Παράθεση από: evans στις 08 Αυγούστου, 2013, 02:09:18 ΜΜ
Τη 'θεραπεία' με μαλάξεις βασικά τις κάνει ο 'ακατανόμαστος' που υποστηρίζεται από γνωστό blog.
Εδώ να παρατηρήσουμε τα εξής:
1. Δεν είναι απλώς μαλάξεις. Πρόκειται για πολύ ισχυρές πιέσεις στον προστάτη, κάτι που εκτός από φοβερά οδυνηρό είναι πρωτίστως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Αυτό μου τόνισαν ουρολόγοι και λοιμωξιολόγοι που επισκέφτηκα (δυστυχώς) μετά την εμπειρία των μαλάξεων στον ακατανόμαστο. Αυτό συμβαίνει γιατί:
α) τα μικρόβια διασπείρονται εντός του προστάτη, πιθανώς και εκτός αυτού, αλλά για τα εκτός, ευτυχώς αναλαμβάνει η αντιβίωση. Για τα εντός; Απλώς η 'προστατίτιδα' χρονίζει.
β) ασκείται τρομακτική πίεση σε ένα όργανο του ανθρώπινου σώματος, με οδυνηρές και πιθανώς ΜΟΝΙΜΕΣ επιπτώσεις (κακώσεις) σε νεύρα, μύες ή και αγγεία. Χαρακτηριστικά θυμάμαι το παιδί που έβγαινε κουτσαίνοντας από το δωμάτιο του πόνου, διαμαρτυρόμενο για τους φρικτούς πόνους στη μέση του, ένα άλλο παιδί που μου έλεγε ότι έσπασε ένα αγγείο στους όρχεις με φρικτούς πόνους, αλλά φυσικά και η προσωπική μου εμπειρία, που έπαιρνα 1 μήνα ισχυρά αντιφλεγμονώδη για να συνέλθω.
Σε ότι αφορά εμένα, οι πιέσεις αυτές ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΑΝ τα συμπτώματα, και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα καλύτερα.
2. Πως είναι δυνατόν από ένα υπέρηχο να προσδιορίζει το χρόνο 'εισόδου' του μικροβίου στον προστάτη, όταν ο ίδιος σου λέει αργότερα ότι δεν υπάρχει μόνο ένα μικρόβιο; Δηλαδή τι, e-coli Νοέμβριος 2006, ουρεόπλασμα Σεπτέμβριος 2008; Πως είναι δυνατό από το χρώμα του υπέρηχου να αποφαίνεται κατηγορηματικά ότι 'ο προστάτης είναι κλειστός και μπορεί να θεραπευτεί μόνο με μαλάξεις'.
3. Δίνει αντιβιοτικά χωρίς να λαμβάνει υπόψη καμία καλλιέργεια, ούτε ζητάει καμία πριν τις 'θεραπείες'. Κουτσοί – στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα δηλαδή, αγνοώντας προηγούμενες αντιβιοτικές αγωγές, την ευαισθησία του κάθε μικροβίου, καθώς και την αποτελεσματικότητα του κάθε αντιβιοτικού σε συγκεκριμένο μικρόβιο. 'Μικροβιακή θεωρία', χωρίς μικροβιολογία και λοιμωξιολογία δηλαδή.
Εδώ να λάβουμε υπόψη, ότι πολλοί γιατροί, ναι μεν συμφωνούν στο παραπάνω από ένα αντιβιοτικό,  αλλά μετά από αντιβιόγραμμα, και όχι ταυτόχρονα, αλλά πρώτα το ένα (για ένα μήνα πχ) και μετά το άλλο (τον επόμενο μήνα) ώστε να αποφεύγονται οι μεταξύ τους αλληλεπιδράσεις, οι οποίες μειώνουν την αποτελεσματικότητά τους, αλλά και οι ισχυρές παρενέργειες στον ασθενή.
4. Δεν τηρεί στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, με πιθανές ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ συνέπειες.
Πριν τις μαλάξεις, εφαρμόζει ξυλοκαϊνη στον πρωκτό του εκάστοτε 'ασθενούς', κατόπιν με το ίδιο χέρι παίρνει ποσότητα βαζελίνης από το ΙΔΙΟ ΒΑΖΑΚΙ (για όλους!), και ξανά με το ίδιο χέρι στον πρωκτό του εκάστοτε 'ασθενούς'. Τώρα το αν οι 'εκάστοτε ασθενείς' τυχαίνει να έχουν αιμορροΐδες, μπορείτε να φανταστείτε τι ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΕΩΝ υπάρχει από μικρόβια και ιούς  του αίματος. Όταν του έκανα παρατήρηση εκνευρίστηκε και απάντησε ότι χρησιμοποιεί διαφορετικό δάκτυλο (χα!), και όταν επέμεινα δείχνοντάς του τις τρίχες από τους πρωκτούς των 'εκάστοτε ασθενών' στο βαζάκι της βαζελίνης, τότε απαξιωτικά μου απάντησε ότι έπρεπε να πάει στην Αμερική, να δούμε κάτι σαν κι εμένα τι θα κάνανε χωρίς αυτόν.
Η γνωστή τρομοκρατία, είναι η ίδια που τον ωθεί να γράψει ότι οι λοιμώξεις ευθύνονται για τον καρκίνο του προστάτη.

