[ Γράφω στον τίτλο  Χρονιο πυελικό αλγος και σεξουαλική δυσλειτουργία επειδή το κύριο σύμπτωμα-πρόβλημα μου είναι η σεξουαλική δυσλειτουργία ]

Παρακάτω θα αναφέρω όσο πιο σύντομα μπορώ 1: Τα συμπτώματα μου 2: Τις εξετάσεις που έκανα 3: Ολες τις μεθόδους θεραπείας που δοκίμασα και τα αποτελέσματα που είχαν.

1.ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ
- Κακή στύση (αυτό επιδεινώθηκε με τον καιρό )
- Πρόωρη εκσπερμάτωση (Νομίζω οτι αυτό είναι αποτέλεσμα της κακής στύσης)
- Διαταραχες στην ούρηση :
                                      > Πιο αδύναμη ροή
                                      > Σταγόνες και αίσθημα μη κένωσης στο τελείωμα
                                      > Μη συνεχής ροή ("σταμάτα-ξεκίνα" στην ούρηση )
                                      > Καθυστερούσα να ξεκινήσω την ούρηση (περίμενα κανένα λεπτό πάνω απ τη λεκάνη)
- Διαταραχές στην αφόδευση :
                                      > Δυσκοιλιότητα
                                      > Αίσθημα μη κένωσης
- Πόνος στο περίνεο (πυελικό αλγος). Δεν είχα έντονο πόνο αλλα θα έλεγα κάτι σαν πιάσιμο-ενόχληση.Πολλές φορές ειδικά όταν κάθομαι σε κακή στάση και για πολλές ώρες αναγκάζομαι να σηκώνομαι πότε πότε επειδή η ενόχληση αυτή δεν είναι ανεκτή.
- Πόνος μετά την εκσπερμάτωση. Ειδικά εαν τελειώσω πάνω απο 2 φορές μετά δεν μπορώ να κάτσω.

2.ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
- Ουρολογικές : Εχω κάνει σχεδόν τα πάντα απο καλλιέργειες μέχρι υπέρηχο. Ποτέ δεν βρέθηκε κάποιο μικρόβιο.
- Αιματολογικές : Ολες πολύ καλές
- Ορμονικές : Η τεστοστερόνη μου βγήκε 4 με ελάχιστη φυσιολογική τιμή το 3. Εδώ ο γιατρός μου είπε οτι θα περίμενε για την ηλικία μου μια τιμή γύρω στο 6-7 αλλα και πάλι απο τη στιγμή που είμαι πάνω απο το όριο δεν το θεωρεί πρόβλημα.
- Νευρολογικές εξετάσεις : Εκανα διάφορες νευρολογικές όλες με άριστα αποτελέσματα + μαγνητική τομογραφία μέσης για να δω εαν είχα pudental nerve entrapment (μπλοκάρισμα του νεύρου που περνάει τη σπονδυλική στύλη και είναι υπεύθυνο να μεταφέρει το μήνυμα για τη στύση απο τον εγγέφαλο στο πέος) τα συμπτώματα του οποίου έμοιαζαν πολύ με τα δικά μου αλλα και εκεί η εξέταση βγήκε μια χαρά.
- Εξετάσεις σπέρματος : Και εδώ πολύ καλές οι εξετάσεις και επίσης ποτέ δεν βρέθηκε μικρόβιο στις καλλιέργιες.

3.ΜΕΘΟΔΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ

- Θεραπεία με αντιβίωση : Νομίζω οτι πρέπει να έχω δοκιμάσει όλα τα αντιβιοτικά που κυκλοφορούν στην αγορά... Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο είδος αντιβίωσης που να μην το έχω πάρει... Επι δυο χρόνια το μόνο που έκανα ήταν να καταπίνω χάπια. Αποτέλεσμα ? ---> 0  <------
- Βότανα : Δοκίμασα ένα μείγμα βοτάνων που διαφημίζεται απο Ελληνικό μαγαζί το οποίο περιείχε saw palmeto και διάφορα άλλα "γαμάτα" κινέζικα βότανα που υπόσχονται να σε κάνουν καλά οτι κι αν έχεις. Το αποτέλεσμα και πάλι το ίδιο. Καμία διαφορά.
- Νερό με μπρόκολο : .... ... ....
- Alpha blockers : Είχα πάρει αλφουζοσίνη και συγκεκριμένα xatral το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ μπορώ να πώ. Την ροή της ούρησης την βελτιώνει τρομερά αλλα μόλις το σταματήσεις αυτό σταματάει. Επίσης την πρώτη φορά που το πήρα ένιωσα οτι μου πέρασαν και τα προβλήματα στύσης. Τις επόμενες φορές αυτό δεν έγινε.
- Μαλάξεις του προστάτη : Εδώ έφτασα πιο κοντά στη θεραπεία απο κάθε άλλη μέθοδο. Επισκέφθηκα 2 γιατρούς οι οποίοι έκαναν μαλάξεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Θα αναφερθώ στον καθένα ξεχωριστά.
Α. Ο ένας γιατρός έκανε πολύ δυνατές πιέσεις στον προστάτη (δε φαντάζεστε πόσο) . Το αποτέλεσμα ήταν σχετικά καλό. Βελτιώθηκε πολύ η ροή της ούρησης μου και κάπως η στύση μου (οχι πολύ). Δυστυχώς μετά που σταμάτησα αυτό δεν κράτησε ούτε ένα μήνα και ξαναγύρισα στα ίδια.
Β. Ο δεύτερος γιατρός (τον οποίο είχα επισκεφθεί πρώτο χρονικά) έκανε μαλάξεις πιέζοντας με πολύ μικρότερη δύναμη αλλα δεν επικεντρωνόταν στον προστάτη , πίεζε και σε άλλα σημεία όπου του έλεγα οτι νιώθω να πονάω ενώ πίεζε. Το αποτέλεσμα εδώ ήταν πολύ καλό και ένιωθα ότι έχω γίνει σχεδόν καλά απο όλα τα συμπτώματα. Δυστυχώς και πάλι όταν σταμάτησα επανήλθα σιγά σιγά στο αρχικό μου στάδιο.

Κλείνoντας θα ήθελα να γράψω οτι, μετά απο πολλά χρόνια ταλαιπωρίας , έχω καταλήξει στα παρακάτω :
1) Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι μικροβιακό.
2) Η αντιβίωση δεν κάνει τίποτα. Αντίθετα μπορεί να σας βλάψει κιόλας.
3) Η λύση βρίσκεται στο "μασάζ" της πυελικής χώρας (πιέσεις στα trigger points ισως ? Προτόκολο wise-anderson ? Δεν μπορώ να πω αν δεν δοκιμάσω) αλλα  ΟΧΙ  του προστάτη αυτού καθ αυτού. Ο λόγος που μας βελτιώνει το προστατικό μασάζ είναι γιατί με τις πιέσεις στον προστάτη γίνεται "μασάζ" ΚΑΙ στη γύρω περιοχή.


PLEASE TA ONOMATA TWN 2 IATRWN
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Οκ στα στέλνω τώρα με προσωπικό μήνυμα αλλα να ξέρεις ΔΕΝ συνιστώ να πας σε κανέναν απ τους 2. Προτείνω να κάτσεις να το ψάξεις λίγο παραπάνω και δοκιμάσεις ίσως κάποια άλλη μέθοδο. Οι μαλάξεις δεν δουλεύουν αποδεδειγμένα. Το καταλαβαίνω οτι είσαι απελπισμένος και οτι σκέφτεσαι "σε μένα μπορεί να δουλέψει αυτό" αλλα το πιο πιθανό είναι να την πατήσεις και να πετάξεις χρήματα (ειδικά ο ένας γιατρός είναι μεγάλος φραγκοφονιάς...) χωρίς να έχεις κανένα αποτέλεσμα.

Είμαι απογοητευμένος...Δεν έχω διαγνωσθεί αλλά μάλλον πάσχω και εγώ από αυτό.Σεξ θα ξανακάνουμε η μπα? :-\
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Τί συμπτώματα έχεις; Εννοείται θα ξανακάνεις σεξ και θα είναι και καλύτερα από πριν.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Αργώ λίγο στην ούρηση εδω και 2.5 χρόνια.
Απουσία ολοκληρωμένης στήσης εδώ και 9 μήνες(και πρωινής).Το βράδυ έχω γιατί κάποιες φορές που ξυπνάω είμαι κομπλέ.
Σε συνδυασμό με την crohn  στο έντερο νοιώθω πως έχω μπεί σε φαύλο κύκλο.
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Δεν γνωρίζω τί έχεις στο έντερο και δεν είμαι γιατρός, ωστόσο είναι προφανές ότι πρέπει να πας σε ειδικό.
Μην το καθυστερείς. Όσοι γράφουμε εδώ μπορούμε να σου πούμε πράγματα που αφορούν τον καθένα από εμάς, αλλά μόνο ένα ειδικός γιατρός μπορεί να σε εξετάσει ολοκληρωμένα και να σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία. Κατά την γνώμη μου όσο καθυστερείς να το αντιμετωπίσεις χάνεις χρόνο και είναι κρίμα.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

1312g από αυτά που λες και μόνο δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι μπορείς να καταταγείς ως περίπτωση χρόνιου πυελικού άλγους και ότι αυτό ευθύνεται για το πρόβλημά σου. Όχι ότι δεν μπορεί, αλλά για προβλήματα στύσης μπορεί να ευθύνονται πολλοί άλλοι παράγοντες που κατ'αρχάς θα πρέπει να τους θεωρήσεις πιο ύποπτους όπως π.χ. ορμονικά θέματα κ.ά. Και βέβαια ένα τεράστιο θέμα στην ανδρική σεξουαλικότητα είναι το ψυχολογικό το οποίο μπορεί να δημιουργεί ή τουλάχιστον να επιδεινώνει πολύ ένα πρόβλημα και δυστυχώς δεν είναι εύκολο να καταλάβει κανεις σε μια πάθηση ή ανωμαλία σε τι βαθμό ευθύνεται η ψυχολογία ή όχι. Πάντως θα αναφερθώ κάποια στιγμή παραθέτοντας μια δική μου παλιά ιστορία, η οποία θα φανεί χρήσιμη σε πολλούς.

Ένας ανδρολόγος θα μπορούσε να σε κατευθύνει σε ένα τσεκ-απ ώστε να αποκλειστούν κατ'αρχάς κάποιες κατ'εξοχήν πιθανές σωματικές αιτίες.   

Όσον αφορά στο έντερο τι ακριβώς είναι αυτό και πως το σχετιζεις με το άλλο πρόβλημα;
χμμμ...άστο το βρήκα: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2417

Άλλη μια μυστηριώδης και ανεξήγητη πάθηση λοιπόν...Έχω ξαναγράψει πάντως κάπου -δεν θυμάμαι σε ποιο topic- ότι έχω μιλήσει με αρκετούς ομοιοπαθείς που παρουσιάζουν ταυτόχρονα προβλήματα στο έντερο όπως π.χ. σπαστική κολίτιδα κλπ.

Ούτε εγω βέβαια είμαι γιατρός αλλά στη θέση σου (για το πρόβλημα του εντέρου) θα πειραματιζόμουν να αλλάξω ριζικά την διατροφή μου για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και να δω τα αποτελέσματα δεδομένου ότι η πάθηση μου ακούγεται σαν αλλεργική αντίδραση. Θα δοκίμαζα με τη σειρά διατροφή χωρίς καθόλου γλουτένη, χωρίς καθόλου γαλακτοκομικά και επίσης την "παλαιολιθική διατροφή" paleo-diet ή οποία κατά κάποιες μαρτυρίες έχει βοηθήσει δραστικά κάποιους ανθρώπους με προβλήματα υγείας. Δεδομένου όμως ότι έχω βγει εκτός θέματος forum και ότι για κάθε μια από αυτές θα βρεις ένα πόλεμο επιχειρημάτων υπέρ και κατά στο διαδίκτυο, δεν θα ήθελα να τις αναλύσω άλλο. Στα δίνω ως έναυσμα για πιθανό πειραματισμό. Θα βρεις άφθονη βιβλιογραφία στα αγγλικά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Λοιπόν μόλις γύρισα από τον ουρολόγο.Του έδειξα κάτι εξετάσεις που είχα κάνει για τεστοστερόνη κλπ και μου είπε οτι είναι κομπλέ
Του είπα για την υποψία για την προστατίτιδα και μου έκανε αυτό το τεστ με την ούρηση.
Μου είπε οτι είναι σχεδόν φυσιολογικό αλλά οτι θα χρειαζόταν περισσότερα ούρα.
Peak flow:9ml/s
Mean flow:6ml/s
voiding time:10 sec
Time to Peak flow:4 sec
Voided volume:65 ml

(Μου είπε οτι ίσως ευθύνεται κάποιο άλλο πρόβλημα αντί για προστατίτιδα όχι πολύ σοβαρό είτε να προέρχεται από το έντερο.
Έπειτα μου έκανε δακτυλική εξέταση και μου είπε πως ο προστάτης μου είναι χωρίς φλεγμονές και σε παιδικό μέγεθος.(Επειδή πήγα σε αρκετά γνωστό νοσοκομείο θέλω να πιστεύω οτι δεν έκανε λάθος).Μου έγραψε να κάνω μια εξέταση σπέρματος!
(Τεστοστερόνη έχω 400 και από την άλλη 10-Είμαι 20)
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

(Επειδή πήγα σε αρκετά γνωστό νοσοκομείο θέλω να πιστεύω οτι δεν έκανε λάθος)
1312g Ποτε μην εισαι σιγουρος απλά επειδη πήγες σε γνωστο νοσοκομειο.Εγω πριν πάω στο Σισμανογλειο στο κεντρο προστατη και συστημενος μάλιστα ειχα κανει υπέρηχο και ο προστατης μου ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα ορια για την ηλικια μου(32) και οπως μου ειπε ο γιατρος που ειναι και γνωστος μου ειχε και αρκετες ανωμαλιες(δεν ειχε ομαλο περιγραμμα).Ο γιατρος στο Σισμανογλειο τον βρηκε μικρο και με ομαλο περιγραμμα απλά απο την ψυλάφηση και για αλλά μια φορα 'ακουσα πως θα πρέπει να πάω σε ψυχολόγο.Εφυγα γελώντας και κλαίγοντας για της 3 ωρες που ειχα χασει απο την ζωη μου περιμένοντας να με δει άλλη μια "κορυφη"!!!!!!ενας γιατρος με αρχιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!η αρχιδια γιατρος !!!!!το συμπέρασμα δικο σου
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .