Τα συμπτώματα μου ξεκινησαν πριν απο 5χρονια στα 41. Ειχα εντονους πονους κατω απο την κοιλια και στο πεος. Πηγα σε ουρολογο και μου ειπε προστατιτιδα, εκανα εξετασεις ουρων και βρεθηκε κολοβακτηριδιο. Πηρα σιπροξιν των 500 για ενα μηνα και τα συμπτωματα υποχωρησαν. Για τρια περιπου χρονια ημουν χωρις συμπτωματα και ησυχος οτι δε θα ξανα ειχα προβλημα. Απο τις αρχες του 12 ξαναρχισανε, πιο ηπια, αλλα πολυ ενοχλητικα. Τωρα έχω και πονους στο περινεο, και ποτε στους ορχεις ποτε στον πρωκτο. Πηγα παλι στον ουρολογο και μου ειπε για χρονια προστατιτιδα, μου ειπε παλι αντιβιωση, πηρα λαντινιν για ενα μηνα, υποχωρησαν τις πρωτες μερες και μετα ξανα παλι συμπτωματα πριν τελειωσω με την αντιβιωση. Υπερηχο και δακτυλικη εξεταση εκανα και δε βρεθηκε κατι. Τα συμπτωματα συνεχιζονται ετσι μεχρι και τωρα, με καποιες υφεσεις και εξαρσεις. Τον προηγουμενο μηνα εκανα παλι εξετασεις και καλλιεργεια σπερματος και βρεθηκε εντεροκοκος και ουρεοπλασμα. Το γιατρο με τις μαλαξεις τον ειχα επισκεφτει το καλοκαιρι του 12 και μου εκανε διορθικο υπερηχο και ουρομετρια. Μου ειπε τα γνωστα για 40 μαλαξεις αλλιως δε φευγουν τα μικροβια μονο με αντιβιωση. Περιμενα σχεδον 4 ωρες στο ιατρειο του, και στη συζητηση με τους αλλους που περιμεναν, μου ειπαν οτι καθε μερα ετσι ειναι και πρεπει να περιμενεις τη σειρα σου. Δεν εκανα μαλαξεις τελικα γιατι εχω καταστημα και οικογενεια και δε μπορω να περιμενω τοση ωρα. Τελικα εμαθα απο εδω οτι δεν εχασα και τιποτα ιδιαιτερο. Θα ηθελα να ρωτησω
1 Εχει δει κανεις βελτιωση απο αντιβιοτικα και μαλαξεις; Υπαρχουν και αλλοι γιατροι που κανουν μαλαξεις;  Αυτοι που γραφανε τοτε στο μπλογκ του γιατρου οτι θεραπευτηκανε γραφανε ψεμματα;
2 Για τα μικροβια που εχω τι αντιβιοτικα πρεπει να παρω; Γιατι τα αντιβιοτικα δεν σκοτωνουν τα μικροβια;
3 Τι πρεπει να κανω για να μειωσω τα συμπτωματα; Εχω συχνουριες το βραδυ και θεμα στύσης και Ψυχολογικα εχω πεσει τα τελευταια χρονια, υπαρχουν φαρμακα που βοηθανε;
Ευχαριστω οποιο παλικαρι μου δωσει απαντηση
Γιωργος

#1 13 Νοεμβρίου, 2014, 05:16:45 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Νοεμβρίου, 2014, 11:40:04 ΠΜ από Phaethon
Οι απαντήσεις μου με κόκκινο:
Παράθεση από: giorgis στις 13 Νοεμβρίου, 2014, 12:55:58 ΜΜ
1 Εχει δει κανεις βελτιωση απο αντιβιοτικα και μαλαξεις;

Εφόσον κάποιοι έχουν δει βελτίωση από σκέτα αντιβιωτικά (όπως εσύ για παράδειγμα), είναι λογικό ότι κάποιοι θα έχουν δει βελτίωση από αντιβιωτικά και μαλάξεις όπου πιθανά οι μαλάξεις να μην παίξαν κανένα ρόλο. Οπότε βγάζω στην άκρη τα αντιβιοτικά και κάνω την ερώτησή σου "Εχει δει κανεις βελτιωση από μαλαξεις;"
Απάντηση: Κάποιοι ναι, κάποιοι όχι, κάποιοι χειροτέρεψαν


Υπαρχουν και αλλοι γιατροι που κανουν μαλαξεις; 

Ναι.  Οι μαλάξεις ενδείκνυνται δοκιμαστικά και ως εμπειρική μέθοδος από κάποιους ειδικούς της πάθησης γιατί σε κάποιους, όπως ανέφερα, πιθανόν να απαλύνουν τα συμπτώματα. Συνεπώς κάποιοι γιατροί τις δοκιμάζουν σε κάποιους ασθενείς για μερικές συνεδρίες (5-10) γιατί πιθανά να απαλύνουν τα συμπτώματα. Όχι σε πακέτο εκατοντάδων μαλάξεων ούτε ως μέθοδο "απόλυτης και ριζικής θεραπείας" που θεραπεύει πάσαν νόσον, ούτε με την αιτιολογία ότι το κάνουν για να "βοηθήσουν το αντιβιωτικό να μπει στον προστάτη".

Πέραν αυτών, υπάρχουν και λίγοι (4-5) γιατροί ανά τον κόσμο που τις κάνουν όπως ο συγκεκριμένος που αναφέρεσαι, υποσχόμενοι "θεραπεία" λόγω του ότι "θα βοηθήσουν το αντιβιωτικό να μπει στον προστάτη". Αυτό είναι το ξεπερασμένο "Manila Protocol" που είχε δημιουργήσει εντυπώσεις στα τέλη της δεκαετίας του 90. Ομοίως τότε, κάποιοι ασθενείς αναφέρανε ότι "θεραπευτήκανε". Κάθε ψευδοεπιστήμη στηρίζεται σε μαρτυρίες επιτυχίας, όπως γίνεται και με τα ζώδια. Η συγκεκριμένη μέθοδος πλέον έχει καταρριφθεί καθώς καμμία επιστημονική έρευνα δεν επιβεβαίωσε τους ισχυρισμούς της. Στην Ελλάδα απλά βλέπουμε το ίδιο έργο με καθυστέρηση 15 ετών...


Αυτοι που γραφανε τοτε στο μπλογκ του γιατρου οτι θεραπευτηκανε γραφανε ψεμματα;

Όπως σου είπα οι μαλάξεις σε κάποιους ασθενείς -συνήθως προσωρινά- μπορεί να απαλύνουν τα συμπτώματα. Αυτό μπορεί να ξεγελάσει τον ασθενή, ειδικά όταν έχει έναν γιατρό που του υπαγορεύει ότι "θα τον θεραπεύσει¨ και τον οποίο πιστεύει. Πολλοί από εμάς εδώ παρασυρθήκαμε από την ελπίδα ή πιεστήκαμε από τον ίδιο και γράψαμε  ότι βλέπουμε βελτίωση. Άλλοι σε μια "καλή περίοδο" από συμπτώματα το τραβήξαμε ακόμα περισσότερο και γράψαμε ότι θεραπευτήκαμε ή ότι οδεύουμε προς θεραπεία (για να δαγκώσουμε την γλώσσα μας λίγο καιρό μετά). Απ'ότι γράφεις στο ιστορικό σου και εσύ πέρασες περίοδο που ένοιωσες θεραπευμένος και θα μπορούσες να ισχυριστείς το ίδιο.

Άλλοι ντραπήκανε να γράψουν ότι τελικά κάναν λάθος ενώ άλλοι που αποπειράθηκαν να το γράψουν λογοκρίθηκαν και τα ποσταρίσματά τους σβηστήκανε. Γι αυτό πλέον ανεβάζει ιστορικά μόνο ο ίδιος ο διαχειριστής και ποτέ ο ίδιος ο ασθενής. Για τη συνέχεια λοιπόν δεν μπορώ να σου πω γιατί ότι ανεβαίνει στο μπλογκ ανεβαίνει από τον διαχειριστή. Οπότε έχω τους ίδιους λόγους να τα πιστέψω όσο για οποιοδήποτε άλλο blog που γράφει τερατολογίες, όπως ας πούμε ότι βρέθηκε νεκρή γοργόνα. Και ακόμα και αν κάποιος από αυτούς τους ανώνυμους είναι αληθινό πρόσωπο και θέλει να αναιρέσει τα όσα είπε, δεν μπορεί να το κάνει γιατί το ποστάρισμα δεν έχει γίνει από τον ίδιο αλλά από τον διαχειριστή.

Ακόμα να σου πω ότι είναι στατιστικά φυσιολογικό σε έναν πληθυσμό 100-200 ατόμων κάποιοι να νοιώθουν βελτίωση ακόμα και σχεδόν θεραπευμένοι. Και εδώ μέσα θα βρεις τέτοιους (εγώ είμαι ένας από αυτούς) που το πετύχαν με διάφορες μεθόδους. Σχετικά με τους τεκμηριωμένους του blog όμως, πόσο κράτησε αυτό; Και βέβαια τα ιστορικά ανεβαίνουν επιλεκτικά. Η ιστορία της συντριπτικής πλειοψηφίας που δεν είχε βελτίωση και κατάλαβε ότι τζάμπα πετάει λεφτά φυσικά ποτέ δεν θα ανέβει στο μπλογκ. Πολύ δε περισσότερο οι ιστορίες παιδιών που χειροτερέψαν ή πάθανε ζημιά...αν ψάξεις εδώ μέσα θα τις βρεις.

Και η κοινή λογική θα πρέπει να σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί τόσα άτομα στέλνουν τυποποιημένα τις προσωπικές εξετάσεις τους και λένε τα ίδια πράγματα μέσω ενός συγκεκριμένου ατόμου σε ένα συγκεκριμένο μπλογκ. Αυθόρμητα; Το έχεις δει να γίνεται με άλλο γιατρό έστω κι αν θεράπευσε κάποιον από καρκίνο;


2 Για τα μικροβια που εχω τι αντιβιοτικα πρεπει να παρω; Γιατι τα αντιβιοτικα δεν σκοτωνουν τα μικροβια;

Που στηρίζεις το ότι τα αντιβιοτικά δεν σκοτώνουν τα μικροβια; Ειδικά από το ιστορικό σου δεν βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα. Επίσης, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι τα μικρόβια είναι η αιτία του προβλήματός σου. Αν θες διάβασε αυτό:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0

3 Τι πρεπει να κανω για να μειωσω τα συμπτωματα; Εχω συχνουριες το βραδυ και θεμα στύσης και Ψυχολογικα εχω πεσει τα τελευταια χρονια, υπαρχουν φαρμακα που βοηθανε;

Οι απαντήσεις που ψάχνεις βρίσκονται ήδη γραμμένες στο forum, όρεξη να έχεις να διαβάζεις. Δυστυχώς στην πάθηση αυτή δεν υπάρχουν λύσεις one size fits all.


Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Τα νεωτερα μου ειναι οτι μετα τις αντιβιωσεις που πηρα ειδα βελτιωση, οχι ομως λυση στα συμπτωματα. η ουρηση εγινε καλυτερη αλλα εχω ακομα πονους.
<ο καινουργιος γιατρος μου ειπε οτι αλλο επαθα στην αρχη, οξεια προστατιτιδα, και αλλο μετα,χρονια προστατιτιδα. αλλα μικροβια κανουν το ενα και αλλα το αλλο μου ειπε.
Σκεφτομαι τωρα να σταματησω τις αντιβιωσεις και να ασχοληθω με αλλες θεραπειες που γραφετε στο φορουμ. Δοκιμαζω κερσετινη και θελω να βελτιωσω τη διατροφη μου που ειναι μαλλον αστατη.

καλημερα σε ολους τους προστατιδοπαθεις Τελευταια ενημερωση στο ιστορικο μου και ειμαι καλα πια. Το προβλημα της προστατιτιδας το ελυσα με αντιβιοτικα που πηρα σε κυκλους αντιβιωσεων για δυο χρονια. Οχι συνεχομενη αντιβιωση αλλα σε κυκλους μετα απο επανεξεταση. συνολικα βρεθηκαν κολοβακτηριδιο ουρεοπλασμα και εντεροκοκκος. επιλεξαμε με το γιατρο το σωστο αντιβιοτικο για καθε μικροβιο που ομως να πιανει και τα αλλα. συνολο 4 αντιβιοτικα. κακα τα ψεματα ο προστατης θελει γερη αντιβιωση αλλα με προσοχη και για το εντερο και για το στομαχι. Εγω επερνα και γαστροπροστασια και προβιοτικα για το εντερο. τωρα πια ειμαι καλα αλλα οι μονες ενοχλησεις ειναι μετα απο πολυ ποτο η εντερικα προβληματα απο μικροβιο σε φαγητο. προσεχω να μην πινω πολυ και να μην τρωο πολυ απεξω. Ο προστατης θελει υπομονη παιδια προσεξτε και τους απατεωνες που κυκλοφορουν. Ο παθολογος μου με γλιτωσε απο τα χειροτερα και δεν εμπλεξα τελικα με τις μαλαξεις. Με το καλο ευχομαι σε ολους να απαλλαγουν απο αυτο το προβλημα και να ειναι καλα.

καθε ποτε επερνες φαρμακα? σε κυκλους?    φωτισε μας .  καθε ποτε δηλαδη?