5. Δεν κρατά ιστορικό του κάθε ασθενούς, δεν γνωρίζει τι συμπτώματα και τι μικρόβια έχει ο καθένας.

6. Δεν εκδίδει αποδείξεις (προφανώς όχι μόνο για φορολογικούς λόγους...).

Αυτά από την προσωπική μου εμπειρία, οδυνηρά και τραυματικά.
Πράγματι έτσι ήταν ,είναι και δυστυχώς θα είναι ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

O Μαρκέλος θέλει λέει να φάει ένα κανταίφι από κωλότριχες που έχουν μείνει στο βαζάκι της βαζελίνης, φτιαγμένο από τα χεράκια του Ακατάν, με γαρνιτούρα βαζελίνη, τρίχες από το στήθος του ακατάν και λίγο ψωλόχυμα με μπόλικο προστατικό υγρό κατευθείαν από το ξύλινο πάτωμα του δωματίου μαλάξεων!!!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρα. Με λένε Μανώλη και είμαι 39 χρονών. Μάλλον πάσχω από χρόνια προστατίτιδα βλέποντας τα συμπτώματα μου (συχνοουρία, νυχτουρία και κάτουρο σχεδόν χωρίς καθόλου δύναμη και μερικές φορές αυτό το γνωστό μούδιασμα από κάτω τα τελευταία 4-5 χρόνια όσο θυμάμαι που τα 1-2 τελευταία χρόνια είναι πιο έντονα). Εν συντομία θα πω πως πριν δυο μήνες είχα ένα επεισόδιο οξείας προστατίτιδας (πυρετός, αφόρητο τσούξιμο σε σημείο να μην μπορώ να ουρήσω από τον πόνο, κάθε 5 λεπτά στην τουαλέτα κλπ).Μου έδωσε ουρολόγος στην περιοχή μου (είμαι από επαρχία) αντιβίωση για 35 μέρες με ciproxin 500mg οπού καταλάγιασαν τα συμπτώματα.
Θα παρακαλούσα αν μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για τον Ακατανόμαστο. Πήγα 1 φορά όταν τελείωσα την αντιβίωση μιας και τα συμπτώματα δεν με άφησαν εντελώς (συχνοουρία, ατελή εκκένωση, νυχτουρία) και είμαι σε δίλημμα αν θα ξαναπάω(Μάλλον δεν θα πάω αν και έλεγα να πάω για τις εξετάσει και μόνο). Μου έκανε διορθικό υπέρηχο, κοιλιακό υπέρηχο, υπέρηχο στους όρχεις, ουροροομετρία και μία μάλαξη που με πόνεσε υπερβολικά. Μου διέγνωσε χρόνια προστατίτιδα (γύρω στα 7 χρόνια) και μου είπε πως θα με «φτιάξει» επειδή είναι ο μόνος στον κόσμο που την θεραπεύει. Του φάνηκα δύσπιστος και μου είπε να βάλουμε στοίχημα αν θέλω. Έχει πάει ήδη δύο ταξιδάκια μου είπε. Τι ακριβώς κάνει αυτός ο άνθρωπος. Κάνει μαλάξεις και πληρώνεται καλά γι αυτό. Τι σόι μαλάξεις είναι αυτές που πονάνε τόσο πολύ. Έχει αποτέλεσμα η τεχνική αυτή? Υπάρχει κάποιος που τελείωσε την "θεραπεία" ώστε να ξέρουμε αν είναι απόλυτα θεραπευμένος ή οι περισσότεροι την σταμάτησαν πριν το τέλος? Και πότε είναι το τέλος? Όταν τελειώσουν τα χρήματα του ασθενή? Κάνει κάτι που μπορούν να το κάνουν όλοι οι γιατροί λέγοντας πως είναι μοναδικός? Τελικά τι είναι? Είναι απατεώνας ή όχι? Σας παρακαλώ πείτε μου μερικές σκέψεις σας αν είναι εύκολο ώστε να με βοηθήσετε για τα επόμενα βήματα μου. Και ένα τελευταίο που με προβληματίζει: Χωρίς καλλιέργεια πως κατάλαβε πως πάσχω από χρόνια προστατίτιδα. Από πιο είδος προστατίτιδας πάσχω δεν θα έπρεπε να γνωρίζει πρώτα ώστε να μου πει με σιγουριά πως θα με «θεραπεύσει»? Επιπλέον αν γνωρίζετε είναι πολύ σημαντικό για εμένα τι εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνω ώστε να έχω μία καλή εικόνα από τι τελικά πάσχω?
Πόνος / ενοχλήσεις κατά περιόδους και συνήθως κατά την διάρκεια του σεξ κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος, μικροί πόνοι/ενοχλήσεις στο περίνεο, Μειωμένη ποσότητα σπέρματος στην εξπερμάτωση, Συχνοουρία, Νυχτουρία, Μειωμένη ροή ούρων ,Αίσθημα ατελούς ούρησης, Δυσκολία στο ξεκίνημα ή κατά τη διάρκεια της ούρησης

Όλες οι απαντήσεις που ψάχνεις βρίσκονται μέσα στο forum .Mε μια πιο προσεκτικη περίηγηση στα θέματα που έχουμε διημιουργήσει  οι απορίες σου θα λυθούν και με το παραπάνω .
Είσαι σε ένα απο αυτά τα θέματα οπού '' η μοναδικότητα του  ακατάν'' ακόμα μια φορά αποκαλυπτέται .Ας μην αναμασήσουμε τα ίδια ,,,
Ξεκοκκάλισε το forum σωστα και κρινωντας και απο τον τίτλο του προσωπικου κειμένου που επέλεξες να βάλεις ,ξέρεις και με το παραπάνω να ψάχνεις ...

Πάρα μα πάρα πολύ θα βοηθηθείς απο εδω  :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0

και εδώ :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=652.0





Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ρε 'συ Μανο διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μηνυμα σου και δεν μπορω να καταλάβω ...

Αυτα που ρωτας τα απαντάμε σε αυτό το topic και σε πολλά άλλα. Οι αποψεις μας παρουσιάζονται  σε διάφορα θέματα  γυρω απο αυτή την  απομυθοποιημένη  μορφή-προσωπικότητα  του 21ου αιώνα  και ειναι αν μη τι αλλο γνωστες .

Γιατι θέλεις συνοπτικά κάπως να αναφερθουμε ξανά στο άτομο του ενω το έχουμε κανει πάρα πολλές φορές ;




Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Εντάξει έχω πάρει τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.βασικα δεν είχα διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και θα έλεγα πως βιαστικα να ρωτήσω για πράγματα που ηδη έχετε τοποθετηθεί.ευχαριστω πολυ για τις χρήσιμες συμβουλές σου και των υπολοίπων παιδιών στα link που μου έστειλες.εχω πολυ δρόμο μπροστά μου απο άποψη ενημέρωσης πάντως ειναι εντυπωσιακό αυτο που γίνεται εδω μεσα.εχει γίνει παρα πολυ καλη δουλεια κατα την άποψη μου.μπραβο σας!!!
Πόνος / ενοχλήσεις κατά περιόδους και συνήθως κατά την διάρκεια του σεξ κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος, μικροί πόνοι/ενοχλήσεις στο περίνεο, Μειωμένη ποσότητα σπέρματος στην εξπερμάτωση, Συχνοουρία, Νυχτουρία, Μειωμένη ροή ούρων ,Αίσθημα ατελούς ούρησης, Δυσκολία στο ξεκίνημα ή κατά τη διάρκεια της ούρησης

ΥΠΑΡΧΕΙ  ΕΝΑΣ  ΝΕΟΣ  ΓΙΑΤΡΟΣ  ΣΤΗΝ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  ΠΟΥ  ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ  ΕΙΔΙΚΑ  ΜΕ  ΤΗΝ  ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ.  ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ  ΜΙΑ  ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ  ΜΕΘΟΔΟ  ΠΟΥ  ΜΠΟΡΕΙ  ΜΕ  ΜΕΓΑΛΗ  ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ  ΝΑ  ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ  ΑΝ  ΠΡΟΚΕΙΤΕ  ΓΙΑ  ΣΥΝΔΡΟΜΟ  ΧΡΟΝΙΟΥ  ΠΥΕΛΙΚΟΥ  ΑΛΓΟΥΣ  Η  ΕΧΕΙ  ΣΧΕΣΗ  ΜΕ  ΑΛΛΗ  ΑΣΘΕΝΕΙΑ  ΤΟΥ  ΟΥΡΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ  ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΕΓΩ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΤΡΕΙΣ  ΩΡΕΣ  ΑΥΤΗ  ΤΗΝ  ΕΞΕΤΑΣΗ  ΚΑΙ  ΑΠΕΦΑΝΘΗ  ΟΤΙ  ΕΧΕΙ  ΣΧΕΣΗ  ΜΕ  ΟΥΛΩΔΗ   ΙΣΤΟ  ΠΟΥ  ΔΙΜΗΟΥΡΓΗΘΗΚΕ  ΣΤΟΝ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣ  ΚΥΣΤΗΣ. ΑΝ  ΘΕΛΕΙΣ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΓΡΑΨΕ   ΜΟΥ  ΣΤΟ  ΜΑΙΗΛ  ΜΟΥ  ΝΑ  ΣΟΥ  ΠΩ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΓΙΑΤΡΟΥ  ΓΙΑΤΙ  ΝΟΜΙΖΩ  ΟΤΙ  ΑΠΟ    ΤΟ  ΒΗΜΑ  ΑΥΤΟ  ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ  ΝΑ  ΠΩ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ.

Aγιε , καιρο έχεις να εμφανιστεις ;

Πως είσαι ρε φίλε ; Πως πηγε όλο αυτόν τον καιρο ;

Με τον καινουργιο το αντιμετωπιζεις ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

τι εγινε με τον αγιο και τον γιατρο ..εχει επικοινωνησει κανεις μαζι του;
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Γνωριζει καποιος καποιον γιατρο στην αθηνα να μου στειλει σε μηνυμα.
Εχω χρονιο προβλημα με την προστατιτιδα.

Καλησπέρα,

Εδώ και 3 εμβομάδες επισκέφτομαι έναν γιατρό για θεραπειά με μαλάξεις. Θα γράψω το ιστορικό μου σε επόμενο μήνυμα.
Ανησυχώ οτι ο γιατρός που πηγαίνω είναι ο απατεώνας που αναφέρετε εδώ....
Μπορεί κάποιος να μου στείλει pm ή email, να ρωτήσω κάποια πράγματα?
Δυστυχώς βλέπω οτι το forum έχει αδρανήσει απο το 2013.

Ευχαριστώ

Το φορουμ δεν έχει αδρανήσει καθόλου. Απλά το συγκεκριμένο θέμα.
Όσο για τις μαλάξεις που κάποιοι ακόμα νομίζετε ότι βοηθάνε, ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει ακόμα να γραφτεί.
Αν βοηθούσαν δεν θα υπήρχε ούτε η πάθηση ούτε αυτό το φορουμ.
Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

Διαβάζω από διάφορους, και εδώ στο φόρουμ, για προστατικές μαλάξεις. Κάποιοι μάλιστα τις αποκαλούν και 'θεραπείες'.

Τρία φαίνεται να είναι τα είδη των προστατικών μαλάξεων:

1. Αυτές που γίνονται για την εξέταση stamey – mears.
Η stamey – mears, ή αλλιώς καλλιέργεια των τεσσάρων δοχείων, είναι η εξέταση επιλογής για τη χρόνια προστατίτιδα. Έχει και παραλλαγές, δύο δοχείων, πέντε δοχείων, κ.α. Για να βγάλει και να πάρει προστατικό υγρό ο γιατρός πιέζει τον προστάτη. Συνήθως δυο τρεις πιέσεις είναι αρκετές. Οι μαλάξεις αυτές είναι απαραίτητες για να γίνει η εξέταση και εγκρίνονται από την ιατρική. Το ότι οι γιατροί συνήθως δεν κάνουν αυτή την εξέταση (λάθος) ή βγάζουν συμπεράσματα από καλλιέργειες σπέρματος (λάθος) ή ούρων (λάθος) ή κάνουν την εξέταση μετά από αντιβιώσεις (λάθος), απλώς προσθέτει λάθη στα ήδη πολλά λάθη και πολλές παραλείψεις των γιατρών μας.

2. Οι ήπιες προστατικές μαλάξεις που μπορεί να ανακουφίσουν ασθενείς με χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα. Μπορεί και όχι.
Εδώ όμως, να ξεκαθαρίσουμε δύο πράγματα:
Α. Η χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα (κατηγορία ΙΙ σύμφωνα με την από 1995 κατηγοριοποίηση) είναι μία μάλλον σπάνια πάθηση και πολλοί την μπερδεύουν με το χρόνιο πυελικό άλγος. Έχει ως βασικό σύμπτωμα τις συχνές ουρολοιμώξεις, ενώ εκτός από τον σταθερό μικροβιακό παράγοντα (συνήθως ecoli) και τα αυξημένα πυοσφαίρια, συνυπάρχουν και άλλοι, όπως ανατομικά προβλήματα, για παράδειγμα στενώσεις, ή άλλα θέματα όπως καθετηριασμοί, πρόβλημα στο ανοσοποιητικό κλπ. Δεν αποκλείεται μια χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα να προκαλέσει και χρόνιο πυελικό άλγος, αυτό όμως, δυστυχώς, δε σημαίνει ότι πάντα η θεραπεία της θα φέρει και τη θεραπεία του πυελικού άλγους που προκάλεσε. Επίσης δε σημαίνει ότι πίσω από κάθε περίπτωση πυελικού άλγους βρίσκεται πάντα μια υποτιθέμενη 'καλά κρυμμένη' χρόνια προστατίτιδα.
Β. Δεν εγκρίνονται από την ιατρική. Η ιατρική στην Ευρώπη, όπως εκφράζεται από τον επίσημο φορέα της την Ευρωπαϊκή Ουρολογική Εταιρεία  και τις σχετικές οδηγίες που παρέχει προς τους ουρολόγους, http://www.imop.gr/urotools-guidelines δεν συνιστά ούτε συνιστούσε ποτέ προστατικές μαλάξεις. Η θεραπεία για την χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα παραμένει σταθερά η λήψη αντιβιοτικών από το στόμα βάση αντιβιογράμματος. Δε νομίζω ότι καθηγητές πανεπιστημίων, αλλά και γιατροί με τεράστια κλινική εμπειρία και γνώσεις πέφτουν τόσο έξω, για χρόνια, μη υιοθετώντας  τις προστατικές μαλάξεις ως ένα τρόπο θεραπείας. Ένα από τα κλασικά λάθη που κάνουν οι χρήστες του διαδικτύου για ιατρικά θέματα, είναι η εξαγωγή συμπερασμάτων μόνο από τα ιστορικά αποτυχίας των επίσημων θεραπειών. Υπάρχουν ιστορικά επιτυχίας των αντιβιοτικών, μόνο που δεν αναφέρονται στο διαδίκτυο, γιατί απλούστατα ο θεραπευμένος δεν έχει κανένα λόγο να ασχοληθεί περισσότερο γράφοντας κάποιο ιστορικό ή την ιστορία της ζωής του στο διαδίκτυο, αφού έλυσε το πρόβλημα του και συνεχίζει τη ζωή του μακριά από αυτό. Βεβαίως υπάρχουν και περιπτώσεις βελτίωσης με ήπιες προστατικές μαλάξεις, όμως αυτό δε σημαίνει ότι 'μόνο με μαλάξεις και αντιβιοτικά, και με αντιβιοτικά μόνο δεν' επέρχεται βελτίωση.

