Εάν έχετε την συνήθεια να αναλύετε τα όνειρά σας και να αγχώνεστε γιατί ονειρευτήκατε κάτι..

τρομακτικό χθες το βράδυ, ήρθε η ώρα να αφήσετε στην άκρη τον ονειροκρίτη και να ασχοληθείτε σοβαρά με την υγεία σας.

Και αυτό, διότι σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύθηκε στο ιατρικό περιοδικό Journal of Medicine της Ολλανδίας και στην οποία συμμετείχαν περισσότερα από 6.000 άτομα, τα άσχημα όνειρα συνδέονται με μεταβολικές παθήσεις - καρδιολογικές και αναπνευστικές- καθώς τα αναπνευστικά προβλήματα επιφέρουν μείωση στα επίπεδα οξυγόνου στον εγκέφαλο.

Τα άσχημα όνειρα επίσης, σχετίζονται και με την ημικρανία, ενώ τα όνειρα με βίαιες καταστάσεις μπορεί να προειδοποιούν για νόσο Αλτσχάιμερ, Πάρκινσον, για νευρολογικά προβλήματα ή για απώλεια μνήμης.

Ακόμη, ο ψυχολόγος Ian Wallace που ερευνά τα όνειρα σεξουαλικού χαρακτήρα, υποστηρίζει ότι αυτά συνδέονται με αυξημένα επίπεδα δημιουργικότητας.

Είναι γεγονός, ότι γιατροί, ψυχολόγοι και ψυχίατροι επισημαίνουν εδώ και χρόνια τη σπουδαιότητα του ύπνου REM (Rapid Eyes Movement) γνωστού και ως ύπνου γρήγορων κινήσεων των ματιών. Το στάδιο αυτό, είναι το πέμπτο στάδιο του ύπνου και χαρακτηρίζεται από γρήγορες κινήσεις των ματιών, από εγκεφαλικά κύματα που δείχνουν ενεργοποιημένα και μοιάζουν με πολύ ελαφρύ ύπνο ή με την εγρήγορση, αλλά και από βαθιά χαλάρωση των μυών, παρόμοια με αυτή στο βαθύ ύπνο.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Daily Mail, ο ύπνος REM βοηθά στην έγκαιρη διάγνωση προβλημάτων της υγείας μας, και μάλιστα αρκετά χρόνια πριν εκδηλωθούν τα σωματικά συμπτώματα.
Πηγή: onmed.gr
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .