Δεν το κόβω να έχει διαθέσιμα τα σχετικά στατιστικά που αναφέρεις...πόσοι γιατροί έχουν τέτοιο feedback από τους ασθενείς τους? Βέβαια, υπάρχουν και εξαιρέσεις...από τα γραφόμενα στο φόρουμ προκύπτει ότι ο "αγαπημένος" σας Ακατάν έχει ποσοστά επιτυχίας 95% αν δεν κάνω λάθος... ;D
Δεν γνωρίζω ακόμα εάν θα κάνω θεραπεία μαζί του...το ψάχνω...οι προστατικές μαλάξεις είναι μια επιλογή που δεν έχω δοκιμάσει και ίσως να έχουν να δώσουν κάτι...ακόμα και ο Dr. Shoskes τις αναφέρει ως επιλογή.

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Παράθεσηακόμα και ο Dr. Shoskes τις αναφέρει ως επιλογή.
Πολύ σωστά. Απλά δεν αναφέρει ότι "με το τρόπο αυτόν πάμπολλοι θεραπεύονται για 5-10 χρόνια".  :D

Τέλος πάντων σου εύχομαι καλά αποτελέσματα σε ότι κι αν επιλέξεις.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Vento εγώ ούτε καν το 'συζητάω'. Σου λέω ένα κατηγορηματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ σαν της 28 Οκτωβρίου και πιο μεγάλο ΟΧΙ !
Μην πας. Δεν έχεις εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες, έχω γράψει επανηλημένα στο forum για την αποτελεσματικότητα της πενικιλίνης στον εντερόκοκκο (augmentin). Διάβασε το ιστορικό μου, διάβασε και τις απόψεις στο φορουμ για τις θεραπείες με μαλάξεις. Υπάρχει ξεχωριστό θέμα. Μακάρι να είχα κι εγώ κάποιον να μου πει πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι. Ο παθών μαθών. Δε θέλεις να ξέρεις πως είναι να πάθεις, πίστεψέ με.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

...και κάτι άλλο. Φαίνεσαι έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος. Όμως όπως εσύ γράφεις στο ιστορικό σου, λίγο (λίγο;) αγχώδης. Μην αφήσεις κανένα ανόητο πανικό να σε οδηγήσει σε επιπόλαιες ενέργειες ακυρώνοντας την εξυπνάδα και τη διάθεση για έρευνα που έχεις.
Και κάτι άλλο: Όλοι εμείς που έχουμε ένα ή περισσότερα μικρόβια στον προστάτη μας, δεν ανήκουμε σε κάποια 'περίεργη' ή 'σπάνια' ελίτ καταραμένων που πρέπει να υποστούν κάποια 'ειδική' θεραπεία για να απαλλαγούν. Αυτά τα έχουν πολλοί άνδρες, σε κάποιους κάνουν συμπτώματα, σε άλλους όχι. Έχουμε εντερόκοκκο και λοιπόν; ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ! Δε μασάμε, και δε βάζουμε σε κίνδυνο την υγεία μας. Θα το αντιμετωπίσουμε όπως πρέπει. Θα έχεις και άλλη ενημέρωση, τώρα πρέπει να φύγω.
Μ Η Ν   Π Α Σ !
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Thanks Evans για την παρέμβαση  ;)
Να διευκρινήσω ότι οι αναζητήσεις μου δεν περιορίζονται στο προστατικό μασάζ...είναι ένα από τα ζητήματα που εξετάζω και μάλιστα έχοντας την "πολυτέλεια" από το προηγούμενο Πάσχα να έχω απαλλαγεί από τους αφόρητους πόνους χωρίς βέβαια να έχω θεραπευτεί.

Ασφαλώς έχω διαβάσει το ιστορικό σου... Όπως έγραψα ήδη, αναμένω να κάνω ένα διορθικό, θα ξαναεπισκεφθώ λοιμωξιολόγο και βέβαια θα θέσω το ζήτημα  της αποτελεσματικότητα της πενικιλίνης στον εντερόκοκκο (augmentin)  ;)

Και συμφωνώ μαζί σου (και με τον Phaethon) ότι υπάρχουν λύσεις χωρίς τις μαλάξεις...μάλιστα μου φαίνεται ιδιαίτερα ανησυχητικό ότι  η ιατρική κοινότητα τις θεωρεί επικίνδυνες για την οξεία προστατίτιδα λόγω εξάπλωσης των μικροβίων, δεν είμαι σίγουρος μάλιστα αν αυτό μπορεί να αποδοθεί με τον όρο βακτηραιμία. Κάπου εδώ βέβαια θα πρέπει να τεθεί και το ζήτημα με το wand...ο μηχανισμός που λειτουργεί μου φαίνεται ο ίδιος με τις μαλάξεις...αν είναι επικίνδυνες οι μαλάξεις ανάλογη επικινδυνότητα φέρει και η χρήση του wand...



Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Παράθεση από: vento στις 10 Νοεμβρίου, 2013, 11:56:09 ΜΜ
Κάπου εδώ βέβαια θα πρέπει να τεθεί και το ζήτημα με το wand...ο μηχανισμός που λειτουργεί μου φαίνεται ο ίδιος με τις μαλάξεις...αν είναι επικίνδυνες οι μαλάξεις ανάλογη επικινδυνότητα φέρει και η χρήση του wand...

Όχι ακριβώς. Εκτός αν το χρησιμοποιείς για να κάνεις αυτομάλλαξη του προστάτη. Όμως η θεωρία των wise-anderson όπου τυπικά χρησιμοποιείται το wand δεν εμπλέκει τον προστάτη αλλά πυελικούς μυς κοντά σε αυτόν. Και μάλιστα το original wand έχει δυναμόμετρο για να μην ασκήσεις πλεονάζουσα πίεση πράγμα που θεωρείται λάθος κατά τη συγκεκριμένη σχολή γιατί μπορεί να οδηγήσει σε flare-up (αναζωπύρωση των συμπτωμάτων λόγω υπερβολικής πίεσης σε trigger points). Κάτι ίσως αντίστοιχο με αυτό που συνέβη σ'εμένα με τις μαλάξεις του Ακατάν οπότε και μου εμφανίστηκε νέο σύμπτωμα: το τσούξιμο
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ωραία διευκρίνηση Phaethon  ;)
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#52 11 Νοεμβρίου, 2013, 12:24:52 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Νοεμβρίου, 2013, 12:26:56 ΜΜ από evans

''...πλεονάζουσα πίεση πράγμα που θεωρείται λάθος κατά τη συγκεκριμένη σχολή γιατί μπορεί να οδηγήσει σε flare-up (αναζωπύρωση των συμπτωμάτων λόγω υπερβολικής πίεσης σε trigger points). Κάτι ίσως αντίστοιχο με αυτό που συνέβη σ'εμένα με τις μαλάξεις του Ακατάν οπότε και μου εμφανίστηκε νέο σύμπτωμα: το τσούξιμο''


Πολύ σωστά! Σε εμένα να δείτε επιδύνωση των συμπτωμάτων, και σε ένταση, και σε έκταση. Κόλαση!
Vento, η διασπορά των μικροβίων εντός του προστάτη δε μας προβληματίζει;
Η μέθοδος αυτή πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν η λοίμωξη και η φλεγμονή έχουν αποκλειστεί. Και φυσικά από εκπαιδευμένο προσωπικό, με τη χρήση κάποιου αναγνωρισμένου πρωτοκόλλου (Wise-Anderson). Επίσης κατόπιν κατάλληλης διάγνωσης και αξιολόγησης.
Μιλώντας για μικρόβια, εγώ με εντερόκοκκο πήγα στις μαλάξεις-αντιβίωση(ciproxin), με εντερόκοκκο έφυγα. Είχα κάνει εξετάσεις και πριν και μετά. Ο εντερόκοκκος έφυγε (αν έφυγε) με κατάλληλη αντιβίωση. Σε μια βδομάδα  θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα των νέων εξετάσεων.
Αφού σου αρέσει (και εσένα) ο Shoskes διάβασε και εδώ κάτι πολύ σημαντικό που όλοι στο forum θα πρέπει να διαβάσουν:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=666.0
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Προσωπικά δε θα αναφερθω σε μελέτες και αναφορές , θα σου πω όσα εχω αντιμετωπίσει αυτους τους μηνες.  Παρόλο που είχα να αντιμετωπίσω δυο μικρόβια ( πιστεύω ότι αυτό εχει  σημαντική αλληλεπίδραση στην αποτελεσματικότητα των αντιβιώσεων)   χλαμυδιο και εντερόκοκκο, καταφερα να χαμηλώσω το μικροβιακό φορτίο  μειώνοντας τις ενοχλήσεις μου σε σημαντικό βαθμό καθότι ήμουν πολύ χάλια. Πρώτα έδιωξα το χλαμυδιο και μετά επικεντρώθηκα στον εντερόκοκκο. Το ιστορικό μου δε το έχω ανανεώσει ακομα  όμως σε εμένα τη σημαντική βελτίωση  μου την εκανε η Augmentin, για κακή μου τύχη επειδή με χτύπησε στο έντερο τη σταμάτησα στις 2 εβδομάδες. Την Augmentin από τους 6 ουρολόγους που εχω επισκεφτεί ο τελευταίος μόνο πίστευε ότι κάνει δουλειά και απορροφιέται και έτσι φαίνεται ότι ειναι.
Στη παρούσα φάση έχω ξεκινήσει tabrin (το αντιβιόγραμμα την δείχνει ευαίσθητη)  ως μια τελευταία προσπάθεια με τις κινολόνες ελπίζοντας ότι θα διώξω και τον εντερόκοκκο και δε θα ανιχνεύεται πλέον.
Μικρό βαθμό μαλάξεων κατά τη διάρκεια των αντιβιωσεων εκανα και εγω αλλά κάθε φορά για κανένα διήμερο μετά είχα πόνο.
Από εκεί και περα θα σε ρωτήσω κάτι, είσαι τόσο χάλια για να ξεκινήσεις συνεχόμενες μαλάξεις ?  Είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κατηγοριοποιούμε τις ενοχλήσεις μας ρωτώντας και αλλά μέλη για το τι ενοχλήσεις είχαν. Για παράδειγμα, μια μικρή ενόχληση στο περινεο που στο τελος της ημέρας αυξάνεται από το καθισιό κτλ δεν είναι σημαντική ενόχληση, ένας πόνος όμως στο προστάτη η στο περίνεο που χρειάζεσαι μαξιλάρι για να καθίσεις είναι.
Προσωπικά εγώ ποτέ δεν ένιωσα καλυτέρα κατά τη διάρκεια που έπαιρνα αντιβίωση, η βελτίωση ερχόταν 2 εβδομάδες μετα αφού είχα σταματήσει και ο οργανισμός ηρεμούσε προφανώς από το σοκ. Όσο έπαιρνα αντιβίωση έλεγα στον εαυτό μου ότι δε με νοιάζουν οι ενοχλήσεις αλλά να καταφέρω να μειώσω το μικροβιακό φορτίο το οποίο έλεγχα κάθε φορά με καινούργιες εξετάσεις.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

ΠαράθεσηΕίναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κατηγοριοποιούμε τις ενοχλήσεις μας ρωτώντας και αλλά μέλη για το τι ενοχλήσεις είχαν.

Μόνο εγώ και ο Phaethon γράψαμε εδώ .Σειρά σας επιτέλους για ...ευνόητους λόγους  :

''Ερωτηματολογίο Ασθενών με Χρόνια Προστατίτιδα (NIH-CPPS)'' 

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=771.0
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Για τον Evans:
Έχω δει μικρές, αόριστες και αινιγματικές αναφορές για την διασπορά των μικροβίων εντός του προστάτη σε συνέχεια προστατικών μαλάξεων. Αν έχεις να προτείνεις κάποιο σχετικό link ή κείμενο θα μας βοηθούσε όλους μας.

To UPOINT SYSTEM είχα προσπαθήσει να το βάλω σε κουβέντα με προηγούμενο ντόκτορα (καθηγητή Πανεπιστημίου), προσπαθώντας να διευρύνω την κουβέντα στην ενδεχόμενη πολυπαραγοντικότητα της πάθησης...δεν ήταν ο κατάλληλος για μια τέτοια προσέγγιση... ;D

Για τον LUCAS:
¨Οχι δεν είμαι τόσο χάλια για να ξεκινήσω μαλάξεις...επαναλαμβάνω ότι απλώς είναι ένα από τα ζητήματα που εξετάζω και μάλιστα έχοντας την "πολυτέλεια" από το προηγούμενο Πάσχα να έχω απαλλαγεί από τους αφόρητους πόνους χωρίς βέβαια να έχω θεραπευτεί.

Θα κάνω διορθικό, θα ξαναεπισκεφθώ λοιμωξιολόγο και βέβαια θα θέσω το ζήτημα  της αποτελεσματικότητα της πενικιλίνης στον εντερόκοκκο (augmentin)...και βλέπουμε για μια ενδεχόμενη θεραπεία...


Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Vento δεν το έχω διαβάσει κάπου, μου το έχουν πει γιατροί που επισκέφτηκα μετά τις μαλάξεις. Μου είπαν επίσης ότι είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να σπάσει κάποιο αγγείο. Βεβαίως εσύ αποφασίζεις, όμως θέλει πολύ προσοχή. Δεν αρνούμαι επίσης ότι πιθανώς κάποιοι να έχουν θεραπευτεί από τις μαλάξεις-αντιβιώσεις. Εδώ όμως δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Προσωπικά από εδώ και πέρα δεν εμπιστεύομαι εύκολα τόσο παρεμβατικές θεραπείες.
Το upoint system δίνει μια κατεύθυνση αιτίας (που μπορεί να είναι μία ή παραπάνω) και θεραπείας (που μπορεί να είναι μια ή παραπάνω) στους προστατιδοπαθείς, θα έλεγα και στους γιατρούς.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

ΠαράθεσηΔεν αρνούμαι επίσης ότι πιθανώς κάποιοι να έχουν θεραπευτεί από τις μαλάξεις-αντιβιώσεις.
Στην Ελλάδα πάντως μόνο τεκμηριωμένους έχουμε ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .