..Καλησπέρα! Το πρόβλημά μου ξεκίνησε εδώ και ενάμιση χρόνο. Αρχικά είχα πόνο στους όρχεις και πιο πολύ στον αριστερό. Επισκέφθηκα έναν ουρολόγο/ανδρολόγο και μετά από εξέταση δεν βρήκε κάτι.. παρά μόνο το μικροβιολογικό που έδειξε... εντερόκοκκος. Πήρα μια αντιβίωση ciproxin και έφυγε μετά. Ένιωθα καλύτερα για λίγες μέρες, μέχρι που ξανά εμφανίστηκε ο πόνος και μάλιστα πιο δυνατός σε όλη τη βουβωνική περιοχή. Με την άσκηση βάρους ακόμη πονούσα περισσότερο και στο αριστερό μου πόδι ένιωθα αδυναμία μέχρι που κούτσαινα και η μέση μου ήταν εξαντλημένη. Είχα συχνοουρία και ελάχιστη στύση. Μάλιστα το πέος μου έπαιρνε μια κλίση όλο και πιο αριστερά... και κάτι φούσκωνε στη διάρκεια στύσης.
Πήγα σε άλλο ουρολόγο και διέγνωσε κιρσοκήλη και βουβωνοκήλη αριστερά. Μου είπε να μην τις κάνω επέμβαση γιατί είναι μικρές και να πάρω μόνο ένα εσώρουχο σπασουαρ (κάτι που δεν πήρα ποτέ..) Του είπα πως πονάω και μου πρότεινε να κάνω εξετάσεις... για Ηπατίτιδα, για HIV, Αυστραλιανό, Κοπράνων (αρνητικά όλα αυτά) και καλλίεργεια σπέρματος, ούρων και γενική ούρων που έδειξε... λίγο αίμα και e-coli και στα δυο. Πήρα αντιβίωση CIPROFLOXACIN για αρκετό και γιατί δεν έφευγε. Για το πόδι και τη μέση μου είπε να πάω σε ορθοπεδικό... όπως και πήγα και μου είπε πως δεν έχει να κάνει μάλλον έχεις οσχεοκήλη και καλύτερα να πας σε ένα Γ.χειρούργο για να μην ψάχνεσαι.
Πήγα στο νοσοκομείο στο οποίο μου είπαν δεν έχεις τίποτα. Σε ένα άλλο πως έχεις αλλά είσαι μικρός ακόμα και δεν χρειάζεται να τις κάνεις εγχείρηση μόνο αν πονέσεις πολύ.  Βρήκα έναν ιδιώτη και πήγα... Μου είπε πως έχω δυο βουβωνοκήλες αμφοτερόπλευρα και πως είναι εκ γενετής. Μου ζήτησε ένα μέγαλο ποσό και πήγα σε άλλον πάλι.. Έκανα σπερματοδιάγραμμα και triplex για να δω αν όντως κιρσοκήλη. Ναι έχω μια μικρή από όσο μου είπαν. Μάλιστα η βουβωνοκήλη βρίσκεται μόνο με την ψηλάφηση από μου είπαν. Πονούσα πολύ και ο γιατρός μου είπε εφόσον πονάς θα πρέπει να κάνεις επέμβαση και λαπαροσκοπική καλύτερα. Το αποφάσισα και έκανα την επέμβαση. Οι βουβωνοκήλες διορθώθηκαν και έμεινε η κιρσοκήλη που δεν χρειάζεται. Παρέλειψα πως έχω έντονη εφίδρωση στην περιοχή και πριν και μετά την επέμβαση. Για ένα μήνα μου είπε να είμαι απών από εργασία με βάρος. Ενάμιση έμεινα και άρχισα σιγά σιγά...
Ο πόνος έφυγε... αλλά αυτό το ανυπόφορο τράβηγμα αριστερά, αυτή η εφίδρωση, η άσχημη οσμή, το πόδι που όταν στέκομαι όρθιος ειναι σαν να μπαίνει καρφί στην πατούσα και όταν κάθομαι μουδιάζει και με όλες αυτές τις αντιβιώσεις πριν είχα φαγούρα στον πρωκτό και μάλιστα μια μυκητίαση που συνεχίστηκε και μετά την επέμβαση. Μάλιστα με ταλαιπωρεί το έντερο μου από λιγη δυσκοιλιότητα και πολύ αραιή κένωση στις 3 με 4 μέρες. Έκανα μια ορθοσκόπηση που έδειξε μόνο μια ευαισθησία, σπαστική κολίτιδα, και ένα στρίψιμο του εντέρου που μάλλον οφείλεται στην επέμβαση αλλά ο γαστρεντερολος μου είπε δεν είναι τίποτα.
Άλλαξα ξανά ουρολόγο... ο οποίος αυτός μου συνέστησε να μην πάρω αλλη αντιβίωση γιατί βρέθηκε ξανά e-coli.. το οποίο ο προηγούμενος μου είπε το κόλλησα απ' το χειρουργείο και πως δεν έπρεπε να το κάνω... (ακόμη δεν έχω τρελαθεί βέβαια... είμαι στα όρια) Ο νέος ουρολόγος μετά από μια εξέταση που δεν είχα ξανα κάνει... βρήκε πως δεν ουρώ καθόλου καλά, και πως οφείλεται μάλλον στο μικρόβιο. Εδώ και ένα μήνα παίρνω τα LIBRE PROSTA Μάλιστα είδε την κιρσοκήλη με το μάτι. Βέβαια ήξερα πως την έχω και λέω μήπως τα συμπτώματα οφειλονται από αυτη. Μου είπε πως όχι και πως έχει να κάνει μόνο με τη γονιμότητα, ίσως με τραβάει το πλέγμα απ' την επέμβαση.  Μετα από έξεταση σε άλλο μικροβιολογικό αυτή τη φορά δεν βρέθηκε κανένα μικρόβιο. ουφ! Είπα... αλλά και τι συμβαίνει...
Πιο πριν βέβαια είχα κάνει μια μαγνητική στη μέση για το μούδιασμα στο πόδι και τον πόνο στη μέση. Βρέθηκε μια μικρή κήλη που ορθοπαιδικος μου είπε να μην ανησυχώ εχεί δει πολύ χειρότερα. Δεν είπε σίγουρα αν αυτό στο πόδι έχει να κάνει με τη μέση... και μου είπε να κοιτάξω το μικρόβιο. Με είδε και νευρολόγος και τίποτα για το πόδι.
Λοιπόν! Αυτή τη στιγμή είμαι σε μια φάση που δεν ξέρω τι να κάνω... το πόδι μου μουδιάζει όταν σηκώνω βάρος χειροτερεύει και νιώθω ένα τράβηγμα αριστερά ανάμεσα στο πόδι με τον όρχη και φτάνει μέχρι πάνω στην κοιλιακή χώρα, κανείς δεν μου εξηγεί ακριβώς, ο χειρουργος μου λέει να κάνω την κιρσοκήλη! ο άλλος μου λέει τζάμπα θα την κάνεις γιατί δεν οφείλεται εκεί... Που οφείλεται τότε? Ξέρω πως όλο αυτό μοιάζει με φανταστική ιστορία αλλά δεν είναι... όποιος γνωρίζει, όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας απαντήσει... ???


...Μετά από εργασία και μετακίνηση βάρους, σήμερα όλη μέρα έχω ένα μούδιασμα-τράβηγμα ανάμεσα στο πόδι αριστερά εκεί που έχω την κιρσοκήλη και φθάνει μέχρι πισω στη μέση μόνο αριστερά και στο πόδι. Η κλίση του πέους είναι μεγαλύτερη και έχω ένα ελαφρύ πόνο.. (σαν ηλεκτρισμός). Μάλιστα έχω μια οσμή σαν διαρροή σπέρματος και νιώθω κρύο στην περιοχή. Πώς μπορώ να ξέρω σίγουρα πως είναι η κιρσοκήλη? Αφού ο γιατρός μου λέει πως όχι...