02 Νοεμβρίου, 2012, 01:44:51 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Νοεμβρίου, 2012, 03:28:03 ΜΜ από Super Ban
Υπάρχουν πολλές απορίες  για την επίδραση του αλκοόλ στο χρόνιο πυελικό άλγος .

    Το αλκοόλ  στους ανθρώπους (φυσιολογικούς και μη)αυξάνει την ούρηση . Γενικότερα , το αλκοόλ  είναι  διουρητικό,  αυξάνει την διαδικασία της ούρησης  και ξεπλένει το νερό από το σώμα. Όσο περισσότερο αλκοόλ  πίνετε, τόσο  περισσότερο νερό το σώμα  σας θα χάνει. Και  αυτό  επειδή όταν καταναλώνεται αλκοόλ , το εισάγεται  στην κυκλοφορία του αίματος και αναγκάζεται  τον βλεννογόνο αδένα στον εγκέφαλο  να εμποδίσει τη δημιουργία της  αντιδιουρητικής ορμόνης . Χωρίς αυτήν την χημική ουσία, τα νεφρά στέλνουν το νερό άμεσα στην κύστη μας αντί της επανααπορρόφησης του στο σώμα. Γί αυτό οι πότες πρέπει να κάνουν  συχνά επισκέψεις στην τουαλέτα   μετά το πρώτο κατούρημα ,μετά το πρώτο πότο . Σύμφωνα με  μελέτες,  για 250ml ενός οινοπνευματώδους ποτού αναγκάζεις το σώμα  να αποβάλει 800-1000ml  νερό !!!Τέσσερις φορές δηλαδή το  υγρό που λαμβάνεις . Αυτή η διουρητική επίδραση μειώνεται καθώς μειώνεται και το αλκοόλ  στην κυκλοφορία του αίματος  .
    Το 5% του αλκοόλ εκκρίνεται αμετάβλητο  από τα νεφρά  και το αλκοόλ είναι ένας διαλύτης.Χμμμ...
    Το αλκοόλ υποβάλλεται σε επεξεργασία απο την  ιδιαίτερα ερεθιστική χημική ακεταλδεΰδη που εκκρίνεται απο το σώμα μας , μερική από την οποία καταλήγει στην κύστη μας και αρκετή προφανώς για να την ερεθίσει. Χμμμ...
    Το αλκοόλ  είναι οξειδωμένο  απο το οξικό οξύ (ξίδι) και περαιτέρω μεταβολισμένο, μερικό όμως  από εκείνο το οξικό οξύ καταλήγει  στην κύστη μας επίσης . Χμμμ...
    Το αλκοόλ  μπορεί να έχει  κάποια χαλαρή  επίδραση στους  μύες όπως και μια  χαλαρωτική  επίδραση στο σωμα  , έτσι ώστε πολλοί πάσχοντες να αισθάνονται καλύτερα υπο  την επιρροή του.
    Την επόμενη ημέρα τώρα , το σώμα πρέπει να επανυδατωθεί (να ανακτήσει  τα υγρα δηλαδή που έχασε την προηγούμενη), έτσι η ανάγκη για ούρηση  καταστέλλεται προσωρινά. Τα λίγα ούρα που φτάνουν στην κύστη /προστατική περιοχή συγκεντρώνουν  υψηλό ουρικό οξύ . Χμμμ...Συνεπώς πιείτε όσο πιο πολύ νερό μπορείτε την  επόμενη ημέρα.
    Σε ένα άλλο επίπεδο, λόγο της συστασης του ενεργοποιεί την αμυνα του οργανισμού μας   και προκαλεί τα κύτταρα  των ιστών του  σώματος  να αμυνθούν .Ευνοεί τις αλλεργίες .
    Σε ένα άλλο επίπεδο, το οινόπνευμα είναι ένα προϊόν ζύμωσης (ζύμες,μαγιά). Εάν έχετε μια αλλεργία σε αυτα , το οινόπνευμα μπορεί να έχει επιπτώσεις σε εσάς .
    Σε ακόμα ένα επίπεδο, το  οινόπνευμα περιέχει  γλουτένη (π.χ. μπύρα) που εππηρεάζει  μερικούς πάσχοντες της CPPS.
    Οι χειρότερες μορφές οινοπνεύματος είναι οι σκοτεινότερες (χρώμα κτλ) και έχουν υψηλά επίπεδα congeners (τοξικά υποπροϊόντα ζύμωσης).





Γενικότερα αποφύγετε την κατανάλωση του .

Πηγή και αρχικό κείμενο :
http://www.chronicprostatitis.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=7741
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#1 02 Νοεμβρίου, 2012, 03:45:51 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Νοεμβρίου, 2012, 09:56:48 ΜΜ από Super Ban
Πριν κανά 2 μέρες ,πήγα με έναν φίλο να πιούμε κάτι μπύρες .Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι σε 4+ ώρες εγώ πήγα στην τουαλετα 2 φορές και ο φίλος τουλαχιστον 10(!) .Αλήθεια ,τουλαχιστόν 10!!!Ανα 15 λεπτά σε κάποια φάση και 2 φορές πριν προλάβει καλά -  καλά να κάτσει σηκώθηκε για να ξανακατουρήσει .

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως δεν τον ένοιαζε γιατί είναι απο την φύση του αισιόδοξος  άνθρωπος και κάπως ίσως απερίσκεπτος .Αυτός πιστέυει οτι είναι καλά .
Αξιοσημείωτο επίσης είναι το γεγονός πως εμένα με ένοιαζε γιατί απο την φυση μου δεν είμαι και τοσο αισιόδοξος    άνθρωπος  και κάπως  σκεπτικιστής  σε αυτά που παρατηρώ .Εγώ πιστέυω πως ειμαι άρρωστος  .

Πλάκα δεν έχει που πολλά  τελικά απο αυτά  που συμβαίνουν γύρω μας ,είναι σχετικά με τον χαρακτήρα μας το πως θα τα αντιληφθούμε ;

Απο την δική μου ματιά είμαι άρρωστος και χρειάζομαι προσοχή  ,ενώ με την ματιά του φίλου είμαι ψυχασθενής  και έχω γιατρευτεί .
Απο την δική μου ματιά έχει συχνουρίες και χρειάζεται θεραπεία άμμεσα , με την δική του ματιά όλα κυλούν όπως κυλούσαν απο παιδί και έτσι είναι το φυσιολογικό ...

Κάπου εδώ ,μπλέκεται όμως και η δύναμη της συνήθειας ,όπως μου ειπε του συμβαίνει απο 12 χρονών .Δεν του προέκυψε ξαφνικά ...

Να προσθέσω επίσης κάτι σχετικό με το θέμα που διημιούργησα .Όταν έπινα πολύ νερό ,προκαλούσα την ουροδόχο κύστη μου να αποβάλει τα ούρα που συγκέντρωνε .Ερέθιζα την κύστη με την συχνή ούρηση και αναπαρήγαγα προβλήματα όπως άλγος ,τσούξιμο κτλ .

Το αλκοόλ όπως αναφέρεται στο κείμενο ,προκαλεί αυτό τον ερεθισμό  .

Άρα όταν υπερλειτουργεί η κύστη λόγο των παραπάνω  ,συμπτώματα εμφανίζονται ...

Και  αναρρωτιέμαι ...Και σκέφτομαι...Σε εκείνα τα 2 χρόνια   που ο μαλάκας κατανάλωνα πάνω απο 3 λίτρα+ νερό την ημέρα  και τουλάχιστον μία σοδα , πόσα απο τα συμπτώματα που είχα οφείλονταν ;

Σίγουρα είχα κάτι ,το θέμα μου όμως εδώ είναι  το πόσο το επιβάρυνα ;

Όταν οι γιατροί μου έλεγαν πιες νερό ,δεν ήτανε σαφείς στις οδηγίες τους . Κατόπην εγώ αντιλήφθηκα πως εκτός του δεν κατάφερα να τα πνίξω με όλη αυτη την τρελή ποσότητα  που καταν'αλωνα ,αναπαρήγαγα και συμπτώματα .

