γεια σας θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας καθοτι εως σημερα δεν εχω βρει ουρολογο να εμπιστευτω και παω στα τυφλα ακομα.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος χρυσιζων και στο αντιβιογραμμα ηταν ανθεκτικος μονο σε ciproxin.εδω και 40 μερες παιρνω bactrimel.διαβασα ομως οτι αυτο το μικροβιο γινεται ανθεκτικο ευκολα στις αντιβιωσεις το θεωρειτε σωστο να αλλαξω την αντιβιωση μεατ τις 60 μερες με bactrimel με καπποια αλλη απο το αντιβιογραμμα πχ augmentin?????το θεωρειτε σωστο να παρω κατι να βελτιωθει η ουρηση γιατι νιωθω οτι δεν αδειαζω πληρως????εχω δει αρκετη βελτιωση με την αντιβιωση ομως ενας ουρολογος που ειχα παει κοιτωντας μονο τισ καλλιεργειες ειπε εχω χρονια προστατιτιδα και θα το εχω μια ζωη ομως απο οτι διαβασα αυτο το μικροβιο προκαλει οτι εχω οποτε εαν φυγει γιατι να μην ειμαι οπως πριν?????
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel

Κάνε την θεραπεία που σου πρότεινε ο ουρολόγος που σε παρακολουθεί για όσο καιρό σου προτάθηκε .
Μην αρχίζεις τις τρέλες τύπου αλλάζω αντιβίωση γιατί αυτή δεν με πιάνει κτλ.
Προκαταβολικά μην αγχώνεσαι και μόλις τελειώσεις την θεραπεία αυτή τα ξαναλέμε αν σου έχουν μείνει ενοχλήσεις δηλαδή .
Επίσης ο χρ.σταφυλόκοκκος παρουσιάζεται σε πολλά site ως μη παθογόνος μιάς και λένε πως είναι επιδερμικός ,τουτέστην πως δεν μπορεί να κατοικεί εντός και να σου διημιουργεί προβλήματα .
Το ίδιο λένε και άπειροι μικροβιολόγοι , υπάρχει όμως και η αλλη μεριά που λέει πως κάνει προβλήματα .Πάρε εσύ την αντιβίωση και ξαναμιλάμε αν σου συνεχίσουν τα όποια προβλήματα .Με το να αγχώνεσαι προκαταβολικά ,δεν πετυχαίνεις τίποτα .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ευχαριστω για την απαντηση.να ρωτησω κατι αλλο μου ειχεπει να μου δωσει κατι για να βελτιωσει την ουρηση αλλα δεν ηθελα να παρω αλλα χαπια.τωρα ομως βλεπω οτι μετα την ουρηση νιωθω οτι δεν αδειασα πληρως.σκεφτομαι μηπως επραξα λαθος που δεν τα πηρα
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel

Καλησπέρα και από εμένα.

Όπως και σε άλλους φίλους, νομίζω ότι είναι πολύ σύντομο για ιστορικό. Σε όποια γιατρό και αν πήγες, σκέψου αν σε ρώτησε και τα παρακάτω:

1. Αν κάνεις καθιστική ζωή.
2. Αν πίνεις, καπνίζεις, τρως καυτερά
3. Αν έχει τρελό άγχος στη ζωή σου

και άλλα πολλά τέτοια....επίσης θυμίζω το εξής θέμα με το οποίο με διαφώτισε κάποτε ο Phaethon...

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

σχετικά με το πόσο σχετίζεται η ΧΠ με τα μικρόβια...

Οπότε, άκου τον ουρολόγο σου, αλλά γενικότερα θεραπεία πάνω από 2 μήνες με αντιβιοτικά δεν είναι και η καλύτερη λύση...Περισσότερο νομίζω θα σε χαλάσει, παρά θα σε "φτιάξει"...

Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

#4 18 Απριλίου, 2013, 10:53:53 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου, 2013, 10:59:30 ΜΜ από SUPER_SUPER BAN
Παράθεση από: kostas1 στις 18 Απριλίου, 2013, 03:00:00 ΜΜ
ευχαριστω για την απαντηση.να ρωτησω κατι αλλο μου ειχεπει να μου δωσει κατι για να βελτιωσει την ουρηση αλλα δεν ηθελα να παρω αλλα χαπια.τωρα ομως βλεπω οτι μετα την ουρηση νιωθω οτι δεν αδειασα πληρως.σκεφτομαι μηπως επραξα λαθος που δεν τα πηρα
Αυτά που σου πρότεινε / έδωσε ήταν αποδεσμευτές alpha blockers .Ρυθμίζουν την συχνότητα ούρησης και βοηθούν έτσι ώστε να αδειάζει η κύστη καλύτερα/τελείως .

Προτείνω να τα αρχίσεις ,δεν πειράζει που καθυστέρησες . Άντε να σου κάνουν καμιά παλίνδρομη εκσπερμάτιση ,όπου και με το τέλος της θεραπείας θα διορθωθεί.
Για να καταλάβεις έπαιρνα a-blockers (xatral , omnic tocas ,alfural , alcinin ) για τουλάχιστον 5-6 μήνες σερί ,για να μου ρυθμίσουν την συχνότητα ούρησης και την ποιότητα αυτής  .Το πέτυχαν πιστέυω πάρα πολύ καλά .

Πόσες μέρες είπες πως ξεκίνησες θεραπεία ;

Σε πια μέρα είσαι ;

Διάβασε προσεκτικά αυτό :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=652.0

και αυτό :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#5 18 Απριλίου, 2013, 11:41:34 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου, 2013, 11:48:04 ΜΜ από kostas1
καταρχην σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.
κανω θεραπεια με bactrimel 40 μερες τωρα νιωθω καλυτερα.αλλα οποτε παω για ουρηση οταν τελειωνω νιωθω οτι δεν εχω αδειασει και πιεζομαι αλλα τιποτα δεν βγαινει.
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel

#6 19 Απριλίου, 2013, 12:11:51 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου, 2013, 08:52:52 ΠΜ από SUPER_SUPER BAN
Παράθεση από: kostas1 στις 18 Απριλίου, 2013, 11:41:34 ΜΜ
καταρχην σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.
κανω θεραπεια με bactrimel 40 μερες τωρα νιωθω καλυτερα.αλλα οποτε παω για ουρηση οταν τελειωνω νιωθω οτι δεν εχω αδειασει και πιεζομαι αλλα τιποτα δεν βγαινει.
Προτείνω όπως θα κατάλαβες  να  αρχίσεις  και τα alpha blockers ,δεν πειράζει που καθυστέρησες  .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ποιο alpha blocker προτεινεις και αν ξερεις αν εχουν παρενεργειες???????να πω επισης οτι πριν 20 μερες μολις σταματησα την αντιβιωση για 4 μερες με επιασε φαγουρα ειχα βλεννη στα ουρα και εβγαλα κοκκινιλες στην βαλανο μολις την ξανααρχισα εφυγαν αυτα.αυτο πως το σχολιαζετε???
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel

#8 19 Απριλίου, 2013, 02:01:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου, 2013, 06:49:49 ΜΜ από SUPER_SUPER BAN
Τα alpha-blockers ρίχνουν την πίεση αρκετά .Τα παίρνεις όμως βράδυ πριν την κατάκλιση και το πρωί άντε να έχεις καμιά ζαλάδα .Κάποια από αυτά κάνουν και παλίνδρομη εκσπερμάτιση ,όπως επίσης έχουν και κάμποσες παρενέργειες ακόμα που μου διαφεύγουν.
Δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κανένα φάρμακο και αυτό διότι δεν είμαι γιατρός .Μίλα με τον γιατρό που σε κουράρει .
Γιατί διέκοψες την αντιβίωση ;Από μόνος σου πήρες αυτήν την απόφαση ;

Μέγα λάθος ,συνέχισε με τις οδηγίες του γιατρού σου .

*Ο προστάτης σου είναι διογκωμένος ,μάλλον πήδηξες ή τον έπαιξες και το σπέρμα σου μάλλον  παλινδρόμησε προς την ουροδόχο κύστη  ,και σου βγήκε  στα επόμενα ή στα με μεθεπόμενα  ούρα .Και αυτό μιας και δεν μιλάς πουθενά για ουρηθρικό έκκριμα(ή βλέννα προερχόμενη από την ουρήθρα άνευ ούρησης ) ,αλλά σε συνδυασμό αυτού(αυτής) μαζί με τα ούρα .
-Και πως την είδες αυτή την βλέννα ;
-Κατούρησες σε μπουκάλι ;
-Έχεις εκκρίσεις ουρηθρικές ξαναρωτώ ;

*Μόλις πήρες την αντιβίωση ,υποθέτω πως μείωσες την φλεγμονή (έχει αντιφλεγμονώδη δράση η αντιβίωση όπως έχουμε χιλιοπεί / μείωσες τις αποικίες του μικροβίου ----'''ΜΠΑαααα'''-- συνέπως και την φλεγμονή ) και ηρέμησε κάπως η κατάσταση και κάποιες από τις πολλές λειτουργίες της περιοχής άρχισαν ξανά να γίνονται  με φυσιολογικό τρόπο .

Για την κοκκινίλα που λες δεν έχω ιδέα .

-Παρατηρείς κιτρινισμένο σπέρμα ή κάτι τέτοιο ;

Επίσης θέλω να πω πως ακόμα και alpha-blockers να πάρεις ,ίσως να μην νιώθεις ο,τι αδειάζεις διότι :
Α)Ο προστάτης σου είναι τόσο διογκωμένος που πιέζει την κύστη και σου δίνει την εντύπωση πως υπάρχει υπόλοιπο
Β)Έχεις τέτοια ένταση στην περιοχή και κυρίως (βεβαίως)στους μύες που περιβάλουν εσωτερικά την κύστη και τον προστάτη
Γ)Κάτι άλλο που δεν έχω διαβάσει για αυτό και δεν έχω από μόνος μου υποθέσει ακόμα .

Για να ξέρεις αν σου δουλεύουν αυτά (τα a.b.) πρέπει να περιμένεις 10 μέρες ίσως και παραπάνω .Σε κάποιους όμως με παραδείγματα από συμπάσχοντες ,δουλεύουν από την 1η μέρα κιόλας .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Απλά μια διευκρίνηση για το τί σημαίνει παλίνδρομη παλινδρόμηση: Όταν φθάνεις σε εκσπερμάτωση νιώθεις ακριβώς όπως συνήθως με την μόνη διαφορά ότι δεν βγαίνει τίποτα!!! Ακούγεται τραγικό αλλά δεν είναι γιατί μόλις σταματήσεις το Α blocker σε 24 με 48 ώρες αποκαθίσταται πλήρως ο μηχανισμός που εκτινάσει το σπέρμα. Όλο αυτό γίνεται γιατί το Α blocker μουδιάζει/χαλαρώνει τον προστάτη, άρα και τον μηχανισμό που εκτινάσει το σπέρμα για να διαπερνάει πιο εύκολα η αντιβίωση τον προστατικό φραγμό. Εγώ όταν το έπαθα πρώτη φορά να εκσπερματώσω και να μην βγαίνει τίποτα τρελλάθηκα αλλά ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Τα λοιπά για ζαλάδες κλπ είναι όπως τα λέει ο SUPER_SUPER BAN.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Παράθεση από: kostas1 στις 18 Απριλίου, 2013, 12:52:52 ΜΜ
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας καθοτι εως σημερα δεν εχω βρει ουρολογο να εμπιστευτω και παω στα τυφλα ακομα.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος χρυσιζων και στο αντιβιογραμμα ηταν ανθεκτικος μονο σε ciproxin.εδω και 40 μερες παιρνω bactrimel.διαβασα ομως οτι αυτο το μικροβιο γινεται ανθεκτικο ευκολα στις αντιβιωσεις το θεωρειτε σωστο να αλλαξω την αντιβιωση μεατ τις 60 μερες με bactrimel με καπποια αλλη απο το αντιβιογραμμα πχ augmentin?????το θεωρειτε σωστο να παρω κατι να βελτιωθει η ουρηση γιατι νιωθω οτι δεν αδειαζω πληρως????εχω δει αρκετη βελτιωση με την αντιβιωση ομως ενας ουρολογος που ειχα παει κοιτωντας μονο τισ καλλιεργειες ειπε εχω χρονια προστατιτιδα και θα το εχω μια ζωη ομως απο οτι διαβασα αυτο το μικροβιο προκαλει οτι εχω οποτε εαν φυγει γιατι να μην ειμαι οπως πριν?????
Καλά θα κάνεις αφου τελειώσεις με το bactrimel να ξανακάνεις καλλιέργεια μετα απο 10-15 μερες που θα έχεις σταματήσει την αντιβίωση.Αν εχεις καθαρίσει μην κάνεις κάτι άλλο.Και θα ηθελα να σου πω οτι δυστηχως οσοι έχουμε αρκετα χρονια το χτικιό ο προστάτης μας εχει γινει ουλώδης απο της φλεγμονές,εχει χαθει η ελαστικότητα  και η ζημιά αυτη ειναι μόνιμη.Τωρα για το αν θα πάρεις καποιο α blocker δεν εχεις να χάσεις κατι δοκιμάζοντάς το,βεβαια αυτο μπορει να δράσει μετα απο 10 μερες και να κανεις παλίνδρομη εκσπερμάτιση.Και κατι ακόμα ο γιατρος σου απο τις καλλιέργειες ειδε την χρονια προστατιτιδα???Ουτε υπερηχος???Ουτε απο το ιστορικο και τα συμπτώματα???Τι διάνοια ειναι αυτός!!!!
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#11 20 Απριλίου, 2013, 01:06:02 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου, 2013, 01:08:08 ΠΜ από Phaethon
Παράθεση από: markelos στις 19 Απριλίου, 2013, 10:16:47 ΜΜ
Και θα ηθελα να σου πω οτι δυστηχως οσοι έχουμε αρκετα χρονια το χτικιό ο προστάτης μας εχει γινει ουλώδης απο της φλεγμονές,εχει χαθει η ελαστικότητα  και η ζημιά αυτη ειναι μόνιμη.

Μαρκελάκο βλέπω οι μαλακίες του Ακατάν έχουν ριζώσει καλά στο κεφάλι σου...Κρίμα γιατί σε εσένα ειδικά λόγω γνωριμίας και live κουβέντας έχω προσπαθήσει πολύ να μεταφέρω κάποια πράγματα, αλλά τρύπα στο νερό απ'ότι βλέπω...

Όντας από τους παλιότερους στο forum προσπάθησα να μεταφέρω το τι λέει η σύγχρονη έρευνα για την πάθησή μας για να διαφωτίσω νέους ασθενείς πιο γρήγορα απ'οτι μπόρεσα να διαφωτιστώ εγώ, πριν κάνουν ζημιά από το χαπάκιασμα στον εαυτό τους και πριν πέσουν σε απατεώνες.

Καθώς το forum παλιώνει και αυξάνονται τα μέλη, νοιώθω κάπως φωνή βοώντος εν τη ερήμω καθώς βλέπω μετά λύπης μου ολοένα και περισσότερα posts να περιστρέφονται γύρω τις ίδιες ατελείωτες βαρετές συζητήσεις για μικρόβια, αντιβιώσεις, κλπ. Κάποιοι λίγοι άνθρωποι που θέλαν να καταλάβουν καταλάβανε και νοιώθω ότι βοηθηθήκανε από τα posts μου, εξ'άλλου κάποιοι από αυτους με έχουν ευχαριστήσει και προσωπικά. Έστω και 1 στους 100 να είναι αυτοί που κατάλαβαν από όσους μπαίνουν εδώ, νοιώθω ότι ο κόπος μου είχε αξία και δεν πήγε χαμένος. Για τους υπόλοιπους, να ευχηθώ απλά κάποια στιγμή στη ζωή τους να βγουν από αυτόν τον σκοτεινό λαβύρινθο και τους αφιερώνω τη συνημμένη σελίδα από το βιβλίο των Wise-Anderson. Ίσως έτσι τους βοηθήσω να καταλάβουν πιο εύκολα.

Κλείνοντας να πω πως ότι έχω να πω επί του θέματος, το έχω πει. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω και ούτε θα ξαναπαντήσω πλέον σε ποστς και ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση στον προστάτη, έναν προστάτη με πύον, ουλές, και άλλες παπαριές και ότι θα τους κάνει καλά κάποια στιγμή το πολυετές χαπάκιασμα με αντιβίωση, είτε σε συνδυασμό με ένα δάχτυλο στον κώλο τους είτε σκέτη (εκτός αν νοιώσω ότι υπάρχει προσπάθεια παραπληροφόρησης ομοιοπαθών).

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 20 Απριλίου, 2013, 01:06:02 ΠΜ
Παράθεση από: markelos στις 19 Απριλίου, 2013, 10:16:47 ΜΜ
Και θα ηθελα να σου πω οτι δυστηχως οσοι έχουμε αρκετα χρονια το χτικιό ο προστάτης μας εχει γινει ουλώδης απο της φλεγμονές,εχει χαθει η ελαστικότητα  και η ζημιά αυτη ειναι μόνιμη.

Μαρκελάκο βλέπω οι μαλακίες του Ακατάν έχουν ριζώσει καλά στο κεφάλι σου...Κρίμα γιατί σε εσένα ειδικά λόγω γνωριμίας και live κουβέντας έχω προσπαθήσει πολύ να μεταφέρω κάποια πράγματα, αλλά τρύπα στο νερό απ'ότι βλέπω...

Όντας από τους παλιότερους στο forum προσπάθησα να μεταφέρω το τι λέει η σύγχρονη έρευνα για την πάθησή μας για να διαφωτίσω νέους ασθενείς πιο γρήγορα απ'οτι μπόρεσα να διαφωτιστώ εγώ, πριν κάνουν ζημιά από το χαπάκιασμα στον εαυτό τους και πριν πέσουν σε απατεώνες.

Καθώς το forum παλιώνει και αυξάνονται τα μέλη, νοιώθω κάπως φωνή βοώντος εν τη ερήμω καθώς βλέπω μετά λύπης μου ολοένα και περισσότερα posts να περιστρέφονται γύρω τις ίδιες ατελείωτες βαρετές συζητήσεις για μικρόβια, αντιβιώσεις, κλπ. Κάποιοι λίγοι άνθρωποι που θέλαν να καταλάβουν καταλάβανε και νοιώθω ότι βοηθηθήκανε από τα posts μου, εξ'άλλου κάποιοι από αυτους με έχουν ευχαριστήσει και προσωπικά. Έστω και 1 στους 100 να είναι αυτοί που κατάλαβαν από όσους μπαίνουν εδώ, νοιώθω ότι ο κόπος μου είχε αξία και δεν πήγε χαμένος. Για τους υπόλοιπους, να ευχηθώ απλά κάποια στιγμή στη ζωή τους να βγουν από αυτόν τον σκοτεινό λαβύρινθο και τους αφιερώνω τη συνημμένη σελίδα από το βιβλίο των Wise-Anderson. Ίσως έτσι τους βοηθήσω να καταλάβουν πιο εύκολα.

Κλείνοντας να πω πως ότι έχω να πω επί του θέματος, το έχω πει. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω και ούτε θα ξαναπαντήσω πλέον σε ποστς και ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση στον προστάτη, έναν προστάτη με πύον, ουλές, και άλλες παπαριές και ότι θα τους κάνει καλά κάποια στιγμή το πολυετές χαπάκιασμα με αντιβίωση, είτε σε συνδυασμό με ένα δάχτυλο στον κώλο τους είτε σκέτη (εκτός αν νοιώσω ότι υπάρχει προσπάθεια παραπληροφόρησης ομοιοπαθών).
Phaethon οπως ξερεις καλά σε αρκετους απο εμάς ασχετα απο την υπαρξη ή οχι μικροβίου η φλεγμονη στον προστατη υπάρχει(η γνωστη χημικη φλεγμονη που μας έλεγε ο μανιάτης και εμεις γελούσαμε)Στις εξετασεις stamey mears η υπαρξη πυοσφαιρίων που 10πλασιάζεται μετα την μάλλαξη του προστατη αποδεικνύουν την υπαρξη φλεγμονης οπως και οι τελευταιοι 2 γιατροι που μου έκαναν υπερηχο και τον βρήκαν στα μαυρα του τα χάλια.Και σου ξαναλέω ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.Και επίσης ξερουμε ολοι πολυ καλά οτι το πρόβλημα που έχουμε ειναι πολυδιάστατο και προσπαθουμε να το ξεπεράσουμε αρκει να μην ειμαστε με παροπίδες, τωρα αν η θεραπεία ειναι ομοιοπαθητικη,νηστεια,παλαιολιθικη ή οτι να ειναι ΟΛΟΙ προσπαθουμε να το βρούμε,δεν ειναι απαραιτητο κάτι που βοήθησε εσενα θα βοηθησει και εμενα η τον οποιοδήποτε συμπάσχων και μακρια απο εμενα η παραπληροφόρηση σε ατομα που ταλαιπωρούνται το ιδιο ή χειρότερα απο εμένα.Ο Ακαταν δεν μου έχει καμια πλύση εγκεφαλου και ημουν ο πρώτος που εγραψε επώνυμα οτι ο τυπος ειναι μουφα.
Η χρηση αντιβίωσης που εκανα δεν την έκανα για να γινω καλά αλλά για να ηρεμήσω λιγο απο τους πόνους πράγμα που έγινε τελικα και την οποια σταματησα σήμερα γιατι ξερω πολυ καλά οτι δεν θα μου προσφερει κάτι παραπάνω.Και  σε ερωτησεις συμπασχώντων που ρωτανε για τις αντιβιώσεις δεν μπορει κάνεις μας να τους πει να μην πάρουνε για ενα χρονικο διάστημα μεχρι να δουνε και η ιδιοι με τα μάτια τους οτι τελικα δεν τους κάνει κάτι ή μπορει και να τους βοηθήσει ποτε δεν ξερεις.Δυστηχως ακόμα phaethon δεν υπάρχει κατι, καποια πανακεια για το προβλημα μας που θα πουμε με σιγουρια οτι ΑΥΤΟ θα σε κάνει καλά και γι'αυτο τον λόγο δεν γράφω συχνα και παροτρηνω αλλους ανθρώπους να ακολουθησουν αυτο που κάνω εγω.Ακομα και το wise anderson που αναφερεις μεχρι να πάει κάποιος απο εμας και να δει αισθητη βελτίωση των συμπτώματων του και η οποία θα κρατήσει για ένα μεγάλο διάστημα θα ειναι απλά μια εναλακτικη θεραπεία πολυδάπανη και με ένα παλούκι στον κώλο(λίγο μεγαλύτερο απο το wand που έχω).Φιλικα πάντα γιατι ξερεις πολυ καλά οτι σε πάω σαν ατομο και και ας μην μου έχεις κάνει ακόμα εκείνη την μάλλαξη που μου ειχες υποσχεθή :'(
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Μωρό μου δεν ήθελα να σε πληγώσω. Να με συγχωρείς  ;D. Όταν με το καλό γίνεις Senior Member θα δεις την μάλαξη που σου έχω υποσχεθεί (απαιτείται κι άλλος ένας όμως να σου κρατάει τα πόδια ανοιχτά) και πρέπει να φοράει δερμάτινο καπέλο και να έχει tatoo. Θα ψήσω τον Μήτσο.

Από τον Ακατάν πάντως αυτό που μου έλειψε είναι αυτό το καφενεδάκι που καθόμασταν από κάτω -όταν άνοιξε ο καιρός- και πίναμε καφεδάκι εγώ, εσύ, ο Μήτσος, ο Λαρισαίος, ο Spridex κι ο John...νοιώθοντας σαν χεσμένοι από τη βαζελίνη στον πισινό μας και μετράγαμε "πόσες κάναμε" και στις πόσες "θα γίνουμε καλά"...ωραία χρόνια  :P

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Νταλάρας everywhere

http://www.youtube.com/watch?v=8KNWGrZwZ50
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .