Εδώ γράφουμε απόψεις και σχόλια πάνω στις θεραπείες με αντιβίωση για τη χρόνια προστατίτιδα

Οι θεραπειες με αντιβιώσεις ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ και το λεω αυτο μετα απο ατελείωτο χαπακωμα με καθε ειδους σκευασμα.Στην αρχη ηρεμουν λιγο τα συμπτώματα αλλά μετα τιποτα!!!Και το μονο που έχω καταφερει ειναι να διαταραχτει η χλωριδα και γενικα η ισορροπία στον οργανισμό μου και τωρα πρέπει να βρω τρόπο να την αποκαταστήσω(αν ποτε το καταφέρω). :'(
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Μαρκελε αυτο νομιζω οτι δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις. Ας πουμε εγω οταν πρωτοεμφανισα χ.π.εκανα αγωγη με αντιβιωση και δεν ειχα συμπτωματα για περιπου 2 χρονια. Νομιζω οτι εξαρταται απο την περιπτωση. Αλλωστε μην ξεχνας οτι η ασθενεια εχει το χαρακτηρισμο χρονια, που σημαινει οτι ολικα δεν θεραπευεται πραγμα που μου ειπε και ο πρωτος γιατρος που τη διεγνωσε. Αρα νομιζω το σημαντικο ειναι να την διαχειριζεσαι(την χ.π.) οσο το δυνατον καλυτερα για να μην σε ενοχλει για μεγαλα χρονικα διαστηματα. Να τα περιοριζεις οσο το δυνατον περισσοτερο. Σε καποιους λοιπον μπορει τα αντιβιωτικα να ΄΄πιανουν΄΄ περισσοτερο απο καποιους αλλους.

#3 12 Ιανουαρίου, 2012, 12:09:40 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιανουαρίου, 2012, 04:17:57 ΜΜ από Phaethon
Mimisbest: συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά θέλω να επαναδιατυπώσω κάποιες θέσεις μου, μερικές από τις οποίες έχω διατυπώσει και στο ιστορικό μου:

α) Σε κάποιους ασθενείς που πρωτοεμφανίζονται τα γνωστά συμπτώματα, μπορεί όντως να  φταίει μόλυνση και ευαισθησία σε κάποιο μικρόβιο. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται ως αρχική αγωγή κατάλληλη αντιβίωση για ΜΕΓΑΛΟ χρονικό διάστημα (περίπου 1 μήνα).  ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ.

β) Στο μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που εμφανίζονται τα συμπτώματα αυτά, οι αιτίες πιστεύω είναι νευρομυικής φύσεως, στρες, ορθοπεδικές αιτίες. Οι ουρολόγοι απλά τους διαγνώσκουν "προστατίτιδα" όπως και στην προηγούμενη κατηγορία και τους χορηγούν αντιβίωση. Αυτό ξέρουν, αυτό τους θυμίζει, αυτό λένε. Αν οι πόνοι ήταν στο κεφάλι θα κάνανε διάγνωση "ημικρανία" και αν ήταν σε ένα μυ θα λέγανε "θλάση".

Σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό από αυτούς, τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν λίγο ή τελείως κατά τη διάρκεια της αγωγής γιατί 1) απλά τα αίτια που τους οδήγησαν πάνω από το κατώφλι της εμφάνισης συμπτωμάτων δεν ήταν ιδιαίτερα έντονα και ούτως η αλλοιώς θα καταλλάγιαζαν από μόνα τους σε λίγο καιρό (σαν να σου δίνουν αντιβίωση όταν έχεις μια μελανιά στο γόνατο και καθώς επουλώνεται να νομίζεις ότι γι'αυτό βοήθησε η αντιβίωση) 2) η αντιβίωση λειτουργεί ως placebo (παίρνω φάρμακο άρα θα γίνω καλά) 3) Η αντιβίωση έχει ισχυρή αντιφλεγμονώδη δράση αν όντως κάπου υπάρχει φλεγμονή.

γ) Δεδομένου ότι οι πραγματικές αιτίες είναι άλλες, σε πολλούς ασθενείς της β κατηγορίας, τα συμπτώματα δεν θα εξαλειφθούν τελείως παρά την "καλυτέρευση" που μπορεί να αισθάνονται αρχικά. Αλλά και στο ποσοστό αυτών που τα συμπτώματα εξαλείφθηκαν τελείως (έχω διαβάσει για ποσοστό περίπου 60%), συνήθως θα επιστρέψουν κάποια στιγμή, εάν οι άσχετες πραγματικές αιτίες αναζωπυρωθούν η ξεπεραστεί το εφέ placebo της αντιβίωσης.

Δεδομένου λοιπόν πως για έναν από τους παραπάνω τυχαίους ή ψυχολογικούς λόγους, η αντιβίωση συνοδεύεται συνήθως από (μερική ή ολική) βελτίωση την πρώτη φορά που την λαμβάνουν, θα μπει στο κεφάλι των ασθενών που είτε δεν "θεραπεύονται" τελείως είτε ξανακυλάνε ότι η αντιβίωση είναι όντως η λύση, αλλά πως επειδή έχουν μια "δύσκολη μόλυνση" θα πρέπει να πάρουν ΠΟΛΥ!!...και απλά θα μπλέξουν σε έναν φαύλο ατελείωτο κύκλο χαπακώματος αντί να στρέψουν την προσοχή τους στους άλλους παράγοντες-πραγματικές αιτίες που ανέφερα. Ειδικά όμως μετά την πρώτη φορά, το εφέ placebo της αντιβίωσης είναι όλο και πιο δύσκολο να επαναληφθεί εφόσον ο ασθενής έχει καταλάβει-πιστέψει ότι έχει μπλέξει με κάτι "δύσκολο" και έχει ήδη την εμπειρία της πρώτης αποτυχίας.

Ο ουρολόγος εκεί συνήθως θα επιβεβαιώσει απλά το λάθος συμπέρασμα (ότι φταίει κάποιο μικρόβιο), εύκολα θα αιτιολογήσει γιατί η αντιβίωση δεν τον κάνει καλά ("γιατί η αντιβίωση φτάνει δύσκολα στον προστάτη λόγω του προστατικού  φραγμού") -οπότε θα συμβάλλει μια χαρά στο να αποκτήσει ο ασθενής εμμονή και να κατεβάσει όλα τα αντιβιωτικά του εμπορίου σε τρελές δόσεις και διάρκειες- και θα τον αρχίσει σε καλλιέργειες οι οποίες κάποιες φορές θα βγάζουν ένα μικρόβιο, κάποιες άλλες θα βγάζουν άλλο μικρόβιο, κάποιες άλλες φορές δεν θα βγάζουν κανένα μικρόβιο και κάποιες άλλες φορές θα βγάζουν 3-4 μικρόβια. Αρκετή δηλαδή φασαρία για να αποτρελάνει τελείως τον δύστυχο ασθενή (κανονικά θα έπρεπε να αποτρελάνει και τον ουρολόγο που τυχόν θα νοιαζόταν).

Η διάγνωση Χρόνια Προστατίτιδα σε αυτή τη περίεργη πάθηση είναι λάθος γιατί ο προστάτης δεν φταίει σε τίποτα. Και αν ο γιατρός σου πει και ότι "δεν περνάει ποτέ" όπως γράφεις πάει να πει ότι εκτός από λάθος, εκτός από ανίκανος να σε βοηθήσει (και τα δύο συγχωρούνται) νομίζει ότι είναι και θεός. Στην ουσία θα έπρεπε να σου πει "Κοίτα, εγώ με τις γνώσεις που έχω και βάση των ευρημάτων σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω". Σιγά όμως μην σου πει τέτοιο πράγμα -καλύτερα το αλλαζονικό "αφού δεν μπόρεσα να σε κάνω καλά εγώ, δεν θα σε κάνει κανείς". Για να μην αναφέρω πολλές περιπτώσεις που έχω ακούσει για γιατρούς που όταν δεν μπορούν να εξηγήσουν τι έχεις καταλήγουν να προσπαθούν να σε πείσουν ότι είσαι τρελός, ότι είναι στο μυαλό σου και να πάρεις ψυχοφάρμακα. Είναι δηλαδή τόσο στενόμυαλοι που δεν αντιλαμβάνονται ότι χιλιάδες άνθρωποι σε όλο το πλανήτη που υποφέρουν από αυτά τα συμπτώματα δεν μπορεί να έχουν πάθει ομαδική παράκρουση.

