ΕΠΕΙΔΗ  ΕΧΩ  ΔΥΝΑΤΟΥΣ  ΠΟΝΟΥΣ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ  ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  ΓΙΑ  ΕΝΑ  ΔΥΟ  ΜΗΝΕΣ  ΚΑΙ  ΜΕΤΑ  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΚΟΥΡΣΕΤΙΝΗ  ΚΑΙ  ΒΡΟΜΟΛΙΝΗ, Η  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ   ΤΑ  ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ  ΑΥΤΑ. ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΔΟΚΙΜΑΣΕ  ΤΗΝ  ΜΙΑ  Η  ΤΗΝ  ΑΛΛΗ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  ΑΣ  ΜΑΣ  ΓΡΑΨΕΙ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΞΕΡΩ  ΤΙ  ΝΑ  ΚΑΝΩ.

Δεν νομίζω ότι φυσικά συστατικά όπως κουερσετινη και βρωμολίνη θα έχουν κάποια αλληλεπίδραση με την αντιβίωση. Μπορείς να τα πάρεις και τα δύο μαζί, αλλά ρώτα και τον φαρμακοποιο
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Και βέβαια μπορείς να τα πάρεις ταυτόχρονα. Άλλωστε κάθε φάρμακο γράφει τις αλληλεπιδράσεις και πότε δεν αναφέρει ούτε στις συγκεκριμένες φυτικές ουσίες. Όπως επίσης αυτές οι ουσίες δεν έχουν αλληλεπιδράσεις με αντιβιώσεις. Βάσει νόμου ελληνικού η Αμερικανικού (μια και τα παίρνω από ΗΠΑ), αν είχαν τέτοιο πρόβλημα θα το έγραφαν σαφώς και ευκρινώς αλλιώς τεράστια πρόστιμα θα τους υποβληθούν.
Εγώ πάντα με αντιβίωση τα παίρνω
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

που μπορω στην ελλαδα να βρω το σκευασμα q-urol?ευχαριστω

Δεν νομίζω ότι έρχεται στην Ελλάδα. Κυκλοφορούν όμως άλλα σκευάσματα με κουερσετίνη
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο σκευασμα με κουερσετινη που κυκλοφορει στην ελλαδα?επισης καποιο αλλο καλο φυτικο προιον?συμπτωματα τσουξιμο ουρηθρας και συχνουρια

#21 25 Ιουλίου, 2012, 07:50:53 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου, 2012, 07:54:45 ΜΜ από aaa
η solgar έχει λένε τα καλύτερα και τα βρίσκεις στα φαρμακεία. Στον μπακάκο καλύτερα γιατί τα έχει πιο φθηνά
Αφού έχεις ουρηθρίτιδα μήπως έχεις χλαμύδια; Vibramycin 100 έχεις πάρει ποτέ; Είναι δύο την ημέρα. 
Η εξέταση γίνεται με μοριακή μέθοδος ανίχνευσης στα ούρα και δεν καλύπτεται από τα ταμεία
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

ονομα σκευασματος γνωριζεις?μενω επαρχια...εσυ εχεις παρει ααα? αν ναι ειδες αποτελεσμαρα

Αγόρασα αυτά που γράφω από εξωτερικό, από Ελλάδα ξέρω ότι υπάρχει της solgar λέγεται με το όνομα των συστατικών στα Αγγλικά κερσετινη + βιταμινη c +βρομελινη. Μάλλον λέγεται Quercentine & bromelain, εταιρία: SOLGAR. Να ρωτήσεις πολλά φαρμακεία σε ποια τιμή θα στο φέρουν γιατί η τιμολόγηση στα παραφάρμακα είναι ελεύθερη και μπορεί να σε κοπανήσουν!
αναφέρω στις πιο πάνω δημοσιεύσεις τις εντυπώσεις μου
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#24 26 Ιουλίου, 2012, 10:39:29 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου, 2012, 02:00:16 ΜΜ από Phaethon
O dias35 έγραψε:
Παράθεσησυμπτωματα τσουξιμο ουρηθρας και συχνουρια

O aaa έγραψε:
ΠαράθεσηΑφού έχεις ουρηθρίτιδα μήπως έχεις χλαμύδια;

Από http://www.greekurology.gr/62.html
ΠαράθεσηΗ φλεγμονή/μόλυνση της ουρήθρας ονομάζεται ουρηθρίτιδα. Κύρια συμπτώματα είναι η δυσουρία (δηλαδή, δυσκολία και πόνος κατά την ούρηση) και η έξοδος εκκρίματος από την ουρήθρα. Το χρώμα του εκκρίματος μπορεί να είναι σα γάλα, ή σαν πύο. Αιτία μπορεί να είναι μια μόλυνση από γονόκοκκο ή από άλλα μικρόβια όπως χλαμύδια, μυκόπλασμα ή ο έρπητας των γεννητικών οργάνων. Στους άνδρες πυώδες έκκριμα συνήθως δηλώνει λοίμωξη από γονόκοκκκο ενώ διαυγές έκκριμα δηλώνει λοίμωξη από άλλα αίτια.

Dias35, θα πρέπει λοιπόν εδώ να διαφωνήσω με τον aaa, με δεδομένη την διατύπωση που χρησιμοποίησε. Το ότι έχεις εσύ -ή οποιοσδήποτε άλλος- τσούξιμο στην ουρήθρα δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά έχεις ουρηθρίτιδα, ειδικά εφόσον δεν βλέπω να αναφέρεις να έχεις άλλα βασικά συμπτώματά της όπως έκκριση πυώδους υγρού. Επίσης, πέραν τούτου, η συχνοουρία που αναφέρεις δεν βλεπω να αναφέρεται στα συμπτώματα της ουρηθρίτιδας.

Το τσούξιμο στην ουρήθρα από μόνο του είναι συνηθέστατο σύμπτωμα του Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους (κατηγορία ΙΙΙ) όπου δεν υπάρχει μικροβιακή αιτία αλλά και της Χρόνιας Μικροβιακής Προστατίτιδας (κατηγορία ΙΙ) όπου υπάρχει μικροβιακή αιτία.

Μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για το πρώτο, δεδομένου ότι -αν και δεν ήταν από τα κυρίαρχα συμπτώματά μου- μου εμφανίστηκε κάποια στιγμή σαν σύμπτωμα και μάλιστα είχε και κορύφωση στην ένταση για 1-2 μέρες όπου το τσούξιμο ήταν έντονο ειδικά στην ούρηση. Εξαφανίστηκε μόνο του στην περίπτωσή μου όταν εγώ είχα ήδη κόψει καιρό οποιαδήποτε αντιβίωση και ούτε οι καλλιέργειες ούρων που μου γίναν για βακτήρια αλλά και μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, χλαμύδια δείξαν να έχω κάποια μόλυνση.   
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#25 26 Ιουλίου, 2012, 05:18:54 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου, 2012, 05:31:25 ΜΜ από aaa
DIAGNOSIS — Sexually active men with dysuria should be evaluated for urethritis and its associated pathogens. The presence of urethritis can be confirmed by one of the following findings [8]:

■Mucopurulent or purulent discharge on examination
■>5 polymorphonuclear cells (PMNs) per oil immersion field from the Gram's stain of a urethral swab
■Positive leukocyte esterase ("dipstick") on first-void urine or the presence of >10 WBCs per high power field of the first-void urine.


Micturition just prior to examination may hamper detection of sexually transmitted infections. Generally, it should be avoided for at least two hours priors to obtaining specimens.

A Gram's stain specimen for examination of PMNs and any organisms can be collected from expressed penile discharge or from inside the urethra. A calcium alginate swab should be inserted gently at least 2 cm into the urethra and rotated 360 degrees, with care not to force the tip past an obstruction. The swab can then be rolled across a clean microscope slide for air drying and Gram's stain evaluation.

More than four PMNs per high power field is abnormal and is seen in 60 to 90 percent of patients with urethritis [9,10]. The presence of PMNs without any visible organisms is consistent with NGU, whereas gonococcal urethritis may be diagnosed by the demonstration of gram-negative intracellular or extracellular diplococci in the urethral exudate. Because of the specificity of the urethral Gram's stain, a confirmatory culture for gonorrhea is not necessary in men, as it is in women.

Inspection for PMNs can also be performed on the first void urine by spinning 10 to 15 milliliters of urine and examining the sediment. All men with suspected urethritis (by symptoms or the above criteria) should be tested for gonorrhea and chlamydia, which can often be copathogens.

Due to the discomfort associated with collection of urethral specimens, the preferred diagnostic tests for gonorrhea and chlamydia in most centers is a nucleic acid amplification test (NAAT) from a urine sample. (See "Genital Chlamydia trachomatis infections in men" and "Diagnosis of gonococcal infections".)

Trichomoniasis and mycoplasma infections may cause symptoms of urethritis in men, but their diagnosis is more difficult. Although wet mount preparations for trichomonas can be useful in women, microscopy is very insensitive in men [2]. Endourethral culture and cultures of the first-void urine sediment can be considered. NAATs are more expensive than culture, but have superior sensitivity for T. vaginalis, and are the preferred methods for diagnosis of trichomoniasis in men.

Patients with genital ulcers should have cultures taken for HSV and have serologic testing for syphilis. Patients presenting with STD risk factors should also be routinely be offered screening for syphilis and HIV infection. (See "Screening for sexually transmitted diseases" and "Diagnostic testing for syphilis".)

In male patients with suspected urinary tract infections, a midstream urine culture is recommended to confirm the diagnosis. Microscopic or sometimes gross hematuria is occasionally seen in urinary tract infections: white cell casts are suggestive of pyelonephritis. In one study of 422 men with symptoms of dysuria, urinary frequency, and/or urgency, a positive nitrite test had a positive predictive value of 96 percent when compared to urine culture results [11].

Acute and chronic prostatitis require careful distinction from urinary tract infections in men. The majority of men with prostatitis are diagnosed based on their clinical presentations and rectal exam findings. A urinalysis should be performed to determine the presence of pyuria. A urine culture should also be obtained in all men suspected of having acute prostatitis; Gram's stain of the urine, if positive, can be used as a guide to initial therapy. Blood cultures are recommended in patients with a history of fevers and rigors to rule out bacteremia.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#26 26 Ιουλίου, 2012, 05:27:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου, 2012, 05:33:15 ΜΜ από aaa
Eχεις δίκιο.
Αν όμως έχει λευκά στα πρώτα πρωινά ούρα, τότε δεν χρειάζεται για τη διάγνωση να έχει εκκρίσεις από την ουρήθρα.
Όλα τα βρήκα από το uptodate
Επίσης έπρεπε να κάνεις όχι καλλιέργεια, αλλά μοριακή μέθοδο ανίχνευσης χλαμυδίων.
Και λέω μόνο αυτά γιατί είναι το μόνο αίτιο ουρηθρίτιδας (μαζί με ουρεόπλασμα και άτυπα που συμπεριφέρονται το ίδιο και καταπολεμούνται με τα ίδια φάρμακα) που μπορεί να προκαλέσει προστατίτιδα.
Πάντως εποικοδομητική η ανταλλαγή απόψεων και χαίρομαι να με διορθώνεις
ΥΓ ποιός μου έβαλε -1; ::)
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

ΜΕΤΑ  ΑΠΟ  ΠΟΛΥ  ΚΟΠΟ  ΒΡΗΚΑ ΤΟ  ΣΚΕΥΑΣΜΑ   ΤΡΕΙΣ  ΟΥΣΙΕΣ  ΣΕ  ΕΝΑ  ΧΑΠΙ   ΚΟΡΣΕΤΙΝΗ,ΒΡΟΜΟΛΙΝΗ, ΒΙΤΑΜΙΝΗ C, ΑΛΛΑ Η  ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ  ΜΟΥ  ΕΙΠΕ  ΟΤΙ  Η  ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΒΓΑΙΝΕΙ  ΠΕΡΙΠΟΥ  600  ΜΙΛΙΓΚΡΑΜ  ΕΝΩ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΔΕΝ  ΘΥΜΑΜΑΙ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΕΙΧΕ  ΠΕΙ  ΝΑ  ΜΗΝ  ΕΙΝΑΙ  ΛΙΓΟΤΕΡΟ  ΑΠΟ  800  ΚΑΙ  ΟΧΙ  ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΑΠΟ  1000.  ΔΕΝ  ΜΑΣ  ΕΙΠΕ  ΟΜΩΣ  ΤΗΝ  ΑΚΡΙΒΗ  ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΤΩΝ  ΤΡΙΩΝ  ΟΥΣΙΩΝ  ΣΤΟ  ΧΑΠΙ.ΑΥΤΟ  ΠΟΥ  ΒΡΗΚΑ  ΕΙΝΑΙ  300 MGRAM ΚΟΡΣΕΤΙΝΗ  200 MGRAM ΒΙΤΑΜΙΝΗ  C ΚΑΙ  100  MGRAM  ΒΡΟΜΟΛΙΝΗ.
ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙ  ΤΗΝ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΑΣ  ΓΡΑΨΕΙ  ΣΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΑΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΕ  ΤΗΝ  ΟΧΙ  ΚΑΛΗ  ΤΗΡΗΣΗ  ΤΩΝ  ΑΝΑΛΟΓΙΩΝ  ΤΟΥ  ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ
ΠΑΝΤΩΣ  ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ  ΝΑ  ΚΑΝΩ  ΜΙΑ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ  2  ΜΗΝΩΝ  ΜΕ  ΑΝΤΙΒΙΩΔΗ  ΤΕΤΑΡΤΗΣ  ΓΕΝΙΑΣ  ΕΝΑ  ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ  ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ  ,  ΚΑΙ  ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ  ΤΗΝ  ΛΗΨΗ  ΤΟΥ  ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ.Λ  ΟΛΛΑ  ΜΑΖΙ  ΕΝΟΕΙΤΕ  ΟΤΙ  ΥΠΟΦΕΡΩ  ΠΣΝΩ  ΑΠΟ  15  ΧΡΟΝΙΑ  ,  ΑΝ  ΒΡΩ  ΚΑΠΟΙΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ  ΚΑΤΑ  ΤΗΝ  ΔΙΑΡΚΕΙΑ  ΤΗΣ  ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ  ΜΟΥ  ΘΑ  ΣΑΣ  ΓΡΑΨΩ

δεν υπάρχει πρόβλημα με τη δοσολογία. αν δεις εμένα στις οδηγίες στο κουτί λέει δύο χαπια την ημέρα και στις οδηγίες internet 3.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

αγιε θα μας πεις πως λεγεται το σκευασμα να το αγορασουμε και μεις?ονομα σκευασματος και εταιριας.ευχαριστω