Ειμαι 42 ετων και εχω περασει στο παρελθον 2 κρισεις προστατιτιδας.Εδω και 2 εβδομαδες και μετα απο στυτικη δυσλειτουργια πηγα και εκανα γενικες εξετασεις που βγηκαν καθαρες ,psa που βγηκε 4,2 και free psa και εναν απλο υπερηχο και πηγα σε εναν ουρολογο και μου ειπε οτι υπαρχει μια υπερπλασια του προστατη και επειδη ειχα περασει ξανα προστατιτιδα ανεξαρτητα αν δεν εντοπιζεται μικροβιο μου ειπε να παρω 6 κουτια αντιβιωση για ενα μηνα καθε 12 ωρες.Και οτι ισως μου φερει και τενοντιτιδα η αντιβιωση.Και ισως με πειραξει και στο στομαχι.Επειδη και παλια ειχα παρει ciproxin και δεν ειδα και θεαματικη βελτιωση αναρωτιεμαι αν αξιζει να ξαναπαρω την νεα αντιβιωση(δεν ειναι ciproxin)η αν υπαρχει καποια συμβουλη απο το forum ωστε να αποφυγω και τους μηκυτες και οτι αρνητικο φερνει η αντιβιωση.Ειμαι ανοικτος και σε βοτανα,βιταμινες η οτιδηποτε αλλο αν εχει καποιος να προτεινει.Να σημειωσω οτι μεχρι σημερα δεν εχω παρει ουτε depon εκτος απο τις ciproxin.Σας ευχαριστω εκ των προτερων και σας ευχομαι ολοψυχα υγεια ηρεμια και καθε καλο.

Καλωσήρθες, ευχαριστούμε για τις ευχές, τα καλύτερα και για σένα.
Έτσι όπως τα διαβάζω, δε φαίνεται τι ακριβώς έχεις, προστατίτιδα ή καλοήθη υπερπλασία προστάτη (ΚΥΠ).
Το free psa πόσο το βρήκαν; Παλαιότερα είχες κάνει psa και πόσο το είχαν βρει;
Ο ηπέρηχος έγινε από ουρολόγο; Τι όγκο προστάτη έδειξε, έγινε προ και μετά ούρησης;
Ο ουρολόγος σου έκανε δακτυλική εξέταση; Τι σου είπε ότι έχεις, ΚΥΠ ή προστατίτιδα;
Αν έχεις ΚΥΠ γιατί να πάρεις αντιβίωση; Έτσι κι αλλιώς γιατί να πάρεις αντιβίωση χωρίς καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα;
Για την ΚΥΠ απο όσο ξέρω δίνουν alpha blockers. Φυτικά συμπληρώματα υπάρχουν πολλά, αλλά πρώτα ξεκαθάρισε τι έχεις!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Αρχικα ευχαριστω για το χρονο σου και την απαντηση σου.Παλιοτερα ειχα περασει 2 φορες προστατιτιδα και ειχα παρει ciproxin.Ειδικες εξετασεις (psa free psa)δεν ειχα ξανακανει.Τωρα που εκανα βγηκαν psa 4,3 psa ελευθερο 0,98 και λογος ελευθερο/ολικο 0,23.Υπερηχο εκανα σε διαγνωστικο κεντρο ανω και κατω κοιλιας (προ και μετα ουρησης)και βρεθηκε η ουροδοχος κυστη με φυσιολογικη διαταση,ελευθερη παθλογιας χωρις αλλοιωσεις.Αλλα μετα την ουρηση παραμενουν 200cc υπολειμμα ουρων.Στις εξετασεις ουρων δεν ανιχνευτηκε μικροβιο!Εκανε και δακτυλικη και ο ουρολογος και μου ειπε οτι ειναι λιγο διογκωμενος ο προστατης και επειδη ειχα ξαναπαει την προηγουμενη φορα και ειχα προστατιτιδα μου ειπε οτι χρειαζεται υποχρεωτικα αντιβιωση 6 κουτια ladinin 500mg με αιτιολογια χρονια προστατιτιδα.Συμπτωματα αλλα δεν εχω εκτος απο μια στυτικη δυσλειτουργια και ηταν και η αιτια που πηγα για εξετασεις.Ολες οι αιματολογικες βγηκαν πεντακαθαρες.Μου ειπε ο ουρολογος οτι ειτε εχει ανιχνευτει μικροβιο ειτε οχι πρεπει να τα παρω τα 6 κουτια και στις 25 ημερες να ξανακανω psa και free psa.Για τα alpha blockers δεν γνωριζω τιποτα.Που τα αγοραζω?και πως θα τα παρω?Θα το ψαξω.Παντως ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