Αυτό όμως το ότι "δεν θα σου περάσει ποτέ" όταν στην ουσία ο ίδιος και η επιστήμη του ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι σου συμβαίνει και γι'αυτό δεν μπορούν να σε βοηθήσουν είναι απαράδεκτο και σφάλμα. Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που σε πείσμα του τι λέγαν οι γιατροί, ΕΠΟΥΛΩΣΑΝ το Χρόνιο Πυελικό άλγος και είναι ασυμπτωματικοί πλέον (δεν λέω θεραπεύτηκαν γιατί ο όρος νομίζω είναι λάθος γι'αυτή τη πάθηση).

δ) Κάποιοι ασθενείς της πρώτης κατηγορίας των οποίων τα συμπτώματα πραγματικά προκλήθηκαν από ευαισθησία σε μικρόβιο και στους οποίους η αρχική λοίμωξη δεν αντιμετωπίστηκε σωστά θα καταλήξουν να έχουν ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ. Μια σπανιώτατη πάθηση την οποία τώρα η έρευνα καταλήγει ότι μόνο 5% από εμάς που έχουμε αυτά τα συμπτώματα πραγματικά έχει. Πως τους ξεχωρίζεις; Πολύ απλά: κάθε κάποιους μήνες εμφανίζουν τα γνωστα συμπτώματα ουρολοίμωξης, οι καλλιέργειές τους πάντα και συστηματικά εμφανίζουν ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ μικρόβιο, και μόλις κάνουν κάποια ολιγοήμερη θεραπεία με αντιβίωση τα συμπτώματα αμέσως εξαφανίζονται και παραμένουν ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΙ μέχρι να επαναληφθεί ο κύκλος σε μερικούς μήνες. Σύγκρινε αυτό με αυτά που περνάμε εμείς και θα δεις ότι οι ομοιότητες είναι ελάχιστες.

Ελπίζω ότι τα παραπάνω που παραθέτω βοηθάνε να εξηγηθεί και η δική σου εμπειρία με τα αντιβιωτικά και του Μαρκέλλου όπως κάνουν και με τη δική μου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Να συμπληρώσω τέλος για όποιον ασθενή διαβάζει κάτι πολύ σωστό που έχω ακούσει: το χρόνιο πυελικό άλγος δεν σκότωσε κανέναν. Οι αντιβιώσεις ναι! Σκεφτείτε πολύ καλά τι κάνετε στον οργανισμό σας παίρνοντας για μήνες κιλά ολόκληρα διαφόρων σκευασμάτων ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα γίνει το θαύμα και θα κάνουν κάτι. Αν δεν βλέπετε κάτι χειροπιαστό με τις αντιβιώσεις (που δεν βλέπετε) σκεφτείτε σοβαρά να τις κόψετε. Εμένα ο μεγαλύτερος μου φόβος όταν έκοψα την αντιβίωση τον πρώτο καιρό που είχα πειστεί ότι φταίει μικρόβιο γι αυτά που περνάω, ήταν ότι θα γίνω χάλια και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν είχα καμία αλλαγή όταν τις έκοψα και μάλιστα αργότερα (για άλλους λόγους βέβαια, όχι επειδή έκοψα την αντιβίωση) είδα μεγάλη βελτίωση.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ο  ΠΟΝΟΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΤΟΝ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ  ΚΑΙΡΟ  ΕΙΝΑΙ  ΑΒΑΣΤΑΚΤΟΣ. ΔΕΝ  ΜΕ  ΠΙΑΝΕΙ  ΚΑΝΕΝΑ  ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ  ΟΥΤΕ  ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ  ΟΥΤΕ  ΚΑΠΟΙΑ  ΠΡΑΚΤΙΚΗ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ.
ΣΤΙΣ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΚΑΝΩ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  ΧΡΟΝΙΑ  ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ  ΟΥΤΕ  ΜΙΚΡΟΒΙΟ  ΟΥΤΕ  ΚΑΠΟΑ  ΦΛΕΓΜΟΝΗ.
ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ  ΝΑ  ΔΟΚΙΜΑΣΩ  ΜΙΑ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΜΕ  ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ  ΤΡΙΤΗΣ  ΓΕΝΕΙΑΣ  ΜΑΖΙ  ΜΕ  ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΨΔΗ  ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ  ΔΥΟ  ΜΗΝΩΝ  ΚΑΙ  ΜΕΤΑ  ΝΑ  ΚΑΝΩ  ΧΡΗΣΗ  ΚΟΥΡΣΕΤΙΝΗΣ  ΚΑΙ  ΒΡΟΜΟΛΙΝΗΣ  ΜΕ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ  ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ   C  ΟΠΩΣ  ΑΝΑΦΕΡΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ  ΠΟΥ  ΤΟ  ΔΟΚΙΜΑΣΕ  ΚΑΙ  ΕΙΔΕ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ  ΜΕΤΑ  ΠΑΡΟΔΟ  ΜΙΑΣ  ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΕΙΜΑΙ  ΣΕ  ΑΠΟΓΝΩΣΗ  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΞΕΡΩ  ΤΙ  ΝΑ  ΚΑΝΩ.
ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΕΧΕΙ  ΚΑΠΟΙΑ  ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ  ΠΡΟΤΑΣΗ  ΑΣ  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ  ΜΗΠΩΣ  ΔΕΝ  ΤΗΝ  ΕΧΩ  ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ  ΚΑΙ  ΔΩ  ΚΑΠΟΙΑ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ.  ΕΝΟΕΙΤΑΙ  ΟΤΙ  ΥΠΟΦΕΡΩ  ΠΑΝΩ  ΑΠΟ  10  ΧΡΟΝΙΑ  ΑΛΛΑ  ΤΟΝ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ  ΧΡΟΝΟ  ΟΙ  ΠΟΝΟΙ  ΜΟΥ  ΕΙΝΑΙ  ΠΟΛΥ  ΔΥΝΑΤΟΙ .  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ   ΚΑΟΙΟ  ΝΕΟ  ΜΗΠΩΣ  ΔΩ  ΚΑΟΙΑ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ.

