05 Ιανουαρίου, 2012, 11:59:29 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου, 2012, 11:36:44 ΠΜ από admin2
Αφου ευχηθώ με τη σειρά μου καλη επιτυχια στο blog και καλη χρονια στους διαχειριστες και φιλους θα ηθελα να πω και γω με συντομια το ιστορικό μου ευχομενος σε ολους πλήρη ίαση και στον εαυτό μου να συμπεριλαμβάνομαι παντα σε αυτο το σκέλος του blog δηλαδή σε αυτούς που δεν εχουν καθόλου συμπτώματα(αν και λιγο δύσκολο)!!
Η αρχή εγινε πριν εξι χρονια περιπου οταν κόλλησα ενα αφροδίσιο(ημουν πολυ ατακτος τοτε αλλα οι αταξιες πληρώνονται)αφού ακολουθησα μια πολυ συντομη αγωγή της μιας εβδομαδας με ειδικη αντιβιωση τα συμπτώματα εξαφανιστηκαν, αλλωστε δεν ηταν σοβαρη ασθενεια για να ανησυχήσεις αλλα μετα απο 2-3 μηνες και ενω ημουν σινεμα αισθανθηκα ενα αποτομο μουδιασμα ΄΄χαμηλα΄΄και απο κει και περα αντιληφθηκα οτι ανοιξα την πορτα της προστατιτιδας(ειχα συχνουρια και ενοχλησεις χαμηλα).Πηγα λοιπον σε εφημερευον νοσ/μειο και με μια πρωτη εξεταση ουρων μου ειπαν οτι υπηρχε λιγο αιμα(που δε φαινοταν με το ματι)και επρεπε να κανω μια σειρα εξετασεων. Εγω δεν μπορουσα να περιμενω πηγα σε καποιον ιδιωτη ο οποιος αφου μου εβγαλε ενα υπερηχο στο οποιο ειδε ασβεστωσεις οπως μου τις ειπε διεγνωσε προστατιτιδα χρονια και μετα μου εκανε μια μαλαξη στον προστατη(βελαξα απο τον πονο!) για να βγει προστατικο υγρο και το εστειλε για αναλυση. Βρεθηκε θυμαμαι τοτε επιδερμικος σταφυλοκκοκος σε μεγαλη συγκεντρωση και πηρα αντιβιωση (συγκεκριμενα για τρεις τεσσερεις μερες τρια αντιβιωτικα μαζι και μετα για το υπολοιπο μια κινολονη)για ενάμισυ μηνα και πραγματι ξεμπέρδεψα αν και μου ειχα πει τοτε οτι δεν προκειται ποτε να γινω εντελως καλα και οτι θα ερχεται και θα φεύγει η αρρωστια σε καποια χρονικα διαστηματα. Δεν περασαν δυο χρονια και η ΄΄νεα μου φιλη΄΄ ξαναεμφανιστηκε με αλλο μικροβιο αυτη τη φορά. Και αυτη τη φορα να μην τα πολυλογω με 6 εβδομαδες κινολονη καθαρισα προσωρινα. Την τελευταια φορα το Φεβρουαριο του 2011(που ηταν και η χειροτερη απο πλευρας συμπτωματων)οι πονοι αφορητοι αλλά το χειρότερο ηταν οτι με τις εξετα΄σεις δε βρεθηκε μικροβιο. Καταλαβα οτι δεν θα ξεμπεύρδευα ευκολα και να φανταστειτε οτι αλλαξα 2 γιατρους. Αφου ξετιναχτηκα γιατα καλα με αντιβιωσεις κτλ απελπισμενος προσπαθησα να βοηθησω τον εαυτο μου μονος μου. Και αρχισα και εδειχνα ενδιαφερον σε εναλλακτικες θεραπείες. Ο γιατρος ο τελευταιος που ηταν οντως πολυ καλός μου ειπε οτι με τις αντιβιωσεις δεν βελτιωνομαι και ηταν αρνητικος στο να παιρνω συνεχεια. Στραφηκα με ενδιαφερον σε μια ερευνα σε πανεπιστημιακη κλινικη της Αμερικης που εδινε καλα αποτελεσματα με ενα φυτικο συμπληρωμα. Και ω εκ του θαυματος τα συμπτωματα αποτομα και θεαματικα μειώθηκαν ωσπου εξαφανιστηκαν!Και ναμαι λοιπον εδω και 6 μηνες ασυμπτωματικος τελειως.Και τωρα μπορω να σας πω οτι η δική μου εμπειρια(προσοχη δεν λεω οτι θα πιάσει και σε καποιον αλλο υποχρεωτικα)εδειξε οτι η προστατιτιδα ειναι μια πολυ παραξενη ασθενεια που στις περισσοτερες φορες εξατομικευεται και ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την ψυχολογια του καθε ατομου. Νομιζω οτι αν υπαρχει καποια ευαισθησια ειτε λογω ατομικης κατασκευης ειτε λογω μικροβιου επιδεινωνεται θεαματικα οταν υπαρχει ασχημο ψυχολογικο υποβαθρο(αγχωδεις διαταραχες, νευρικοτητα κτλ). Η γνωμη μου ειναι οτι οταν εχεις αυτο το προβλημα δεν πρεπει να περιμενεις να τα κανει ολα ο γιατρος ειδικα οταν βλεπεις η αρρωστια οτι επιμενει, αλλα να προσπαθεις και συ να βρεις εναλλακτικους τροπους θεραπειας(χαλαρωτικες τεχνικες, φυτικα συμπληρωματα κτλ). Δεν ξερω αν στη δικη μου περιπτωση ηταν καταλυτικος ο ρολος του συμπληρωματος(σε οποιον ενδιαφερεται μπορω να του πω να δοκιμασει)αλλα παντως σιγουρα κακο δεν μου εκανε. Επισης οπως λενε και οι διαχειριστες (και εχουν απολυτο δικιο λογω εμπειριας)θα ηθελα να επιστησω την προσοχη στη επιλογη του γιατρού, γιατι πολλοι ουρολογοι δεν εχουν πληρη επιγνωση του προβληματος και πολλες φορες μη εξατομικευοντας την καθε περιπτωση υποπιπτουν στο αλθος του οτι ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες ενω δεν ειναι. Αυτα τα ολιγα και θα επανελθω με νεωτερα μου. Σε ολους ευχομαι περαστικα και προσωπικα θα τους ελεγα να μην το βαζουν κατω και να μην τα παρατανε γιατι ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα βρουν σημαντικη ανακούφιση στα συμπτωματά τους. Απλα να προσεξουν να μην γινονται θυματα κομπογιαννιτων και να μην λινονται ευκολα θυματα τους!!Υ.Γ. κυκλοφορει και καποια ζωνη απο εναν γιατρο απο την Αγγλια που μπορει να την παραγγειλει καποιος εγω δεν εκανα χρηση της γιατι δεν χρειαστηκε ακομα αλλα μπορει καποιος να θελει να δοκιμασει. Αυτα τα ολιγα!!!

Επειδή η συζήτηση που ακολούθησε το ιστορικό του χρήστη mimisbest επικεντρώθηκε στην Κουερσετίνη με χρήσιμες πληροφορίες, μεταφέρθηκε στο αντίστοιχο topic περί Κουερσετίνης. Βρείτε τη συνέχεια της συζήτησης εκεί.