22 Απριλίου, 2013, 05:42:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Απριλίου, 2013, 04:21:10 ΜΜ από Trapsoul
Ολες αυτές τις μέρες που περιπλανιέμαι στο forum διαβάζω για ασυμπτωματικές περιπτώσεις άνω των 6 μηνών. Επειδή και εγώ τυνχάνει να είμαι ασυμπτωματικός κάποιες περιόδους μέσα στο χρόνο(κατα τους χειμερινούς μήνες δεν έχω συμπτώματα), αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλές να λέμε για ασυμπτωματικότητα για τόσο μικρό διάστημα.
Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που δεν έχει συμπτώματα για τουλάχιστον 2 χρόνια να γράψει εδώ.
Εμφάνηση στα 35 μετά από χρήση φιναστερίδης. Οι εξετάσεις έδειξαν χλαμύδια. Θεραπεία με μαλάξεις και αντιβίωση. Η ψυχολογία ΜΕΤΡΑΕΙ!

Γεια σας,πρωτο μου ποστ εδω και θα σας αναφερω το λογο...
Αρρώστησα για πρωτη φορά το 2003 επειτα απο μια πολυ "εντονη" σεξουαλικη επαφη που είχα.Επι 9 μηνες σχεδον υπεφερα καθημερινα ,οι γιατροι στην χωρα μας βρισκονταν πολλα χρονια πισω με αποτελεσμα να ταλαιπωρηθω αφανταστα περνοντας ολων των ειδων τις αντιβιωσεις -χωρις να εχει βρεθει καν καποιο μικροβιο σε καλιεργειες κλπ που εκανα.
Τελικα η διαγνωση ηταν χρονιο πυελικο αλγος-προστατοδυνια.Πρεπει να ημουν απο τους πρωτους ασθενεις στην ελλαδα που δοκιμασαν το prosta q τοτε...το αγορασα απο τις ΗΠΑ.Καθως και ενα αλλο σκευασμα απο την ιδια εταιρεια που λεγεται Prelief.Στην περιπτωση μου δοκιμασα και καποια μυοχαλαρωτικα φαρμακα,καποια MΣΑΦ επισης με μετρια αποτελεσματα.Περισσοτερο με βοηθουσαν τοτε καποια αγχολυτικα (βενζοδιαζεπινες) τα οποια βεβαια ειναι αρκετα εξαρτησιογονα με αποτελεσμα να τα σταματησω επειτα απο καποιο διαστημα για ευνοητους λογους.Αυτο που με βοηθησε ηταν η σωματικη ασκηση...περπατημα τουλαχιστον μια ωρα την ημερα και σχετικη αποχη απο σεξ./αυνανισμο...περιπου μια φορα την εβδομαδα.Τελικα  καποια στιγμη σηκωθηκα ενα πρωι και ημουν παλι καλα!Έτσι αποτομα οπως αρρωστησα ετσι και μου εφυγαν τα συμπτωματα! Ισως να επαιξε ρολο και το prostaq ...η ιαση μου επηλθε μια βδομάδα περιπου επειτα απο το τελος του μπουκαλιου των 80 αν θυμαμαι καλα καψουλων αυτου του φαρμακου.Εμεινα τελειως ασυπτωματικός για 10 χρονια..δυστυχως ομως πριν μια βδομαδα περιπου απο σημερα τα συπτωματα επανηλθαν. Η ασθενεια αυτη εχω καταλαξει οτι εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες και ενας απο αυτους ειναι και το στρες..δυστυχως τον τελευταιο χρονο εχω πολυ στρες λογω δουλειας κλπ.Επισης αποψη μου ειναι οτι υπαρχει μεγαλη σχεση με την συχνοτητα των σεξουαλικων επαφων και του "κρατηματος" για να μην εκσπερματωσουμε.Τελος παντων δυστυχως  παλι εχω μπροστα μου ενα γολγοθα...αλλα ειμαι σχετικα αισιοδοξος ,αφου το ξεπερασα την πρωτη φορα ,θα το καταφερω αργα ή γρηγορα και τωρα...εχω αρχισει παλι περπατημα και παραλληλα περνω και καποια μυοχαλαρωτικα.Ισως ξαναπαρω και το περιφημο prostaq.Παιδια μην το βαζετε κατω και μην αγχωνεστε αν ειναι δυνατον...προκειται για μια ψυχοσωματικη νοσο απο ότι μπορω να κρινω απο την πειρα μου. Καλη δυμαμη σ ΄ολους.
Εμφανιση στα 33-34 ,ολα τα κλασσικα συμπτωματα με πονους στο υπογαστριο ,πεος,στην περιοχη του περινεου κλπ. Η ληψη αντιβιωτικών δεν έφερε αποτελεσμα.Οι εξετασεις δεν εδειξαν κανεναν παθογονο μικροοργανισμο.Θεραπεια με prostaq ,γυμναστικη,χαλάρωση απο stress.Απαλλαγμενος απο το πλειστο των συμπτωματων για δεκα σχεδον ετη.Επανεμφανιση εδω και καποιους μηνες...θεραπεια παλι με prostq ...αρκετα καλυτερα αλλα υπάρχει ακομη δρόμος....

