20 Οκτωβρίου, 2012, 02:10:48 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Οκτωβρίου, 2012, 02:24:03 ΠΜ από Super Ban
Το παρακάτω άρθρο ,οι nerds της προστατιτίδας θα το λατρέψουν .

Το βρήκα εδώ:

  http://www.phorum.gr/index.php?sid=01c483a7c54af35a69289bf881b29e14

και κάπως πιο συγκεκριμένα εδω:

  http://www.phorum.gr/index.php?sid=01c483a7c54af35a69289bf881b29e14

Ο χρήστης allotrios είπε :

Χαχα, γελάω με όλους τους Γιατρούς που λένε για την αθωότητα του αυνανισμού. Προκαλώ λοιπόν να σχολιάσουν αν μπορούν τα ακόλουθα:

Αν τον παίζεις πολύ, θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον πολλά από τα συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης. Πιθανόν χρησιμοποιείς τη μαλακία σαν ένα φάρμακο αποφυγής των προκλήσεων και δυσχερειών της ζωής. Και όπως όλα τα φάρμακα, η υπερβολική μαλακία κάνει κακό στο σώμα και το πνεύμα.

Για να καταλάβουμε τι προκαλεί σεξουαλική δυσλειτουργία, πρέπει να εξετάσουμε πώς το σώμα ανταποκρίνεται στην κανονική σεξουαλική δραστηριότητα. Τα επινεφρίδια και τα σεξουαλικά όργανα παράγουν ανδρογενείς ορμόνες που ερεθίζουν στη σεξουαλική λειτουργία. Ο υποθάλαμος απελευθερώνει τη νευροορμόνη ντοπαμίνη που προκαλεί σεξουαλική διέγερση. Όταν αισθάνεσαι καβλωμένος, ο εγκέφαλος απελευθερώνει το νευροδιαβιβαστή ακετυλχολίνη στο αίμα στα σεξουαλικά όργανα. Τότε η ακετυλχολίνη προκαλεί το ενδοθήλιο στα αγγεία και στο σπογγώδη ιστό του πουλιού σου να παράξουν ένα ένζυμο που λέγεται συνθάση νιτρικού οξέος που βοηθά στη παραγωγή του αερίου νιτρικού οξέος. Αυτό κυρίως αποκτιέται από το αμινοξύ αργινίνη ή εναλλακτικά από τα νιτρογενή συστατικά στις τροφές. Το νιτρικό οξύ προκαλεί την απελευθέρωση ακόμα ενός νευροδιαβιβαστή μέσω ενζύμων, του cGMP. Υπό του cGMP τα αγγεία διαστέλονται επιτρέποντας αυξημένη ροή αίματος στο πουλί σου. Καθώς μεγαλώνουν τα δώματα του πουλιού σου, η ξαφνική ροή αίματος σ' αυτά τα δώματα εξασκεί πίεση στις φλέβες. Τώρα, λοιπόν, η εισροή είναι μεγαλύτερη από την εκροή και το πουλί σου παραμένει σηκωμένο όσο υπάρχει συνεχής παραγωγή cMPG μέσω του νιτρικού οξέος. Μια όμοια ακολουθία συμβαίνει στην γυναίκα.

Καθώς λοιπόν η σεξουαλική δραστηριότητα εντατικοποείται ο νευροδιαβιβαστής GABA απελευθερώνεται με απότοκο την αύξηση των επιπέδων ντοπαμίνης, δημιουργώντας έτσι αίσθημα ευφορίας προς τον οργασμό. Στο τέλος της σεξουαλικής δραστηριότητας το cMPG εξουδετερώνεται από το ένζυμο PDE5 και μειώνεται η παραγωγή νιτρικού οξέος με αποτέλεσμα να αρχίζει η καθοδική πορεία για τον πούτσο σου. Η αντιφλεγμονώδης ορμόνη προσταγλανδίνη Ε1 απελευθερώνεται για να χαλαρώσει τους ιστούς και τις μυικές ίνες και να καλμάρει το σώμα. Η υπόφυση απελευθερώνει την ορμόνη-νευροδιαβιβαστή οξυτοκύνη για να αποδώσει ένα αίσθημα σεξουαλικής ικανοποίησης μετά το σεξ. Η υπόφυση επίσης εκλύει την ορμόνη προλακτίνη για να μειώσει την δράση της ντοπαμίνης, καταστέλοντας έτσι το σεξουαλικό ερεθισμό συνάμα με τη μειωμένα επίπεδα τεστοστερόνης. Επίσης ο εγκέφαλος εκλύει σεροτονίνη προς μετριασμό της σεξουαλικής επιθυμίας.

Από την άλλη, το σπέρμα περιέχει μεγάλες συγκεντρώσεις σε ποτάσσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο, μαγνήσιο, κιτρικό οξύ, phosphorylcholine, φρουκτόζη, σπερμίνη, προστατική φωσφατάση, ελεύθερα αμινοξέα, προσταγλανδίνες και ένζυμα. Επίσης περιέχει GABA και βήτα-ενδορφίνη, που και τα δύο είναι νευροχημικά ηρεμηστικά-ανασταλτικά. Με την εκσπερμάτωση σε απόλυτα υγιές άτομο έχουμε μετατροπή glutamate – GABA μεσω του ενζύμου glutamate decarbozylase από το σηκώτι. Στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό η συγκέντρωση του GABA και της asparagine – glutamate αυξάνει κατά 100 – 200%. Ακόμα αυξάνουν η σεροτονίνη, νορεπινεφρίνη και προλακτίνη που προκαλούν την επίφυση και τον αμφιβληστροειδή να παράξουν μελατονίνη για καλύτερο ύπνο, ακόμα αυξάνεται η παραγωγή της αυξητικής ορμόνης (HGH), υπάρχει νευρική ανάπλαση, κυτταρική επιδιόρθωση και νευρο-ενδοκρινική επανασύσταση. Όλα αυτά όμως γίνονται μερικώς ή και ελάχιστα, αν τον παίζεις πολύ.

Αν, δηλαδή, υπάρχει έλλειψη στο ηπαρικό ένζυμο glutamate decarbozylase και σε άλλα αμινοξέα, η glutamate στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό γίνεται πολλή ενώ το GABA λίγο. Τότε η εκσπερμάτωση προκαλεί απώλεια του GABA, νευρική αστάθεια, αντιδράσεις μάχης-φυγής, κυριαρχία του συμπαθητικού. Aν μαλακίζεσαι πολύ, υπάρχει υπερπαραγωγή ανδρογονών ορμονών που προκαλεί επινεφριδική και γοναδική εξάντληση αλλά και υπερβολική έκλυση ντοπαμίνης που διατηρεί και παρατείνει το σεξουαλικό ερεθισμό. Αφού όμως η ντοπαμίνη είναι πρόδρομος της ορμόνης του στρες (αδρεναλίνης), υπερβολική ντοπαμίνη οδηγεί τα επινεφρίδια να υπερπαράγουν αδρεναλίνη και έτσι το σώμα μπαίνει σε κατάσταση μάχης ή φυγής. Ταυτόχρονα, παρασκευάζεται νορεπινεφρίνη στο μυελό των επινεφριδίων και απελευθερώνεται στο αίμα ως ορμόνη μαζί με την άλλη ορμόνη του στρες την κορτιζόλη. Η αδρεναλίνη, η νορεπινεφρίνη και η κορτιζόλη τοποθετούν το σώμα σε συμπαθητική κυριαρχία, αυξάνοντας το ρυθμό της καρδιάς, προκαλώντας την έγχυση γλυκόζης από τις αποθήκες ενέργειας του σώματος και αυξάνοντας τη ροή του αίματος προς τους σκελετικούς μυς. Όλο αυτό επιδρά στο σώμα εξαιρετικά άσχημα. Η ορμόνη προσταγλανδίνη Ε2, που χρησιμεύει στο να καβλώνεις, επίσης υπερπαράγεται και έχει φλεγμονώδη επίδραση στο σώμα, με βλάβες στους ιστούς, νεύρα και συνδέσμους, με μείωση της ισχύος του ανοσοποιητικού συστήματος, με πόνους σε μύς και νεύρα, με τάση προς μολύνσεις, φλεγμονές ακόμα και καρκίνο. Τα χρόνια υψηλά επίπεδα αδρεναλίνης και προσταγλανδίνης Ε2 προκαλούν ζημιά στα εγκεφαλικά κύτταρα και στα παρασυμπαθητικά νεύρα στο σηκώτι, πνεύμονες, επινεφρίδια, καρδιά, αγγεία, πάνγκρεας, ουροδόχο κύστη, αρχίδια και προστάτη. Η υπέρμετρη μαλακία συστέλλει τις αρτηρίες και προκαλεί επίσης φλεγμονώδεις συσπάσεις στον εγκέφαλο και τη γενετήσια περιοχή εξαιτίας της υπερβολικής παραγωγής προλακτίνης, νορεπινεφρίνης και επινεφρίνης. Παράγεται όπως είπαμε υπερβολική προσταγλανδίνη Ε2, ισταμίνη, κορτιζόλη με μείωση του νιτρικού οξέος και των προσταγλανδινών Ε1 και Ε3 που είναι επιδιορθωτικά των νεύρων, ιστών και αγγείων. Όλο αυτό διαταράσσει και εξαντλεί τον άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-γεννητικών οργάνων για μέρες, εβδομάδες ή και μήνες. Έτσι έχεις έλλειψη DHEA, τεστοστερόνης, DHT και οξυτοκίνης που ο ρόλος τους είναι η μείωση της ερεθιστικής φλεγμονώδους ορμόνης Ε2.

Σαν αποτέλεσμα έχεις ποικίλα συμπτώματα, όπως κατάθλιψη, ανησυχία, πόνους, επίμονη σεξουαλική διέγερση και δυσλειτουργία όπως ανικανότητα και πρόωρο χύσιμο. Όλη αυτή η υπερδραστηριότητα και πίεση προκαλεί την υπόφυση και τα αρχίδια να υπολειτουργούν για λίγες μέρες ή και μήνες οδηγώντας σε εξάντληση και φλεγμονή. Πρώτα αισθάνεσαι μετά το χύσιμο, του μύς και τους συνδέσμους τραχείς και σφιγμένους. Μια εξαιρετικά εξαντλημένη επινεφριδική λειτουργία μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλά επίπεδα DHEA και κορτιζόλης οδηγώντας πάλι σε κούραση και πόνους σε όλο το σώμα και στην πλάτη. Ο πόνος γίνεται ισχυρός μετά από 2-4 ώρες από το χύσιμο εξαιτίας της ξαφνικής πτώσης των επιπέδων DHEA, τεστοστερόνης και DHT. Μπορεί να αισθάνεσαι πόνους για μέρες μέχρι που η προλακτίνη και η κορτιζόλη να επιστρέψουν στα κανονικά τους επίπεδα.

Συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης
Αμνησία-έλλειψη προσοχής εξαιτίας της ανεπάρκειας σεροτονίνης και acetylcholine
Πονοκέφαλοι-ημικρανίες εξαιτίας της φλεγμονώδους ορμόνης Ε2 και της μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Κούραση-εξάντληση εξαιτίας χαμηλών επιπέδων ντοπαμίνης και υπερβολικής προλακτίνης που διακόπτει τη λειτουργία των όρχεων οδηγώντας σε αδράνεια του παρασυμπαθητικού.
Αδυναμία στους μυς από έλλειψη τεστοστερόνης, DHEA, DHT, υπερβολική κορτιζόλη.
Συμπτώματα Parkinson (τρεμούλες) από έλλειψη ντοπαμίνης- acetylcholine.
Πρόωρη εκσπερμάτωση από χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης και acetylcholine με πιθανή βλάβη του προστάτη και των ουριθρικών νεύρων
Χάσιμο μαλλιών
Χαμηλή Libido από τα υψηλά επίπεδα προλακτίνης και έλλειψη σεροτονίνης και acetylcholine, ντοπαμίνης, οξυτοκίνης
Μυοψίες και προβλήματα στα μάτια από έλλειψη σχηματοποίησης σεροτονίνης-GABA στον αμφιβληστροειδή, φτωχή κυκλοφορία και αγγειακή σύσπαση, υπερβολική κορτιζόλη που καταβολίζει το κολαγόνο.
Βούισμα στα αυτιά
Πόνοι στο κάτω μέρος της πλάτης, στον κόκκυγα, στα γεννητικά όργανα, λόγω έλλειψης προσταγλανδινών Ε1 στους τοπικούς ιστούς με συνοδευτική αστάθεια στις ντοπαμίνη, σεροτονίνη, GABA.
Υδαρή εκσπερμάτωση λόγω ασθενούς σηκωτιού, επινεφριδίων, προστάτη.
Ασθενή στύση λόγω κλειδώματος του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-όρχεων για ανδρογενείς ορμόνες.
Προστατίτιδα
Σμίκρυνση του πέους λόγω ατροφείας του σπογγώδους ιστού, έλλειψη ανδρογενών ορμονών και υπερβολικών στρεσογόνων ορμονών στους συμπαθητικούς άλφα-υποδοχείς.
Λύγισμα του πέους λόγω υπερβολικής έγχυσης κολλαγόνου στον γύρω ιστό.
Ανώμαλη καρδιαγγειακή λειτουργία λόγω ασθενούς παρασυμπαθητικής λειτουργίας
Διαταραχές ύπνου λόγω έλλειψης GABA και σεροτονίνης
Συχνή ούρηση λόγω φλεγμονώδους αντίδρασης και «κλεψίματος πρεγνενολόνης»
Ιδρώτας υπερβολικός λόγω σταθερής μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Πάχος ιδίως γύρω από τη μέση, από συμπαθητική κυριαρχία και υπερέκριση κορτιζόλης.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#1 20 Οκτωβρίου, 2012, 02:12:47 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτωβρίου, 2012, 09:33:06 ΜΜ από Super Ban
Συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης :

Αμνησία-έλλειψη προσοχής εξαιτίας της ανεπάρκειας σεροτονίνης και acetylcholine
Πονοκέφαλοι-ημικρανίες εξαιτίας της φλεγμονώδους ορμόνης Ε2 και της μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Κούραση-εξάντληση εξαιτίας χαμηλών επιπέδων ντοπαμίνης και υπερβολικής προλακτίνης που διακόπτει τη λειτουργία των όρχεων οδηγώντας σε αδράνεια του παρασυμπαθητικού.
Αδυναμία στους μυς από έλλειψη τεστοστερόνης, DHEA, DHT, υπερβολική κορτιζόλη.
Συμπτώματα Parkinson (τρεμούλες) από έλλειψη ντοπαμίνης- acetylcholine.
Πρόωρη εκσπερμάτωση από χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης και acetylcholine με πιθανή βλάβη του προστάτη και των ουριθρικών νεύρων
Χάσιμο μαλλιών
Χαμηλή Libido από τα υψηλά επίπεδα προλακτίνης και έλλειψη σεροτονίνης και acetylcholine, ντοπαμίνης, οξυτοκίνης
Μυοψίες και προβλήματα στα μάτια από έλλειψη σχηματοποίησης σεροτονίνης-GABA στον αμφιβληστροειδή, φτωχή κυκλοφορία και αγγειακή σύσπαση, υπερβολική κορτιζόλη που καταβολίζει το κολαγόνο.
Βούισμα στα αυτιά
Πόνοι στο κάτω μέρος της πλάτης, στον κόκκυγα, στα γεννητικά όργανα, λόγω έλλειψης προσταγλανδινών Ε1 στους τοπικούς ιστούς με συνοδευτική αστάθεια στις ντοπαμίνη, σεροτονίνη, GABA.
Υδαρή εκσπερμάτωση λόγω ασθενούς σηκωτιού, επινεφριδίων, προστάτη.
Ασθενή στύση λόγω κλειδώματος του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-όρχεων για ανδρογενείς ορμόνες.
Προστατίτιδα
Σμίκρυνση του πέους λόγω ατροφείας του σπογγώδους ιστού, έλλειψη ανδρογενών ορμονών και υπερβολικών στρεσογόνων ορμονών στους συμπαθητικούς άλφα-υποδοχείς.
Λύγισμα του πέους λόγω υπερβολικής έγχυσης κολλαγόνου στον γύρω ιστό.
Ανώμαλη καρδιαγγειακή λειτουργία λόγω ασθενούς παρασυμπαθητικής λειτουργίας
Διαταραχές ύπνου λόγω έλλειψης GABA και σεροτονίνης
Συχνή ούρηση λόγω φλεγμονώδους αντίδρασης και «κλεψίματος πρεγνενολόνης»
Ιδρώτας υπερβολικός λόγω σταθερής μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Πάχος ιδίως γύρω από τη μέση, από συμπαθητική κυριαρχία και υπερέκριση κορτιζόλης.


Από Super Ban :
Η μαλακία τυφλώνει τελικά . -
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ο ίδιος πάντα συγγραφέας στην ίδια σελίδα ,παραθέτει και την πρόταση του σχετικά με το πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει/μπορέι κάποιος άντρας να εκσπερματώνει ,προφανώς βάση ιατρικών στοιχείων μιάς και  έχω ξανασυναντήσει τις ίδιες προτάσεις.

Ο χρήστης allotrios είπε :

OK, δίνω και την ασφαλή αναλογία...

Μέγιστη επιτρεπτή συχνότητα εκσπερμάτωσης
από αυνανισμό --------------------------------------------από Sex
5-6 φορές τη βδομάδα για ηλικία 16-19 ------ 6-7 φορές τη βδομάδα για ηλικία 16-19
3-4 φορές τη βδομάδα για ηλικία 20-25 ------ 5-6 φορές τη βδομάδα για ηλικία 20-25
2-3 φορές τη βδομάδα για ηλικία 25-30 ------ 4-5 φορές τη βδομάδα για ηλικία 25-30
1-2 φορές τη βδομάδα για ηλικία 30-45 ------ 3-4 φορές τη βδομάδα για ηλικία 30-45
< 1 φορά τη βδομάδα για ηλικία > 45 ------ --- 1-3 φορές τη βδομάδα για ηλικία 45-60
------- ---------------------------------------------- < 1 φορά τη βδομάδα για ηλικία > 60
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Δεν ξέρω κατά πόσο προκύπτουν επιστημονικά τα νούμερα που δίνει ο τυπάκος, αλλά από τη δική μου εμπειρία μου φαίνονται αρκετά σωστά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Τι λετε ρε???Με τοσο λίγες φορες (ειτε μαλακια ειτε με σεξ)θα πάω να γινω καλόγερος!!!!Τωρα που σας τα γραφω αυτα δυσκολευομαι λιγακι να δω τα γράμματα καθαρα,μάλλον θα φταίνε τα γυαλιά μου ??? ;D
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Παράθεση από: markelos στις 22 Οκτωβρίου, 2012, 10:36:07 ΜΜ
Τι λετε ρε???Με τοσο λίγες φορες (ειτε μαλακια ειτε με σεξ)θα πάω να γινω καλόγερος!!!!Τωρα που σας τα γραφω αυτα δυσκολευομαι λιγακι να δω τα γράμματα καθαρα,μάλλον θα φταίνε τα γυαλιά μου ??? ;D

Σκούπισε τα ρε μλκ ,  όλο και κάποιο φλόκι θα πετάχτηκε στον φακό .
Ελπίζω να βοήθησα!!!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#6 23 Οκτωβρίου, 2012, 11:28:43 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου, 2012, 11:32:26 ΠΜ από markelos
Ουφφφφφφ σε ευχαριστω γιατι νομιζα οτι τυφλώθηκα.Αλλά πέρα απο την πλάκα δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο ισχύει σε ολους γιατι ειναι και θεμα ορμών(δηλαδη ορμονων).Δεν ειναι ολοι η άνθρωποι το ιδιο.Άλλοι ειναι ευχαριστημένοι με 2-3 επαφες την εβδομάδα και άλλοι θέλουν να ερθουν σε επαφη ή αυνανισμο καθε μερα ή να κάνουν σεξ 2 και 3 φορες σε ένα βράδυ και μιλάω για άτομα στην ηλικια των 25-45.Σε αυτους τι θα πείς?Συγκρατησου και πνίξε τις ορμές σου γιατι δεν κάνει να εκσπερματώνεις?Μου θυμιζει λιγο την μελέτη που έλεγε οτι ο άντρας έχει έναν συγκεκριμένο αριθμο εκσπερματώσεων και ολοι σταμάτησαν να πηδανε γιατι νομιζαν οτι τα τους αδειάσει η δεξαμενη. :o
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#7 23 Οκτωβρίου, 2012, 03:42:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου, 2012, 02:04:14 ΠΜ από Super Ban
Παράθεση από: markelos στις 23 Οκτωβρίου, 2012, 11:28:43 ΠΜ
Ουφφφφφφ σε ευχαριστω γιατι νομιζα οτι τυφλώθηκα.Αλλά πέρα απο την πλάκα δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο ισχύει σε ολους γιατι ειναι και θεμα ορμών(δηλαδη ορμονων).Δεν ειναι ολοι η άνθρωποι το ιδιο.Άλλοι ειναι ευχαριστημένοι με 2-3 επαφες την εβδομάδα και άλλοι θέλουν να ερθουν σε επαφη ή αυνανισμο καθε μερα ή να κάνουν σεξ 2 και 3 φορες σε ένα βράδυ και μιλάω για άτομα στην ηλικια των 25-45.Σε αυτους τι θα πείς?Συγκρατησου και πνίξε τις ορμές σου γιατι δεν κάνει να εκσπερματώνεις?Μου θυμιζει λιγο την μελέτη που έλεγε οτι ο άντρας έχει έναν συγκεκριμένο αριθμο εκσπερματώσεων και ολοι σταμάτησαν να πηδανε γιατι νομιζαν οτι τα τους αδειάσει η δεξαμενη. :o

Πρέπει πια να αντιληφθούμε ,πως δεν ανήκουμε στην μάζα που μπορεί βάση όρμων να δρα ανεξάρτητα και όπως θελέι επάνω στο σεξ .
Έχουμε προστατίτιδα/χρόνιο πυελικό άλγος και καλό θα ήταν μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια να κατευνάζουμε τις όποιες ορμές μας και να μην γινόμαστε έρμαια του ενθουσιασμού μας .
Βάζωντας το μέτρο αυτό δεν γινόμαστε λιγότερο άντρες ή περισσότερο κυρίες στην καθημερινότητα μας.
Ελέγχουμε το πρόβλημα μας και χαιρόμαστε όσο μπορούμε , γιατί όπως και να το κάνεις μετά απο αυτό που περάσαμε ή περνάμε ,η ζωή μας δεν πρόκειται να ξαναείναι η ίδια.
Το περίεργο πάνω σε αυτό το κομμάτι,είναι πως ελεγχόμενη και τουλάχιστον σε εμένα ,χαρακτηρίζεται πιο ποιοτική και υγιεινή αυτή .
Αρα ,αυτή η πρόταση και με κάποια σχετική προσαρμογή ανάλογα τον άνθρωπο ,αφορά εμάς περισσότερο που έχουμε προστατίτιδα και όχι έναν φυσιολογικό άνθρωπο . Εμείς το κάψαμε κάποια στιγμή , τσουλάει στον δρόμο , κάνει ταξίδια , αλλά ποτέ του ξανά δεν θα ξανατρέξει σε κούρσα.

Σίγουρα ποτέ όπως παλιά .

''Παν μέτρον άριστον'' .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Super Ban στις 23 Οκτωβρίου, 2012, 03:42:26 ΜΜ
Πρέπει πια να αντιληφθούμε ,πως δεν ανήκουμε στην μάζα που μπορεί βάση όρμων να δρα ανεξάρτητα και όπως θελέι επάνω στο σεξ .
Έχουμε προστατίτιδα/χρόνιο πυελικό άλγος και καλό θα ήταν μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια να κατευνάζουμε τις όποιες ορμές μας και να μην γινόμαστε έρμαια του ενθουσιασμού μας .

Πες τα να πούμε στο Μαρκέλο που την έχει κάνει σφεντόνα και μετά αναρωτιέται γιατί πονάει!!  ::)
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Μικροτσουτσουνοι!!!!(ε ρε αν εχει ο άνθρωπος επιχειρηματα). :P
Πάντως εξακολουθω να ειμαι υπερ του οτι ΟΠΟΤΕ εχεις διαθεση πήδα,μην το καταπιεζεις.Αν υπάρχει θεμα ο ιδιος ο οργανισμος καταστελει τις ορμόνες και τοτε τον πίνεις.(επιστημονικος όρος).
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Και κατι ακομα ΠΗΔΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#11 24 Οκτωβρίου, 2012, 04:56:31 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου, 2012, 08:04:14 ΜΜ από Super Ban
Παράθεση από: markelos στις 24 Οκτωβρίου, 2012, 10:55:13 ΠΜ
Μικροτσουτσουνοι!!!!(ε ρε αν εχει ο άνθρωπος επιχειρηματα). :P
Πάντως εξακολουθω να ειμαι υπερ του οτι ΟΠΟΤΕ εχεις διαθεση πήδα,μην το καταπιεζεις.Αν υπάρχει θεμα ο ιδιος ο οργανισμος καταστελει τις ορμόνες και τοτε τον πίνεις.(επιστημονικος όρος).

Κάτσε ρε Μάρκελε ,δηλαδή μου λες πως οι ρυθμοί εκσπερμάτωσης που έχεις ειναι φυσιολογικοί ,γιατί οι ορμόνες σου είναι στην θέση τους και ...
Τότε και ενώ δεν θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα ,πρόβλημα υπάρχει.Υπάρχει ,δεν υπάρχει ;;;
Πιστεύω οτι μπερδέυεις αυτό το ορμονικό που αναφέρεις ,με την ανάγκη του οργανισμού μας να κάνει σεξ ,για να εκκρίνει ντοπαμίνη ως ανταμοιβή και να ηρεμήσει .
Το παίξε το πουλάκι σου που λένε για να ηρεμήσεις λα'ι'κά , δεν είναι τυχαίο .Κατεπέκταση σημαίνει ,μαλακίσου ή κάνε σεξ για να αποσυμφορηθείς μερικώς ,απο το στρες της ημεράς και το άγχος αυτής .
Γνωρίζεις απο την εμπειρία σου αυτη των 30 χρόνων πως αυτό θα ''σε ηρεμήσει'' γιατί ο οργανισμός μας με την μαλακία ή το  σεξ ,σε ανταμοίβει με ντοπαμινη και μηχανικά για να την λάβεις  μαλακίζεσαι/πηδάς .Με αντικαταθλιπτικό τρόπο δρα η ντοπαμίνη , με αντικαταθλιπτικό τρόπο  συνεπώς   και  ο αυνανισμός/σεξ .
'Οταν εσυ τώρα κάνεις σεξ ή αυνανίζεσαι(πες το και έτσι) ,επιζητάς μηχανικά να λάβεις ντοπαμίνη ,άσχετα αν το σώμα σου μπορεί ή΄δεν μπορεί να αποδοδώσει (λογο πάθησης βεβαίως),άσχετα αν οι ορμόνες σου είναι στα σωστά ή στα λάθος νούμερα .
Αποτυγχάνεις να λάβεις το ζητούμενο οπου είναι και η ντοπαμίνη και βυθίζεσαι περισσότερο στην θλίψη και στην απαισιοδοξία, με συνέπειες και μεταβολές ακόμα και στις χημικές ισσοροπιες του οργανισμού μας .

Στην φάση που είμαστε και κυρίως στο σεξουαλικό κομμάτι αυτής ,χρειαζόμαστε κάτι για να τονώσει την θλίψη μας ,γιατι όπως και να το κάνεις καταθλιψούλες μετά απο σεξουαλικές αποτυχίες όλοι μας τραβάμε ή έχουμε τραβήξει .Ο αντικαταθλιπτικός τρόπος που έχουμε εφέυρει απο παιδιά για πάσα νόσον και πάσα μαλακίαν ,είναι ο αυνανισμός ,που ύστερα εξελίχθηκε στο σεξ .Μέσω αυτής της διαδικασίας ,με φυσικό τρόπο ,εκκρίνει ο οργανισμός μας ντοπαμίνη ,όπου αυτή με την σειρά της λειτουργεί με αντικαταθλιπτικό τρόπο κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

Θέλω να πω ,πως ενω όντως εσυ θέλεις να πηδήξεις και ειλικρινά αυτό φαίνεται απο τα λόγια σου εδώ και την συμπεριφορά σου εκεί ,αυτό το κάνεις:

Α)Για να ανταμοιφθείς με ντοπαμίνη κτλ που μολις ανέφερα.

Β)Για να επιβεβαιωθείς και να τσεκάρεις πως όλα δουλεύουν κανονικά και αν δουλεύουν και να ηρεμήσεις .

Γ)Σαφλως  όμως και λόγο διάθεσης ,διάθεσης όμως που συμπεριλαμβανει κυρίως και εντός της , όλα τα παραπάνω .


'Ολο εκείνο το ''μυικό σύμπλεγμα'' μαζί με τον προστάτη που περιβάλεται απο αυτό ,  είναι χάλια .Όσο το καταπωνείς ,τόσο θα σου δίνει πόνο .
Σε μυ με θλάση θα τον καταπονούσες με υπερβολικά βάρη ;
Όχι και αν ήθελες να περάσει ,θα σήκωνες  τα απολύτως απαραίτητα - επιτρεπώμενα βάρη ,για να βγούν η ημέρα και οι εβδομάδες αυτές των φυσικοθεραπειών ,ώσπου η πληρης θεραπεία  να επέλθει και να επιστρέψεις στους κανονικούς σου ρυθμούς .

Τουτέστην ,κάνεις σεξ συντηριτικά ή ίσως και λίγο λιγότερο ,μέσα σε φυσιολογικούς ρυθμούς για την ηλικία μας ,που προτείνωντε απο σεξολόγους ανά τον κόσμο και είναι σχετική με τον πίνακα που ανέβασα πρόσφαταα :

Μέγιστη επιτρεπτή συχνότητα εκσπερμάτωσης
από αυνανισμό --------------------------------------------από Sex
5-6 φορές τη βδομάδα για ηλικία 16-19 ------ 6-7 φορές τη βδομάδα για ηλικία 16-19
3-4 φορές τη βδομάδα για ηλικία 20-25 ------ 5-6 φορές τη βδομάδα για ηλικία 20-25
2-3 φορές τη βδομάδα για ηλικία 25-30 ------ 4-5 φορές τη βδομάδα για ηλικία 25-30
1-2 φορές τη βδομάδα για ηλικία 30-45 ------ 3-4 φορές τη βδομάδα για ηλικία 30-45
< 1 φορά τη βδομάδα για ηλικία > 45 ------ --- 1-3 φορές τη βδομάδα για ηλικία 45-60
------- ---------------------------------------------- < 1 φορά τη βδομάδα για ηλικία > 60


Δεν είναι κάτι όμως που υσχύει για όλους . Αν έχεις όντως μικροβιακη προστατίτιδα ,η εκσπερμάτιση 2 φορές την εβδομαδα ίσως να μην είναι αρκετή.
Οι  γιατροί όμως που προτείνουν την συχνή εκπσερμάτιση σε μικροβιακές περιπτώσεις ,δεν εννοούν 2 την ημέρα ,αλλά 2 την εβδομάδα .Το έχω διασταυρώσει ,ρωτήστε και εσείς τον γιατρό σας ή ψάξτε το στο nternet .
Αν τώρα οι ρυθμοί σου είναι φευγάτοι τελείως ,ακόμα και καλά να ήσουν, θα είχες να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης που ξαναανέβασα πριν απο λίγες μέρες . ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ .

Ακόμα μια φορά το ανεβάζω  και θέλω να τα διαβάσεις προσεκτικά όλο αυτό το κείμενο που ανέβασα σήμερα :

Συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης :

Αμνησία-έλλειψη προσοχής εξαιτίας της ανεπάρκειας σεροτονίνης και acetylcholine
Πονοκέφαλοι-ημικρανίες εξαιτίας της φλεγμονώδους ορμόνης Ε2 και της μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Κούραση-εξάντληση εξαιτίας χαμηλών επιπέδων ντοπαμίνης και υπερβολικής προλακτίνης που διακόπτει τη λειτουργία των όρχεων οδηγώντας σε αδράνεια του παρασυμπαθητικού.
Αδυναμία στους μυς από έλλειψη τεστοστερόνης, DHEA, DHT, υπερβολική κορτιζόλη.
Συμπτώματα Parkinson (τρεμούλες) από έλλειψη ντοπαμίνης- acetylcholine.
Πρόωρη εκσπερμάτωση από χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης και acetylcholine με πιθανή βλάβη του προστάτη και των ουριθρικών νεύρων
Χάσιμο μαλλιών
Χαμηλή Libido από τα υψηλά επίπεδα προλακτίνης και έλλειψη σεροτονίνης και acetylcholine, ντοπαμίνης, οξυτοκίνης
Μυοψίες και προβλήματα στα μάτια από έλλειψη σχηματοποίησης σεροτονίνης-GABA στον αμφιβληστροειδή, φτωχή κυκλοφορία και αγγειακή σύσπαση, υπερβολική κορτιζόλη που καταβολίζει το κολαγόνο.
Βούισμα στα αυτιά
Πόνοι στο κάτω μέρος της πλάτης, στον κόκκυγα, στα γεννητικά όργανα, λόγω έλλειψης προσταγλανδινών Ε1 στους τοπικούς ιστούς με συνοδευτική αστάθεια στις ντοπαμίνη, σεροτονίνη, GABA.
Υδαρή εκσπερμάτωση λόγω ασθενούς σηκωτιού, επινεφριδίων, προστάτη.
Ασθενή στύση λόγω κλειδώματος του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-όρχεων για ανδρογενείς ορμόνες.
Προστατίτιδα
Σμίκρυνση του πέους λόγω ατροφείας του σπογγώδους ιστού, έλλειψη ανδρογενών ορμονών και υπερβολικών στρεσογόνων ορμονών στους συμπαθητικούς άλφα-υποδοχείς.
Λύγισμα του πέους λόγω υπερβολικής έγχυσης κολλαγόνου στον γύρω ιστό.
Ανώμαλη καρδιαγγειακή λειτουργία λόγω ασθενούς παρασυμπαθητικής λειτουργίας
Διαταραχές ύπνου λόγω έλλειψης GABA και σεροτονίνης
Συχνή ούρηση λόγω φλεγμονώδους αντίδρασης και «κλεψίματος πρεγνενολόνης»
Ιδρώτας υπερβολικός λόγω σταθερής μετατροπής ντοπαμίνης-νορεπινεφρίνης-επινεφρίνης
Πάχος ιδίως γύρω από τη μέση, από συμπαθητική κυριαρχία και υπερέκριση κορτιζόλης . -

Αυτά είναι για ανθρώπους που δεν έχουν Χ.Π./Χ.Π.Α. ,εμείς που έχουμε πως γίνεται να πιστέυεις πως είναι φυσιολογικό να εκσπερματώνουμε ίσως και 2 φορές την ημέρα ;;;

Γιαυτό θέλω ακόμα να κλείσω λέγοντας ,πως οι γιατροί που κάνουν/ασκούν το wise&anderson protocoll περνάνε απο 1000 και 2 εξετάσεις  τους ασθενείς τους πριν το  ασκήσουν σε αυτούς .Αποκλείουν οποιαδήποτε άλλη πιθανή πάθηση και μετα το ασκούν σε πιθανούς υποψηφίους .

Αν Π.Χ. η ανάγκη σου για ντοπαμίνη λόγο ψυχολογικών προβλημάτων που ίσως να προερχονται απο την παιδική σου ηλικία ,σε έσπρωξε στον συχνο αυνανισμό ,που κατ'επεκταση σου διημιούργησε συμπτώματα σεξουαλικής εξάντλησης και προστατίτιδα , ίσως ενα αντικαταθλιπτικό ή ένα φάρμακο τύπου abebablom αγχωλυτικο κτλ ,κτλ, να έδινε λύση στο πρόβλημα σου και σε διάρκεια 6 μηνων ή ες αεί(δεν γνωρίζω πως χορηγούνται) ,να σε επαναρύθμιζε μαθαίνοντας σου απο την αρχή  πως να ζείς(!).

Ποιός προστατιδοπαθής ,θα παραδεχόταν κατιδίαν πως είναι σεξομανής ή τελείως μαλάκας ;
Η πως ενώ δεν είχε όρεξη πολλές φορές για μαλακία ,εκσπερμάτωνε σχεδον χωρίς στύση(άλλη ζημιογώνα κατάσταση);
Εμείς εδώ σχεδόν απρόσωπα μιλάμε για αυτο.
Το 70%  όμως αυτών που γενικότερα το κρύβουν δεν το αποκαλύπτουν ούτε στον ίδιο τους τον γιατρό .Άντε μετά να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα,επι τούτου.


Αυτή είναι η αποψή μου ,ελπίζω να έγινα σαφής .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Επειδή το είχα ψάξει κάπως με το θέμα των ορμονών (θυμίζω ότι είχα χαμηλή τεστοστερόνη 4.0 με όριο 3.0 και υψηλή προλακτίνη 28.0 με φυσιολογική τιμή 11.0 - περίπου τόσο τελοσπαντων , δε θυμάμαι ακριβώς)
να πω ότι δεν είναι μόνο ο αυνανισμός που μας κάνει να παράγουμε μεγάλα επίπεδα ντοπαμίνης και προκαλεί ορμονικές διαταραχές.
Τέτοια προβλήματα μπορούν να προκαλέσουν και άλλοι παράγοντες όπως το Αλκοόλ τα ναρκωτικά και η αυπνία(!). Σε μικρότερο βαθμό το ίδιο κάνουν και ουσίες όπως ο καφές.
Στην περίπτωσή μου το αλκοόλ και η αϋπνία ταιριάζουν γάντι. Έπινα μεχρι πρόσφατα αρκετά (τώρα το διαπιστώνω :p) ενώ εδώ και χρόνια ο ύπνος μου ήταν και συνεχίζει να είναι χάλια. Στατιστικά μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον μένω άυπνος μέχρι την επομένη το βράδυ ενώ τις περισσότερες μέρες κοιμάμαι λιγότερο απο 4-5 ώρες. Επίσης όποτε πιω καφέ με κάνει χάλια.  Τα ναρκωτικά δεν τα έχω αρχίσει ακόμα :p


Eπειδή τον τελευταίο καιρό  δεν θα το έλεγα πως έχω σταθερές σεξουαλικές σχέσεις και συνήθως αυνανιζομαι σε ρυθμούς απο 1 εως 2 φορές την εβδομάδα  ,θα ήθελα να αναφέρω τις εως τώρα εντυπώσεις μου ,απο την μείωση της συχνότητας αυτών .

Να θυμίσω πως πριν ,έκανα ανελλειπώς σεξ ή ''τον 'επαιζα '' κάθε μέρα .Ψυχαναγκαστικά ομολογώ ,μιας και ειχα πειστεί πως αυτό πρέπει να γίνεται για την ομαλή λειτουργία της περιοχής .Όλα αυτά όμως ειναι γραμμένα στην κορυφη του θέματος αυτού ,να μην φλυαρώ  άλλο.

Είμαι πολύ καλύτερα απο πριν στα θέματα συμπτωματολογίας και νιώθω πολύ καλύτερα ,με πρωινές στύσεις ,αυθόρμητες κτλ..Είχα βέβαια και τις δυσλειτουργίες μου ,χωρίς ερωτικό σύντροφο όμως δεν τις υπολογίζω καν ...Αν έχει καποιος απορία πάνω σε αυτό που λέω ,θα μπορούσα να το τεκμηριώσω .
Δεν έχω συχνουρίες όπως φοβόμουν και σπανίως μου διημιουργειται διακοπτόμενη ούρηση .
Δεν θέλω να σας κρύψω όμως πως ενδιάμεσα αυτό τον καιρό είχα και μια απίστευτη έξαρση για 10 μέρες  + ,η οποία με έκανε να πιστέψω πως το χτικιό ξαναγύρισε .

Γιατι συνέβει αυτό ;

2 είναι τα τεινά :

1.
Η αντιβίωση ονόματι augmentin μάλον με έκανε ετσι.Το έχω πεί πως κάποιες αντιβιώσεις με διέλυσαν και με έκαναν χειρότερα και αυτή τώρα πια είναι μια απο αυτές .Την πήρα για την μικροβιακή αμυγδαλίτιδα που παρουσιάζω που κ' που .Επανέφερε συμπτώματα που είχα ξεχάσει.Αφού μετά απο 8-9 μέρες συνεχόμενης λήψης την διέκοψα ,τα συμπτώματα καταλάγιασαν την 4-5η μέρα και μετα.
2.
Η πτώση του ανοσοποιητικού μου , άφησε ανεξέλεγκτο οτι ήταν αυτό που έλεγχε τόσο καιρό  .Μόλις το ανοσοποιητικό μου επανήλθε ,μειώθηκαν και τα συμπτώματα  και κάποια εξαφανίστηκαν τελείως .
Θέλω να επισημάνω πως αν και όλη μερα μέσα στο σπίτι ,εδώ και 40 μερες + ,λόγο κατάγματος στο πόδι και καθισμένος σε μια καρέκλα επίσης όλη μέρα, δεν έχω παρουσιάσει τίποτα το ιδιαίτερο αν εξαιρεθεί αυτό το γεγονός πιο πάνω .Φοβόμουν τα χειρότερα και τίποτα σχεδόν δεν έγινε. -

Στο θέμα μου τώρα .Εκσπερματώνω πιο σωστα ,με μειωμένο αισθητά  το πρόβλημα διακοπής που ειχα και πιστέυω πως οφείλεται αυτή η βελτίωση στην ρύθμιση της συχνότητας ,αξιζει τον κόπο να τσεκάρεται τον πίνακα που ανέρτησα πιο πάνω όσοι δεν τον έχεται δεί .

Κλείνωντας να προσθέσω ,χωρίς φόβο και πάθος , πως όταν έρχεται η ώρα της εκσπερμάτισης ,σταμάτησα να σηκώνομαι και να τεντόνομαι και να πιέζομαι κτλ .
Το αφήνω να βγεί μόνο του ,στην καθιστή στάση που βρίσκομαι .Αν δεν βγεί ΑΠΛΑ δεν συνεχίζω και δεν αλλάζει τίποτα μετά .Άλλοι γιατροί λένε κάνει ,άλλοι δεν κάνει .Δεν βγάζεις ακρη .Βλέπω πάντως πως μαθαίνω ξανά τον οργανισμό μου ,να λειτουργεί με άλλους τρόπους και αυτό πετυχαίνει.
Λίγες φορές πια δεν πετυχαίνει.

Αν θέλεται και εσείς να το κάνετε αυτό διαβάστε προσεκτικά ολο το θέμα απο την κορυφή ως εδώ .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Εγώ πάντως αποφάσισα να την ελαττώσω μετά από αυτό που διάβασα..Για να δούμε.
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20