#15 23 Οκτωβρίου, 2013, 08:18:39 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου, 2013, 12:42:26 ΠΜ από Hyper Ban
Lukas λες :
ΠαράθεσηΔεν υπάρχουν θέσεις ταμπέλες όπως αναφέρει παλι ο Hyperban

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ...Τι εννοείς ;

Επίσης το 90-95 % που λέει οτι έλεγξε ο sentenced ,εννοει οτι το κατάφερε στην γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση .

Αυτά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

 Phaethon
Το έχω γράψει αρκετές φορές και ειναι αποψη μου, δηλαδή κάποιος ο οποίος έχει έντονες, ακατάστατες ενοχλήσεις και είναι στο 20-30 % ελάχιστα τον ενδιαφέρει εάν θα καταφερει να φτάσει στο 100% , τον ενδιαφέρει να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του και να φτάσει εάν τα καταφέρει στο 90 % με τις όποιες διαχειρίσημες μικροενοχλήσεις του παραμείνουν . Αυτό που αναφέρω εγω είναι ότι δε μπορείς να φτασεις από το 30% στο 90% με Quercetin όταν δεν έχει ελεγχτεί σωστά το μικροβιακό μέρος της πάθησης , η Quercetin είναι ένα ήπιο φυτικό αντιφλεγμονώδες που τους περισσότερους όπως και εμένα δε με πιάνει ή βοηθάει ελάχιστα. Αφού μειώσεις το μικροβιακό όσο μπορείς τότε ο συνδυασμός όλων αυτών των μεθόδων που αναφέρονται στο φόρουμ είναι το επόμενο βήμα. Πόσο μάλλον όταν σε ένα 80-90 % των μελλών η προστατίτιδα έχει ξεκινήσει μικροβιακά απο ύποπτες σεξουαλικές επαφές. Εγώ το πιστεύω ότι αρκετά μέλη έχουν χλαμύδια και δε το ξέρουν γιατι δε έκαναν ποτέ ένα pcr να τα εντοπίσουν , φυσικά δε φταίνε αυτοί γιατί καλά καλά οι ίδιοι οι ουρολόγοι δε το προτείνουν. Όπως επίσης εγώ  προσωπικά δε μπορώ να δεχθώ αυτά που ακούγονται κάποιες φορές στο φόρουμ , δηλαδή πάρε μια κινολόνη για 2 μήνες και εάν δε σε πιάσει παράτησε τα και ασχολήσου με το πυελικό άλγος. Δέχομαι ότι υπάρχουν και ακραία ιστορικά που δε μπορούμε να πάρουμε θέση ή ιστορικά που δεν είχαν καμιά ένδειξη για μικρόβια ή περιπτώσεις που πραγματικά οι αντιβιώσεις δε τους πιάνουν. Στο συγκεκριμένο φιλο μέλος εγω απλά ζητησα να μας αναφέρει ολο το ιστορικό και για το μικροβιακο μέρος, δεν αναιρεσα κατι σε αυτα που λεει αλλα ουτε και δέχομαι ετσι απλα ιστορικά μη ολοκληρωμένα.
Όσο για τα ονόματα που ρωτάς, δεν θέλω να μιλήσω εγω για αλλά μέλη, όποιος θέλει ας το κάνει, υπάρχουν 8 μέλη στο φόρουμ που είναι στο επίπεδο που αναφέρομαι και έχουν κάνει σωστά βήματα έστω και μετά από 1-2 χρόνια, σε προσωπικό μήνυμα μπορώ να σου τα στείλω.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#17 24 Οκτωβρίου, 2013, 01:11:21 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Οκτωβρίου, 2013, 01:31:07 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Παράθεση από: LUKAS στις 24 Οκτωβρίου, 2013, 11:41:18 ΠΜ
Αυτό που αναφέρω εγω είναι ότι δε μπορείς να φτασεις από το 30% στο 90% με Quercetin όταν δεν έχει ελεγχτεί σωστά το μικροβιακό μέρος της πάθησης. Αφού μειώσεις το μικροβιακό όσο μπορείς τότε ο συνδυασμός όλων αυτών των μεθόδων που αναφέρονται στο φόρουμ είναι το επόμενο βήμα. Πόσο μάλλον όταν σε ένα 80-90 % των μελλών η προστατίτιδα έχει ξεκινήσει μικροβιακά απο ύποπτες σεξουαλικές επαφές.

Lukas από αυτά που γράφεις προκύπτει ότι η αντίληψή σου για την πάθηση είναι ότι σχεδόν πάντα υπάρχει ένα "μικροβιακό" σκέλος. Δυστυχώς διαφωνώ (και κυριότερα διαφωνώ με τα ποσοστά που αναφέρεις) και το θέμα δεν είναι ότι διαφωνώ εγώ, γιατί εγώ δεν είμαι τίποτα, αλλά ότι η βιβλιογραφία και οι σχετικές έρευνες δεν στηρίζουν το συμπέρασμά σου. Κατά την ιατρική πλέον (πιστεύω είσαι ενήμερος) υπάρχουν δυο διαφορετικές παθήσεις: Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα και Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους (Χρόνια Μη Βακτηριακή Προστατίτιδα). Στο δικό σου μυαλό λοιπόν αυτά δεν είναι δύο διαφορετικές παθήσεις αλλά συνυπάρχουν σε κάθε ασθενή! Δικαίωμά σου να καταλαβαίνεις αυτό. Αλλά αυτό δεν είναι αυτό που λέει η σύγχρονη ουρολογία την οποία επικαλείσαι!

Η υποψία ότι σε ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις μπορεί ένα νευρομυϊκό πρόβλημα να έχει ξεκινήσει από μικροβιακά αίτια (ακόμα κι όταν αυτά έχουν εξαλειφθεί) υπάρχει από κάποιους σοβαρούς ερευνητές και έχει βεβαίως αναφερθεί κι εδώ. Όλα αυτά όμως ακόμα χωρίς καμία στήριξη από αποτελέσματα ερευνών, αποδείξεις και αριθμούς.

Κανείς δεν αντέκρουσε ότι υπάρχει βακτηριακή πάθηση ή οποία αντιμετωπίζεται μόνο με αντιβίωση. Η έρευνα όμως λέει ότι εδώ ανήκει ένα μικρό ποσοστό ασθενών: σε 90% των περιπτώσεων, η έρευνα συμπέρανε ότι δεν ανευρίσκονται οποιαδήποτε μικροβιακά αίτια. Δεν μιλάμε για εξετάσεις του κώλου που γίναν σε μικροδιαγνωστικά της Αθήνας αλλά για πανεπιστημιακές στοχευμένες έρευνες από ερευνητές. Όπου εξετάσαν ΚΑΙ σπέρμα ΚΑΙ προστατικό υγρό. Όπου αφήσαν τα δείγματα 5 ΗΜΕΡΕΣ για να βεβαιωθούν. Αυτό το 90% εσύ καταλήγεις να το θεωρείς ακραίες περιπτώσεις για να στηρίξεις τη θεωρία σου. Ας είναι.

Τα χλαμύδια δεν έχει αποδειχθεί ότι προκαλούν προστατίτιδα. Δεν λέω ότι αποκλείεται αλλά απόδειξη δεν υπάρχει (ακόμα τουλάχιστον). Το αναφέρω γιατί τα χλαμύδια είναι το συνηθισμένο καταφύγιο όσων δεν μπορούν αν ξεκολλήσουν από το ότι ΜΠΟΡΕΙ Η ΠΑΘΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΟΥΣ) ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ (ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ).

Έχεις κάθε δικαίωμα βέβαια να έχεις την δική σου άποψη για την πάθηση και τον δικό σου τρόπο με τον οποίο την αντιλαμβάνεσαι και οι άλλοι βέβαια έχουν κάθε δικαίωμα να διαφωνούν, ειδικά όταν η έρευνα δεν προσφέρει κάποια ιδιαίτερη βάση σε αυτά που λες. Το θέμα είναι να μην βασιζόμαστε σε δικές μας θεωρίες και απόψεις για να προτείνουμε (ή άθελά μας να κατευθύνουμε) κάποιον ασθενή -με ελαφρά τη καρδία- να χαπακώνεται για μήνες με αντιβίωση.

ΠαράθεσηΌπως επίσης εγώ  προσωπικά δε μπορώ να δεχθώ αυτά που ακούγονται κάποιες φορές στο φόρουμ , δηλαδή πάρε μια κινολόνη για 2 μήνες και εάν δε σε πιάσει παράτησε τα και ασχολήσου με το πυελικό άλγος.

Δεν βλέπω να έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο στο forum. Αν θες δείξε μου που το είδες. Αν τυχόν αναφέρεσαι σε μένα (και το εκλαμβάνω πιθανά έτσι εφόσον σε μένα απευθύνεσαι), έχω γράψει πολύ απλά και με σαφήνεια: κάνε καλλιέργειες > πάρε αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος. Έχω επιμείνει πάρα πολύ στο θέμα του να λαμβάνεται η αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος και έχω καυτηριάσει το θέμα των ουρολόγων που δίνουν αντιβίωση από το κεφάλι τους.

Έχει αρχίσει να με ενοχλεί πολύ η ακατανόητη προσπάθεια παραποίησης ή υπεραπλούστευσης των όσων συμβουλεύω (με την δική μου αντίληψη και εμπειρία) τους νέους ασθενείς και από σένα (ελπίζω καλοπροαίρετα) και από άλλους με τους οποίους έφτασα να τσακωθώ (!!!) εδώ λες και είχαμε χωράφια να μοιράσουμε. Αναρωτιέμαι αν λέω κάτι τόσο περίπλοκο, ή μιλάμε άλλη γλώσσα και εγώ τα γράφω στα Κινέζικα ή αν τέλως πάντων απλά έχω πέσει σε χαζούς. Και για τον λόγο αυτό παραθέτω ΑΥΤΟΥΣΙΑ τα όσα έχω πει για να μετρήσεις πόσες φορές και με πόσο στόμφο λέω αυτό το πράγμα. Μέτρα:

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 08 Νοεμβρίου, 2012, 04:30:38 ΜΜ
...Έχεις δυστυχώς πέσει σε γιατρό που δεν είναι ενημερωμένος (δυστυχώς είναι η πλειοψηφία όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο) και δεν είναι και μεθοδικός εφόσον πριν σου κάνει καλλιέργειες είναι νωρίς για να σηκώσει τα χέρια ψηλά.

...αν εννοεί κάτι από αυτά τα δύο, μια τέτοια διάγνωση είναι αυθαίρετη και τελείως επισφαλής χωρίς να επιβεβαιωθεί μέσω καλλιεργειών!! Εάν πιστεύει ο γιατρός σου ότι έχεις μια τέτοια βακτηριακή πάθηση, οφείλει να σου κάνει καλλιέργειες για να το επιβεβαιώσει και να δει ποια αντιβίωση είναι καταλληλότερη για σένα. 

γ) O γιατρός σου -πριν καταλήξει οπουδήποτε- να σου κάνει ούτως η αλλοιώς καλλιέργειες. Αυτό είναι και το επόμενο βήμα ενός μεθοδικού και ορθολογικού γιατρού. Με άλλα λόγια θεωρώ ότι καλλιέργειες πρέπει να γίνουν σε κάθε περίπτωση! είτε γιατί εξακολουθεί να υπάρχει η υποψία ότι υπάρχει κάποιο μικρόβιο που σου δημιουργεί το πρόβλημα, όπως ας πούμε ότι είσαι τελικά μια περίπτωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (γύρνα και διάβασε τι έγραψα γι'αυτήν την πάθηση προηγουμένως) ή τέλος πάντων για να αποκλειστεί τελείως αυτή η εκδοχή

...Εν πάση περιπτώσει, όποια και αν είναι η εμπειρία σου με έναν γιατρό ή με πολλούς γιατρούς ή αν ακόμα δεν έχεις πάει σε γιατρό θα πρέπει να ζητήσεις εσύ να σου γίνουν καλλιέργειες προστατικού υγρού για να αρχίσεις να ξετυλίγεις κάπως το κουβάρι του νήματος.

....Με άλλα λόγια η συμβουλή μου για κάθε νέο ομοιοπαθή είναι να κάνει μια θεραπεία με αντιβίωση αλλά κατόπιν καλλιεργειών και βάση αντιβιογράμματος!!!. Αν τυχόν έχει Οξεία Βακτηριακή Προστατίτιδα ή Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα αυτή είναι η μόνη και η ριζική λύση στο πρόβλημά του αν γίνει σωστά βάση αντιβιογράμματος.

Αν όμως δεν βγαίνει μικρόβιο στις καλλιέργειες; Ακόμα κι εκεί προτείνω να γίνει μια θεραπεία με αντιβίωση γιατί κάποιες φορές βοηθάει για μη βεβαιωμένους λόγους. Σε αυτή τη περίπτωση οι γιατροί μην έχοντας κάποιο αντιβιόγραμμα να τους κατευθύνει, επιλέγουν μια κινολόνη λόγω καλής διαπερατότητας του προστάτη. Έχεις να αντιπροτείνεις κάτι άλλο ή κάποια άλλη μέθοδο επιλογής της κατάλληλης αντιβίωσης σε αυτές τις περιπτώσεις;

Τέλος λέω σε όσους δεν βγαίνει μικρόβιο να κοιτάξουν άλλες λύσεις αλλά και σε όσους παίρνουν στοχευμένη αντιβίωση βάση αντιβιογράμματος και από ένα σημείο και μετά δεν βελτιώνονται να σκεφτούν την πιθανότητα να μην είναι το μικρόβιο αιτία στο πρόβλημά τους, όπως δείχνει η γνωστή έρευνα που έχω ποστάρει. Έχεις πάλι εδώ να αντιπροτείνεις κάτι πιο λογικό; Να παίρνουν μήπως αντιβίωση και ας μην βλέπουν προκοπή μέχρι να τους λιώσει το συκώτι;

Μην με παρεξηγήσεις, δεν είναι εριστικός ο τόνος μου τουλάχιστον απέναντί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εσένα και κάποιων που έχω φτάσει να τσακωθώ εδώ όταν στην ουσία λένε ακριβώς τα ΙΔΙΑ πράγματα που λέω και εγώ αλλά ωστόσο παραποιούν τα λόγια μου και δεν έχουν να προσθέσουν ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ λύση....παρά μόνο το αυτονόητο: να γίνουν πλήρεις και σωστές καλλιέργειες, να γίνουν πλήρης και σωστές καλλιέργειες. Ε ωραία: ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΛΗΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ!! Είδαν κανέναν εδώ να συμβουλεύει να γίνουν λάθος και ελλιπείς; Ήμαρτον!  Αλλά τι σημαίνει σωστές καλλιέργειες; Να κάνεις καλλιέργειες αδιάκοπα μέχρι κάποια να σου βγάλει μικρόβιο για να ηρεμήσεις ότι βρήκες την αιτία του κακού; Να θεωρείς ότι όσο οι εξετάσεις δεν δείχνουν μικρόβιο ή κάποιο λάθος έχει κάνει το μικροβιολογικό ή ότι τα άτιμα τα μικρόβια κρύβονται καλά; Λάθος φίλε μου, αυτός δεν είναι ο τρόπος να κάνεις σωστές καλλιέργειες αλλά είναι εμμονή. Πάρε τον πιο υγιή φίλο σου και βάλτον να κάνει 5 καλλιέργειες σε 5 διαφορετικά κέντρα. Μία θα του βγάλει κάποιο μικρόβιο, στο λέω και στο υπογράφω.

Τέλος το παραπάνω κείμενό σου αφήνει να αιωρείται η γνωστή παρανόηση, ότι το Πυελικό Άλγος είναι ένα επακόλουθο ή σκέλος της χρόνιας προστατίτιδας. Το έχω αναλύσει εκτενώς με παραπομπές και θα γίνω γραφικός αν τα ξαναγράψω...Το αφήνω λοιπόν ασχολίαστο.

ΠαράθεσηΔέχομαι ότι υπάρχουν και ακραία ιστορικά που δε μπορούμε να πάρουμε θέση ή ιστορικά που δεν είχαν καμιά ένδειξη για μικρόβια ή περιπτώσεις που πραγματικά οι αντιβιώσεις δε τους πιάνουν.
"Ακραία" ιστορικά (τι σημαίνει αλήθεια ακραίο ιστορικό;) το 90% των περιπτώσεων;;; 

ΠαράθεσηΣτο συγκεκριμένο φιλο μέλος εγω απλά ζητησα να μας αναφέρει ολο το ιστορικό και για το μικροβιακο μέρος, δεν αναιρεσα κατι σε αυτα που λεει αλλα ουτε και δέχομαι ετσι απλα ιστορικά μη ολοκληρωμένα.
Και καλά έκανες. Εγώ δεν σχολίασα αυτό το μέρος του μηνύματός σου.

ΠαράθεσηΌσο για τα ονόματα που ρωτάς, δεν θέλω να μιλήσω εγω για αλλά μέλη, όποιος θέλει ας το κάνει, υπάρχουν 8 μέλη στο φόρουμ που είναι στο επίπεδο που αναφέρομαι και έχουν κάνει σωστά βήματα έστω και μετά από 1-2 χρόνια, σε προσωπικό μήνυμα μπορώ να σου τα στείλω.
Πρώτος ο Schoskes (κράζοντας τους ουρολόγους που δίνουν αντιβίωση από το κεφάλι τους) έχει γράψει ότι σε ένα ποσοστό αν γίνουν σωστές καλλιέργειες και δοθεί σωστή αντιβίωση μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα. Προσκυνώ τον master και απλά αντέγραψα τα λόγια του. Οπότε είμαι ο πρώτος που μεθοδολογικά θεωρεί ότι αν υπάρχει μικροβιακό πρόβλημα και παρθεί η κατάλληλη αγωγή, μπορεί να υπάρχει επίλυση αν και μέχρι τώρα δεν το έχω διαβάσει live εδώ να συμβαίνει (η διαφορά μας με σένα είναι ότι στατιστικά θεωρώ -βάση του τι λένε ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ- αυτό το ποσοστό να είναι σχετικά μικρό).

Πάμε παρακάτω: εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για όσα γνωρίζω και διαβάζω εδώ. Δεν είμαι μάγος να γνωρίζω τι κάνει ο καθένας αν το κρατάει για τον εαυτό του. Μιλάω λοιπόν για τα παιδιά που έχουν γράψει εδώ τι ακριβώς έκαναν. Αν κάποια άλλα παιδιά που γνωρίζεις πήραν στοχευμένη αντιβίωση και καλυτερέψαν από αυτό (ή έστω αν κάποια από αυτά νομίζουν πως καλυτερεύσαν από αυτό -δεν έχει σημασία) χαίρομαι πολύ γι'αυτά και αποτελούν άλλη μια νίκη για όλους μας.

Μου προκαλεί όμως έκπληξη και μου φαίνεται ειλικρινά πολύ λυπηρό να ξέρω ότι κάποια άτομα, και μάλιστα τόσα, όσα αναφέρεις, που είναι μέλη εδώ (άρα μπήκαν και ξεζουμίσαν ότι πληροφορίες είχαν άλλοι διάθεση να τους δώσουν) έχουν κάνει πρόοδο και δεν μπαίνουν ομοίως εδώ να μοιραστούν την εμπειρία τους με άλλους που ίσως να βοηθηθούν από την ιστορία τους. Εμένα λιγότερο με ενδιαφέρει καθώς είμαι πλέον καλά και συμμετέχω απλά από προσωπική ευχαρίστηση και ενδιαφέρον...οι άλλοι όμως;  Δεν τιμάει και τόσο τα παιδιά που αναφέρεις το ότι πήραν από εδώ ότι τυχόν είχαν να πάρουν και όταν ήρθε η στιγμή να ανταπο-δώσουν απλά στα παπάρια τους.

Και να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο. Σχεδόν όλοι απαξάπαντες οι συντροφοι ομοιοπαθείς που τρέξαν σε κάποιον γιατρό με κάποιο από τα συμπτώματα της πάθησης, το πρώτο πράγμα που θα τους συμβεί είναι να πάρουν αντιβίωση. Άλλος μια φορά, άλλος πολλές φορές, άλλος με καλλιέργειες, άλλος χωρίς καλλιέργειες άλλος στοχευμένα, άλλος μη στοχευμένα, άλλος για ένα μήνα άλλος για χρόνια μέχρι να φτάσει να έχει νεφρική ανεπάρκεια.

Αν από εκεί και πέρα, οποιονδήποτε κάνει κάτι κάποια στιγμή και βλέπει βελτίωση, εσύ θες να το αποδίδεις στην αντιβίωση που πήρε κάποια στιγμή στη ζωή του έστω και χρόνια πριν, τότε αν και θεωρώ ότι βάζεις παρωπίδες, πραγματικά δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να σου αποδείξω κάτι διαφορετικό. Έχεις κάθε δικαίωμα να το αντιλαμβάνεσαι έτσι.

Το ίδιο όσον αφορά τις "ύποπτες σεξουαλικές επαφές" που αναφέρεις.Όλοι θα έχουν στο ιστορικό τους ύποπτες σεξουαλικές επαφές. Ξέρεις κανέναν 25 χρονο που να μην έχει πηδήξει χωρίς καπότα; που να μην του έχουν πάρει πίπα; που να μην έχει πηδήξει κωλαράκι; που να μην έχει βαρέσει μαλακία με άπλυτα χέρια;  Αν θες να βρίσκεις την εξήγηση του κακού πάντα σε κάτι τέτοιο, πάλι δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να σου αποδείξω κάτι διαφορετικό.

Η επιλεκτική αντίληψη είναι κάτι που έχω ξαναπετύχει πολλές φορές στην πάθηση αυτή. Ο ίδιος ο Ban -και όντας φίλος μου- όταν άρχισα να βελτιώνομαι (μήνες μετά που είχα αφήσει τον Ακατάν και τις αντιβιώσεις) με ρώτησε μηπως τυχόν τελικά με είχε...θεραπεύσει ο Ακατάν. Ήταν ακόμα η εποχή που πίστευε θερμά σε αυτόν. Μπορούσα να του αποδείξω ότι δεν ήταν έτσι; Δεν μπορούσα. Όπως και στην μάνα μου δεν μπορούσα να αποδείξω ότι δεν ήτανε οι προσευχές της στον Άγιο Τάδε.

Και τέλος να σου πω ότι και εγώ και ο Ban είμασταν κάποτε απόλυτα πεπεισμένοι και φανατισμένοι, όπως εσύ, ότι φταίνε μικρόβια για ότι μας συμβαίνει (όπως είμασταν πεπεισμένοι ότι ο Ακατάν θα μας κάνει καλά και πολλά άλλα). Σε καταλαβαίνω λοιπόν απόλυτα. Δεν αλλάξαμε γνώμη επειδή μας ήρθε η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος αλλά επειδή κάποια στιγμή οι παρατηρήσεις μας πάνω στο τι μας συμβαίνει μας έβαλαν την λογική μας να δουλέψει. Πρώτος άλλαξα απόψεις εγώ και μάλιστα τότε σκοτωθήκαμε με τον ban, μέχρι που κι αυτός που ήτανε σχεδόν καλά για μήνες καβάλησε μηχανάκι και ξανακύλησε στο μηδέν εν μία νυκτί, και με σοκ και δεος άρχισε να σκέφτεται ότι όντως μάλλον είναι νευρομυικό.

Βλέπεις και τι σου λέει ο άνθρωπος ο sentenced: ανέβηκε στο μονόζυγο, τον έπιασε ένας δυνατός πόνος στο περίνεο και άρχισε να έχει προβλήματα από εκείνη τη μέρα. Δεν σου κάνει εντύπωση; Θες να το ρίξω στην πλάκα; Sentenced μήπως είχε τίποτα μικρόβια το μονόζυγο τη μέρα που ανέβηκες; Μήπως δεν το απολύμανες καλά; Μήπως άλλη φορά να φοράς προφυλακτικό όταν βαράς έλξεις;

Εκεί που είσαι ήμουνα λοιπόν Lukas κι εδώ που είμαι...ίσως να έρθεις. Κράτα λοιπόν μια πισινή, ποτέ δεν ξέρεις.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

@Phaethon

Ερώτηση: Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι τα χλαμύδια μπορούν να προκαλέσουν χρόνια προστατίτιδα. Οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση, αφού δεν μπορούν να διατάξουν τη μοναδική αξιόπιστη δοκιμασία PCR.
Aπάντηση: Τα χλαμύδια είναι ύποπτα ως παθογόνος παράγοντας για τη χρόνια προστατίτιδα από τη δεκαετία του 80. Η PCR είναι ένα ευρέως διαθέσιμο τεστ, κάνει περίπου 70 δολάρια.

Ερώτηση: Έχει κάποιος πραγματικά θεραπευτεί; (εννοεί από τη χρόνια προστατίτιδα)
Απάντηση: Εκτός από πολλούς ασθενείς μου, τα ονόματα των οποίων δεν αναφέρονται για προφανείς λόγους, εγώ έχω θεραπευτεί πλήρως από προστατίτιδα. Την είχα όταν ήμουν 22, με ήπια υποτροπή στα 26, και τις δύο φορές έφυγε με αντιβιοτικά μόνο, και δεν έχει επανέλθει μετά από 11 χρόνια.

Ποιοι ρωτάνε;
Κάτι δύστυχοι σαν κι εμάς στο prostatitis.org

Ποιος απαντά;
Ο master που προσκυνάς Daniel Shoskes.

Πηγή: http://www.prostatitis.org/shoskesfaq.html#autoimmune
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Lukas                                                                                                                              Εχω παει σε 5,6 ουρολογους.Μονο ενας με εστειλε να κανω stamey meares οπου μου   βρεθηκε ο εντεροκοκκος.Οι υπολοιποι μου κανανε μια απλη εξεταση ουρων και μου πεταγανε μια αντιβιωση και κατα την γνωμη τους ολα καλα ημουν μια χαρα και ολα ηταν στο μυαλο μου.Δεν ξερω πως ειναι οι σωστες εξετασεις και ουτε θελω να παω ξανα σε τυχαιους γιατρους.Υπαρχουν και αλλοι τροποι να χαλαω τα λεφτα μου.Ζουμε στο 2013 εχω ενα προβλημα απ το οποιο υποφερω εδω και 2 χρονια και πολλοι αλλοι για δεκαετιες.Το θεωρω απαραδεκτο απ την μερια της ιατρικης και της ουρολογιας. Ποναω καθε μερα και δεν με πιανει ουτε ενα παυσιπονο.Γιατι να ξαναπαω σε γιατρους?Για να δω τα ωραια πτυχια τους κρεμασμενα στον τοιχο και να μου λενε μαλακιες?Αν εσεις ξερετε καποιον γιατρο στην Αθηνα που να μην  κοροιδευει τους ασθενεις και μπορει να κανει μια σωστη διαγνωση στειλτε μου σε μνμ.90% ειμαι σιγουρος οτι ο πονος μου ειναι μυικος και ειδικα οταν αυτες τις μερες η κατασταση μου επιδεινωθηκε πολυ.Αρρωστησα και ειχα βηχα και καθε φορα που φυσαγα την μυτη μου ποναγα πιο πολυ και ενιωθα ενα μεγαλο βαρος στον περινεο και στην ουρηθρα.Το αλλο 10% το αφηνω στην ακρη γιατι ανθρωποι ειμαστε και λαθοι κανουμε.                                                                                       
Εδω και 2 χρονια πλεον με το προβλημα με πολυ συχνοουρια,καψυμο στην ουρηθρα και στο περινεο,βαρος χαμηλα στην κοιλια,μερικεσ φορες πονους στην μεση,αλλαγη στην εξπερματιση.Εχω δοκιμασει πολλες αντιβιωσεις,βοτανα,μαλλαξεις στον γνωστο σε ολους μας ουρολογο χωρις καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα.Τωρα δοκιμαζω το quercetin μαζι με ηλεκτροθεραπεια.

#20 25 Οκτωβρίου, 2013, 07:58:23 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Οκτωβρίου, 2013, 08:30:19 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
@ Evans:

Μπερδεύτηκα λίγο και δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω το point του μηνύματός σου (τι ακριβώς θέλεις να μου πεις) καθώς επιδέχεται πολλές ερμηνείες, όπως ας πούμε:
α) Ότι κακώς θεωρώ τον Shoskes (ναι του έχω σκοτώσει πολλάκις το όνομα) γκουρού της πάθησης "προστατίτιδα";
β) Ότι κάνω λάθος όταν λέω πως δεν υπάρχει απόδειξη ότι τα χλαμύδια μπορεί να προκαλέσουν προστατίτιδα;
γ) Ότι ο Shoskes λέει πως υπάρχει απόδειξη πως τα χλαμύδια μπορεί να προκαλέσουν προστατίτιδα;
δ) Ότι ο Shoskes είναι μαλάκας;
ε) Κάτι άλλο;

Τέλος πάντων σχολιάζω λίγο απ'όλα και αν θες γίνεσαι πιο σαφής.

Κατ'αρχάς να παραθέσω το original κείμενο από το site που αναφέρεις prostatitis.org:

Παράθεση
Chlamydia and CP
Q:...recent studies showed that one of the most common venereal diseases, chlamydia, can cause chronic prostatitis. Practicing physicians cannot make this diagnosis, because they cannot order the only dependable test, polymerase chain reaction.

A: As far as these studies being "recent", chlamydia has been suspected as one pathogen responsible for chronic prostatitis since the early 1980's. PCR for chlamydia is a commonly available test. Smith Kline Beecham labs does it for about $70 I believe.

.....

Q:... Has anyone REALLY been cured?
A: Apart from many of my patients, whose names I wouldn't list for obvious reasons, I have been completely cured of prostatitis. I had it when I was 22 with a mild recurrence when I was 26 and both bouts went away completely with antibiotics alone and have not come back 11 years later.

Επέτρεψέ μου να αποδώσω ξανά στα ελληνικά το κείμενο, κυρίως γιατί έχω μια ένσταση στη μετάφρασή σου της πρώτης απάντησης, αλλά και γιατί το νόημα μπορεί να γίνει διττό σε κάποια σημαντικά σημεία όταν κάτι μεταφράζεται κατά λέξη. Ξεκινάω από το δεύτερο σκέλος:

Παράθεση
Ερώτηση: Έχει θεραπευτεί κανείς πραγματικά;

Απάντηση: πέρα από πολλούς ασθενείς μου, τα ονόματα των οποίων δεν μπορώ να παραθέσω για ευνόητους λόγους, έχω θεραπευτεί εγώ ο ίδιος πλήρως από προστατίτιδα. Την είχα όταν ήμουν 22 με μία ήπια επανεμφάνιση στα 26. Και τα δύο επεισόδια αντιμετωπίστηκαν πλήρως παίρνοντας μόνο αντιβίωση και δεν είχα κάποια επανεμφάνιση εδώ και 11 χρόνια τώρα.

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να σχολιαστεί. Αν θες μου εξηγείς.

(σημείωση: ο Shoskes στο site του έχει παραθέσει ως περίπου 60% τους ασθενείς που πρωτοείδε και των οποίων τα συμπτώματα πέρασαν μόνο με αντιβίωση χωρίς όπως λέει να έχει στοιχεία για το σε όσους υπήρξε αργότερα επανεμφάνιση των συμπτωμάτων. Το νούμερο αυτό το δικό του χρησιμοποιώ στο ιστορικό μου όταν γράφω:
Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 10 Οκτωβρίου, 2011, 02:35:32 ΜΜ
...σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα αντιβίωσης με καλή διεισδυτικότητα στον προστάτη, η οποία αν και η ουρολογία δεν είναι όπως ανέφερα σίγουρη γιατί, "θεραπεύει" κάπου 60% των αρχικών περιπτώσεων (χωρίς στοιχεία για το σε πόσους μετά τη θεραπεία τα συμπτώματα κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα επιστρέψουν).
)

Πάω στο 1ο σκέλος:

Παράθεση
Χλαμύδια και Χρόνια Προστατίτιδα

Ερώτηση:...πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι μία από τις πιο συνηθισμένες αφροδίσιες παθήσεις, τα χλαμύδια, μπορούν να προκαλέσουν χρόνια προστατίτιδα. Οι θεράποντες γιατροί δεν μπορούν να τα διαγνώσουν καθώς δεν μπορούν να ζητήσουν την μόνη αξιόπιστη εξέταση: την PCR.

Απάντηση: όσον αφορά το κατά πόσο αυτές οι έρευνες είναι "πρόσφατες", τα χλαμύδια έχουν θεωρηθεί ως ένας ύποπτος παθογόνος παράγοντας για χρόνια προστατίτιδα από τις αρχές της δεκαετίας του 1980. Η εξέταση PCR για χλαμύδια είναι ένα ευρέως διαθέσιμη. Τα εργαστήρια Smith Kline Beecham την κάνουν για περίπου $ 70 νομίζω."

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από την απάντηση του Shoskes είναι πως απλά λέει: υπάρχει μόνο μια υποψία αρκετά παλαιά, ότι τα χλαμύδια μπορεί να ευθύνονται για Χρόνια Προστατίτιδα. Ιδιαίτερη σημασία έχουν τα εισαγωγικά που βάζει. Ούτε λέει ότι την ενστερνίζεται, ούτε μιλάει για τυχόν αποδείξεις που υπάρχουν περί τούτου.

Επειδή το θέμα των χλαμυδίων ταλαιπωρεί αρκετά τις συζητήσεις μας και ίσως χρειαστεί να κάνουμε παραθέσεις και στο μέλλον, άνοιξα ειδικό θέμα περί τούτου εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=814.0 όπου μπορεί κανείς να δει τι έχω διαβάσει εγώ μέχρι τώρα. Εάν υπάρχει κάποια νεότερη έρευνα / απόδειξη για το θέμα θα χαρώ να την προσθέσει κάποιος εκεί ώστε να τη διαβάσω και πιθανά να αναθεωρήσω τις απόψεις μου.

Φαντάζομαι μια απόδειξη ότι τα χλαμύδια προκαλούν χρόνια προστατίτιδα δεν θα ήταν κάτι δύσκολο να γίνει αν όντως υπήρχε σχέση. Παίρνεις δύο πληθυσμούς: 100 άνδρες χωρίς συμπτώματα και 100 άνδρες με συμπτώματα χρόνιας προστατίτιδας. Κάνεις σε όλους PCR. Αν στους υγιείς βρεις χλαμύδια σε ποσοστό 2% και στους προστατιδοπαθείς σε ποσοστό 30%, η διαφορά είναι στατιστικά σημαντική και συμπεραίνεις πλέον πως τα χλαμύδια μάλλον ευθύνονται για χρόνια προστατίτιδα. Αν όμως βρεις ποσοστό 2% στους υγιείς και 1% στους προστατιδοπαθείς, τότε λες πως δεν υπάρχει απόδειξη για σχέση χλαμυδίων με χρόνια προστατίτιδα. Υποθέτω ότι για να γράφει ο Nickel ότι απόδειξη δεν υπάρχει, μάλλον οι όποιες έρευνες έγιναν βρήκαν κάτι προς το δεύτερο παράδειγμα που έδωσα...


Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Φίλοι αναφέρω,
@ Phaethon
Σε πολλά από αυτά που αναφέρεις  συμφωνούμε γιατί είναι αυτονόητα και δε βλέπω το λόγο της διαφωνίας σου σε αυτά που γράφω.  Υπάρχουν όμως πολλά μέλη που φοβούνται να κάνουν  καλλιέργεια προστατικού υγρού ή pcr γιατί  κανένας ουρολόγος δε τους το πρότεινε.  Η θέση μου είναι ότι εάν κατεβάσεις το μικροβιακό φορτίο οι ενοχλήσεις θα περιοριστούν,  και έλεγχος μικροβιακού φορτίου δε γίνεται με καλλιέργεια σπέρματος.
Στα περισσότερα μελή η προστατίτιδα ξεκίνησε με την ανίχνευση μικροβίων όπου πήραν αγωγές διακεκομμένες από ένα μηνά εως και  1 χρόνο. Κάποιοι από εσάς  στην αρχή πήρατε αρκετές αντιβιώσεις στα τυφλά αλλά δε ξέρετε εάν είχατε καποια μικρόβια ή εάν ήταν πυελικό άλγος όπως αναφέρεις. Τα μέλη που δεν είχαν ποτέ καμία ανίχνευση μικροβίων είναι ελάχιστα .
Επίσης αναφέρεις για αυτό το 90 % στο οποίο ποτέ δεν ανιχνεύονται μικρόβια και που και εγώ το διαβάζω,  όμως εδώ στο φόρουμ το 90% των περιπτώσεων έχουν ανιχνεύσει μικρόβια και αυτό δεν είναι θεωρία μου. Σε περιπτώσεις που αναφέρεις ότι δεν βγαίνουν μικρόβια  σωστά το γράφεις ότι πρέπει να ανατρέξεις πλεον σε άλλες μεθόδους  για αν βρεις ανακούφιση.
Ποτέ δεν ανέφερα ότι πρέπει κάποιος να παίρνει συνεχόμενες αντιβιώσεις με το κίνδυνο κάποιας νεφρικής ανεπάρκειας, αυτό που λεω είναι ότι με μια αντιβίωση δε φεύγει  πολλές φορές ένα μικρόβιο.
Επίσης στο επίπεδο ενοχλήσεων  που ήμουν εγώ ίσως εσύ δεν ήσουν ποτέ,  αλλά εύχομαι πραγματικά εγώ να φτάσω στο δικό σου επίπεδο και να μη χρειαστεί μετά από κάποια χρόνια να το ξανά αντιμετωπίσουμε. Πισινή όλοι πρέπει να κρατάμε.
Για το χλαμύδιο   θα αναφερθώ στη ξεχωριστή ενότητα που έχεις ανοίξει.
Κλείνω λέγοντας ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη  και ότι οταν κάποιος δε συμφωνεί  δε σημαινει ότι είναι κακοπροαίρετος . Εγω βρίσκομαι στο forum γιατί εκτιμώ αρκετά πράγματα και έχω βοηθηθεί σε μεγάλο βαθμό.

@ Sentenced
Και εγώ ταλαιπωρούμαι τουλάχιστον 8 μήνες με ουρολόγους , ο χρόνος που αναφέρεις δεν είναι τίποτα  πόσο μάλλον όσο έπαιρνες αγωγές  στα τυφλά χωρίς αντιβιογράμματα.  Ο λόγος  που έκανα ερώτηση στο ιστορικό σου είναι γιατί ακριβώς δεν ήταν ξεκαθαρο. Από εκεί και πέρα φυσικά και μπορείς μόνος σου να αποφασίζεις ποιο δρόμο θα ακολουθήσεις, καλά είναι όμως όλα τα μελη να αναγράφουν σωστά τα ιστορικά τους ώστε και οι υπόλοιποι να βγάζουμε κάποια συμπεράσματα για το τρόπο που το αντιμετωπίζει ο καθένας, δε φτανει μονο να γραφουμε τις ενοχλήσεις μας .  Συμβουλή μου είναι ότι δε χρειάζεται να συζητάμε τόσο πολύ για το χλαμυδιο, απλά πήγαινε και κάνε την εξέταση, δεν είναι τόσο τρομερό.  Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#22 01 Νοεμβρίου, 2013, 09:57:46 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Νοεμβρίου, 2013, 02:00:27 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Lukas, όλα καλά.

Μια απλή νύξη στο θέμα που ανέφερες:
ΠαράθεσηΕπίσης αναφέρεις για αυτό το 90 % στο οποίο ποτέ δεν ανιχνεύονται μικρόβια και που και εγώ το διαβάζω,  όμως εδώ στο φόρουμ το 90% των περιπτώσεων έχουν ανιχνεύσει μικρόβια και αυτό δεν είναι θεωρία μου.

Δεν σου κάνει λοιπόν εντύπωση που ενώ όταν οι πανεπιστημιακές έρευνες κάνουν καλλιέργειες υπό άριστες συνθήκες 5 ημερών (άρα μεγαλύτερες πιθανότητες να βγει θετική η καλλιέργεια) ΚΑΙ σε σπέρμα ΚΑΙ σε προστατικό υγρό 90% είναι αρνητικές ενώ μέσα στο χάος των καθημερινών ιστορικών που ακούμε και διαβάζουμε τόσοι πολλοί αναφέρουν ότι τους έχει βρεθεί μικρόβιο; (αυτό παρατηρείται και εδώ αλλά το είχα παρατηρήσει και στο blog του Ακατάν και στο σαλονάκι του με όσους μίλαγα).

Και εμένα με είχε προβληματίσει και μάλιστα αν διαβάσεις το ιστορικό μου (δεδομένου ότι ΚΑΙ εμένα μου είχε βγει μικρόβιο στην 1η καλλιέργεια που έκανα) ήταν κάτι που με καθυστέρησε πολύ στο να αρχίσω να υποπτεύομαι ότι μπορεί όντως τελικά να μην φταίει μικρόβιο για τα όσα περνάμε:

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 10 Οκτωβρίου, 2011, 02:35:32 ΜΜ
...μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο και άρχισα να ξανασχολούμαι με τη νευρομυϊκή θεωρία περί χρόνιας προστατίτιδας που, αν και την είχα συναντήσει στην έρευνά μου και γνώριζα ότι είναι ότι πιο καινούργιο στη εξήγηση της πάθησης, για καιρό μου φαινότανε απίθανη (εξάλλου πολλά παιδιά που είχα γνωρίσει με το ίδιο πρόβλημα κάποια στιγμή είχαν εμφανίσει μικρόβια στις καλλιέργειες) ή ότι δεν αφορά τη δική μου περίπτωση και την προσπερνούσα βιαστικά.  Η πληθώρα, ίσως το 95% των συζητήσεων που συναντούσα στο internet φαινόταν να γυρίζει ατέρμονα γύρω από το τετριμμένο θέμα των μικροβίων, των αντιβιώσεων, τον δοσολογιών.

Θα σου πω λοιπόν τι πιστεύω τώρα. Κατ'αρχάς κάποιος από τους δύο (ερευνητές από τη μία /  καθημερινοί ασθενείς που κάναμε καλλιέργειες σε μικροδιαγνωστικά από την άλλη) σίγουρα σφάλλει. Γιατί όντως η διαφορά των ποσοστών είναι πάρα πολύ μεγάλη: 90% αρνητικές (και 10% θετικές) καλλιέργειες στην μία περίπτωση και κάπου 30-40% αρνητικές (και 60-70% θετικές -δεν νομίζω ότι είναι και 90% που λες εσύ- στην άλλη των καθημερινών ιστορικών).

Έχω κάθε λογική αιτία να πιστεύω ότι η πανεπιστημιακές έρευνες σε ελεγχόμενες και προσεκτικές συνθήκες είναι το πιθανότερο να είναι σωστές. Ποιος είναι όμως ο λόγος που τόσοι πολλοί ασθενείς στην καθημερινότητα αναφέρουν θετικές καλλιέργειες; Να σου πω τι πιστεύω:

1ον) Έχει ήδη αναφερθεί το πόσο εύκολο είναι να γίνει μια επιμόλυνση του δείγματος αν ο ασθενής ή ο βοηθός στο διαγνωστικό δεν είναι προσεκτικός. Ένα κακό πλύσιμο της περιοχής, λίγο να ακουμπήσει το κεφαλάκι από το πουλί σου στο ποτηράκι, ένα αντιδραστήριο στο οποίο δεν τηρήθηκε σωστά η διαδικασία απολύμανσης από την προηγούμενη καλλιέργεια και να σου οι επιδερμικοί σταφυλόκοκκοι κλπ κλπ. να εμφανίζονται στα αποτελέσματα. Το είχε γράψει κι ο aaa και κάπου γελάσαμε κάπου τρομάξαμε αλλά ήταν φοβερά διαφωτιστικό ότι ακόμα και ένα κλάσιμο στο σώβρακο μπορεί να οδηγήσει να εμφανιστεί εντερόκοκκος στις καλλιέργειες! Και έτσι έχεις το φαινόμενο ένα μικροβιολογικό να σου βγάζει ένα μικρόβιο, ένα άλλο άλλο μικρόβιο κοκ.

Πρόσθεσε σε αυτά ακόμα την περίπτωση του μικροβιολογικού του Ακατάν που όπως έχουν καταγγείλει ΔΥΟ ως τώρα συμπάσχοντες, τους έβγαλε ψευδώς ότι είχαν χλαμύδια ενώ δεν είχαν τίποτα (ξέρεις πόσες καλλιέργειες από όσες έχουν αναφερθεί στα ιστορικά έχουν γίνει σε αυτό το μικροβιολογικό;;; πολλές να σε πληροφορήσω).

2ον) πρόσεξε: 60-70% των ιστορικών αναφέρουν εύρεση μικροβίου σε κάποια από τις επαναλαμβανόμενες καλλιέργειες που κάνανε (όχι σε μία μπαμ κι έξω). Γιατί μην ξεχνάς ότι πολλοί ασθενείς έχοντας στο μυαλό τους οτι ΠΡΕΠΕΙ να βρεθεί μικρόβιο γιατί δεν μπορεί να φταίει κάτι άλλο για τα βάσανά τους είτε μέσα στην οδύσσειά τους από ουρολόγο σε ουρολόγο κάνουν 2, 3 και 4 καλλιέργειες  και ΚΑΠΟΙΑ βγαινει τελικά θετική. Γιατί είναι λογικό ότι όταν επαναλαμβάνεις το πείραμα πολλές φορές, οι πιθανότητες λάθους που αναφέρθηκαν παραπάνω πολλαπλασιάζονται. Αυτό έχει τεράστια σημασία για το πως μπορεί να σου παραποιήσει το νούμερο, όπως θα εξηγήσω αμέσως.

Να μιλήσω λοιπόν λίγο με στατιστικούς όρους και ένα αριθμητικό παράδειγμα; Ας υποθέσουμε ότι η πιθανότητα επιμόλυνσης ενός δείγματος σε ένα τυχαίο μικροβιολογικό είναι ας πούμε 25%. Με άλλα λόγια, 25% των καλλιεργιών που θα γίνουν σε ασθενείς χωρίς κάποιο μικρόβιο στον προστάτη, θα δείξουν λανθασμένα ότι υπάρχει κάποιο μικρόβιο. Αν ένας ασθενής χωρίς μικρόβιο επαναλάβει το "πείραμα" έστω τρεις φορές, δηλαδή κάνει τρεις φορές καλλιέργειες, ξέρεις ποια είναι η πιθανότητα βάση του παραπάνω ότι τουλάχιστον μία θα του βγάλει λανθασμένα πως έχει μικρόβιο;.....κρατήσου γιατί δεν είναι καθόλου αμελητέα: είναι 58%!!!! 

Εγώ πλέον για να πειστώ ότι όντως μπορεί να φταίει μικρόβιο για τα βάσανά κάποιου θα πρέπει να κάνει ΔΥΟ τουλάχιστον καλλιέργειες με διαφορά μέχρι μία εβδομάδα την μία από την άλλη σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ διαγνωστικά και να βγαλουν και οι δυο ΙΔΙΟ αποτέλεσμα (ίδιο ακριβώς μικρόβιο). Ε-coli ή μία; E-coli και η άλλη....Όχι E-coli ή μία και τίποτα η άλλη ή e-coli ή μια και εντερόκκοκο η άλλη.

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις έχεις διαβάσει εδώ; Εγώ θυμάμαι μόνο του Βέρτη αυτή τη στιγμή που κατά τη γνώμη μου είναι η μόνη ίσως περίπτωση πραγματικής και αποδεδειγμένης Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας εδώ μέσα:

Παράθεση από: βερτης στις 19 Ιουνίου, 2012, 10:13:59 ΠΜ
Εάν έχω κάνει σε αυτά τα χρόνια 20 καλλιέργεις σπέρματος οι 18 έχουν δείξει e-coli, εκτός από κάνα δύο τον πρώτο χρόνο που είχαν δείξει klebsiela (αν θυμάμαι καλά).

Βλέπεις πως ξαφνικά όταν γίνουμε πιο αυστηροί στο τι αποδεχόμαστε ως ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ μικροβιακή προσβολή πλησιάζουμε το 10% που βρίσκουν και οι ερευνητές; 

Συζητήσαμε όμως πολύ για αυτούς που έχουν συμπτώματα και το αν έχουν ή δεν έχουν πραγματικά μικρόβιο στον προστάτη. Γι αυτούς για τους οποίους δεν έχουν κανένα πρόβλημα και ωστόσο η πανεπιστημιακή έρευνα τους βγαζει να έχουν μικρόβιο, δεν αξίζει να σχολιάσουμε κάτι; Δεν μας οδηγούν σε κανένα συμπέρασμα;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0