Το ίδιο και με την αυτοικανοποίηση .Μου είπανε βάρα ,κάνει καλό ,δεν μου είπανε κάθε πότε και την είχα κάνει λάστιχο αναπαράγωντας  συμπτώματα  .

Σήμερα που έχω ελλατώσει σε φυσιολογικούς ρυθμούς αυτά και άλλα αισθάνομαι πολύ πιο καλά . . .


Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Super Ban,

Δε θα μπορούσα να προσθέσω τίποτα στην πολύ ωραία πληροφόρησή σου.

Σαν δικό μου παράδειγμα και τροφή για σκέψη λέω τα εξής:

Στην Ελλάδα, εάν πιώ και ένα ποτηράκι, με επηρεάζει, νιώθω πόνο αμέσως μετά κατά την ούρηση. Όταν βγήκα στο εξωτερικό για εργασία (3 μήνες), έπινα σαν το ΦΙΔΙ, και δεν ένιωθα τίποτα.

Αλλά γιατί κάτι τέτοιο??? Χωρίς να έχω επιστημονική τεκμηρίωση, λέω τα εξής

1. Στο εξωτερικό έκανα χειρονακτική κυρίως εργασία. Δεν έσκαβα, αλλά δούλευα ας πούμε σε εργοτάξιο ως επιβλέπων. Τα χεράκια μου τα κουνούσα, και το κωλαράκι μου. Επομένως, έμενα μακρυά από καρέκλες (γνωστό ότι η καθιστική ζωή επιβαρύνει την προστατίδιτα, εκτός των άλλων).

2. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ την προστατίδια. Δούλευα από τις 06.00 έως τις 21.00, και μπορεί και αργότερα. Δεν είχα χρόνο για σκέψεις... Όχι ότι ήταν καλό, αλλά θέλω να τονίσω ότι το μυαλό μου ήταν αλλού...

3. Έκανα σεξ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Χωρίς προφυλάξεις. Αποτέλεσμα: ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε πόνος, ούτε κάψιμο ούτε τρίχες. Ούτε πρόωρη εκσπερμάτιση... Το σεξ ήταν η χαλάρωσή μου από μια μέρα που με πήγαινε πίπα-κώλο-εμπλοκή. Επομένως ΧΑΛΑΡΩΝΑ με το σεξ, δεν ήταν το ζητούμενο για εμένα αλλα η καλοπέρασή μου.

4. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ σε ακτίνα 2000 χιλιομέτρων. Μόνο email ίσα ίσα για να ξέρουν οι δικοί μου ότι είμαι ζωντανός. Δεν είχε κρίση, δεν είχε προβλήματα, εφορίες, κίνηση, απεργίες, ΤΙΠΟΤΑ.

Επομένως, σκεπτόμενος όλα τα παραπάνω, συνοψίζω:

Αν κάποιος πει ότι το αλκοόλ δεν επηρεάζει, θα ειναι εκτός τόπου. Το αλκοόλ, το πολύ αλκοόλ, σε πειράζει ακόμα και αν είσαι 18 χρονών και τους γαμάς τα λύκεια. Επομένως, σε κάποιον που αποδεδειγμενα έχει μόλυνση ή πόνο, και κυρίως σε σύστημα που έρχεται σε άμεση επαφή με το αλκοόλ (όπως το ουροποιητικό), υποθέτω δρα αρνητικά.

Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Κι όπως γράφει και ο SuperBan, ανάλογα το ποτό, την περιεκτηκότητα σε αλκοόλ, το πόσο καθαρό είναι και τον καταναλωτή. ΠΧ, εμένα το τσίπουρο, όσο και να το αγαπάω, με πειράζει... Αλλά η τεκίλα όχι (το γιατί δεν το έχω καταλάβει ακόμα). Το κόκκινο κρασί ναι, η μπύρα όχι....

Ε, άμα θέλουμε να είμαστε υγιείς και σε λειτουργία, ας περιορίσουμε ότι μας ενοχλεί και ας περιορίσουμε τις ποσότητες αυτών που μας ευχαριστούν.

Καλή δύναμη σε όλους.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.