Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina παο επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....! Υποψιν πως πριν τον απριλιο σε υπερυχο ειχε βρεθει μια κυστη επιδιδιμιδος ανευ σημασιας συμφωνα με τον ουρολογο.
Στον ουρολο λοιπον που εχω επισκεφθει εξ'αρχης μου λεει πως συνεχιζουμε κανονικα να πολεμησουμε το μικροβιο e.coli και συνεχιζω κανονικα οπως αναφερω και πιο πανω με την αντιβιωση!
Σε εναν αλλο ουρολογο που επισκεφθηκα σε αλλη πολη για μια δευτερη γνωμη στον οποιο πηγα συστημενος και χαρακτηριζεται ως ενας κορυφαιος τον Ιωαννινων, μου ειπε το εξης αφου μου εκανε ο ιδιος υπερηχο στο οσχεο με δεξια φυσιολογικο και ομοιογενες ορχικο παρεγχυμα, επιδιδιμιδα ελαφρα υπεραιμικη- φυσιολογικο Doppler  αγγειων και υπαρχει οριακη διαταση φλεβικου δικτυου. Αριστερα: φυσιολογικο και ομοιογενες ορχικο παρεγχυμα, επιδιδυμιδα επισης υπεραιμικη- κ.φ. Doppler αγγειων. Στον προστατη αδενα εδειξε: Doppler ειναι ανομοιογενες και εμφανιζει επασβεστωσεις κεντρικα με ιδιαιτερη αγγειωση που δεν επεκτεινεται στην οπισθια ουρηθρα. Μου λεει: εισαι απολυτα υγιης, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, κοψε την αντιβίωση (Prixina) που παιρνεις γιατι επιβαρυνεις το συκωτι σου με συνεχομενες αντιβιωσεις κινολωνων και αν ποτε εχεις πόνο η αλλο προβλημα τοτε θα παρεις αντιβιωση. Στο ερωτημα: αφου το μικροβιο παραμενει πως θα φυγει αν κοψω την αντιβιωση και τη πορεια γενικοτερα θα εχω, μου ειπε οτι αφου δε περασε με την πρωτη σημαινει οτι δυσκολα θα φυγει το μικροβιο μεσα απτον προστατη, το μικροβιο αυτο το εχουν παρα πολλοι αντρες χωρις ενδεχομενως να το γνωριζουν και οτι το συνδρομο αιμοσπερμιας που ειχα και ηταν ουσιαστικα η αιτια για την επισκεψη μου σε ουρολο, ευθύνεται καποιο σπασιμο αγγειου κατα 99%. και επισης οτι σε 2-3 μηνες σε αλλη καλλιεργεια σπερματος το μικροβιο μπορει να μην εμφανιστει.
Οπως καταλαβαινεται υπηρξε μια συγχηση σε μενα μετα απόλο αυτο!!! Να πω την αληθεια αποφασισα να τελειωσω την Prixina( τελευταιο χαπι σημερα), να κανω παλι την καλλιεργεια που ειπε ο πρωτος ουρολογοσ και μετα δε ξερω....
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

Γεια σου Γιάννη. Δεν ειμαι γιατρός αλλά ο δικός μου μου είπε οτι πρέπει πρώτα να καθαρίσω από μικρόβια και να δούμε μετά. Παίρνω tavanic και μου ειπε αν έχω ακόμα το μικρόβιο και στις επαναληπτικές, με ένα μήνα prixina μετά θα τον αποτελειώσουμε πολύ πιθανά. Αμα υπάρχει μικροβιο στο σπέρμα, λογικά δεν χρειάζεται φαρμακο να σκοτωθεί εντελώς? Εμένα μου έκανε στις πρώτες και αντιβιόγραμμα που δειχνει ποιό φάρμακο σκοτώνει το μικρόβιο που βρίσκει η εξέταση σπέρματος. Δεν ξέρω, μπορεί να ναι κι ετσι όπως τα λέει αλλά δε ρωτάς και κανέναν άλλο γιατρό?
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#2 09 Αυγούστου, 2013, 09:21:02 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Αυγούστου, 2013, 09:24:50 ΜΜ από Hyper Ban
Φαυλος κυκλος πανικου ξεκιναει σε έναν ακομα ασθενη με χρονια προστατιτιδα . . .