ΠαράθεσηΣΤΙΣ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΚΑΝΩ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  ΧΡΟΝΙΑ  ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ  ΟΥΤΕ  ΜΙΚΡΟΒΙΟ  ΟΥΤΕ  ΚΑΠΟΑ  ΦΛΕΓΜΟΝΗ.

Τι σε κάνει τότε να πιστεύεις ότι η αντιβίβωση 3ης ή 13ης γενεάς θα σου λύσει το πρόβλημα;

ΠαράθεσηΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΕΧΕΙ  ΚΑΠΟΙΑ  ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ  ΠΡΟΤΑΣΗ  ΑΣ  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ  ΜΗΠΩΣ  ΔΕΝ  ΤΗΝ  ΕΧΩ  ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ  ΚΑΙ  ΔΩ  ΚΑΠΟΙΑ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ. 

Έχω γράψει πάααααρα πολλά που νομίζω δίνουν αρκετές κατευθυντήριες γραμμές γι αυτά που ρωτάς, ειδικά για περιπτώσεις σαν την δική σου. Μάλλον δεν θα τα έχεις κοιτάξει.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Πάντως από ό,τι έχω διαβάσει αν οι καλλιέργειες είναι αρνητικές διαρκώς, θα πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα χλαμυδίων. Βέβαια σε άλλες δημοσιεύσεις λένε ότι τα χλαμύδια αμφισβητούνται ως αίτια χρόνιας προστατίτιδας, αλλά αυτό δεν είναι φυσικά οριστικό ούτε δεσμευτικό. Αν πάρετε vibramycin θα πρέπει να είναι για ένα μήνα τουλάχιστον.
Στην περίπτωση μου πάντα αρνητικές καλλιέργειες, όμως βελτιώνομαι εξαιρετικά με vibramycin. Είχα ξεκινήσει με ουρηθρίτιδα και το μόνο αίτιο που μπορεί να προκαλέσει στη συνέχεια προστατίτιδα είναι τα χλαμύδια και τα άτυπα που ουσιαστικά θεραπεύονται με τα ίδια φάρμακα και τα δύο. Βέβαια οι αντιβιώσεις και ιδιαίτερα οι κινολόνες και οι τετρακυκλίνες έχουν και ισχυρή αντιφλεγμονώδη δράση. Οπότε μπορεί να υποχωρεί ο πόνος διότι δρουν έτσι και τελικά το πρόβλημα να είναι ιδιοπαθές
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=257.0
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Μιας και αργά ή γρήγορα θα πρέπει να επαναλάβω την περυσινή θεραπεία (κυνολόνη - αλφα μπλοκερ) για να διώξω έστω λίγο το μικρόβιο ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος εάν υπάρχει κάποιο όριο λήψης κυνολόνης ΄ή γενικότερα αντιβίωσης μέσα σε ένα χρόνο. Ας πούμε το 2012 με ένα μήνα καθημερινή αντιβίωση και 5 μήνες 1 ανά 3 ημέρες (σύνολο 2,5 μήνες καθημερινά) ήμουνα για 1 χρόνο μια χαρά και δεν έπαθα κάτι από την κυνολόνη (τενοντίτιδες κλπ.) Εάν όμως το επαναλάβω φέτος μήπως αρχίζω να επιβαρύνω υπερβολικά τον οργανισμό μου;
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με τα αντιβιωτικά.
Στην καλλιέργεια σπέρματος βρέθηκε enterococcus faecalis και το αντιβιόγραμμα έδειξε ευαισθησία μεταξύ άλλων στο ciproxin. To ciproxin είναι ένα αντιβιωτικό που χρησιμοποιούν πολύ συχνά οι ουρολόγοι, και μάλιστα πολλοί από αυτούς χωρίς να έχουν αποτελέσματα από καλλιέργεια ή αντιβιόγραμμα. Μιλάμε για κινολόνη, πολύ ισχυρό αντιβιωτικό, που χτυπάει κατευθείαν στο κεντρικό νευρικό σύστημα προκαλώντας σπασμούς, στο έντερο προκαλώντας δυσκοιλιότητα και στο δέρμα προκαλώντας μύκητες και φωτοευαισθησία. Αυτά προκλήθηκαν σε εμένα, ενώ έχω ακούσει ότι μπορεί να προκαλέσει και τενοντίτιδα. Σε εμένα τα συμπτώματα δεν είχαν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ βελτίωση μετά από ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ciproxin (500+500 ημερησίως). Αργότερα, κατά τη διάρκεια της μακράς περιήγησής μου σε γιατρούς, δύο λοιμοξιωλόγοι μια εξαιρετική μικροβιολόγος, και ο ουρολόγος που τώρα με παρακολουθεί, με πληροφόρησαν ότι με τους κόκκους (και τον εντερόκοκκο κατά συνέπεια) ΚΛΙΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ έχει το augmentin (πενικιλίνη με κλαβουλανικό οξύ που βοηθάει στην αποτελεσματική δράση), και όχι το ciproxin, το οποίο μπορεί να εμφανίζει εργαστηριακά αποτελέσματα θετικά. Μετά από 1 μήνα augmentin τα συμπτώματα μειώθηκαν (δεν εξαφανίστηκαν) και οι δύο καλλιέργειες σπέρματος που έκανα (η πρώτη με διάστημα ενός μήνα μετά την παύση της αντιβίωσης και η δεύτερη δύο μήνες αργότερα), δεν έβγαλαν ούτε μικρόβιο, ούτε πυοσφαίρια.
Μήπως η χορήγηση κινολόνης δια πάσαν νόσον είναι μύθος;
Αυτό βέβαια αυτό δεν ισχύει για άλλα μικρόβια, πχ το e-coli, για την αντιμετώπιση του οποίου το ciproxin ενδύκνειται (και κλινικά)
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Δεν υπάρχει όριο. Εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό. Όταν παρουσιάσεις τενοντίτιδα, κανονικά θα έπρεπε να αλλάξεις αντιβίωση
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#11 03 Σεπτεμβρίου, 2013, 05:23:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Σεπτεμβρίου, 2013, 10:42:57 ΜΜ από admin2
Παράθεση από: evans στις 02 Σεπτεμβρίου, 2013, 02:35:24 ΜΜ
Smith και Lukas,
Εφόσον ξεμπερδέψετε με το γονόκοκκο (που όμως ελέγχεται αν κάνει προστατίτιδα) ο πρώτος, και με τα χλαμύδια ο δεύτερος, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για τεκνοποίηση. Ο εντερόκοκκος δε θεωρείται από τους γυναικολόγους παθογόνο για τη γυναίκα (από αυτή το κολάμε άλλωστε...) ούτε για το έμβρυο. Βέβαια καλό είναι να 'καθαρίσουμε' και από αυτό.
Σχετικό θέμα έχει ανοίξει ο Βέρτης νομίζω, μπορούμε να τα λέμε κι εκεί.
Smith πίστεψέ με, ξεμπέρδεψες μάλλον εύκολα και γρήγορα για τα Ελληνικά δεδομένα...

Φίλε ετσι οπως ειναι τα ελληνικά δεδομενα πάλι καλά να λέω απ οτι καταλαβα, οντως. Εχω καταλάβει οτι όσο δυσκολο και να ειναι το μικρόβιο, υπάρχει γιατρειά γι αυτό.
Ενα άλλο που εχω καταλάβει ειναι οτι δεν υπάρχει μόνο η προστατιτιδα. Ενα σωρό μπορείς να έχεις.
Απλοϊκά εντελώς το βλέπω σαν ενα αμάξι που μουγκρίζει και πρέπει να κοιταξεις και περιφερειακά, τροφοδοσιες, φιλτρα, σωληνάκια, τα πάντα εκτός από μόνο τον προστάτη- κινητήρα.
Εαν όμως δε βρεις σοβαρό γιατρό να σου κανει  ελεγχο για σπέρμα για όλα που μπορεί να έχεις, ελεγχο στα ουρα , έναν υπέρηχο (εστω τον κλασικό πάνω στην κοιλιά), το αντιβιογραμμα και τα σωστα αντιβιωτικά....ε την εβαψες. Αυτό θελω εγω να περασω προς τα έξω. Ο άλλος μου έδινε αντικαταθλιπτικά και στο σύστημα μέσα ανθιζε η σαρα και η μαρα (εντός και εκτός προστάτη)και ο γιατρός χαμπάρι δεν επαιρνε. Πηρα αποτελεσματα σημερα απο σπέρμα για κινητικότητα και ποσοτητα σπερματοζωαρίων, όλα πολύ καλά. Συνεχίζω να μην εχω πόνους με εξαιρεση ενα ελαχιστο περιοδικό πιάσιμο λεπτού-διλέπτου 3-4 φορες τη μερα στη μεση και ξαναρχίζω πάλι δουλειά.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#12 03 Σεπτεμβρίου, 2013, 09:58:15 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Σεπτεμβρίου, 2013, 10:02:48 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΦίλε ετσι οπως ειναι τα ελληνικά δεδομενα πάλι καλά να λέω απ οτι καταλαβα, οντως. Εχω καταλάβει οτι όσο δυσκολο και να ειναι το μικρόβιο, υπάρχει γιατρειά γι αυτό
Γιατρειά .Ναι .Για το μικρόβιο .

Δεν καταλαβαινεις δυστυχως ,πως στους περισσοτέρους απο εμάς ή καλύτερα στην συντριπτική πλειοψηφία ημών τα πραγματα δεν είναι ετσι .Και το μικροβιο να εξαφανιστει ΔΕΝ ΜΑΣ  ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ !!!

ΜΙΚΡΑ Ή ΜΕΓΑΛΑ . -

Σταματα να είσαι τόσο απολυτος ,δογματικος και ξερόλας .Πραγματικά καταντάς εκνευριστικος να πεταγεσαι καθε τρεις και λιγο και να επαλαμβανεις την ιδια μπακαλιστικη θεωρια που ανεπτυξες περαστικος απο την παθηση ,όταν εμεις τοσα χρονια και καιρους προσπαθουμε ακομα να την καταλάβουμε και πιθανολογούμε,ανεβάζωντας θεωρίες και άρθρα που βρισκουμε διάσπαρτα στο διαδυκτιο ,ψαχνωντας το τελος ή την αρχή αν θες του μύτου .
Εμετικά κλεινωντας ,έχω να σου πω τα εξής :

Δυστυχώς δεν είσαι θέση να δίνεις συμβουλες γιατί  στην πάθηση απο την αρχή σου έγινε λάθος διάγνωση !Δεν έχεις καιρό πονους και ενοχλήσεις στην περιοχή .Ουτε καν χρόνο !
Εισαι περαστικος απο αυτήν και προφανως είχες κάτι μικροβιακό που με την σωστη όπως λες αντιβιοσουλα που επιτέλους σου δώθηκε ,σου περασε .
Δεν θα κάτσω να εξηγησω πράγματα που εχω χιλιογράψει .ΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ.
Τωρα λοιπον που έκανες service στην μηχανη και άλλαξες λαδια ή 'έβαλες γράσσο  θα σου προτεινα να πας στο καλό διοτι είσαι απειρος και περαστικος .
ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ
Αν η φάση που είσαι χρονίσει και απελπιστεις ,δεν μπορεις να περπατησεις απο τους πονους, να δουλεψεις ,να πηδηξεις ,να πιεις ,να βγεις ,να ζησεις ,να χυσεις ,να συναστραφεις και κλαις κατω απο τα εικονισματα ,σκεφτεσαι την αυτοκτονια ,τα μοναστηρια ,την φυγη ,την εξαφανιση και ντρεπεσαι για την ιδια σου την υπαρξη όπως εγώ και οι περοσσοτεροι απο εμας εδω μέσα οπου τα νιωσαμε και τα νιωθουμε ,τοτε αγορι μου  ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ .
Σταματα λοιπόν στο λεω ξανα να δινεις συμβουλες σε εμάς και στους νέους ασθενείς λες και η παθηση που μας ταλανιζει 4-5 χρονια θα περναγε με ενα μηνα χάπια και ημασταν όλοι  μαλάκες που δεν τα πήραμε .

Λες και όλοι μας  περιμεναμε ενα καρατεγκα κομαντο να μας  μαθει πραγματακια και να μας  πει  ποσο χαζοι είμαστε που δεν κάναμε το αυτονοητο (το οποίOκαι  καναμε) ;;;
Δεν μπορω να σε αγνοησω δυστυχως ,διοτι σε συναντω συνεχως και καθε μερα να με συμβουλευεις ...Και δεν ξέρεις πόσο προσπάθησα γαμώτο  . . . Προσευχήθηκα μέχρι και στον lord of light αλλα μάταια ...Αυτοι που με ξερουν είμαι σιγουρος πως απόρησαν .

ΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ,ΞΕΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ εκανες κατι που 'ολοι μας καναμε καπου στην αρχη αυτης .Πήρες αντιβιωση βαση αντιβιογράμματος και κωλοφαρδιστικα ('η λογο μη χρονιοτητας βεβαιως) σε έπιασε !!!Κάτι το οποιο σε εμάς δεν επιασε !!!!!!
ΓΚΕ-ΓΚΕ;
Κυριολεκτικα πάντως ,ενας ακαταν θα σε εβάζε στην θέση σου και αν σε ξαναπιάσει ποτε η κανονικη χρονια προστατιτιδα,χ.π.α  προς τα εκεί σε κόβω ...Σου αξιζει .Του αξιζεις .
Καλο δρόμο και κυριολεκτω πως εδω δεν έχεις καμία δουλεία .Θεραπευτηκες τράβα να πιεις καμια μπυρα και να μιλήσεις για μπάλα και για μουνακια .

Εδώ καταντας εκνεριστικος ,σαν σπυρι στον κώλο ,σαν κουνούπι στο αυτί ,σαν σταχι μεσ´την μυτη .

Αει στο καλο εσυ και το diclaimer σου  βρε πως σε λενε .

~~~~VALAR DOHAIRIS~~~~
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

@ Smith
Μη δίνεις σημασία στο εκρηκτικό (και ίσως προσβλητικό μερικές φορές) ύφος του HyperBan, πρόσεξε όμως την ουσία αυτών που γράφει.
Η χρόνια προστατίτιδα, ή σύνδρομο του χρόνιου πυελικού άλγους, για πολλούς από δω είναι κάτι τραγικά σοβαρό, και προσπάθησε να καταλάβεις ότι ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΧΡΟΝΙΑ.
Και εγώ έχω υποφέρει, με έχει τραυματίσει σωματικά και ψυχικά. Τι να σου πω τώρα, δεν τα γράφω αυτά, γιατί δε θέλω να στρεσάρονται οι ομοιοπαθείς, ή άλλοι που νομίζουν ότι έχουν κάτι σοβαρό, αλλά στην ουσία δεν έχουν σχεδόν τίποτα.
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι κάποιον που υποφέρει χρόνια, κάποιον που  ακομπλεξάριστα και αντρίκια γράφει:
'...δεν μπορεις να περπατησεις απο τους πονους, να δουλεψεις ,να πηδηξεις ,να πιεις ,να βγεις ,να ζησεις ,να χυσεις ,να συναστραφεις και κλαις κατω απο τα εικονισματα ,σκεφτεσαι την αυτοκτονια ,τα μοναστηρια ,την φυγη ,την εξαφανιση και ντρεπεσαι για την ιδια σου την υπαρξη...'

και σωστά:
'Δεν καταλαβαινεις δυστυχως ,πως στους περισσοτέρους απο εμάς ή καλύτερα στην συντριπτική πλειοψηφία ημών τα πραγματα δεν είναι ετσι .Και το μικροβιο να εξαφανιστει ΔΕΝ ΜΑΣ  ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ !!!'

και αποδεδειγμένα χωρίς χαζομετριοφροσύνες:
'...όταν εμεις τοσα χρονια και καιρους προσπαθουμε ακομα να την καταλάβουμε και πιθανολογούμε,ανεβάζωντας θεωρίες και άρθρα που βρισκουμε διάσπαρτα στο διαδυκτιο ,ψαχνωντας το τελος ή την αρχή αν θες του μύτου'

με το να γράφεις:
'Αυτό που καταλαβα ειναι οτι το α-μικροβιακό πυελικό άλγος ειναι λιγοτερο συχνό απ οτι νομιζουμε'

μπορεί και να τον προσβάλεις.

Όσο για μένα, ειλικρινά και ανθρώπινα χαίρομαι που είσαι καλά, να είσαι πάντα γερός, αυτό είναι μια ΝΙΚΗ ενάντια στο τέρας, και μπράβο που και στο δικό σου ιστορικό αναδεικνύεις την ανεπάρκεια των 'γιατρών', πηγή πολλών δεινών...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#14 04 Σεπτεμβρίου, 2013, 11:09:19 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 04 Σεπτεμβρίου, 2013, 11:19:18 ΠΜ από Phaethon
Έχω κάνει από καιρό ένα ποστ με τίτλο: "Συμβουλές για νέους ασθενείς". Κάντε τον κόπο και διαβάστε το να το θυμηθείτε. Συμπυκνώνει όλη την ορθολογική μεθοδολογία με την οποία πρέπει να ξεκινήσει ένας νέος ασθενής όπως προκύπτει από τους κορυφαίους ειδικούς στην πάθησή μας όπως Schoskes κλπ.
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0

Το ότι πρέπει να ξεκινήσει κανείς με καλλιέργειες και επαρκή αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος και το ότι αν δεν το πράξει και έχει μια οξεία βακτηριακή προστατίτιδα μπορεί να προκαλέσει μεγάλα δεινά έχει γραφτεί επαρκώς και εκεί (και αλλού) από εμένα και από άλλους ξανά και ξανά. Αναφέρεται επίσης το γεγονός ότι για ένα ποσοστό από εμάς η αντιβίωση μπορεί να είναι η λύση (μόνιμα ή δυστυχώς προσωρινά -για κάποιο διάστημα) και αναφέρονται και οι αιτίες για τις οποίες μπορεί να συμβαίνει αυτό.  Δεν χρειάζεται να αναμασάμε τα ίδια πράγματα ούτε να ξανανακαλύψουμε τον τροχό.

Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά αλλά δυστυχώς για την μεγάλη πλειοψηφία υπάρχει μακρύς δρόμος πέρα από αυτό. Το να γενικεύει κανείς για όλο το κόσμο, βασισμένος στην δική του εμπειρία επείδη στο παραπάνω δέντρο αποφάσεων κατέληξε σε ένα -γνωστό σε όλους μας και αναμενόμενο κλαδί- και να αμφισβητεί εκτεταμένες στατιστικές και έρευνες σε πλήθος ασθενών δημιουργεί -αν μη τι άλλο- παραπληροφόρηση.

Το ότι ο ασθενής πρέπει να κρατάει το ηθικό του ψηλά, να μην στρεσάρεται και να γνωρίζει ότι υπάρχουν λύσεις και άτομα που που το ξεπέρασαν με τον δικό τους αγώνα σαφώς και χρειάζεται. Όχι όμως με παραπληροφόρηση, ότι αυτό που έχουμε είναι κάτι απλό, ότι θα περάσει μόλις βρεθεί η κατάλληλη αντιβίωση (αυτή η παγίδα έχει οδηγήσει άτομα σε χρόνια χαπακώματος και άπειρα προβλήματα). Ούτε όπως έκανε κάποιος παπάρας που μας κοίταζε στα μάτια και μας έλεγε "Θα σε θεραπεύσω, βάζεις στοίχημα;" τάχα μου για να μας φτιάξει το ηθικό.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0