21 Δεκεμβρίου, 2013, 03:55:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου, 2013, 04:21:40 ΜΜ από aman
Γεια σας παιδια! Δεν πιστευα ποτε οτι θα εγραφα σε ενα τετοιο φορουμ ..αλλα η ζωη ειναι τελικα απροβλεπτη.

31χρονων κανονικα κιλά.

Εδω και μια εβδομαδα, μετα απο μεσημεριανο υπνο και εναν εξαναγκαστικο αυνανισμο, ειμαι με πονους στους ορχεις, συχνοουρια, ελαφρυ τσουξιμο και μια γενικη ενοχληση - μουδιασμα στην πυελο (ιδιως οταν καθομαι) και σημερα εχω  μουδιασμα στο δεξι ποδι.

Τωρα τι προηγηθηκε των παραπανω. (θα αναφερω αυτα που θεωρω σχετικα με την παθηση)

Πονακια στους ορχεις μετα απο εκσπερματιση

Το σπερμα μου ξαφνικα πριν 5-6 χρονια αρχισε να βγαινει αρκετα αραιο χωρις εκτιναξη  ..καποιες φορες εσταζε.

Το σπερμα πολλες φορες ειχε εντονη μυρωδια και σκουροκιτρινο




Λιγο καιρο πριν μου εμφανιστουν τα τωρινα συμπτωματα :

Δυνατος πονος στον αυχενα ..δυνατοι πονοι στην μεση και στην πλατη. Γενικοτερα πονος στην σπονδυλικη στυλη ..νιωθω συγκεκριμενους σπονδυλους να πονανε.

Το τελευταιο 3μηνο Χαμηλη λιμπιτο , μαλακες στυσεις , ειχα εκσπερματωσει καποιες φορες(ειδικα την προηγουμενη εβδομαδα) χωρις κανονικη στυση (πιεζα το πεος μου να ερθει σε στυση). Καταναγκαστικο σεξ με αγχος  ..πιεση στους μυς τους πεους.

Ολα τα παραπανω θεωρησα πως ειναι λογω του αγχους επιδοσης ..μια και ειχα διαφορετικες συντροφους.   ..αν και ηξερα πως κατι αλλο συμβαινει


Ουρολογος σε δημοσιο νοσοκομειο μετα απο αρνητικο υπερηχο  ορχεων και στειρα αναλυση ουρων, μου ειπε για προστατιτιδα και οτι με μια αντιβιοσουλα θα ειμαι μια χαρα. Βεβαια ανεφερα μονο τους πονους στους ορχεις που ειχα ..τιποτα αλλο (σκοπευα αργοτερα). Δεν εχω ξεκινησει ακομα καμια αντιβιωση η οτιδηποτε αλλο ..ισως απο δευτερα που θα δω ξανα τον γιατρο.

Διαβαζοντας εδω ..σκοπευω να δω την αλλη εβδομαδα εναν ουρολογο που μου προταθηκε απο μελος εδω (τον ευχαριστω), να ξεκινησω την κουαρτεσινη και πρεπει να δω και εναν ψυχολογο

γιατι δυστηχως ειμαι πολυ ασχημα ψυχολογικα (με το ζορι εγραψα τα παραπανω) και δεν ξερω ποσο θα κρατησω σε μια φυσιολογικη συμπεριφορα ακομα. (και μολις ξεκινησα σε ολο αυτο)

Πλεον εχω διαγραψει (τουλαχιστον προς το παρον) την σεξουαλικη ζωη , σιγα σιγα πρεπει να απομακρυνω τις γυναικες γυρω μου (ειδη τις ψιλοαπεφευγα λογω στυσεων τελευταια). Ευελπιστω να ερθω στην κατασταση πριν τους πονους   ..και ισως να μπορεσω να εχω καποιες σεξουαλικες επαφες με καποιο χαπι.


ισως σχετικα ειναι ..οτι εχω ανδρογενη αλωπεκια και οτι η τεστοστερονη μου ειναι οριακα πανω απο το κατωτερο οριο. Γενικοτερα υπηρχε και μια ψιλοκαταθληψη αγχος  κτλ λογω εργασιας και ολων αυτων.


Απο αυτα που εχω διαβασει ..τεινω προς την θεωρια της μυικης διαταραχης.


αυτα.. οποιος  επικοινωνησει μαζι μου η  σχολιασει θα με βοηθησει ποολυ.








Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: aman στις 21 Δεκεμβρίου, 2013, 03:55:26 ΜΜ
Γεια σας παιδια! Δεν πιστευα ποτε οτι θα εγραφα σε ενα τετοιο φορουμ ..
Χαχα...το γράφεις λες και είναι ντροπή! Σύνελθε φίλε aman! Πολύ στρες βλέπω, πολύ απογοήτευση, πολύ ντροπή. Καλωσήλθες στην παρέα μας και στον όμορφο κόσμο των προστατιδοπαθών! Δεν είναι κακό!...οι περισσότεροι από εμάς γίναμε καλύτεροι ή σοφότεροι άνθρωποι μέσα από αυτό και εγώ προσωπικά έκανα και 3 καλούς φίλους.

Τα περισσότερα τα λες μόνος σου. Δεν έχω να προσθέσω πολλά...Απλά σταμάτα να νομίζεις ότι τελείωσε ο κόσμος γιατί κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Αρκετοί από τους παλαιότερους που γράφουμε εδώ έχουμε ξεπεράσει το πρόβλημα, το ίδιο θα γίνει και με σένα μετά που θα πάψεις να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο και θα το αποδεχτείς. Αγάπα τον εαυτό σου περισσότερο και απόλαυσε την παρεούλα μας!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Συνάδερφε,

Σε έχει φάει το άγχος και είναι προφανές. Τι εξαναγκαστικό αυνανισμό και τρίχες... Τον αυνανισμό ή τον ευχαριστιέσαι ή μη τον κάνεις καθόλου :Ρ

Στο θέμα μας τώρα, νομίζω ότι τη λύση την έχεις μόνος σου. Το πιό βασικό σε αυτά που λες (για εμένα) είναι ότι έχεις διαφορετικές συντρόφους. Το παίρνω από τη θετική πλευρά. Οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούνε να βρούνε μία. Άρα πάρτο επάνω σου.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) όταν έχεις (πολλές) συντρόφους διαφορετικές (προφανώς μόνο για το σεξ) σε αυτό είναι που θα σε "μετράνε". Επομένως, αν έχεις και άγχος επίδοσης, άστα να πάνε "Μπάνε" (όπου μπάνε, Μπάνε Πρέλεβιτς για τους παλαιότερους).

Χρήσιμη συμβουλή: Ή ξεχνάς το άγχος και λες "ότι γίνει, θα γίνει"  ή ξεχνάς τις πολλές γυναίκες και νοικοκυρεύεσαι με μία που μπορεί να σε καταλάβει και να μην σε βλέπει ως ένα ακόμα "πουλάκι"...

Μακάρι να είχαμε όλοι τα φόντα να παίζαμε σε τσόντες, αλλά μερικοί εδώ μέσα (και δε βγάζω την ουρά μου απέξω) πρέπει να μάθουμε να μπουσουλάμε και μετά να περπατάμε.

Για τα σωματικά συμπτώματα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα... Αλλά μην τα ρίχνεις όλα στην προστατίτιδα. Μάλλον η προστατίτιδα είναι "συνέπεια" των υπολοίπων, που μπορεί απλά να είναι το άγχος σου...

Να προσέχεις, και καλή δύναμη.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

#3 22 Δεκεμβρίου, 2013, 11:09:13 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου, 2013, 11:32:55 ΠΜ από aman
Οπως ειπατε και εσεις πρεπει να χαλαρωσω.

Πραγματικα ειμαι φοβερα στρεσαρισμενος. Απο χθες μουδιαζουν - μυρμιγκιαζουν τα ακρα μου με το που μεινω ακινητος πανω απο μερικα δευτερολεπτα ..εχω υπνηλια κουραση και εχω ελαττωσει στο ελαχιστο το φαγητο και το νερο.

Προφανως ολα αυτα ειναι λογω ψυχολογιας. Προσπαθω να ξεχνιεμαι και να ξεγελαω το εαυτο μου αλλα ειναι τρομερα δυσκολο. Κυριως προσπαθω να φαινομαι  καλα λογω της οικογενειας ..δεν θελω να σκεφτομαι πως θα ηταν, αν ημουν μονος.

Δεν ξερω απο που να αρχισω ..ισως καποια αγχολητικα και ενας ψυχολογος παραλληλα με εναν ουρολογο.

Ο "καταναγκαστικος" αυνανισμος  ηταν για να τεσταρω την στυση μου και το σπερμα μου ..οπως ειχα πει λιγο καιρο πριν, δεν ειχα καλη στυση και καθολου ορεξη για σεξ. Ειχα ηδη αρχισει να προβληματιζομαι με αυτο, ωσπου εσκασε και το αλγος.

Παραλληλα με ποναει η μεση μου ..και με εμποδιζει να περπαταω για πολυ ωρα. Το περπατημα με βοηθαει πολυ για να ξεχνιεμαι. Επισης δεν εχω καμια στυση - επιθυμια η οτιδηποτε σχετικο. (λογικο λογω αγχους)

Γενικοτερα θα σας κραταω ενημερους για την εξελιξη. Εξελιξη που θα εχει να κανει την προσπαθεια μου για θεραπεια και οχι αλλα αντιστοιχα ποστ σαν αυτο

Νιωθω τυχερος που υπαρχει αυτη η κοινοτητα αν και απο την αλλη διαβαζοντας ολα αυτα ...

η ψυχολογια ειναι φοβερα σημαντικη ..πιστευω πως θα ημουν πολυ καλυτερα αν τους πονους τους ειχα παρει αψηφιστα, και οτι απλα θα περασουν σε λιγο καιρο η απλα με μια αντιβιωση.

Στο κατω κατω οι πονοι δεν ειναι δυνατοι ..απλα ειναι εκει για να σου υπενθυμιζουν την κατασταση. Αυτο που τριγυρναει στο μυαλο μου ειναι το ενδεχομενο να μην περασουν ποτε οι πονοι, να μην συνελθω ψυχολογικα και να μην μπορεσω να κανω φυσιολογικο σεξ ..να εχω μια κανονικη σχεση.

Να υπενθυμισω οτι σημερα κλεινω ακριβως μια εβδομαδα ..απο τους πρωτους πονους.

Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: aman στις 22 Δεκεμβρίου, 2013, 11:09:13 ΠΜ
Οπως ειπατε και εσεις πρεπει να χαλαρωσω.

Πραγματικα ειμαι φοβερα στρεσαρισμενος. Απο χθες μουδιαζουν - μυρμιγκιαζουν τα ακρα μου με το που μεινω ακινητος πανω απο μερικα δευτερολεπτα ..εχω υπνηλια κουραση και εχω ελαττωσει στο ελαχιστο το φαγητο και το νερο.

Προφανως ολα αυτα ειναι λογω ψυχολογιας. Προσπαθω να ξεχνιεμαι και να ξεγελαω το εαυτο μου αλλα ειναι τρομερα δυσκολο. Κυριως προσπαθω να φαινομαι  καλα λογω της οικογενειας ..δεν θελω να σκεφτομαι πως θα ηταν, αν ημουν μονος.

Δεν ξερω απο που να αρχισω ..ισως καποια αγχολητικα και ενας ψυχολογος παραλληλα με εναν ουρολογο.

Ο "καταναγκαστικος" αυνανισμος  ηταν για να τεσταρω την στυση μου και το σπερμα μου ..οπως ειχα πει λιγο καιρο πριν, δεν ειχα καλη στυση και καθολου ορεξη για σεξ. Ειχα ηδη αρχισει να προβληματιζομαι με αυτο, ωσπου εσκασε και το αλγος.

Παραλληλα με ποναει η μεση μου ..και με εμποδιζει να περπαταω για πολυ ωρα. Το περπατημα με βοηθαει πολυ για να ξεχνιεμαι. Επισης δεν εχω καμια στυση - επιθυμια η οτιδηποτε σχετικο. (λογικο λογω αγχους)

Γενικοτερα θα σας κραταω ενημερους για την εξελιξη. Εξελιξη που θα εχει να κανει την προσπαθεια μου για θεραπεια και οχι αλλα αντιστοιχα ποστ σαν αυτο

Νιωθω τυχερος που υπαρχει αυτη η κοινοτητα αν και απο την αλλη διαβαζοντας ολα αυτα ...

η ψυχολογια ειναι φοβερα σημαντικη ..πιστευω πως θα ημουν πολυ καλυτερα αν τους πονους τους ειχα παρει αψηφιστα, και οτι απλα θα περασουν σε λιγο καιρο η απλα με μια αντιβιωση.

Στο κατω κατω οι πονοι δεν ειναι δυνατοι ..απλα ειναι εκει για να σου υπενθυμιζουν την κατασταση. Αυτο που τριγυρναει στο μυαλο μου ειναι το ενδεχομενο να μην περασουν ποτε οι πονοι, να μην συνελθω ψυχολογικα και να μην μπορεσω να κανω φυσιολογικο σεξ ..να εχω μια κανονικη σχεση.

Να υπενθυμισω οτι σημερα κλεινω ακριβως μια εβδομαδα ..απο τους πρωτους πονους.

ΠαράθεσηΝα υπενθυμισω οτι σημερα κλεινω ακριβως μια εβδομαδα ..απο τους πρωτους πονους.

Έχεις χλαμύδια και Μπροστατίτιδα .180 μαλλάξεις κοινές για έναν Χ χρόνο  και μετά μηνιαία και ασημένιες για 8.5 χρόνια .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Agxwmenos στις 22 Δεκεμβρίου, 2013, 01:16:00 ΠΜ
Χρήσιμη συμβουλή: Ή ξεχνάς το άγχος και λες "ότι γίνει, θα γίνει"  ή ξεχνάς τις πολλές γυναίκες και νοικοκυρεύεσαι με μία που μπορεί να σε καταλάβει και να μην σε βλέπει ως ένα ακόμα "πουλάκι"...
Το δεύτερο, το δεύτερο!
Γεια σου αγχωμένε με τα ωραία σου!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλησπέρα aman και χρόνια πολλά.
Καλύτερα να ξεκινήσεις με κάποιο γιατρό. Είναι το απλούστερο και το αυτονόητο. Ο γιατρός δεν είναι ανάγκη να είναι ούτε ο ακαταν, ούτε και κάποιος στόκος που θα σου συστήσει καλλιέργεια ούρων. Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός στο να συνιστώ γιατρούς (ακόμα και με pm) γιατί απλούστατα όλοι έχουν τα + και τα - τους...
Επίσης προσωπικά θα ήμουν εξίσου επιφυλακτικός για κάποιον γιατρο που μου σύστησε ένας άγνωστος σε ένα forum. Δεν το λέω αποτρεπτικά, απλώς θα συνιστούσα σε όλους τους φίλους να συνιστούν γιατρό, αν πράγματι οι ίδιοι έχουν δει βελτίωση εξαιτίας του γιατρού αυτού και όχι έτσι απλά. Εξάλου όπως θα έχεις καταλάβει, το forum δεν σφύζει από ομοιοπαθείς που έχουν δει μεγάλη προκοπή από γιατρούς. Αυτό έχει να κάνει και με την ιδιομορφία της πάθησης. Μου αρέσει που το forum είναι περισσότερο χώρος συζήτησης και όχι προβολής γιατρών.
Όμως πρέπει να ξεκινήσεις. Υπέρηχος, δακτυλική, καλλιέργεια προστατικού ή και σπέρματος.
Ένας απλός τρόπος να βρεις καλό ουρολόγο, είναι να σου συστήσει ένας άλλος καλός γιατρός (άλλης ειδικότητας) τον οποίο γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι. Αν δεν γνωρίζεις εσύ κάποιον τέτοιο, ρώτα γονείς, αδέλφια, ή κάποιο φίλο που εμπιστεύεσαι.
Γενικά δεν είναι κακό να το συζητήσεις με τους δικούς σου ανθρώπους, αυτό θα σε αποφορτίσει και ψυχολογικά.
Μιας και λέμε για ψυχολογία. Γράφεις:
Παράθεση από: aman στις 22 Δεκεμβρίου, 2013, 11:09:13 ΠΜ
η ψυχολογια ειναι φοβερα σημαντικη ..πιστευω πως θα ημουν πολυ καλυτερα αν τους πονους τους ειχα παρει αψηφιστα, και οτι απλα θα περασουν σε λιγο καιρο η απλα με μια αντιβιωση.

Στο κατω κατω οι πονοι δεν ειναι δυνατοι ..απλα ειναι εκει για να σου υπενθυμιζουν την κατασταση. Αυτο που τριγυρναει στο μυαλο μου ειναι το ενδεχομενο να μην περασουν ποτε οι πονοι, να μην συνελθω ψυχολογικα και να μην μπορεσω να κανω φυσιολογικο σεξ ..να εχω μια κανονικη σχεση.

Να αλλάξουμε λίγο τη σειρά;

Γράφεις:
'Αυτο που τριγυρναει στο μυαλο μου ειναι το ενδεχομενο να μην περασουν ποτε οι πονοι, να μην συνελθω ψυχολογικα και να μην μπορεσω να κανω φυσιολογικο σεξ ..να εχω μια κανονικη σχεση.'
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της παραπληροφόρησης και της κατατρομοκράτησης που διαβάζεις 'αλλού'. Σταμάτα να διαβάζεις 'αλλού'.
Δεν ισχύουν αυτά. Και οι πόνοι θα περάσουν, και ψυχολογικά θα ανέβεις και σχέση και οικογένεια και παιδιά! Η χρόνια προστατίτιδα (αν τελικά έχεις 'χρόνια') και αντιμετωπίζεται, και διαχειρίζεται, και ελέγχεται. Και η ζωή συνεχίζεται, μπορεί με ένα παραπάνω προβληματάκι, αλλά συνεχίζεται μια χαρά. Βεβαίως μπορεί και με μια αντιβίωση να εξαφανιστεί κάθε σύμπτωμα, οπότε όπως είπα παραπάνω, ξεκίνα!
Δε χρειάζεται να συνεχίσω, μια χαρά τα λες:
'Στο κατω κατω οι πονοι δεν ειναι δυνατοι ..απλα ειναι εκει για να σου υπενθυμιζουν την κατασταση.'
και:
'η ψυχολογια ειναι φοβερα σημαντικη ..πιστευω πως θα ημουν πολυ καλυτερα αν τους πονους τους ειχα παρει αψηφιστα, και οτι απλα θα περασουν σε λιγο καιρο η απλα με μια αντιβιωση.'
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Σας γραφω ξανα μετα απο εναν μηνα..

Καταρχην ολο αυτο το καιρο που περασε ημουν πολυ ασχημα ψυχολογικα. Οι πρωτοι πονοι, ο "πανικος" σχετικα με την προστατιτιδα και η πιεση στην δουλεια, μου δημιουργησαν μια κριση αγχους (ζαλαδες μουδιασματα αυπνιες ατονια κτλ κτλ)

Αυτη την στιγμη ειμαι καλυτερα ψυχολογικα ..και συντομα θα μιλησω και σε καποιον ψυχολογο.

Οσο αναφορα την προστατιτιδα - αλγος εχουμε τα εξης

Οι πρωτοι πονοι διηρκησαν σχεδον δεκα μερες, εργοτερα ημουν σχεδον καλα με μονο καποιες μικρο ενοχλησεις στον δεξι ορχη και σχεδον χωρις συχνοουρια ...και ολα τα ψυχολογικα.

Αφου εστρωσα σχετικα, ψυχολογικα, μετα απο 20μερες χωρις προβληματα ενα μεσημερι ξυπνησα με εντονους πονους κατω απο τον προστατη τους ορχεις κτλ.  Την προηγουμενη μερα ειχε προηγηθει πολυωρη βολτα με την μηχανη

Ο πονος εχει χειροτερεψει. Εδω και 6 ημερες ειμαι με εντονη συχνοουρια, μονιμα δυνατους πονους (ξυπναω την νυχτα - γινοντε χειροτεροι- δεν μπορω να καθησω)  ...αλλα τουλαχιστον με ψυχολογια να το παλεψω.

Επισης ειδα εναν ουρολογο ..ο οποιος μου μιλησε για αντιβιοτικα (κλασσικα) αφου κανω πρωτα μια καλλιεργεια σπερματος. Του ειπα σχετικα με το τι εχω διαβασει ..και για τα αντιβιοτικα ..και θεωρει οτι αυτα ειναι υπερβολες και οτι ολα θα πανε καλα, οπως στους περισσοτερους ασθενεις του.

Εχω αρχισει περπατημα, περιμενω ακομα την κουερσετινη και ψαχνω ασκησεις yoga. Επισης εχω σταματησει τελειως τον αυνανισμο - πορνο (ποτε δεν ημουν φαν) και η σεξουαλικες μου επαφες ειναι αραιες και με προσοχη - χωρις αγχος.

Επισης σκεφτομαι μηπως κανω ενα ταξιδι στην Θεσσαλονικη ..βλεπω υπαρχουν καποιοι "εξειδικευμενοι" ουρολογοι εκει, οπως και εκεινο το κεντρο με την μεθοδο των trigerpoints. Ειναι κανεις απο εδω απο θεσσαλονικη εχει κανεις εμπειρια απο εκει;







Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Στην καλλιεργεια βρεθηκε εντεροκοκκος ..συνεχιζω με αντιβιωση και κουερσετινη και βλεπουμε. Ο ουρολογος ειναι πολυ αισιοδοξος παντως   ???
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: aman στις 25 Ιανουαρίου, 2014, 09:50:50 ΠΜ
Σας γραφω ξανα μετα απο εναν μηνα..

Καταρχην ολο αυτο το καιρο που περασε ημουν πολυ ασχημα ψυχολογικα. Οι πρωτοι πονοι, ο "πανικος" σχετικα με την προστατιτιδα και η πιεση στην δουλεια, μου δημιουργησαν μια κριση αγχους (ζαλαδες μουδιασματα αυπνιες ατονια κτλ κτλ)

Αυτη την στιγμη ειμαι καλυτερα ψυχολογικα ..και συντομα θα μιλησω και σε καποιον ψυχολογο.

Οσο αναφορα την προστατιτιδα - αλγος εχουμε τα εξης

Οι πρωτοι πονοι διηρκησαν σχεδον δεκα μερες, εργοτερα ημουν σχεδον καλα με μονο καποιες μικρο ενοχλησεις στον δεξι ορχη και σχεδον χωρις συχνοουρια ...και ολα τα ψυχολογικα.

Αφου εστρωσα σχετικα, ψυχολογικα, μετα απο 20μερες χωρις προβληματα ενα μεσημερι ξυπνησα με εντονους πονους κατω απο τον προστατη τους ορχεις κτλ.  Την προηγουμενη μερα ειχε προηγηθει πολυωρη βολτα με την μηχανη

Ο πονος εχει χειροτερεψει. Εδω και 6 ημερες ειμαι με εντονη συχνοουρια, μονιμα δυνατους πονους (ξυπναω την νυχτα - γινοντε χειροτεροι- δεν μπορω να καθησω)  ...αλλα τουλαχιστον με ψυχολογια να το παλεψω.

Επισης ειδα εναν ουρολογο ..ο οποιος μου μιλησε για αντιβιοτικα (κλασσικα) αφου κανω πρωτα μια καλλιεργεια σπερματος. Του ειπα σχετικα με το τι εχω διαβασει ..και για τα αντιβιοτικα ..και θεωρει οτι αυτα ειναι υπερβολες και οτι ολα θα πανε καλα, οπως στους περισσοτερους ασθενεις του.

Εχω αρχισει περπατημα, περιμενω ακομα την κουερσετινη και ψαχνω ασκησεις yoga. Επισης εχω σταματησει τελειως τον αυνανισμο - πορνο (ποτε δεν ημουν φαν) και η σεξουαλικες μου επαφες ειναι αραιες και με προσοχη - χωρις αγχος.

Επισης σκεφτομαι μηπως κανω ενα ταξιδι στην Θεσσαλονικη ..βλεπω υπαρχουν καποιοι "εξειδικευμενοι" ουρολογοι εκει, οπως και εκεινο το κεντρο με την μεθοδο των trigerpoints. Ειναι κανεις απο εδω απο θεσσαλονικη εχει κανεις εμπειρια απο εκει;

Φίλε aman επειδή ειναι η πρώτη μου επαφή εδώ στο forum συγχώρεσε με για τυχόν λάθη.

Είσαι ο μόνος που εχω διαβάσει ως τωρα που έχεις αναφέρει το μούδιασμα στο πόδι. Πίστευα οτι ειμαι ο μόνος , και όταν το ανέφερα στους γιατρούς σαν σύμπτωμα , μενανε με το στόμα ανοιχτό και έλεγαν αρλούμπες . Ολα ξεκίνησαν απο αυτο το μούδιασμα στην πατουςα μετά ανέβαινε προς τα πάνω και όσο ανέβαινε τοςο τρελενομουν γιατι πίστευα πως δεν θα τελειώσει ποτέ. Το πόδι μου ειναι ενάμιση χρόνο σχεδόν όλη μέρα μουδιασμενο . Να μην αναφερθώ σε ολα τα υπόλοιπα. Το χειρότερο ειναι ο πόνος μέσα στο πέος , σαν να βάζεις μαχαίρι . Νομίζω όμως οτι φτάνω στην άκρη του νοήματος για μένα . Θα αναφέρω νεα μου γρήγορα . Υπομονή φίλε . Ειναι τρελή κατάσταση και σου αποσπά την προσοχή συνεχώς. Θα το αντιμετωπίσουμε όμως. Μην μασάς.
Έντονος πόνος στο πέος, συνεχές μούδιασμα στο πόδι μέχρι τη φτέρνα , μπούκωμα στην περιοχή πάνω απο το πέος, πόνος στον δεξιό και αριστερό  όρχη, τσούξιμο και πόνος στο πέος κατά την ούρηση . 42 ετών

Παράθεση από: Winner στις 06 Μάρτιος, 2014, 09:52:33 ΜΜ
Είσαι ο μόνος που εχω διαβάσει ως τωρα που έχεις αναφέρει το μούδιασμα στο πόδι. Πίστευα οτι ειμαι ο μόνος , και όταν το ανέφερα στους γιατρούς σαν σύμπτωμα , μενανε με το στόμα ανοιχτό και έλεγαν αρλούμπες .

Το μούδιασμα / τράβηγμα στο πόδι ή στο μηρό / μηρούς είναι ένα σύμπτωμα που το έχω ακούσει από αρκετά παιδιά. Και εδώ έχει αναφερθεί κάμποσες φορές αλλά πρέπει να το ψάξεις. Πήγαινε στην αναζήτηση και βάλε τη λέξη "μηρός", "μηρούς" και διάφορες παραλλαγές να βρεις σχετικά μηνύματα.

Υ.Γ. Καλωσήρθες
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Λοιπον.. δεν ηθελα να συνεχισω το ιστορικο μου γιατι δυστυχως δεν εχω νεα να γραψω.

Στον καιρο που περασε ..το προβλημα προσπαθησα να το αντιμετωπισω κυριως ψυχοσωματικα. Πλεον εργαζομαι (αναγκαστικα) λιγο, περπαταω αρκετα, κοιμαμαι καλα, κανω yoga, εχω δει ψυχολογο (δεν εχω και πολλα να του πω-θεωρει πως ολα ειναι στο μυαλο μου-ελεος) και γενικοτερα αποφευγω αγχος  στεναχωριες κτλ Απο τον τροπο που ηρθε το προβλημα στην ζωη μου, εχω πιστει οτι εχει ψυχοσωματικη προελευση.

Τα προβληματα παραμενουν οπως εχουν. Σχεδον επι τρεις μηνες, οι ενοχλησεις δεν με εχουν αφησει ουτε μια μερα. Ειναι αστειο πως καθε μερα εχω διαφορετικο συμπτωμα ..πολλες φορες αλλαζουν και μεσα στην ημερα- κυριως οταν καθομαι και στο/μετα το σεξ. Σε γενικες γραμμες και απο αυτα που διαβαζω εδω, τα συμπτωματα ειναι σχετικα ηπια , θα ελεγα πως ειναι ενοχλητικα και δεν επηρεαζουν ιδιαιτερα την καθημερινοτητα μου.

Η αντιβιωση των 4 εβδομαδων καθαρισε τον εντεροκκοκο (προσωρινα;). Στην πραξη το σπερμα μου απεκτησε πιο φυσιολογικο χρωμα και φαινεται πιο υγιη. Δεν κανω σεξ πανω απο 2 φορες την εβδομαδα ..αλλα η στυση εστω αυτες τις λιγες φορες ειναι πολυ καλη. Εκτος απο το σεξ δεν εχω αυθορμητες στυσεις  ουτε ιδιαιτερη επιθυμια - libido. Επισης νομιζω πως εχω μικρο ογκο σπερματος και τελειωνω προωρα ..εκτος αν κρατηθω που δεν το κανω πια.

Θεωρω πως αρκετα χρονια πριν ο εντεροκοκκος ηταν υπευθυνος για το χρωμα/μυρωδια του σπερματος και στην συνεχεια την οχι 100% στυση. Ολο αυτο σε συνδιασμο με την αγχωδη καθημερινοτητα το ιδιαιτερο σεξ (εντονο-κρατιομουν για ποολυ ωρα) και τις συνθηκες εργασιας (πιεση στην τουαλετα κτλ) δημιουργησε επιπλεον αγχος στην περιοχη της πυελου ...με αποτελεσμα μια νευρομυικη απορυθμιση της περιοχης.

Δεν σκοπευω να ξανασχοληθω με αντιβιωση κτλ. Περιμενω να μου ερθει το Headache in the Pelvis και η ολη αντιμετωπιση να ειναι καθαρα γυρω απο την θεωρια του βιβλιου.  Συντομα θα δω και εναν ορθοπεδικο ..ειμαι σιγουρος οτι οι πονοι στην πλατη και στην μεση σχετιζονται με την πυελο.

Πρoσεχως περισσοτερη yoga περπατημα (αν και με ενοχλει στην πλατη) καλυτερη διατροφη ηρεμια και οχι πολυ αναγνωση στα φορουμ :)

winner το μουδιασμα-μυρμηγκιασμα στο ποδι το ειχα στην αρχη ..ισως να ηταν και απο το στρες.

Να ξερετε πως νιωθω κοντα με ολους σας και ευχομαι ολοι να βρουμε μια ακρη. Δεν σας κρυβω, οτι οταν με πιανουν οι μαυρες μου διαβαζω ξανα και ξανα τα success stories των παιδιων εδω ;)

Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

#12 13 Απριλίου, 2014, 08:47:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Απριλίου, 2014, 08:52:45 ΜΜ από aman
Πριν λιγο καιρο, εκανα παλι εξετασεις να δω αν οντως εχω καθαρισει απο τον εντεροκοκο (τοσο ευκολα). Δυστηχως βρεθηκε ξανα εντεροκοκκος "σπανιες αποκιες enterococcus sp" αληθεια το σπανιες αναφερετε στο πληθος των μικροβιων η στο ειδος; δλδ ειναι λιγες οι αποικιες η ειναι σπανιες ως ειδος;

Ο γιατρος μου προτεινε να καθαρισω τον εντεροκοκκο, με διπλη αντιβιωση για πολλες εβδομαδες. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα λυσω το προβλημα μου αν διωξω των εντεροκοκκο ..αν γινει ποτε, αλλα θα ηθελα να μην εχω κανενα μικροβιο, θα με βοηθησει να συγκεντρωθω και στο μυοσκελετικο. Νομιζω πως ο εντεροκοκκος μου επηρεαζει την στυση και την ποιοτητα του σπερματος.

Ειμαι πολυ επιφυλακτικος στο να παρω ξανα αντιβιωση ..μαλιστα πολλα παιδια απο εδω εχουν παρει τοσνους αντιβιωση χωρις να καθαρισουν τον εντεροκοκκο. ( ιστορικο noukos  k.b)

Επισης ενα μηνα μετα το τελος της αντιβιωσης μου παρουσιαστηκε κατι που θεωρω πως ειναι βαλανοποστιτιδα (δεν εχω δει γιατρο ακομα). Τσουξιμο στην βαλανο στην ουρηθρα, διχρωμια στην βαλανο ερεθισμο στον χαλινο και δυσοσμια. Αυτα τα ειχα που και που και παλιοτερα αλλα αυτες τις μερες ειναι πιο εντονο απο ποτε.

Ψαχνοντας για τα παραπανω επεσα στο μυκητα candida. Επισης συχνα πυκνα τα τελευταια χρονια, μετα απο ερπη ζωστηρα παρουσιαζω αφθες στο στομα και συχνες μυκητιασεις ..ισως βαλανοποστητιδες

Τα παραπανω τα αναφερω γιατι και αλλα παιδια εχουν αναφερει σχετικα με το candida.


Επισης συχνα οταν τεντωνομαι δυνατα η ουρω το πρωι βιαστικα ..εχω εναν πολυ οξυ πονο που ξεκιναει απο τον αφαλο και καταληγει σε ολο το πεος ..σαν να τραβιεται ενας μυς. Ψαχνοντας στο google βρηκα οτι το εχει πολυ κοσμος και ειναι κατι σαν ανεξηγητο  ..το εχει κανεις εδω;

πχ εδω

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=146069723&page=2&s=d93a66e1454a7b06ea82e2575bb9262f



Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Φίλε aman, διάβασα και εγώ το ιστορικό σου και όντως υπάρχουν πολλές ομοιότητες με το δικό μου.

Επειδή ρώτησα και εγώ το γιατρό μου όταν στις εξετάσεις γράφεται "σπάνιες αποικίες" κλπ, αναφέρονται στο πλήθος των αποικιών και όχι στο είδος. Εγώ πριν ένα χρόνο είχα "πολλές", πριν 2 μήνες "αρκετές" και πριν 1 μήνα "λίγες". Συμπτωματικά βέβαια ήμουν πολύ καλύτερα όταν είχα πολλές παρά τώρα που έχω λίγες...

Μούδιασμα στα πόδια και στα χέρια είχα κατά περιόδους και εγώ, θεωρώ όμως ότι είναι κύριως λόγω άγχους και δευτερευόντως λόγω της προστατίτιδας, γιατί μου εμφανιζόνταν περιόδους που είχα άγχος ή στενοχώρια για λόγους άσχετους με την προστατίτιδα. Αρχικά το είχα αποδώσει σε παρενέργειες των αντιβιωτικών αλλά δε νομίζω ότι είναι έτσι τελικά.

Τώρα για το candida, είμαι πολύ κοντα στο να καταλήξω ότι αξίζει ένας πειραματισμός με συγκεκριμένη διατροφή, καθώς οι περισσότεροι που το έχουν δοκιμάσει από όσο έχω διαβάσει και εδώ αλλά και αλλού μόνο καλυτέρευση είδαν. Αυτά που με προβληματίζουν είναι το πολύ περιορισμένο εύρος των τροφών που μπορείς να τρως, όπως επίσης και αντικρουόμενες πληροφορίες, δηλαδή κάποιοι θεωρούν κάποιες τροφές κατάλληλες και κάποιες όχι. Ίσως κάποια παιδιά που έχουν διαβάσει περισσότερο ή έχουν δοκιμάσει να μπορούν να βοηθήσουν.

Για την κουερσετίνη που αναφέρεις, όσο την έπαιρνα, με είχε βοηθήσει αρκετά πιστεύω, αλλά τον τελευταίο καιρό που παίρνω πάλι αντιβίωση την έχω σταματήσει γιατί υπάρχουν κάποιες αναφορές που λένε για πιθανή ανταγωνιστική δράση με τις κινολόνες. Οπότε όταν τελειώσω και αυτόν τον κύκλο της αντιβίωσης θα την ξαναρχίσω σίγουρα. Υπάρχουν επίσης αναφορές στο internet που αναφέρουν πιθανή αντιβακτηριακή δράση της κουερσετίνης... μακάρι θα πω εγώ, τι καλύτερο από ένα φυσικό αντιβιωτικό...
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

#14 16 Μαΐου, 2014, 11:14:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαΐου, 2014, 11:17:52 ΜΜ από aman
Ας συνεχισω λιγο το ιστορικο μου..

Μετα απο την τελευταια αντιβιωση(20ημερες), μετα απο ενα μηνα η καλλιεργεια εδειξε σπανιο πληθως εντεροκκοκου. Ο γιατρος τοτε μου προτεινε συνδυασμο 2 αντιβιωσεων και αντιφλεγμονωδη. Ειπα να περιμενω λιγο ακομα ..και αρχισα μια  διατροφη βασισμενη στην νηστειοθεραπεια. Ενα μικρο γευμα ανα 16ωρες λιγο νερο κτλ.. (οχι πολυ αυστηρα), σημερα πηρα νεα καλλιεργεια η οποια ειναι αρνητικη. Δεν ξερω αν βοηθησε η διατροφη η απλα ετυχε..

Ανεξαρτητα απο μικροβια κτλ ..συνεχιζω καθημερινα 24/24 να εχω τους ιδιους πονους και ενοχλησεις ...επιπλεον τον τελευταιο μηνα εχω βαλανοποστιτιδες και πιο εντονο τσουξιμο. Η βαλανοποστιτιδες ειναι ψιλο οκ με την διατροφη (νομιζω) πρασινο σαπουνι κτλ. Επισης δεν εχω καθολου λιμπιντο και σεξ με ζορι και πονους.


Το νεο ειναι το εξης..  Εκεινοι οι πονοι στην πλατη ..αποφασισα να τους δει ορθοπαιδικος. Περιμενω αποτελεσματα μαγνητικης αλλα η ακτινογραφια εδειξε αλλοιωσεις στους σπονδυλους και ο γιατρος ειπε μαλλον για στενεμα σπονδυλων.  Δυστηχως ουτε σε αυτο υπαρχει θεραπεια (με τον χρονο χειροτερευει) αλλα μονο φυσιοθεραπειες.. τον ρωτησα αν εχει καμια σχεση με πονους στους ορχεις και μου ειπε καμια πιθανοτητα.  Βεβαια οπως ειχα γραψει οι πονοι στην πλατη ξεκινησανε λιγους μηνες πριν την "προστατιτιδα" ..και σκεφτομαι μηπως εχει καμια σχεση μυοσκελετικα.

Το προβλημα στους σπονδυλους φερνει μυρμηγκιασματα και πιασιματα στους προσαγωγους. Τα ειχα αναφερει στις αρχες..

..και ειμαι σχεδον 30 ρε γαμωτο.

...αυτα.

Μεχρι τελους του μηνα θα εχω ανεβει θεσσαλονικη στον γνωστο μας γιατρο.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.