18 Ιουνίου, 2020, 12:46:07 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου, 2020, 10:24:52 ΠΜ από santan
Καλησπέρα ,

36 ετων - έως το Μάιο 2020 δεν είχα σύμπτωμα κάποιας δυσλειτουργίας ή άλλο ιστορικό Ουρολογικό . Αρχές Μαΐου μετά από διάστημα τακτικού σεξ κ επαναλάμβανομενης μαλακιας αισθάνθηκα οτι κάτι κούρασα ξαφνικά στην ηβική περιοχή κ  είχα έντονες πιέσεις φορτίσεις στην ηβική περιοχή με ταυτόχρονη διαταραχή εντέρου με δυσκοιλιότητα . Παράλληλα αίσθηση φόρτισης για ούρηση σε όλο το πέος μου και τάση για πρόωρη εκσπερμάτωση λόγω πίεσης στην ηβική περιοχή. Αρχικά πήγα για γενικές αιματος κ ούρων , δεν είχα ένδειξη , στη συνέχεια υπέρηχος άνω κ κάτω κοιλιάς όλα κανονικά, στη συνέχεια στο πρωτο ουρολόγο όπου παρόλα τα παραπάνω συμπτώματα κατέληξε να μου πει οτι είναι εντερικό κ οτι αν ήταν προστατιτιδα θα είχα οξείς πόνους στους όρχεις.....
Πάω μετά από αναλυτική αναζήτησή σε δευτερο ουρολόγο όπου με στέλνει για stamey Mears κ προσδιορίζει enterococcus faecalis 10.000cfu/ml ούρων , πυοσφαίρια 8-10 κοπ στο προστατικό υγρό . Είμαι στο πρωτο μήνα θεραπείας με κινολονες Tabrin 200mg, κ η πρόωρη εκσπερμάτωση δεν βελτιώνεται , βελτιώνεται η πίεση στην ηβική περιοχή .

#1 18 Ιουνίου, 2020, 10:17:07 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου, 2020, 10:25:10 ΠΜ από santan
Που ακριβώς στην ηβική περιοχή;;

#2 18 Ιουνίου, 2020, 11:36:23 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου, 2020, 11:41:43 ΠΜ από santan
petran84 καλώς ήρθες στην παρέα!
μια μικρή παρατήρηση: έγραψες στο τσατ ότι επιπλέον έχεις όχι και τόσο δυνατή ούρηση. Εννοείς ότι βλέπεις μείωση της ροής των ούρων? Πόνο που σχετίζεται με την ούρηση?

ότι και αν είναι, διάγνωση ακόμα δεν έχεις όπως το βλέπω εγώ.

Ποιά είναι τα δεδομένα όπως τα περιγράφεις? Εντερόκοκκος σε σχετικά μικρή αποικία και αρκετά πυοσφαίρια. Αυτά είναι τα ευρήματα.
Άρα υπάρχει κάποια φλεγμονή. Η αντιβίωση θα καταπολεμήσει αυτήν τη φλεγμονή. Ίσως η 200αρα να είναι λίγη όμως.
Προβλήματα στο έντερο: Μπορεί να τα επιδεινώσει η αντιβίωση.
Με την πρόωρη νομίζω δεν είναι ώρα να ασχοληθείς όσο κι αν είναι πολύ σημαντικό για σένα. Το σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά η φλεγμονή.
Έχω δύο πράγματα να σου πώ/προτείνω:

1. Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για τα συμπτώματα. Ακριβώς που είναι ο πόνος, ακριβώς, τι νιώθεις. Ξέρω σου φαίνεται περίεργο, αλλά είναι μια διαδικασία: ξεκαθαρίζεις στο μυαλό σου, γράφεις αναλυτικά, σου λέμε μια γνώμη, πάς σε ουρολόγο, τα εξηγείς καλύτερα, τον βοηθάς να σε βοηθήσει. Αυτός είναι ο στόχος.
2. Με την δική μου εμπειρία, θα έκανα ένα πλήρες σπερμοδιάγραμμα. Να δώ ποιότητα σπέρματος και πυοσφαίρια. Μετά το αίμα και τα ούρα, το σπέρμα είναι αυτό που δημιουργείται και κινείται μέσα από τα περισσότερα μέρη. Προστάτη/όρχεις/πέος. Καλό σπέρμα σημαίνει γενικά είσαι υγιής. Το σπέρμα θα δώσει ενδείξεις όμως τι (και που) δεν πάει καλά.

