Καλημέρα,
θα ήθελα να παρακαλέσω τα μέλη του φορουμ να μου συστήσουν ουρολόγο που να αναλαμβάνει χρόνια μικροβιακή προστατίτιδα με συχνές μαλάξεις και να έχει έδρα Αθήνα. Εάν είναι καλός άνθρωπος και δεν γδαίρνει ακόμα καλύτερα! Ευχαριστώ κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Απ'ότι κατάλαβα είσαι αποφασισμένος να δοκιμάσεις τη μέθοδο των μαλάξεων με αντιβίωση και ψάχνεις κάποια εναλλακτική διέξοδο σε σχέση με τον γνωστό γιατρό που συζητήσαμε μέσω του προσωπικού μηνύματος που μου έστειλες.

Νομίζω ότι σε οποιονδήποτε ουρολόγο ζητήσεις να σου κάνει προστατικές μαλάξεις, θα σου κάνει με το αντίστοιχο τίμημα οπότε απλα κάνε την έρευνά αγοράς σου. Οι προστατικές μαλάξεις είναι μέρος της δουλειάς που γνωρίζει να κάνει κάθε ουρολόγος. Άλλοι τις χρησιμοποιούν λίγο, άλλοι περισσότερο, άλλοι καθόλου. Κανέναν δεν έχω ακούσει (εκτός από τον παραπάνω) να πιστεύει / ισχυρίζεται ότι "θεραπεύουν" αν τις κάνεις συχνά και για χρόνια. Η απλή λογική μου λέει ότι αν κάτι τους έπειθε-αποδείκνυε ότι αυτό συμβαίνει, αμέσως θα ξεκίναγαν να κάνουν εντατικές μαλάξεις όλοι οι ουρολόγοι στον πλανήτη -ούτε πατέντα είναι ούτε κανένα μυστικό φίλτρο. Αν ωστόσο, εσύ θες και πληρώνεις γι'αυτό, κανενός δεν θα του πέσει και λόγος. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

Ενδεικτικά ξέρω από φίλο στην επαρχία, ότι ο ουρολόγος του του ζήτησε πέρισυ € 20 ανά συνεδρία και μάλιστα είχε καλά αποτελέσματα (καλύτερα απ'ότι είχε με τον παραπάνω γιατρό), για όσο καιρό περίπου τις έκανε βέβαια και όχι μόνιμα, όπως είναι το pattern που και αρκετοί άλλοι που έχω μιλήσει παρατήρησαν με αυτή τη μέθοδο.

Μπορείς βέβαια να γλυτώσεις πολλά λεφτά αν βάλεις την γυναίκα σου να στις κάνει ή κάποιον φίλο σου ή τις κάνεις ακόμα και ο ίδιος, οπότε χρειάζεσαι κάποιον ουρολόγο απλά για να σου γράψει τις αντιβιώσεις (αν και προσωπικά πιθανολογώ ότι με ή χωρίς αντιβίωση θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα). Αν ψάξεις στο διαδίκτυο υπάρχουν οδηγίες για τα παραπάνω στα αγγλικά αν και δεν είναι κάτι που απαιτεί...πανεπιστήμιο.

Πληροφοριακά, είχα διαβάσει αναφορές ανθρώπων που είχαν διαπιστώσει μείωση των συμπτωμάτων από το Manila Protocol, την επαναφορά αυτών όταν σταματούσαν και επειδή ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα είχαν να τρέχουν συνέχεια όλη τους τη ζωή στις Φιλιπίνες ή έστω και σε έναν πιο κοντινό ουρολόγο για μαλάξεις και ανακούφιση, άρχισαν να κάνουν μαλάξεις οι ίδιοι στον εαυτό τους ή -πιο έυκολα ακόμα- η σύντροφός τους. Έτσι μπόρεσαν να απολαύσουν σχετική μείωση των συμπτωμάτων μακροχρόνια, χωρίς κόπο και έξοδα και χωρίς να εξαρτώνται όλη τους τη ζωή από κάποιον τρίτο.

Υπάρχει βέβαια και ο "Διαμαντής" που είχαμε ανακαλύψει προ πολλού στην έρευνά μας κάποιοι φίλοι ομοιοπαθείς. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι είναι πρακτικός που όπως γράφει έχει εκπαιδευτεί σε εξωτικά μέρη. Το παλλικάρι πάντως φαίνεται πολύ εξειδικευμένο. Εδώ είναι η αγγελία του (προσοχή σόκιν φωτογραφίες).

Καλή επιτυχία σου εύχομαι με τις μαλάξεις.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 04 Μαΐου, 2012, 12:15:37 ΜΜ
Ενδεικτικά ξέρω από φίλο στην επαρχία, ότι ο ουρολόγος του του ζήτησε πέρισυ € 20 ανά συνεδρία και μάλιστα είχε καλά αποτελέσματα (καλύτερα απ'ότι με τον παραπάνω γιατρό), για όσο καιρό περίπου τις έκανε βέβαια και όχι μόνιμα, όπως είναι το pattern που οι περισσότεροι παρατηρήσαμε με αυτή τη μέθοδο.

Εμένα εννοεί ο Phaethon. Οπως σου έγραψα και στο προσωπικό μήνυμα με τον γιατρό αυτό (σου είπα το όνομα του) έγινα σχεδόν καλά με μόλις 12-15 μαλάξεις  ενώ ο ακατονόμαστος που υποτίθεται οτι είναι και αυθεντία με τις διπλές και βάλε μαλάξεις δεν με πήγε ούτε στο 60% παρά τις (Ψεύτικες) υποσχέσεις του....
Θα τον δικαιολογούσα αν το αποτέλεσμα που προσέφερε είχε διάρκεια. ΔΕΝ είχε όμως. Η βελτίωσή μου δεν κράτησε ούτε 15 μέρες και ξαναγύρισα στο 0.

Συμπέρασμα : Οπως λέει και ο Phaethon , παιδιά μην πετάτε τα λεφτά σας άδικα! Αν θέλετε να κάνετε μαλάξεις βρείτε ένα ΣΟΒΑΡΟ ουρολόγο να σας τις κάνει. ΟΛΟΙ οι ουρολόγοι κάνουν μαλάξεις απλά επειδή ξέρουν οτι δεν έχουν αποτέλεσμα τις αποφεύγουν. Αυτά τα περι τεχνικής και δύναμης είναι μαλακίες. Ο ουρολόγος στην πόλη μου δεν έβαζε ούτε το 1/10 της δύναμης που έβαζε ο ακατονόμαστος και έφερε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Παρεμπιπτόντως μετά το τέλος της "βασικής μου θεραπείας" κληρονόμησα και ένα πόνο στον αριστερό όρχι ,που δεν τον είχα ποτέ μέχρι τότε, και μου παρουσιάστηκε αμέσως μετά απο μια απο τις τελευταίες μαλάξεις. Πιστεύω οτι είναι πολύ πιθανόν να φταίει η δύναμη με την οποία με πίεζε. 

Χμμμ...διαπιστώνω ότι τα παραπάνω λόγια βγήκαν προφητικά  ;D
Παράθεσηχρειάζεσαι κάποιον ουρολόγο απλά για να σου γράψει τις αντιβιώσεις (αν και προσωπικά πιθανολογώ ότι με ή χωρίς αντιβίωση θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα)

Σύμφωνα λοιπόν με πληροφορίες που έφτασαν χθες στα αυτιά μου, ο συγκεκριμένος γιατρός που με ρώτησες, εδώ και μισό περίπου χρόνο, έχει κόψει να γράφει αντιβίωση και συνεχίζει το θεραπευτικό του σχήμα μόνο με μαλάξεις, για λόγους που εκείνος μόνο γνωρίζει. Αν αυτό αληθεύει, δεν ξέρω πως δικαιολογεί αυτή την μεταστροφή στους ασθενείς του αφού ο ίδιος έτσι καταρρίπτει ολόκληρη την θεωρία εξήγησης της "επιτυχίας της μεθόδου" του, που ο ίδιος υποστήριζε (και εμείς αναμασούσαμε) ότι δήθεν δηλαδή βοηθάει με τις μαλάξεις την αντιβίωση να φτάσει σε αυξημένες συγκεντρώσεις στον προστάτη.

Επαληθεύει δε την άποψη, που πριν από 8 μήνες έγραφα στο ιστορικό μου, ότι πρόκειται δηλαδή στην ουσία για ένα είδος ακριβής φυσιοθεραπείας του οποίου τα (πρόσκαιρα συνήθως) οφέλη που μαρτυρούν κάποιοι ασθενείς προέρχονται από δύο παράπλευρες δράσεις: την χαλάρωση των μυών της πυελικής περιοχής από το δάχτυλο του γιατρού (ότι ακριβώς προσπαθεί να κάνει στοχευμένα το trigger point release της μεθόδου Wide-Anderson) και βέβαια σε κάποιο βαθμό το εφέ placebo.

Τέλος δεν μπόρεσε να μην μου έρθει συνειρμικά στο μυαλό αυτό που έγραψα μόλις προχθές (στα περί διορθικού υπέρηχου)! Πως δηλαδή:
Παράθεση...θεωρώ ότι γιατρός που δίνει αντιβίωση ότι να ναι, χωρίς να βεβαιώσει ότι υπάρχει μικρόβιο και σε ποια αντιβίωση αυτό είναι ευαίσθητο ...είτε απλά και ο ίδιος μέσα του δεν πιστευει ότι φταίει μικρόβιο για τα συμπτώματά σας ή από την εμπειρία του δεν πιστεύει ότι η αντιβίωση θα σας βοηθήσει και σας δίνει ότι να ναι απλά για να σας δώσει κάτι, ελπίζοντας από κάποιο θαύμα να δείτε καλυτέρευση (και την οποία πολύ συχνά θα δείτε και έχω εξηγήσει που το αποδίδω).

Ίσως λοιπόν κι ο ίδιος να μην πίστευε ποτέ  την εξήγηση που ο ίδιος έδινε για την όποια επιτυχία της μεθόδου του. Γιατί προσωπικά όταν ξεκίνησα θεραπεία με τον συγκεκριμένο γιατρό με είχε σαστίσει το παράδοξο και ακατανόητο του ότι...θα κάναμε τέτοιο χρονοβόρο και δαπανηρό αγώνα να "σπρώξουμε" την αντιβίωση μέσα στον προστάτη για να σκοτώσουμε το "μικρόβιο"...χωρίς ωστόσο να ξεκινήσουμε με το αυτονόητο: να δούμε σε ποια αντιβίωση είναι ευαίσθητο!!! Σε αυτές και σε άλλες αγωνιώδης ερωτήσεις μου προκειμένου να καταλάβω αν υπάρχει μέθοδος και λογική ή πάμε στην τύχη, δυστυχώς έπαιρνα αντιφατικές, ασαφείς και συχνά αστείες απαντήσεις και αιτιολογήσεις του στυλ "πίστευε και μη ερεύνα" που συχνά με έκαναν να νοιώθω ότι...έχω συνδεθεί με το υπερπέραν.

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Αγαπητοί φίλοι,
τελείωσα την θεραπεία που σας είχα πει για την Χρόνια Μικροβιακή Προστατίδια (prixina, alpha blocker, μαλάξεις κάθε 2 ημέρες) και το σπέρμα καθάρισε πλήρως από e-coli, η κινητικότητα έχει 20 με 30% βελτίωση και ο διορθικός έχει μόνο ένα πολύ μικρό κοκκινάκι πλέον. Περάσαμε σε χημειοπροφύλαξη με ένα prixina ανά 3 ημέρες για τους επόμενους 3 μήνες. Έμεινα πολύ ευχαριστήμένος από τον γιατρό. Όποιος φίλος χρειαστεί κάποια ενημέρωση περαιτέρω στην διάθεση του. Ευχαριστώ όλους στο φόρουμ που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στις απορίες μου.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Γεια σε ολους .
Βερτη ,πραγματι ενδιαφερουσα η προσεγγιση του γιατρου που σε παρακολουθει ,παραλειπωνται ομως καποιες βασικες λεπτομερειες .
1) Σε ποιον γιατρο πηγες ;
2)Τι εξετασεις σου εκανε ;
3)Οι μαλλαξεις ηταν προγραμματισμενες ή εσυ του τις ζητησες ;
4)Ποσες φορες χρειαστηκε να τον επισκεφτεις ;
5)Ποιο ηταν το κοστος των θεραπειων - μαλλαξεων με τη φορα ;
Σε ευχαριστω .

Καλησπέρα,
το όνομα του γιατρού εάν το θέλεις στο γράφω σε μήνυμα. Δεν είναι στόχος μου να διαφημίσω κανέναν. Τις μαλλάξεις εγώ τις ζήτησα. Πήγα σε αυτόν 2 φορές για διάγνωση. Οι εξετάσεις ήταν καλλιέργεια ούρων, καλλιέργεια σπέρματος, δακτυλική και διορθικός. Μαλλάξεις έκανα γύρω στις 10-12 σε ένα μήνα. Ο γιατρός δεν είναι απόλυτα βέβαιος ότι οι μαλλάξεις βοηθάνε. Εγώ ξέρω ότι για πρώτη φορά μετά από χρόνια καθάρισε το σπέρμα μου. Τώα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Το κόστος εάν θέλεις στο γράφω prive γιατί επαναλαμβάνω δεν είναι στόχος μου να διαφημίσω κανέναν γιατρό, στόχος μου είναι να βοηθήσω συνανθρώπους που όπως και εγώ έχουν ένα γαμημένο βάρος να τους βασανίζει και να τους τρώει τα σωθικά.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Γεια σου Βέρτη. Κατ'αρχάς περιττό να πω ότι χαίρομαι που ο εσύ ο ίδιος νοιώθεις ότι το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Με μπερδεύει ωστόσο λίγο το ιστορικό σου. Είχες γράψει:
ΠαράθεσηΤην συγκεκριμένη τριετία έκανα θεραπείες με αντιβιώσεις (κυνολόνες, ενέσιμα και άλλα). Στην αρχή καθάριζα (προσωρινά) αλλά μετά επανερχόταν. Στο τέλος σταμάτησα να καθαρίζω μετά από 4 εβδομάδες θεραπείας με cipro.

Το ότι τότε "στην αρχή καθάριζες" πως το ξέρεις; Έκανες καλλιέργειες πριν και μετά την αντιβίωση; τι ακριβώς καλλιέργειες; και τι σου έδειχναν; ότι πριν την αντιβίωση είχες e-coli και μετά την αντιβίωση τίποτα;

Τώρα έγραψες:
ΠαράθεσηΕγώ ξέρω ότι για πρώτη φορά μετά από χρόνια καθάρισε το σπέρμα μου. Τώρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.
. Τώρα είχες επαφή και η σύζυγός σου δεν κόλλησε όπως είχες γράψει ότι συνέβαινε παλαιότερα σε κάθε σας επαφή; πως όμως ξέρεις ότι δεν θα υποτροπιάσεις και πάλι σύντομα; (εννοείται το απεύχομαι).

Το ιστορικό σου έχει αρκετές μοναδικές πτυχές (σε σχέση με δεκάδες ιστορικά που έχω διαβάσει και ακούσει). Τέλος πάντων αν και πλέον εγώ έχω τελείως διαφορετική θεώρηση για την πάθηση, από αυτή στην οποία κινείσαι, απ'ότι θυμάμαι το θέμα που σε καίει είναι να κάνεις σύντομα παιδί. Σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει η επιθυμία σου σύντομα πραγματικότητα.   

Παράθεσηδεν είναι στόχος μου να διαφημίσω κανέναν γιατρό, στόχος μου είναι να βοηθήσω συνανθρώπους που όπως και εγώ έχουν ένα γαμημένο βάρος να τους βασανίζει και να τους τρώει τα σωθικά.
...και καλά κάνεις. Και αυτός είναι ο στόχος όλων μας  ;) Και προσωπικά επειδή έχω δει αρκετά πονηρά, αν έβλεπα ένα μήνυμα που περιγράφει θετική εξέλιξη μιας θεραπείας και κατέληγε να συστήσει δημόσια συγκεκριμένο γιατρό κατ'ευθείαν θα το αντιμετώπιζα με πολύ σκεπτικισμό.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ευχαριστώ για τις ευχές. Πράγματι ο στόχος ήταν και είναι η τεκνοποίηση. Με σπέρμα χωρίς μικρόβιο και με καλύτερα κινητικότητα είμαστε πολύ αισιόδοξοι. Προς το παρόν θέλουμε να απολάυσουμε το καλοκαίρι μας με ελεύθερο σεξ χωρίς μικρόβια! Στο παρελθόν το ότι καθάριζα ή ότι υποτροπίαζα το καταλάβαινα από το ότι κόλλαγε η σύζυγος και το ότι το έδειχνε η καλλιέργεια σπέρματος. Τον κίνδυνο υποτροπής που είναι μεγάλος τον αντιμετωπίζουμε με χημειοπροφύλαξη (ένα prixina ανά τρεις ημέρες και για 3 μήνες). Ωστόσο ήταν πολύ ενθαρρυντικό ότι δεν υπήρχε ούτε μια αποικία του μικροβίου, ενώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν υπήρχε λίγο. Πάντως αυτό το Prixina πρώτη φορά το πήρα και πρέπει να είναι πολύ τουρμπο φάρμακο. Εύχομαι να έχει μόνιμο αποτέλεσμα, αλλά ακόμα και αν δεν έχει αν καταφέρουμε την τεκνοποίηση θα είμαστε πολύ χαρούμενη. επίσης αν η ιστορία μου βοηθήσει έστω και έναν φίλο να θεραπευτεί θα είμαι χαρούμενος που βοήθησα.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Eπειδη θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω ολα τα παραπανω  , θα ηθελα να μου στειλεις prive στο παρακατω  email τις απαντησεις σου .

parapoluparapolu@yahoo.gr

Σε ευχαριστω και οτι καλυτερο να σου ευχηθω .

ΠαράθεσηΤο ιστορικό σου έχει αρκετές μοναδικές πτυχές (σε σχέση με δεκάδες ιστορικά που έχω διαβάσει και ακούσει).

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, έχω διαβάσει το ιστορικό ενός ανθρώπου στο αμερικάνικο www.chronicprostatitis.com που έχει κοινά σημεία με το δικό σου. Το ιστορικό αυτό είχε αναρτηθεί για να συγκρίνουν οι ασθενείς με την πάθησή μας τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ αυτών και ανθρώπων που έχουν πραγματικά χρόνια μικροβιακή προστατίτιδα (μία σπάνια περίπτωση στην οποία επανειλημμένα έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές να αναφέρεται πως μόνο 5% από εμάς τελικά ανήκει). Ίσως λοιπόν κι εσύ να ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία. Έχω σκοπό κάποια στιγμή να αναρτήσω το συγκεκριμένο ιστορικό και εδώ μεταφρασμένο γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Άλλα συμπτώματα (εκτός από τις καλλιέργειες σπέρματος που δείχναν σταθερά e-coli) έχεις ή είχες;

Προς john kalam και άλλους: υπάρχει η δυνατότητα αποστολής προσωπικών μηνυμάτων και μέσω του forum, οπότε δεν χρειάζεται να ποστάρετε τις προσωπικές σας διευθύνσεις email αν δεν θέλετε
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaeton,
το 5% των ασθενών δεν είναι και τόσο σπάνιο ποσοστό! Είναι 1 στους 20. Εγώ από την πρώτη μέρα (2007) που διαγνώστηκα με προστατίτιδα μου είχαν πεί ότι έχω χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα με e-coli. Επίσης είδαμε με την σύζυγο μου ότι υπάρχουν πάνω από δέκα είδη e-coli εκ των οποίων μόνο 2 μολύνουν την γυναίκα και παθαίνει κυστίτιδες. Δυστυχώς το δικό μου είναι ένα από αυτά τα δύο. Τα συμπτώματα που είχα από τότε έως σήμερα είναι πολύ ήπια και για μεγάλες περιόδους σχεδόν ανύπαρκτα - έκανα σεξ κανονικά, δεν ξύπναγα το βράδυ για τουαλέτα κλ. Εάν ήθελα να εντοπίσω κάποια συμπτώματα θα έλεγα μια συχνοουρία κατά την διάρκεια της ημέρας (βέβαια πίνω και πολύ νερό) και εάν εκσπερμάτωνα μετά από 3μερη αποχή ένιωθα ένα κάψιμο για κάνα μισάωρο. Εάν έχω κάνει σε αυτά τα χρόνια 20 καλλιέργεις σπέρματος οι 18 έχουν δείξει e-coli, εκτός από κάνα δύο τον πρώτο χρόνο που είχαν δείξει klebsiela (αν θυμάμαι καλά). Λάβε υπόψιν σου ότι το 2007 και το 2008 σε ηλικία 31-32 χρονών έκανα πολλές θεραπείες όπου εκτός από κινολόνες που είχαν δώσει και πολλά άσχετα αντιβιοτικά που δεν πέρναγαν καν τον φραγμό του προστάτη. Ο γιατρός που με παρακολούθησε τώρα μου είπε ότι αυτές οι αποτυχημένες θεραπείες δυνάμωσαν πολύ το μικρόβιο, απέκτησε αντοχή σχεδόν σε όλα τα αντιβιοτικά. Για να σας το πω διαφορετικά εάν η γυναίκα μου δεν μολυνόταν εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ στο γιατρό για αυτό το πρόβλημα. Πάντως σήμερα που μιλάμε μετά την θεραπεία που περιέγραψα παρπάνω, το σπερμοδιάγραμμα με καθαρό σπέρμα από e-coli έχει μεγάλη διαφορά στην κινητικότητα από το σπερμοδιάγραμμα δύο μήνες πριν, έχω ξεχάσει να πηγαίνω τουαλέτα και γενικά έχω ξεχάσει τελείως το θέμα. Επίσης έχω πρωινές στύσεις κάτι που δεν είχα τα τελευταία χρόνια και γενικά νιώθω ανεβασμένη λίμπιντο (αυτό μπορεί βέβαια να είναι και ψυχολογικό ή και λόγω καλοκαιριού. Σήμερα που μιλάμε πάντως κάνω χημειοπροφύλαξη όπως έχω γράψει και παραπάνω οπότε δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα είναι μόνιμο. Αυτό θα σας το πω κατά τον Οκτώβριο.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Αγαπητοί φίλοι ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με την πορεία της θεραπείας μου. Όπως σας είχα γράψει από τις αρχές Ιουνίου το σπέρμα μου έχει καθαρίσει από e-coli (για την θεραπεία δείτε προηγούμενα Posts) και μετά από χρόνια κατάφερα να κάνω ελεύθερο sex με την γυναίκα μου χωρίς να κολλήσει. Τον Αύγουστο που είμασταν διακοπές μου παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και πήγα κατευθείαν για καλλιέργεια. Το αποτέλεσμα έδειξε σταφυλόκοκκο επιδερμικό και μου έδωσαν 2 εβδομάδες ceclor των 750 μαζί με a blocker που τον καθάρισε. Όλο το παραπάνω διάστημα από τον Ιούνιο είμαι σε χημειοπροφύλαξη με prixina ένα ανά 3 ημέρες. Τις τελευταίες 15 μέρες κάνουμε πάλι ελεύθερο sex χωρίς πρόβλημα. Ο αρχικός στόχος της τεκνοποίησης ακόμα δεν έχει επιτευχθεί αλλά τουλάχιστον χαιρόμαστε το sex! Κάτι είναι και αυτό :). Να πω επίσης ότι δεν έχω καμμία ενόχληση ή σύμπτωμα. Οι ενοχλήσεις σε ώμους λόγω κυνολόνης παραμένουν βέβαια αλλά ελεγχόμενα όχι κάτι τραγικό.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Γεια σας.

Διαβαζοντας τα οσα λετε, διαβαζω την ζωη μου.

Φιλε βερτη (ή οποιος αλλος μπορει) please, οποτε μπορεις στειλε μου στο mail: awts_ds@yahoo.gr, τα στοιχεια του γιατρου σου.

Σε ευχαριστω,
Εμφανιση στα 29, διαρκεια 4 ετη.
1.Αρχικα οξεις πονοι - Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση(Climbax/Ciproxin κυριως) - 6 μηνες
2.Μετεπειτα μετρια πονοι κυριως βουβονικη χωρα. Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση (Climbax κυριως)/ μαλλαξεις -  2 Χρονια.
3.Μικρες ενοχλησεις , Ανιχνευση Χλαμυδιων σε 2 διαγνωστικα κεντρα. Αντιμετωπιση αντιβιωση(Tabrin κυριως)/μαλλαξεις
4. Μικρες ενοχλησεις -  εν αναμονη εξετασεων - χρηση φυτικων προιοντων (cranberrry - quercetince - σκορδο).  Αποφυγη αγχους.
5. Εξετασεις καθαρες για χλαμυδια και λοιπους οργανισμους μετα απο 6 μηνες αποχη απο αντιβιβιωση. Σπερμα φυσιολογικο/Στυση κανονικη. Μικρες ενοχλησεις σε βουβωνικη χωρα σε περιπτωση αγχους/κουρασης. Αντιμετωπιση με χαλαρωση.
6. Επομενες εξετασεις σε 2μηνα.
7. Σχεδον Ασυμπτωματικος για παραπανω των 8 μηνων
    με θετική αντιμετωπιση της καταστασης.

Καλησπέρα ts_ds
εύχομαι περαστικά και σύντομα!
Θα σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού με τον οποίο έκανα την θεραπεία στο mail σου αλλά εκ των προτέρων σου λέω ότι πρέπει να διαβάσεις ακριβως τί είχα και τί θεραπεία έκανα και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Θέλω να πω ότι εγγυημένα αποτελέσματα και μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Εγώ μοιράζομαι την εμπειρία μου η οποία αν διαβάσεις το site είναι πολύ διαφορετικη από των άλλων φίλων. Ελπίζω να βρεις την λύση και να είναι οριστική.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013