πρόσφατα ως φαντάρος, μετά από μπόλικη υγρασία και εξαιρετικά μεγάλο άγχος, μου γιγαντώθηκε κάτι που μάλλον είχα από μικρός, όπως και την φλεγμονή στον προστάτη, οι ρευματολόγοι το λένε αγκυλοποιητική σπονδυλοαρθρίτιδα. Η ασθένεια αυτή προκαλεί φλεγμονές σε αρθρώσεις λίγο πολύ σε όλο το σώμα και μετά από μικρή έρευνα, βρήκα πως σχετίζεται και με τις φλεγμονές του ουροποιητικού. Θα το φροντίσω το ζήτημα ως προς τα ρευματολόγικά και θα σας ενημερώσω για τυχόν βελτιώσεις στα ουρολογικά.

Ιδού μερικοί σύνδεσμοι για αρχή
http://www.researchgate.net/post/Is_there_a_relationship_between_ankylosing_spondylitis_and_chronic_prostatitis
http://en.wikipedia.org/wiki/Ankylosing_spondylitis
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

πριν λιγες μερες ψαχτηκα και εγω με καποιον ρευματολογο, λογω εντονων πονων στην σπονδυλικη πλατη αρθρωσεις κτλ. Οταν του ανεφερα και τους πονους χαμηλα ..το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι η σπονδυλοαρθριτιδα. Τελικα μετα απο εξετασεις αιματος αποκλεισαμε αυτοανοσες νοσους κτλ.

Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

η αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα που έχω εγώ, δύσκολα φαίνεται σε αίμα ή ούρα. θα φανεί με μια ακτινογραφία στα ιερολαγόνια, αν έχουν αλλοιώσεις. Ο πρώτος ρευματολόγος δεν έκανε κάτι τέτοιο, μακάρι να μην έχεις πέσει σε μαλάκα!
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

τελικά πήρες κάποιο φάρμακο για την σπονδυλιτιδα? Είδες βελτίωση στην προστατιτιδα?