Smith του προτεινες μόλις να επισκεφθει και τριτον γιατρο για να του πει την γνωμη του ή μου φάνηκε ;

Ο Γιάννης είχε αιμοσπερμια την οποία αντιμετωπισε με κινολλονες και επειδη τον επιασε πανικος  απο αυτα που διαβασε στο  ιντερνετ  ειπε ολοκληρωτικα να το αποτελειωσει το μικροβιο !Συνεχισε τις εξετασεις και συνεχισε να βρισκει μικροβιο e coli και είπε να συνεχισει να παιρνει αντιβιώσεις ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ και την αιμοσπερμία να τον έχει εγκαταλείψει  .
Ετσι δεν ειναι Γιάννη ;

Αν συνεχισεις τώρα να κανεις αυτό που σου προτεινε ο προλαλλήσας ,να γυρνας δηλαδη σαν την αδικη κατάρα απο γιατρό σε γιατρό ,σιγουρα θα αποκτησεις προβλημα και θα μισοτρελαθείς να το ξέρεις !

Phaethon:
-Ειχες ανεβασει καποια στιγμη ,εναν πινακα link δεν θυμαμαι , με μια μελετη σε υγιεις και προστατιδοχτυπημενους ,που είχε να κάνει με τα μικρόβια που τους ανευρισκονταν .Μπορεις να το δειξεις στον φίλο γιάννη γιατι δεν μπορώ να το βρω ;;;

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπερα και στους 2 σας κ ευχαριστω για οσα λετε και οι 2! Smith  και εγω εκανα κανονικα αντιβιογραμμα και στην πρωτη και στη δευτερη εξεταση και ετσι πηρα αρχικα Ciproxin και τωρα Prixina. Ηyper Ban oπως τα λες ειναι, λογω της αιμοσπερμιας πηγα στο γιατρο και τυχαια βρεθηκε το e.coli, για την οποια αιμοσπερμια συμφωνα με το δευτερο ιατρο κατα πασα πιθανοτητα και μεσα τον εξετασεων και των υπερηχων δειχνει ως αιτιο το σπασιμο καποιου αγγειου και οχι το μικροβιο.
Ουσιαστικα το θεμα μου ειναι στην 3 κατα σειρα καλλιεργεια που θα κανω, αν εμφανμιστει παλι αυτο να παω παλι για αντιβιωση που θεωρειτικα θα μου δωσει ο πρωτος ή να σταματησω-να μη το σκεφτομαι και να μην ασχολουμαι εφοσον δεν εχω ενοχλησεις και τπτ τετοιο οπως ειπε ο δευτερος! Καθως συμφωνα με τον δευτερο ειμαι απολυτως υγιης, οι ορχεις μου αιματωνονται σωστα, μια εξεταση εκανα για τους καρκινικους δεικτες στους ορχεις και ειναι ΟΚ και η ολη αντιβιωση που μου εχει χορηγηθει αντιστοιχει σε αντιβιωση ασ πουμε για 2 χρονια...
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