#3 13 Δεκεμβρίου, 2013, 02:14:50 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Δεκεμβρίου, 2013, 02:40:11 ΜΜ από evans
 
Θεωρώ ότι μια δεύτερη γνώμη και αξιολόγηση από κάποιο άλλο γιατρό, με χρήση ίσως και διορθικού υπέρηχου να είναι χρήσιμη. Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεση από: evans στις 12 Δεκεμβρίου, 2013, 05:39:14 ΜΜ
Καλωσήρθες, ευχαριστούμε για τις ευχές, τα καλύτερα και για σένα.
Έτσι όπως τα διαβάζω, δε φαίνεται τι ακριβώς έχεις, προστατίτιδα ή καλοήθη υπερπλασία προστάτη (ΚΥΠ).
Το free psa πόσο το βρήκαν; Παλαιότερα είχες κάνει psa και πόσο το είχαν βρει;
Ο ηπέρηχος έγινε από ουρολόγο; Τι όγκο προστάτη έδειξε, έγινε προ και μετά ούρησης;
Ο ουρολόγος σου έκανε δακτυλική εξέταση; Τι σου είπε ότι έχεις, ΚΥΠ ή προστατίτιδα;
Αν έχεις ΚΥΠ γιατί να πάρεις αντιβίωση; Έτσι κι αλλιώς γιατί να πάρεις αντιβίωση χωρίς καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα;
Για την ΚΥΠ απο όσο ξέρω δίνουν alpha blockers. Φυτικά συμπληρώματα υπάρχουν πολλά, αλλά πρώτα ξεκαθάρισε τι έχεις!
Εάν πραγματικά πάντως επρόκειται για K.Y.Π ,το beta sitosterol ωφελεί .

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=634.msg1332#msg1332
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Johnathens θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμα.
Γράφεις ότι στο παρελθόν είχες περάσει δύο φορές κρίσεις προστατίτιδας, ενώ τώρα δεν έχεις συμπτώματα.
1. Παλαιότερα όταν είχες κρίσεις προστατίτιδας τι συμπτώματα είχες;
2. Με ποιο τρόπο είχε γίνει η διάγνωση ότι είχες προστατίτιδα;
3. Τη διάγνωση την είχε κάνει ο ίδιος γιατρός στον οποίο απευθύνθηκες και πρόσφατα και με τί τρόπο;
4. Είχες κάνει τότε καλλιέργειες σπέρματος ή προστατικού υγρού;
5. Είχε γίνει τότε κάποιο υπερηχογράφημα; Είχε υπολογιστεί (εστω και προσεγγιστικά) ο όγκος του προστάτη;
6. Γράφεις ότι και παλιά είχες πάρει ciproxin και δεν είδες θεαματική βελτίωση. Η προστατίτιδα (και στις δύο κρίσεις που λες) πως πέρασε τότε, ακολούθησες κάποια άλλη θεραπεία ή απλώς απο μόνη της;
7. Στον υπέρηχο που έκανες πρόσφατα πόσος υπολογίστηκε ο όγκος του προστάτη;

Σε παρακαλώ να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε κάθε μία από τις ερωτήσεις που σου κάνω.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Η καλύτερη απάντηση είναι ότι τα αντιβιωτικά έχουν τρομερή αντιφλεγμωνόδη δράση... Δοκίμασε να το "φέρεις" γλυκά στο γιατρό σου και δες αν σου πει να το γυρίσεις σε απλά αντιφλεγμονώδη.

Σε εμένα έπιασε... Και λιγότερες παρενέργειες και φθηνότερα σκευάσματα και χωρίς συνταγή...

Τα αντιβιωτικά τα θέλουν οι καλοί γιατροί για να πηγαίνουν ταξιδάκια με τις γραμματείς τους, φορ φριιι....

Προσοχή, δεν λέω ότι δεν χρειάζονται...Αλλά να μην έχεις μόλυνση και να σου πει κάποιος για αντιβίωση, κάτι δεν είναι όμορφο εδω....
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.