Αν δεν το ξέρετε υπάρχει ένα οργανίδιο-αδένας πίσω από την μύτη που λέγεται υπόφυση. Είναι το βασικότερο ίσως όργανο για την ορμονική ισορροπία, είναι ευπεύθυνο για την παραγωγή ορμονών για το σώμα όπως η αυξητική ορμόνη και η ενδορφίνη και επίσης ρυθμίζει την λειτουργία όλων των αδενών. Χωρίς να είμαι γιατρός, εικάζω πως η "σωστή" ποσότητα της ενδορφίνης στο αίμα σαν φυσικό αναλγητικό θα έκανε καλό σε οποιοδήποτε πόνο στο σώμα και πως η σωστή ορμονική ισορροπία ίσως σχετίζεται και με την υγεία του προστάτη, στο κάτω κάτω αδένας είναι. Τέλος καθώς η ενδορφίνη είναι η ορμόνη της ευτυχίας, ίσως το πρόβλημα μας να σχετίζεται με κάποια υπολειτουργία της υπόφυσης. Συνεπώς έψαξα σε ένα βιβλίο που έχω για βότανα και βρήκα ένα φυτό που οφελεί την υπόφυση ιδού και όλο το κείμενο...

«Arctium lappa

This member of the thistle family is indigenous to roadsides and dry fields in Europe and England. It has large, dark-green, crinkled, ruffle-edged leaves, and blooms in close clusters of small purple-pink flowers.
Blood. Burdock has the best reputation as a blood cleanser. Pioneers ate the roots and leaves raw to keep their blood pure.
Blood Sugar. Burdock tea can help to lower blood sugar levels.
Calcification in Joints. Excess uric acid can lead to calcification in joints, and muscle and joint pain. Burdock is one of the best cleansers for uric acid and wastes—a tea to take for arthritis, rheumatism, lumbago, and sciatica.
Digestion. Burdock has bitters which stimulate and strengthen your digestive system. It also contains inulin which benefits the liver, spleen, and pancreas.
«Glands—Hypothalamus, Pituitary, Lymph, Sebaceous. Burdock cleanses the glands and helps to stabilize their function, including hormone balance by the pituitary. It's an alterative herb—one that gently creates positive, healing changes when it is used routinely. It stimulates the sweat glands to remove toxins from the skin, and is mildly diuretic to release toxins through the urine. It also reduces fevers.
Intestinal Health. Burdock is a bear against intestinal disorders. It removes toxins, fights bacteria and fungus, and supports healthy intestinal flora with vital nutrients. It's mildly laxative to keep wastes from stagnating.
Measles, Chickenpox. Burdock is a traditional remedy to speed healing of eruptive infections. It stimulates the glands to remove toxins. For infections, take internally, and use the tea as a topical application on the site of infection. It cools and dries the area, while it fights the infection.
Special Feature: Good source of protein
Beneficent Parts. Roots, seeds, leaves
Properties: High in Protein, Phosphorus, Calcium; also Iron, Magnesium, Potassium, Sodium, Silicon, Selenium, Manganese, Chromium, Cobalt, Zinc, Inulin, Vitamins A, B-Complex, C, E, Bioflavonoids, Volatile Acids, Tannins, Polyphenolic Acid, Bitters
Values: Alterative, Antibiotic, Antifungal, Antibacterial, Bitter Tonic, Nutrient Tonic, Digestive Stimulant, Diuretic, Diaphoretic, Hypoglycemic, Mild Laxative»

Απόσπασμα από: Victoria Zak. «20,000 Secrets of Tea.» iBooks. https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewBook?id=7747B0AC404AADD9299B8213B43D1FB9

Συνεπώς, άσχετα αν είναι πλασίμπο ή όχι, δεν είναι και πολύ ακριβό, 4 ευρώ τα 100 γραμμάρια το δοκιμάζω και βλέπουμε...
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

Βλέπω βελτίωση στη ροή και στο περπάτημα/ενόχληση...συνεχίζω
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

Οι ενδορφίνες είναι ορμόνες της ευτυχίας και υπεύθυνες για πολλά καλά στον οργανισμό. Αν και δεν έχω σημαντικές ενοχλήσεις τώρα πια, θα ήθελα να μας πεις που αγόρασες αυτό το βότανο; Μήπως το τσάι που φτιάχνεις σου φέρνει νεύρα; Γιατί  έπινα κάποτε τσάι από γαϊδουράγκαθο και μου έφερνε νεύρα και το σταμάτησα. Επίσης η πολλή καφεΐνη προκαλεί επιδείνωση των συμπτωμάτων της προστατίτιδας. Τότε είχα κόψει καφέδες και τσάγια εντελώς!
Πάντως αποκλείεται στην περίπτωση σου να σου κάνει κακό. Κουερσετίνη δοκίμασες; Εμένα τότε μου έκανε σημαντική διαφορά
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=229.0
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Το αγόρασα σε ένα κατάστημα στην Ευριππίδου στην Αθήνα, το Μπαχάρ κάνει 44 ευρώ το κιλό και καλό ε΄ναι να παίρνεις ένα με δύο φλιτζάνια με 2 γραμ. το καθένα την ημέρα. Κανένα νεύρο, απλά καλύτερη αίσθηση στο σώμα.Έχω 2 χρόνια να κατεβάσω καφέ και την κουορσετίνη την έχω στα υπ'όψιν...αυτά
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

Ευχαριστω για την απάντηση
Ευρυπίδου νούμερο; Ή εστω σε ποιο ύψος;
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παρακαλώ...στο 31 αλλά έχει ουράκλα! Μπορείς αν θες να ψάξεις να βρείς και φθηνότερο αν το έχουν και άλλοι. Προσωπικά, επειδή βαριόμουν μπήκα στο σάιτ τους στο ίντερνετ, είδα ότι το έχουν, και πήγα στα σίγουρα. Επίσης,  και η Σοφοκλέους έχει ένα καλό μαγαζί...μην ρωτήσεις ύψος...μια τρύπα είναι!
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.