσει.

Διάβασε καλά το forum, είναι οτι πολυτιμότερο θα βρεις για την πάθησή μας, και φρόντισε να εμβαθύνεις και να κατανοήσεις τι μας συμβαίνει. Μόνο έτσι θα το αντιμετωπίσεις, καθώς θα πρέπει εσύ ο ίδιος να καθοδηγείς την πορεία σου, και να μην αφήσεις κανέναν "γιατρό" να σε παραπέμψει ηθελημένα σε λάθος προσανατολισμό. Σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογα άτομα εκεί έξω, αλλά πολύ σπάνια και για αυτό δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς.

Η αρχική αντιβίωση για τον εντερόκοκο που βρέθηκε, χορηγήθηκε βάση αντιβιογράμματος ή κουτουρού? Πρέπει να γνωρίζεις οτι δεν αρκεί μόνο να πάρεις φάρμακα για την αντιμετώπιση του μικροβίου, αλλά να είναι και τα σωστά. Μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με τυχαίες αντιβιώσεις. Φρόντισε να γίνεται σωστή διάγνωση και να παίρνεις αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος για να χτυπήσεις το εκάστοτε μικρόβιο. Σίγουρα σε αιφνίδιους και έντονους πόνους ο γιατρός δίνει άμεσα αντιβίωση για να καταπραΰνει τα συμπτώματα, αλλά η σωστή αντιβίωση πρέπει να δίνεται κατόπιν αντιβιογράμματος.

Επίσης πρέπει να ξέρεις οτι τα συμπτώματα δεν φεύγουν πάντα άμεσα με την χορήγηση αντιβίωσης, για αυτό μη σταματάς τις αντιβιώσεις στη μέση. Με την αντιβίωση καταστρέφεται η χλωρίδα πολλές φορές.Ίσως θέλει κάποιο διάστημα μετά το πέρας ώστε να επανέλθει η ισορροπία.

Αρχικά χαλάρωσε γιατί πρέπει να ξέρεις οτι λύση θα βρεθεί. Για μένα το σωστό είναι πρώτα να χτυπήσεις ορθά τα μικρόβια και μετά να ασχοληθείς με περαιτέρω παράγοντες της πάθησης (διατροφή, έντερο, πυελικό πρόβλημα, διαλογισμό, αντικαταθλιπτικά κτλπ).

Δυστυχώς όπως είπε και κάποιος πρόσφατα το forum πλέον έχει πεθάνει, και τα παλιά έμπειρα μέλη δεν είναι πλέον εδώ να μας συμβουλεύσουν. Παρόλα αυτά υπάρχει τεράστια γνώση που μπορεί να σε κατατοπίσει για να αποφύγεις λάθη. Οτι θες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε και πιστεύω οτι η κοινότητα σιγά σιγά θα χτιστεί και πάλι και θα μπορεί να προσφέρει βοήθεια σε νέους ταλαιπωρημένους προστατιδοπαθείς.

Φίλε Νίκο καλησπέρα,

Πάντα πίστευα στην βοήθεια στον διπλανό αλλά είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση ως χρόνια παθών και δεν μπορώ όπως θα ήθελα.

Επαφές συνεχίζεις με την γυναίκα και αν ναι είναι πάντα με προφυλακτικό;
Τρέχοντα συμπτώματα:
1) Στύση: Να κλαίω εγώ και να γελάν οι άλλοι.
2) Πόνος στους όρχεις (ιδιαίτερα στον έναν)
3) Παράξενη ελαφρώς ελαιώδης αίσθηση στην βάλανο (σαν απλυσιά) που αποτυπώνεται στο εσώρουχο σαν κιτρινίλα (δεν είναι ούρα) και συνοδεύεται από μυρωδιά ψαρίλας.
4) Ούρηση με πεσμένη πίεση
5) Περιστασιακά αίσθημα σπασμών στην περιοχή του περίνεου
6) Καλλιέργειες ούρων και σπέρματος καθαρές.

Παράθεση από: niklop στις 05 Μάρτιος, 2019, 03:27:31 ΜΜ
Νίκο καλημέρα. Καταρχήν χαλάρωσε και ηρέμησε. Άγχος, παράνοια, και στρεσογόνες καταστάσεις σίγουρα δεν είναι επιθυμητές για την περίπτωσή μας.Εν αντιθέσει επιβαρύνουν την κατάσταση στα συμπτώματα. Στη κοινότητα που μπήκες είμαστε όλοι προστατιδοπαθείς, και όπως βλέπεις ακόμα ζωντανοί. Κοινώς μη φοβάσαι και τρομοκρατείσαι για το χειρότερα γιατί δεν πρόκειται να πεθάνεις απο την προστατίτιδα. Θα χρειαστείς πάντως σίγουρα υπομονή, επιμονή και κυρίως μεθοδικότητα. Υπάρχουν άτομα που ταλαιπωρούνται χρόνια ολόκληρα (και εγώ μέσα) και οχι λίγους μήνες όπως εσύ, για αυτό ηρέμησε για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις όσο είναι ακόμα νωρίς για σένα.
Είναι μια πολυπαραγοντική πάθηση και για αυτό δε σημαίνει οτι αν κάνεις το ένα και οχι το άλλο θα γιατρευτείς. Πρέπει να αλλάξεις συνήθειες και συνθήκες ζωής, να περάσεις στο μεταίχμιο πλέον την υγιεινής ζωής, να σταματήσεις τις κρεπάλλες και τις καταχρήσεις, και να αρχίσεις να φροντίζεις τον εαυτό σου, που προφανώς τόσα χρόνια είχες παραμελήσει.

Διάβασε καλά το forum, είναι οτι πολυτιμότερο θα βρεις για την πάθησή μας, και φρόντισε να εμβαθύνεις και να κατανοήσεις τι μας συμβαίνει. Μόνο έτσι θα το αντιμετωπίσεις, καθώς θα πρέπει εσύ ο ίδιος να καθοδηγείς την πορεία σου, και να μην αφήσεις κανέναν "γιατρό" να σε παραπέμψει ηθελημένα σε λάθος προσανατολισμό. Σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογα άτομα εκεί έξω, αλλά πολύ σπάνια και για αυτό δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς.

Η αρχική αντιβίωση για τον εντερόκοκο που βρέθηκε, χορηγήθηκε βάση αντιβιογράμματος ή κουτουρού? Πρέπει να γνωρίζεις οτι δεν αρκεί μόνο να πάρεις φάρμακα για την αντιμετώπιση του μικροβίου, αλλά να είναι και τα σωστά. Μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με τυχαίες αντιβιώσεις. Φρόντισε να γίνεται σωστή διάγνωση και να παίρνεις αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος για να χτυπήσεις το εκάστοτε μικρόβιο. Σίγουρα σε αιφνίδιους και έντονους πόνους ο γιατρός δίνει άμεσα αντιβίωση για να καταπραΰνει τα συμπτώματα, αλλά η σωστή αντιβίωση πρέπει να δίνεται κατόπιν αντιβιογράμματος.

Επίσης πρέπει να ξέρεις οτι τα συμπτώματα δεν φεύγουν πάντα άμεσα με την χορήγηση αντιβίωσης, για αυτό μη σταματάς τις αντιβιώσεις στη μέση. Με την αντιβίωση καταστρέφεται η χλωρίδα πολλές φορές.Ίσως θέλει κάποιο διάστημα μετά το πέρας ώστε να επανέλθει η ισορροπία.

Αρχικά χαλάρωσε γιατί πρέπει να ξέρεις οτι λύση θα βρεθεί. Για μένα το σωστό είναι πρώτα να χτυπήσεις ορθά τα μικρόβια και μετά να ασχοληθείς με περαιτέρω παράγοντες της πάθησης (διατροφή, έντερο, πυελικό πρόβλημα, διαλογισμό, αντικαταθλιπτικά κτλπ).

Δυστυχώς όπως είπε και κάποιος πρόσφατα το forum πλέον έχει πεθάνει, και τα παλιά έμπειρα μέλη δεν είναι πλέον εδώ να μας συμβουλεύσουν. Παρόλα αυτά υπάρχει τεράστια γνώση που μπορεί να σε κατατοπίσει για να αποφύγεις λάθη. Οτι θες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε και πιστεύω οτι η κοινότητα σιγά σιγά θα χτιστεί και πάλι και θα μπορεί να προσφέρει βοήθεια σε νέους ταλαιπωρημένους προστατιδοπαθείς.

λες φιλε μπου οτι να παιρνουμε αντιβιωσεις μετα απο αντιβιογραμμα.
και λεω . εμενα με εβγαλε εντεροκοκο στο σπερμα  και μου εδωσε  λεβοφλοξασινη ταβανικ αν και σεν  ητνα γραμμενο ουτε ευαισθητα ουτε σταναθεκτικα...
σιπροξιν εγραφε  ευαισθητο, πητα τελικα ταβανικ
κακαλα εκνα, περασαν 15 μερες με ταβανικ αλλα  τιποτα..
περασαν αλλλες 15 μερεςς  και υποφερω...
καιγομαι  απο κατω και   μεσα στηνν ουρηθρα ... και εχω κατι σαν χαλικι συνηθως πισω απο τουσ ορχεις ...    ητνα λαθος το ταβανικ?

Γεια σασ παιδια μετα απο πολυ καιρο σασ ξαναγραφω το μαρτυριο μου συνεχιζεται ειμαι ανικανοσ για εργασια και ποναω μονιμα πλεον εχω χασει τη δουλεια μου και μαλλον σιγα σιγα χανω τα παντα ...
θα σας πω για τη συνεχεια του ιστορικου μου και περιμενω τισ γνωμεσ σασ .
Τελικα απευθηνθηκα σε αλλον γιατρο καθηγητη πληρωσα 100 ευρω και μου πε προστατοδυνια κατσε να ηρεμησεισ παρε liberprosta και θα περασει ... τι να κανω και γω στραφηκα στην ομοιοπαθητικη οπου συνηλθα καπωσ για λιγο μεχρι που απλα καταλαβα οτι ειμαι σε συντηρηση εωσ και εξαρση εκτοσ το πρωτο μηνα που πηγα καλα  μετα παλι χαλια αντεξα 3 μηνεσ και την αφησα πλεον την ομοιοπαθητικη  πηγα σε ενα καλο καθηγητη στη θεσσαλονικη που ειμαι ακομα και τωρα ειδε τισ παλιεσ μου εξετασεισ μου λεει εχετε μη βακτηριακη προστατιτιδα για αυτο πονατε καμια σχεση με ψυχολογικα απο τον πονο εχετε ανγχος και στρεσσ με 3 κρουστικα κυματα και μια δακτιλικη μαλαξη η προστατιτιδα περασε η φλεγμονη μου ειπε γιατρευτικατε κυριε μου παρτε και αντικαταθλιπτικα να συνελθουν οι νευροδιαβιβαστες και με τη φυσικοθεραπεια σε μια αριστη και γνωστη φυσικοθεραπευτρια στη θεσσαλονικη μου (βρηκε τη πυελικη περιοχη χαλαρη και καποια σημεια πονου οπου με δακτυλικο μασαζ τα παλευει και καποιεσ ασκησεισ ) δεν χρειαζεστε αλλα κρουστικα κυματα θα ειστα ενταξει ολα καλα τελειωσατε σε 15 μερεσ θα στε αλλος ανθρωπος  . αλλα το θεμα ειναι οτι εγω εχω ψοφησει στο πονο μονο στο περινεο εδο και 10 μερεσ παιρνω αντικαταθλιπτικα περιμενω να δουλεψουν παιδια δεν αντεχω ποναω παρα πολυ σε σημειο να μην μπορω να κοιμηθω και να φαω ο γιατρος λεει θα περασει τι να κανω εχω παει παντου εχω κανει τα παντα δεν αντεχω αλλο εχω παρει λεφτα απο ολους ειμαι σε απελπισια τωρα που γραφω καιγομαι απο κατω ποναω αταματητα και μονιμα για ανγχοσ και στρεσσ ειμαι φουλ παιδια πεστε μου κατι μια γνωμη θα δουλεψουν τα αντικαταθλιπτικα οι πονοι μοθ δυναμωσαν πολυ εχω σκασει δεν εχω δυναμη ουτε να οδηγησω θα διαλυθει και οι οικογενεια μου ουτε το παιδι μου δεν εχω δυναμη να κρατησω

γεια σου φιλε ελπιζω απο τοτε που εγραψες το μνμα να εχεις αντιμετωπισει το προβλημα,εγω ειχα φαγουρα στο περινεο καθως κ αλλα συμπτωματα αλλα το αντιμετωπισα με ενδοφλεβια tasosin.βεβαια το πηρα κατοπιν εντολης ιατρου κ λοιμοξιολογου 16 μερες ανα 8 ωρες