8-10 πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό δε νομίζω ότι θεωρούνται πολλά πάντως..

#4 18 Ιουνίου, 2020, 11:44:00 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου, 2020, 11:47:37 ΠΜ από santan
3-4 νομίζω είναι το φυσιολογικό?? έχει ξανασυζητηθεί αυτό πρόσφατα. Εκτός από αυτό, είναι το θέμα αν γίνεται σωστά η μέτρηση. Μας ενδιαφέρουν τα πυοσφαίρια, καθαρά, όχι τα ανώριμα σπερματοκύτταρα. (πυοσφαίρια και ανώριμα σπερματοκύτταρα ίσον στρογγυλά). Λάθος μέτρηση/όχι ακριβής μέτρηση είναι μπέρδεμα.

Από την εξέταση για πυοσφαίρια petran, έχεις τις φυσιολογικές τιμές??

Είναι ευκαιρία να ρωτήσει το φυσιολογικό αριθμό για πυοσφαίρια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ανώριμα σπερματοκύτταρα στο προστατικο υγρό ή αν υπάρχουν μόνο στο σπέρμα.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

#6 19 Ιουνίου, 2020, 12:38:29 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου, 2020, 12:50:28 ΠΜ από petran84
Τα συμπτώματα άρχισαν με πονο τράβηγμα στην ηβική περιοχή -δλδ στη τριχωτή περιοχή ακριβώς πάνω από το πεος μου , με έντονο εντερικό πρόβλημα με δυσκοιλιότητα και ελαφριά αδύναμη ούρηση (κανένα άλλο σύμπτωμα με τσούξιμο ή πονο στην ούρηση ) κ κανένα σύμπτωμα πόνου στις όρχεις .
Η Stamey Mears έδειξε όπως έγραψα : καλλιέργεια ούρων μετά από προστατικη μάλαξη έδειξε 8-10 πυοσφαίρια κοπ κ τη καλλιέργεια να δείχνει 10.000 enterococcus faec. 10.000cfu/ml , η καλλιέργεια προστατικού υγρού έδειξε 8-10 πυοσφαίρια κοπ με αερόβια καλλιέργεια να δείχνει 10.000 enterococcus faec. Ο ουρολόγος έδωσε συνταγή για Tabrin 200mg για ένα μήνα . Ο πόνος στη περιοχή της βάσης του πουτσου μου έχει χαλαρώσει αρκετά αλλά αισθάνομαι κουρασμένη τη πουτσα μ και απέχω από εκσπερμάτωσεις.

Οι κανονικές τιμές πυοσφαίριων είναι 0-4 κοπ

petran μερικές ερωτήσεις.

Για τα εντερικά προβλήματα. Πήγες σε γαστρεντερολόγο? Συνεχίζουν τα προβλήματα στα έντερο?

Γιατί πιστεύεις ότι όλο αυτό σχετίζεται με "υπερβολική χρήση"? Οι επαφές σου ήταν "απρόσεκτες"? Χωρίς προφύλαξη κλπ?

Ο πόνος/τράβηγμα εστιάζεται σε ένα σημείο ή είναι διάχυτος?
Όπως σου είπα και πρίν, 10.000cfu/ml είναι σχετικά λίγο. Δεν είναι το πόσο, είναι το που το βρήκες. Και τα πυοσφαίρια λένε ότι υπάρχει φλεγμονή.  Όπως και η ελαφριά αδύναμη ούρηση.
Θα έκανα το πλήρες σπερμοδιάγραμμα, να τελειώσει και η αντιβίωση, και βλέπεις.
Σε αυτή τη φάση, θα χρειαστείς αντιβίωση.

ναι santan , επισκέφθηκα γαστρεντερολόγο πριν κανω την stamey mears έγινε κλινική εξέταση κ δεν εντοπίστηκε κάτι. Τα εντερικά ναι έχουν χαλαρώσει . Όχι οι επαφές δεν ήταν απροσεκτες, αλλά η συχνότητα μεγάλη ! Το σημείο του τραβήγματος ήταν πάντα σε ένα σημείο όχι διάχυτος, ακριβώς πάνω από το πεος μου

Τι μου είχε πει γιατρός.
Μικρόβιο μπορεί να είχα κολλήσει και πριν 10 χρόνια μου είπε. (δε θα εξετάσουμε αν στέκει ή όχι, έτσι είπε)
Μπορείς να κολλήσεις και με προφύλαξη πάνω στο παιχνίδι όπως μου είπε.
Και μπορείς να κολλήσεις και από στοματικό.
Δεν είναι λόγια δικά μου.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

petran84 ειλικρινά δεν πιστεύω ότι η συχνότητα έχει κάτι να κάνει. Εκτός και αν έκανες τίποτα "αεροπλανικά" και υπάρχει τραυματισμός. Που θα πόναγε.

Ο πόνος είναι ακριβώς πάνω από το πέος, περίπου στη γραμμή του εσώρουχου? Ανάμεσα στην απόσταση "αφαλός -πέος"?
Κοίτα, λίγα πράγματα μπορώ να σου πω ακόμα. Αν θέλεις όμως, μια ιδέα, την κρατάς ή την πετάς, από εσένα εξαρτάται.

Είσαι νέος στην ηλικία, νέος και στην πάθηση. Σωστές κινήσεις, σημαίνει: δεν δέχεσαι είναι εντερικό, ψυχολογικό και ότι είσαι μια χαρά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει κάτι να κάνει το έντερο. Θα χρειαστείς την αντιβιωσούλα, και νομίζω ότι και πιο πολύ σε αυτή τη φάση για περιορισμένο διαστημα καλό θα σου κάνει. Επίσης, πρέπει να βασιστείς/στηριχτείς/εμπιστευτείς ένα γιατρό. Αυτός έχει κλινική/εργαστηριακή εικόνα.

Η ερώτηση που αξίζει πολλά: τι προκαλεί την φλεγμονή. Δηλαδή, τι ανεβάζει τα πυοσφαίρια. Την αιτία. Βρήκες αυτό, τα βρήκες σχεδόν όλα.

Ο ουρολόγος σου τι λέει? Ποιό είναι το πλάνο? Σου έχει πει κάτι ας πούμε "ξεκινάμε έτσι, και βλέπουμε κάτι ακόμα στην πορεία"?
Μέχρι τώρα το συμπέρασμα: Όσο βρίσκεις πυοσφαίρια, συνεχίζεις αγωγή. Ή κάνεις περαιτέρω διερευνηση.

Petran σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα φίλε?? τι κάνεις για να το λύσεις??

Καλησπέρα παιδιά, ολοκληρώθηκε η φάση του πρώτου μήνα με αντιβίωση κινολονες , και τώρα είμαι για 15 μέρες vibramicin με φυτικό συμπλήρωμα για προστάτη , έχουν μειωθεί σε μεγαλο ποσοστό το αλγος στη βάση του πέους κ η αίσθηση της πρόωρης εκσπερμάτωσης , αλλά ακόμα δεν νιώθω το σύστημα όπως πριν ... δεν νιώθω πονο αλλά νιώθω σαν ελαφριά τάση στη βάση του πέους κ αίσθηση εξουθένωσης που με αποτρέπει να προσπαθήσω για στύση για να μην το κουράσω , δεν ξέρω τι θα κανω μολις τελειώσει το vibramisin... (δεν είχα συμπτώματα καψίματος , συχνουρίας , άρχισα με έντονο εντερικό πρόβλημα και αλγος στην βάση του πέους ) . Αν μυικό η τραυματισμός νεύρων του προστάτη βοηθάει όπως διαβάζω κάποια ειδική φυσιοθεραπεία ;

Καλώς τον!

Νομίζω πριν από ότι άλλο κάνεις, γυρίζεις στο εργαστήριο να δεις τι λένε τα νούμερα αφού περάσει λίγος καιρός χωρίς καθόλου αντιβιοτικά.