Καλημέρα σε όλους.
Hyper Ban, δεν πρότεινα τίποτα, μια σκεψη εκανα και την εθεσα αφου ρωτησε ο Γιάννης. Δεν ειμαι σιγουρος ότι ειναι υπερβολή.Εάν εγώ δεν πήγαινα σε 3ο γιατρό δε θα ειχα κάνει ποτε εξετάσεις σπέρματος, δε θα επαιρνα ποτε την κατάλληλη αγωγή και δε θα εμπαινα σε μια ηρεμία και σε ένα πλάνο. Και στο φορουμ εδω εχω δει ότι πολλοί μεχρι να βρουν τί γίνεται άλλαξαν πολλούς γιατρούς μεχρι να κάνουν εξετάσεις.Τώρα νιωθω πολύ καλύτερα και ξέρω τί έχω και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω. Εαν σταματούσα στους πρώτους 2 γιατρούς θα ειχα τιγκαρει σε αντιβιωση τυφλή και σε αντικαταθλιπτικά που μου εγραφαν, πιστευω τοτε θα ηταν που θα ημουν σα την αδικη καταρα και πάλι δε θα ήξερα τί μικρόβια έχω στο σώμα μου! Απαξ και βρήκα τα "κόζα", προφανώς δε θα πάω σε τέταρτο. Τώρα δεν ξερω για αιμοσπερμία κτλ, αλλά άμα εχεις μικρόβιο στο σπέρμα δεν πρέπει να το ξεριζώσεις όπως σου πούνε? Το παιδί ειναι νέο, δεν ξέρω, γραφω όπως τα βαζει η λογική μου και τα δικά μου παθήματα, το κάθε παιδί αποφασίζει μόνο του τί θα κάνει και αναλαμβάνει και την ευθύνη. Δεν ειμαι και γιατρός εννοειται!

Γιάννη δε σου λέω κανε οπωσδήποτε το ένα ή το άλλο, μην παρεξηγούμαι.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Παράθεση από: Hyper Ban στις 09 Αυγούστου, 2013, 09:21:02 ΜΜ
Phaethon:
-Ειχες ανεβασει καποια στιγμη ,εναν πινακα link δεν θυμαμαι , με μια μελετη σε υγιεις και προστατιδοχτυπημενους ,που είχε να κάνει με τα μικρόβια που τους ανευρισκονταν .Μπορεις να το δειξεις στον φίλο γιάννη γιατι δεν μπορώ να το βρω ;;;
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Kαλημερα...
Phaethon ευχαριστω για το post σου! Δηλαδη για να καταλαβω σε απλα ελληνικα αυτο εδω:                                               ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΘΕΝΩΝ                            ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΓΙΩΝ

ΟΥΡΟΠΑΘΟΓΟΝΑ                         
Escherichia coli                                                1,5%                                                       2,5%

σημαινει οτι ανδρες που δεν εχουν εκδηλωσει κανενα συμπτωμα και δεν ειναι ασθενεις εχουν το e.coli στο σπερμα τους σε ποσοστο 2,5% εναντι 1,5% οσων εχουν εκδηλωσει οποιαδηποτε συμπτώματα ή μονο σε προστατικο υγρο φανηκε αυτο κ στα ουρα; γιατι εμενα κ ο υπερηχος νεφρων και οι καλλιεργιες ουρων ηταν στειρες.
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

Επανερχομαι φιλοι μου, η επανεξεταση μετα την δευτερη φαρμακευτικη αγωγη με Prixina για ενα μηνα εδειξε στειρα καλλιεργεια σπερματος!!! Μακαρι να συνεχισει ετσι....
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

Λεβέντη μου,

Ο πανικός είναι ο χειρότερος εχθρός σου... Και τα αντιβιοτικά για το στομάχι και το συκώτι σου.

Σύνεση στα αντιβιοτιά αδέρφια. Δε χρειάζεται να κάνουμε πλούσιο κανένα π@#$τη με το να πάρουμε τα σωθικά μας στα χέρια μας. Όσοι την πατήσαμε, ας δώσουμε κανένα φως...

Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Γιαννης στις 28 Αυγούστου, 2013, 12:31:28 ΜΜ
Επανερχομαι φιλοι μου, η επανεξεταση μετα την δευτερη φαρμακευτικη αγωγη με Prixina για ενα μηνα εδειξε στειρα καλλιεργεια σπερματος!!! Μακαρι να συνεχισει ετσι....

Ελα commando όλα θα πάνε καλά ωρε, μή μασας κάστανο.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.