3. Οι βίαιες προστατικές πιέσεις ή συνθλίψεις του προστάτη σε ασθενείς με χρόνιο πυελικό άλγος
Εδώ το πράγμα αγριεύει επικίνδυνα. Η επιλογή των βίαιων προστατικών πιέσεων ή 'συνθλίψεων' του προστάτη μπορεί να είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων, όπως:
Α. Της θεωρίας των 'φραγμένων σωληνακίων' του προστάτη και η γενίκευση της ως υπόθεση για όλους τους ασθενείς με χρόνιο πυελικό άλγος. Η θεωρία αυτή έχει υποστηριχτεί με ιδιαίτερο φανατισμό και τάσεις γενίκευσης στο διαδίκτυο από τους γνωστούς κάγκουρες.
Β.  Ύποπτα ασυνήθιστων, μη έγκυρων ή μη πιστοποιημένων διαγνωστικών μεθόδων. Οι ασθενείς με χρόνιο πυελικό άλγος θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ένας γιατρός ή μη γιατρός, χρησιμοποιεί δικές του διαγνωστικές μεθόδους, πέρα από αυτές που η επίσημη επιστήμη επιτάσσει.
Γ. Της τραγικής απροθυμίας και ανικανότητας της πλειοψηφίας των γιατρών να διερευνήσουν, να διαγνώσουν και να θεραπεύσουν το χρόνιο πυελικό άλγος, από όπου και αν αυτό προέρχεται.
Δ. Της χωρίς πολλή σκέψη λανθασμένης εκτίμησης ότι 'αφού έχουν αναφερθεί περιστατικά βελτίωσης με βίαιες προστατικές πιέσεις, τότε όλους τους βοήθησαν ή θα τους βοηθήσουν οι βίαιες προστατικές πιέσεις'. Το έγραψα και παραπάνω. Θεωρώ λάθος την εξαγωγή συμπερασμάτων από μεμονωμένες περιπτώσεις, επειδή αυτές γράφτηκαν στο διαδίκτυο. Ο ασθενής με χρόνιο πυελικό άλγος (οποιασδήποτε αιτιολογίας) θα πρέπει πρώτα να κατανοήσει ποια είναι η δική του περίπτωση, η δικές του αιτίες πόνου, και μετά, ψύχραιμος, να αποφασίσει.
Ε. Της απελπισίας πολλών ασθενών με χρόνιο πυελικό άλγος. Συνήθως η απελπισία δεν είναι καλός σύμβουλος.

Υπάρχει επίσημη απόδειξη ότι είναι αποτελεσματικές οι προστατικές μαλάξεις;
Δεν έχω δει ούτε ακούσει για μελέτες που να συμπεραίνουν ότι οι προστατικές μαλάξεις είναι γενικά αποτελεσματικές.
Ψάχνοντας στο National Center for Biotechnology Information  βρήκα μια μελέτη του 1999 που έγινε για να διαπιστώσει κατά πόσο ασθενείς που μετέβησαν στη Μανίλα των Φιλιππίνων εκείνη την εποχή για μαλάξεις, απελευθερώθηκαν από τα συμπτώματα, επώδυνα ή και ουρολογικά. Τα ποσοστά βελτίωσης (για πλήρη απελευθέρωση από τα συμπτώματα ούτε λόγος) δε φαίνεται να είναι ενθαρρυντικά:
'5 of the original 26 had a significant and sustainable improvement in objective and subjective measurements of frequency and severity of symptoms'
Δηλ. '5 από τους 26 είχαν σημαντική βελτίωση.'
Και συμπεραίνει:
'The combination of prostatic massage and antibiotics for treating difficult refractory cases of prostatitis may be promising, but its ultimate value needs to be confirmed.'
Δηλ: 'Ο συνδυασμός μαλάξεων και αντιβιοτικών για τη θεραπεία ανθεκτικές περιπτώσεων προστατίτιδας μπορεί να είναι πολλά υποσχόμενος, αλλά η τελική του αξία πρέπει να επιβεβαιωθεί.'
Πηγή:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10527258

Στην ίδια βάση επιστημονικών και ιατρικών δεδομένων, βρήκα μια άλλη, πιο πρόσφατη μελέτη με τίτλο 'Evaluation of prostatic massage in treatment of chronic prostatitis' δηλ. 'αξιολόγηση των προστατικών μαλάξεων στη θεραπεία της χρόνιας προστατίτιδας'
Οι ασθενείς χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες ανάλογα με το είδος προστατίτιδας και το σχήμα θεραπείας.
Τα αποτελέσματα:
'No significant difference was found in the response between patients treated with antibiotics alone and those treated with antibiotics and prostatic massage in all four groups'
Δηλαδή: 'Δεν βρέθηκε σημαντική διαφορά στην απόκριση μεταξύ των ασθενών που έλαβαν θεραπεία με αντιβιοτικά μόνο και εκείνων που αντιμετωπίζονται με αντιβιοτικά και προστατικές μαλάξεις και στις τέσσερις ομάδες'
Η μελέτη συμπεράνει:
CONCLUSIONS: Prostatic massage did not significantly improve the response of patients with chronic pelvic pain syndrome to antibiotics. Patients with National Institutes of Health class II prostatitis should be primarily treated with culture-sensitive antibiotics. Treatment of nonbacterial prostatitis is challenging and requires additional extensive research.
Δηλαδή: Οι προστατικές μαλάξεις δε βελτίωσαν σημαντικά την απόκριση των ασθενών με σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους στα αντιβιοτικά. Ασθενείς με χρόνια προστατίτιδα κατηγορίας II πρέπει να αντιμετωπίζονται κυρίως με αντιβιοτικά βάση αντιβιογράμματος. Η θεραπεία της μη βακτηριακής προστατίτιδας είναι δύσκολη και απαιτεί επιπλέον εκτεταμένη έρευνα.
Πηγή:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16566972
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Εγω εχω γνωρισει ανθρωπο που εκανε μαλαξεις γιατι οι γιατροι του ειπαν να βγαλει τον προστατη του τοσο χαλια ηταν. Εγω ημουν στο παραπεντε για μαλαξεις αλλα με εσωσε ο γιατρος ο παθολογος μου. Που πας ρε μου λεει μην τολμησεις να κανεις μαλαξεις μπορει να παθεις ενδοκαρδιτιδα. Μπορει καποιο μικροβιο απο αυτα που ειναι στον προστατη να παει στην καρδια και μετα να εχεις πολυ χειροτερο προβλημα. Το ειπα και στον ουρολογο και μου ειπε να μην κανω

Παράθεση από: giorgis στις 19 Ιανουαρίου, 2017, 12:44:25 ΜΜ
Εγω εχω γνωρισει ανθρωπο που εκανε μαλαξεις γιατι οι γιατροι του ειπαν να βγαλει τον προστατη του τοσο χαλια ηταν. Εγω ημουν στο παραπεντε για μαλαξεις αλλα με εσωσε ο γιατρος ο παθολογος μου. Που πας ρε μου λεει μην τολμησεις να κανεις μαλαξεις μπορει να παθεις ενδοκαρδιτιδα. Μπορει καποιο μικροβιο απο αυτα που ειναι στον προστατη να παει στην καρδια και μετα να εχεις πολυ χειροτερο προβλημα. Το ειπα και στον ουρολογο και μου ειπε να μην κανω

Γιώργη καλή χρονιά,
Υπάρχει και χώρος και ανάγκη για γιατρούς που ειδικεύονται στις λοιμώξεις και τις φλεγμονές του προστάτη. Δεν υπάρχει χώρος για υποθέσεις, γενικεύσεις και 'θεωρίες'.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάποιος μπορεί να βρεθεί σε θέση που να πρέπει να βγάλει τον προστάτη του. Μπορεί να συνυπάρχουν και άλλες παθήσεις όπως καλοήθης υπερπλασία. Από όσο γνωρίζω υπάρχει και φαρμακευτική αντιμετώπιση, εκτός από αντιβιοτικά, με φυτικά σκευάσματα, άλφα μπλόγκερς κλπ.
Βεβαίως, υπάρχουν και περιπτώσεις ανδρών με σοβαρά θέματα στον προστάτη τους. Οι άνδρες αυτοί, έχουν ιστορικό με προστατίτιδες, με ουρολοιμώξεις, με εξετάσεις με μικρόβια σε μεγάλη ανάπτυξη και πολλά πυοσφαίρια, με διογκωμένο και φλεγμονώδη  προστάτη κλπ. Το γνωρίζουν δηλαδή, και όπως μπορούν το αντιμετωπίζουν. Το να πρέπει όμως να πιστέψει κάποιος ασθενής με μικρό και μαλακό προστάτη και με καλές εξετάσεις ότι για όλα φταίνε τα 'από χρόνια φραγμένα σωληνάκια', αυτό ξεπερνάει τα όρια της λογικής.
Για τους κινδύνους που μπορεί να έχουν οι βίαιες προστατικές μαλάξεις έχει γραφτεί και παραπάνω:
Παράθεση από: Φαέθων στις 29 Απριλίου, 2013, 01:01:58 ΠΜ
http://www.chronicprostatitis.com/massage.html
Το chronicprostatitis.com δε διεκδικεί δάφνες αντικειμενικότητας. Παλιότερα όμως, έγραφαν και γιατροί εκεί, και το άρθρο υπήρχε. Αυτό το άφησε ανέπαφο ο εμμονικός ιδιοκτήτης του που προσπαθεί να μας πείσει (αυθαίρετα και ανεύθυνα) να μην κάνουμε εξετάσεις και να μη δίνουμε σημασία στα μικρόβια επειδή υπάρχει η 'ουρολογική του 2003'. Αυτού του είδους η παραπληροφόρηση πρέπει να επισημαίνεται επίσης, όπως όμως και η άλλη παραπληροφόρηση, αυτή που λέει ότι για όλα τα συμπτώματα φταίει ο προστάτης.
Να επισημάνω και να συμπληρώσω ότι πολλοί ομοιοπαθείς οδηγούνται στην επιλογή των μαλάξεων λόγω της ανικανότητας και απροθυμίας της πλειοψηφίας των ουρολόγων να διαγνώσουν είτε τη χρόνια προστατίτιδα είτε το πυελικό άλγος. Έτσι, σε πολλές περιπτώσεις, ρίχνουν τους ασθενείς στον κάλαθο της 'χρόνιας χωρίς θεραπείας προστατίτιδας' (με 'φραγμένα σωληνάκια' κλπ) και των 'ψυχολογικών', οδηγώντας τους σε απόγνωση και σε επιπόλαιες επιλογές.
Πάντα καλά εύχομαι, από ότι βλέπω μια χαρά http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=918.0
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.