Γεια σου Geo, καλωσήρθες. "Όαση" για μένα το πολύ ενδιαφέρον και ελπιδοφόρο μύνημά σου μετά από μια μακρά περίοδο όπου ασχοληθήκαμε στο forum μονόπλευρα με το ατέρμονο θέμα των μικροβίων, αντιβιώσεων, εξετάσεων.

Πάντως η εμπειρία σου συμφωνεί με τη δικιά μου: αυτή η πάθηση άπαξ και βρεις τι σε βοηθάει μπορεί να σε αφήσει ήσυχο πολύ ξαφνικά.

Είμαι κι εγώ σχεδόν τελείως ασυμπτωματικός για περίπου 2 χρόνια.

Έχω τις εξής απορίες:
-Ποια ήταν τα κύρια συμπτώματά σου εκείνο το 9μηνο;
-Ποιος γιατρός ήταν τόσο προχω- το 2003 ώστε να σου διαγνώσει Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους και να σε κατευθύνει σε prosta-q κλπ;
-Στα 10 χρόνια δεν είχες καμία έστω και μικρή υπενθύμιση ότι κάποτε κάτι είχες στην περιοχή εκείνη;

Σίγουρα αφού το ξεπέρασες εσύ μια φορά, η πάθηση έδειξε ότι ξεπερνιέται και από σένα και από άλλους. Φτάνει να ξαναβρεις τον δρόμο.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλημέρα,τα συμπτωματά μου που είχα -έχω και τώρα σε λιγοτερο βαθμο- έπειτα από την αναζωπύρωση ειναι:
Αισθημα εντονης ανάγκης για ούρηση/συχνοουρία ,δυσουρία ,αισθηση καυσης κατα την ούρηση.
Καθε είδους πονοι(τσιμπηματα,δαγκώματα κλπ ) στο πεος ,λιγότερο στους ορχεις.
Πονοι στο υπογραστριο στην περιοχή του εφηβαιου,στην περιοχή αναμεσα στα πόδια και στον κορμο.Πονοι,σε μεση και γοφους.
Πονος και αισθημα σαν να υπαρχει κατι στο περινεο,αυτο το μπαλακι του γκολφ που λενε οι Αμερικανοι εγώ το λεω...μπαστουνι (σαν να μου χώσαν ενα μπαστουνι στον κ@λο).Καποιες φορες επωδυνη εκσπερμάτιση.Ποτε αιμα ή πυον σε ουρα/σπερμα.Ευτυχως δεν είχα ποτε προβλημα στυσης.
Συνήθως τα συπτωματα εναλλασονται...δηλαδη οταν δεν νιωθω τα συμπτωματα του ουροποιητικού αναλαμβανουν οι πονοι στην περιοχη του περινεου κκπ.Τα συπτωματα υποχωρούν οταν ασχολουμε με κάτι και ξεχνιέμαι,οταν ασκουμαι όταν δεν το σκεφτομαι κλπ.Αντιθετα μεγαλώνουν με το αγχος...τα νευρα την ψυχολογικη κουραση.Αλκοολ και μπυρα κανουν κακο , το ιδιο και το καπνισμα επειδη προφανως λογω της νικοτίνης διεγειρει την περιοχη εκει κατω.Τα συμπτωματα επιδεινωνονται με το κρυο.
Ο μονος γιατρος που μπορουσε να καταλαβει καποια πραγματα ήταν τοτε ο Αθανασιος Ρηγας ουρολογος /ανδρολογος. Δεν ξερω που βρισκεται  τωρα . Αυτος μου ειπε να ηρεμησω και να κανω υπομονη και θα επανελθω με τον καιρο,οπως και εγινε.Οι υπολοιποι πληρης μεσαιωνας...δεν θελω να σκεφτομαι και να θυμαμαι το τι ειχα ακουσει.
Στο Prosta Q / Prielief  πηγα μονος μου μεσω ενός Αμερικανικου φορουμ σαν αυτο εδω,δεν ξερω αν αυτο με βοηθησε αλλα όταν τελειωσε το μπουκαλι...επειτα απο καποιες μέρες ετσι αποτομα επηλθε η "σωτηρία".
Όπως πολύ καλά θα καταλάβεις ποτέ το συστημα δεν επανερχεται πλήρως...πάντα υπαρχει την αισθηση οτι κάτι εστω ελάχιστο "λειπει".Στην περιπτωση μου μπορω να πω οτι επανηλθα πάνω απο 95% ,δεν μπορω να το αποδωσω καλυτερα.
Στα 10 χρονια καποιες φορες ενοιωθα καποια τσιμπηματα αλλα τιποτα το φοβερο.Δυστυχως λογω αγχους ,εντονης σεξουαλικης ζωης ξενυχτιων κλπ τελευταια ///επανηλθε ο εφιαλτης.Αλλα ο "δρακος" έχει νικηθει μια φορα και θα τον ξανανικησω και παλι.Ξερω οτι είναι δυσκολο αλλα ξερω πανω κατω το πως...

Μερικες συμβουλες απο εμενα,που δουλεψαν σε εμενα , ισως  βοηθησουν και αλλους:
Μην αγχωνεστε ,το στρες ειναι οτι χειροτερο .Προσπαθηστε να πειτε στον εαυτο σας οτι ολα αυτα τα δημιουργει -σε μεγαλο βαθμο-το μυαλο σας και κανει την τριχα τριχια!
Καντε καλη διατροφη ,τροφες με ψευδαργυρο(μπροκολο κλπ) βοηθουν μακροπροθεσμα.
Πρσοχη στην συχνοτητα των εκσπερματισεων/επαφων που έχετε.Οι εφτα φορες σε μια νυχτα  για να τρελλανουμε την γυναικα πρεπει να τελειωνουν-ετσι την πάτησα και γω.
Κατουρατε πριν την σεξουλικη επαφη,μην κρατιεστε κατα την επαφη ειναι οτι χειροτερο νομιζω.Το χειροτερο ειναι να εχεις ουρα και να κρατιεσαι κατα την διαρκεια του σεξ.
Οχι αλκοολ και τσιγαρο οταν ειμαστε σε εξαρση.
Οχι καυτερα/οξινα
Προσπαθηστε να εχετε καποια μονιμη σχεση με μια κοπελα που θα βοηθησει και θα καταλαβει οτι για καποιο διαστημα θα πρεπει να το "κανετε" ενδεχομενος λιγοτερο σε διαρκεια και καπως "ηπια" .Αργοτερα της "αλλαζετε" τα φωτα πάλι..αλλα με μετρο, ποτε δεν το ξεχναμε αυτο.Εγω το ξεχασα και ξανακύλησα...
Καποια μυοχαλαρωτικα και Α1-blockers  ισως βοηθησουν.
Βοηθουν στην καταπολεμιση του αγχους και κατα συνεπεια στην χαλαρωση των μυων πολυ οι βενζοδιαζεπινες  και διαφορα αλλα παρομοια.ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι εξαρτησιογονα σε μεγαλο βαθμο και χρειαζεται οπωσδηποτε ειδικος γιατρος(ψυχιατρος κλπ) που θα σας πει πως και γιατι θα τις αρχισετε δοσολογια και πως θα τις σταματησετε.
Τα αντιβιωτικα στην περιπτωση μου δεν βοηθησαν.Υπενθυμιζω οτι δεν βρεθηκε ποτε παθογονος οργανισμος σε ουρα/σπερμα.Καθε γιατρος μου εγραφε και απο ενα...
Τα ΜΣΑΦ βοηθουν αλλα οχι πολυ.
Η αωματικη ασκηση βοηθα πολυ.Κοιλιακοι, ραχαιοι πολυ περπατημα..τουλαχιστον 5-10 χιλ την μερα.Οταν κουραζεσαι πολυ εκτος απο την εκγυμναση των μυων δεν σκεφτεσαι και την ασθενεια αυτη.Αυτο ειναι που μας βαζει σε φαυλο κυκλο.
Αυτα σε γενικές γραμμες.
Παντως ειναι πολυ ελπιδοφορο οτι υπαρχει Ελληνικο τετοιο φορουμ,πριν 10 χρονια μονο στις ΗΠΑ υπηρχαν παρομοια φορα και πραγματικα βοηθα πολυ το να λεμε το προβλημα μας.Θυμαμαι τοτε ειχα βρει καποιον Ελληνα και εκει και μιλαγαμε  λιγακι.
Με λενε Γιώργο και αυτα δουλεψαν πανω κατω σε εμενα.Δεν ειμαι γιατρος ουτε λεω οτι θα δουλεψουν οπωςδηποτε και σε εσας γιατι προφανως στην συγκεκριμενη παθηση καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα μπορει να βοηθήσουν καποιον σε γενικες γραμμες.
Καλη δυναμη σε ολους.

ΥΓ.Φίλε Φαεθων ευχομαι να μεινεις ασυμπτωματικος για πάντα.Αλλα μην ξεχαστεις και την πατησεις οπως εγω...
Εμφανιση στα 33-34 ,ολα τα κλασσικα συμπτωματα με πονους στο υπογαστριο ,πεος,στην περιοχη του περινεου κλπ. Η ληψη αντιβιωτικών δεν έφερε αποτελεσμα.Οι εξετασεις δεν εδειξαν κανεναν παθογονο μικροοργανισμο.Θεραπεια με prostaq ,γυμναστικη,χαλάρωση απο stress.Απαλλαγμενος απο το πλειστο των συμπτωματων για δεκα σχεδον ετη.Επανεμφανιση εδω και καποιους μηνες...θεραπεια παλι με prostq ...αρκετα καλυτερα αλλα υπάρχει ακομη δρόμος....

#4 07 Σεπτεμβρίου, 2013, 05:27:44 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 07 Σεπτεμβρίου, 2013, 06:53:27 ΜΜ από Φαέθων
Φίλε Γιώργο να σαι καλά και για τις απαντήσεις και για το 2ο πολύ ενδιαφέρον ποστ και για την υπενθύμιση στο τέλος  ;) Έχεις δίκιο. Ήδη έχουμε τον aaa που το χε ξεπεράσει και δυστυχώς ξανακύλησε...

Ελπίζω να σε "διαβάζουμε" στο εξής και σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και πάλι και γρήγορα. Ενημέρωνέ μας!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Να ξερετε οτι ολοι μας ειμαστε αδερφια σε αυτη την παθηση και οι σκεψεις μου παντα ειναι και θα ειναι προς ολους εσας ακομα και αν δεν σας γνωριζω.
Οποιος εχει περασει αυτο το μαρτυριο καταλαβαινει...ναστε καλα.
Εμφανιση στα 33-34 ,ολα τα κλασσικα συμπτωματα με πονους στο υπογαστριο ,πεος,στην περιοχη του περινεου κλπ. Η ληψη αντιβιωτικών δεν έφερε αποτελεσμα.Οι εξετασεις δεν εδειξαν κανεναν παθογονο μικροοργανισμο.Θεραπεια με prostaq ,γυμναστικη,χαλάρωση απο stress.Απαλλαγμενος απο το πλειστο των συμπτωματων για δεκα σχεδον ετη.Επανεμφανιση εδω και καποιους μηνες...θεραπεια παλι με prostq ...αρκετα καλυτερα αλλα υπάρχει ακομη δρόμος....

Geo καλησπερα και καλωσηρθες και απο μενα.
Η αληθεια οπως λεει και ο Phaethon ειναι οτι αρκετά μελη  απο εμας εδω μεσα ασχολουμαστε και παλευουμε μικρόβια (σε αλλους ανιχνευσιμα , σε αλλους οχι) χωρις να ξερουμε εαν οι ενοχλήσεις που εχουμε ειναι απο τα μικρόβια ή νευρομυικά τελικα.
Εαν θελεις αναφερε την ηλικία σου, παρολο που ειναι πολυ ξεκαθαρα αυτα που γραφεις θα ηθελα να ρωτησω απο τη μερια μου τα ακολουθα:
- Στα δεκα αυτα χρόνια επηρεασε κάτι τη γονιμότητα σου απο τη παθηση αυτη? Αποκτησες καποιο παιδάκι ?
- Σου δημιουργήθηκε καποιο αλλο προβλημα , πχ διογκωση προστάτη, εκανeς καποιο psa ?
- Εκανες καποια συντηρηση με φυτικά σκευασματα ?
- Μετα το prosta q δηλαδη ολα τα συμπτώματα σου υποχώρησαν ξαφνικά ή ειδες σταδιακη βελτιωση τους επόμενους μήνες.

Επειδη τα περισσοτερα συμπτώματα που αναφερεις τα εχω και εγω για κανενα τετράμηνο, ιδιως το ενοχλητικό μπαλάκι που δε μπορείς να κανεις τιποτα  καταλαβαινω τι εχεις περάσει, το ιστορικό σου ομως δινει μια ελπίδα.

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Παράθεση από: Geo στις 07 Σεπτεμβρίου, 2013, 04:01:50 ΠΜ
Γεια σας,πρωτο μου ποστ εδω και θα σας αναφερω το λογο...
Αρρώστησα για πρωτη φορά το 2003 επειτα απο μια πολυ "εντονη" σεξουαλικη επαφη που είχα.Επι 9 μηνες σχεδον υπεφερα καθημερινα ,οι γιατροι στην χωρα μας βρισκονταν πολλα χρονια πισω με αποτελεσμα να ταλαιπωρηθω αφανταστα περνοντας ολων των ειδων τις αντιβιωσεις -χωρις να εχει βρεθει καν καποιο μικροβιο σε καλιεργειες κλπ που εκανα.
Τελικα η διαγνωση ηταν χρονιο πυελικο αλγος-προστατοδυνια.Πρεπει να ημουν απο τους πρωτους ασθενεις στην ελλαδα που δοκιμασαν το prosta q τοτε...το αγορασα απο τις ΗΠΑ.Καθως και ενα αλλο σκευασμα απο την ιδια εταιρεια που λεγεται Prelief.Στην περιπτωση μου δοκιμασα και καποια μυοχαλαρωτικα φαρμακα,καποια MΣΑΦ επισης με μετρια αποτελεσματα.Περισσοτερο με βοηθουσαν τοτε καποια αγχολυτικα (βενζοδιαζεπινες) τα οποια βεβαια ειναι αρκετα εξαρτησιογονα με αποτελεσμα να τα σταματησω επειτα απο καποιο διαστημα για ευνοητους λογους.Αυτο που με βοηθησε ηταν η σωματικη ασκηση...περπατημα τουλαχιστον μια ωρα την ημερα και σχετικη αποχη απο σεξ./αυνανισμο...περιπου μια φορα την εβδομαδα.Τελικα  καποια στιγμη σηκωθηκα ενα πρωι και ημουν παλι καλα!Έτσι αποτομα οπως αρρωστησα ετσι και μου εφυγαν τα συμπτωματα! Ισως να επαιξε ρολο και το prostaq ...η ιαση μου επηλθε μια βδομάδα περιπου επειτα απο το τελος του μπουκαλιου των 80 αν θυμαμαι καλα καψουλων αυτου του φαρμακου.Εμεινα τελειως ασυπτωματικός για 10 χρονια..δυστυχως ομως πριν μια βδομαδα περιπου απο σημερα τα συπτωματα επανηλθαν. Η ασθενεια αυτη εχω καταλαξει οτι εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες και ενας απο αυτους ειναι και το στρες..δυστυχως τον τελευταιο χρονο εχω πολυ στρες λογω δουλειας κλπ.Επισης αποψη μου ειναι οτι υπαρχει μεγαλη σχεση με την συχνοτητα των σεξουαλικων επαφων και του "κρατηματος" για να μην εκσπερματωσουμε.Τελος παντων δυστυχως  παλι εχω μπροστα μου ενα γολγοθα...αλλα ειμαι σχετικα αισιοδοξος ,αφου το ξεπερασα την πρωτη φορα ,θα το καταφερω αργα ή γρηγορα και τωρα...εχω αρχισει παλι περπατημα και παραλληλα περνω και καποια μυοχαλαρωτικα.Ισως ξαναπαρω και το περιφημο prostaq.Παιδια μην το βαζετε κατω και μην αγχωνεστε αν ειναι δυνατον...προκειται για μια ψυχοσωματικη νοσο απο ότι μπορω να κρινω απο την πειρα μου. Καλη δυμαμη σ ΄ολους.
Kαλως ήρθες Geo .Όλα θα πάνε καλά ,ξέρεις τον τρόπο εσύ .Επίσης σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας τις πολύτιμες εμπειρίες σου .
+1000
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα σε όλους παιδακι δεν εχω αποκτήσει ηθελημενα,παρολα αυτα σε  καποιο σπερματογραφημα που εκανα ο γιατρος μου ειπε οτι ειδε τα σπεραματοζωαρια καπως νωθρα.Τωρα τι να πω δεν το εψαξα περισσοτερο αυτο το θεμα.
PSA οταν ειναι καποιος σε εξαρση δεν ενδυκνειται απο ότι μου ειχαν πει.Στο ενδιαμεσο εκανα και ηταν φυσιολογικό για αντρα της ηλικιας μου.Είμαι πλεον 43 ετων.Οπως εγραψα και πριν τα συμπτώματα εφυγαν μαχαιρι..καποιες μερες ΜΕΤΑ απο το τελος της θεραπειας με tο Prostaq. Κατα την διαρκεια της θεραπείας δεν ειχα δει καποια  σταδιακή βελτίωση .Οτι καταλαβαινεις λοιπόν.Φιλε Λουκα μην φοβασαι ΘΑ επανελθεις σταδιακα φροντισε να αποκλειαεις  οτι δεν εχεις καποιο μικροβιο κλπ και μαθες να ζεις με τον πονο και μην ασχολησαι με αυτο μερα βραδυ.Αν δεν υπαρχει κατι αλλο λογικα θα επανερθεις.Εγω τοτε εκανα ολες τις εξετασεις μεχρι πυελογραφια για να αποκλεισω τα παντα. Δώσε χρόνο στο σώμα σου .Θα τα ξαναπούμε  φιλοι..
Εμφανιση στα 33-34 ,ολα τα κλασσικα συμπτωματα με πονους στο υπογαστριο ,πεος,στην περιοχη του περινεου κλπ. Η ληψη αντιβιωτικών δεν έφερε αποτελεσμα.Οι εξετασεις δεν εδειξαν κανεναν παθογονο μικροοργανισμο.Θεραπεια με prostaq ,γυμναστικη,χαλάρωση απο stress.Απαλλαγμενος απο το πλειστο των συμπτωματων για δεκα σχεδον ετη.Επανεμφανιση εδω και καποιους μηνες...θεραπεια παλι με prostq ...αρκετα καλυτερα αλλα υπάρχει ακομη δρόμος....