Κατ'αρχάς χαιρετώ και συγχαίρω όλους όσοι δημιούργησαν αυτό το φόρουμ.Εδώ και δύο μέρες που το ανακάλυψα-εντελώς τυχαία,god save Google!! - το χω ρίξει στην ανάγνωση και ομολογώ ότι έχω μπει σε μια ουσιαστική πορεία κατανόησης του προβλήματος.Ελπίζω και σε μια σύντομη έξοδο από την πορεία αυτή..

Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός και λακωνικός ..

Όλα ξεκίνησαν στις αρχές Ιουλίου του 2013,όπου μετά από ένα αρκετά έντονο ερωτικό 6ήμερο ένιωσα μια γενικότερη χαλαρότητα από κούραση "στην περιοχή".Μετά από μια βδομάδα περίπου,ξυπνώντας ένα πρωί αντίκρυσα στο μποξεράκι ορισμένες κυλίδες -έκκριμα όπως διαπιστώθηκε λίγο αργότερα- χωρίς κάποιο ιδιαίτερο τσόυξιμο στην ούρηση.
Εντός 5ημέρου απευθύνθηκα σε ουρολόγο -ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ σημείωση: βρίσκομαι για μόνιμη εργασία στην κύπρο,οπότε η "αγορά" ουρολόγων είναι κάπως περιορισμένη  :-\ . Με εξέτασε και μου είπε ότι έχω χλαμύδια,και πως με  αντιβίωση (Zithroplus /αζιθρομυκίνη για 5 μέρες και Zinnat / cerufoxime axetil για άλλες 5 μέρες αν θυμάμαι σωστά) θα πέρναγε μια κι έξω το πρόβλημα.
Και όντως το έκκριμα σταμάτησε εντελώς 2-3 μέρες πριν την λήξη της θεραπείας - Γίναμε λέω!!!!!
Αμ δε..
Μία μέρα μετά τη λήξη της θεραπείας,ένα μεσημέρι μου ήρθε ξαφνικά ένα πολύ έντονο αίσθημα φουσκώματος στην κοιλιά σαν να είχα πάρα πολλά αέρια.Πίστεψα πως κάτι έφαγα και με πείραξε.
Την επόμενη μέρα άρχισε ο πόνος στον πρωκτό και στο περίνεο.Όταν καθόμουν ένιωθα το γνωστό "μπαλάκι του γκολφ" στον κώλο.Τηλέφωνο στον γιατρό,επίσκεψη και συνέχιση αντιβίωσης (Viprolox /ciprofloxacin ) για άλλες 10 μέρες μαζί με μια ανάλυση ούρων η οποία δεν έδειξε τίποτα το ανησυχητικό.
Προς στιγμήν έδειξε να φεύγει το πρόβλημα,μέχρι ένα πρωινό του Αυγούστου.Χωρίς ποτέ μα ποτέ να έχω θέματα με νυχτερινή-πρωινή ούρηση,ξύπνησα κατά τις 6.00 (πράγμα αδιανόητο για μένα) νιώθωντας τη φούσκα μου να πάει να σπάσει.
Πάλι επίσκεψη στο γιατρό,ο οποίος μου είπε για προστατίτιδα - καμία εξέταση προστάτη ούτε,σαφής καθορισμός είδους προστατίτιδας :-\ - ,και έναρξη μακροχρόνιας αγωγής με αντιβίωση ( ciproxin στην αρχή και Bactrimel μετά )για 100 μέρες.
Με τον καιρό το "μπαλάκι'' γινόταν πιό ήπιο και η νυχτερινή ούρηση δεν έκανε την εμφανισή της για πάνω από 2-3 φορές στις 100 μέρες.Λίγοι πόνοι κατά τη στύση στους όρχεις και στο περίνεο και σχεδόν έλλειψη ενοχλήσεων στο σεξ με δυνατό cumshot στο τελείωμα :P
Αυτό που με προβλημάτιζε ήταν κάποιες εντερικές ενοχλήσεις και αύξηση στη συχνότητα αφόδευσης -σχεδόν πάντα 2 φορές τη μέρα,μία το πρωί και μία μετά την επιστροφή από τη δουλειά.

Τελειώνωντας τις 100 μέρες αντιβίωσης το εργαλείο δούλευε κανονικά στο 90-95% και το μόνο που επέμενε έντονα ήταν το συχνό χέσιμο,το οποίο και απέδιδα,αυθαίρετα ίσως στη μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης.

15 περίπου μέρες από το τέλος το αντιβίωσης η νυχτερινή ούρηση έκανε πάλι την εμφάνισή της,οπότε άααντε πάλι στον γιατρό.Έκανα κοιλιακό υπέρηχο προστάτη,ουροδόχου κύστης και νεφρών,όπου και πάλι όλα εμφανίστηκαν φυσιολογικά με όγκο προστάτη στα 17cm^3 και την κύστη να αδειάζει πλήρως.
Μου έδωσε για άλλες 100 μέρες bactrimel και μου είπε να το ξεχάσω τελείως και πως δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα κλπ κλπ..
Για διορθικό υπέρηχο/καλλιέργεια σπέρματος και άλλες εξετάσεις ούτε λόγος.

Και ερχόμαστε στο πολύ πρόσφατο παρελθόν,όπου από τις 16 Δεκεμβρίου ξυπνάω καθε νύχτα μετά από 4-5 ώρες ύπνου με έντονη τάση για κατούρημα.Άντε ξανακοιμήσου μετά έχοντας στο μυαλό ότι έχεις πρόβλημα...άγχος και κούραση λόγω αυπνίας στο φουλ.
Επιπλέον μετά από δύο "δοκιμαστικές" και σχεδόν αναγκαστικές μαλακίες...λίγη ποσότητα σπέρματος με δυσκολία διατήρησης στύσης -μάλιστα η δέυτερη ήταν και αρκετά πρόωρη.Άλλο σύμπτωμα που παρατήρησα ήταν κάποια ρίγη με ασυναίσθητο σφίξιμο των μυών της πλάτης (κάπου στους ραχιαίους και πιο κάτω) και σχεδόν συνεχείς ενοχλήσεις στα έντερα??, σα να γουργουρίζει συνέχεια κάτι στη κοιλιά μου ιδιαίτερα πριν και μετά την αφόδευση.Γενικά απουσία πρωινών σηκωμάρων όπως και στύσεων κατά τη διάρκεια της ημέρας πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Είμαι εντελώς σαλταρισμένος από τότε,συνέχεια ψάχνω στο ιντερνετ να δω "τί έχω" μιας και ο γιατρός  >:( δεν είναι ούτε ιδιαίτερα επεξηγηματικός ούτε και πολύ της υποστήριξης,παρά μόνο "πάρε χάπια και όλα οκ"
Μεγάλη η ψυχολογική κατάπτωση,μέσα στα χριστούγεννα κιόλας.

Πρώτο μου μέλλημα είναι να βρω άλλον πιο συνεργάσιμο γιατρό και να προσπαθήσω να αποβάλλω το συσσωρευμένο άγχος.Και σίγουρα ξεσκόνισμα του φόρουμ!!!


Ομολογουμένως το φόρουμ είναι πολύ κατατοπιστικό και συγκεντρώνει όλες τις σκόρπιες πληροφορίες που μπόρεσα να βρω ως τώρα απλά googlάρωντας  συν ότι μπορείς να βρεις τις εμπειρίες συμπάσχοντων :)

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και μόνο υγεία!!

Εμφάνιση του προβλήματος το καλοκαίρι του 2013 σε ηλικία 31 ετών.Αρχικά έκριμμα στην ουρήθρα/αντιμετώπιση με αντιβίωση.Μετέπειτα εντερικό φούσκωμα ακολουθούμενο από αίσθηση βάρους στο περίνεο/πρωκτό.Ελάχιστη ενόχληση στην εκσπερμάτωση.Χορηγία αντιβίωσης για 100 μέρες.Όχι ιδιαίτερα συχνή νυχτουρία/αυξημένη συχνότητα κενώσεων (2/ημέρα)."Μπαλάκι" στογκώλο επιμένει.Υπέρηχος (κοιλιακός) σε προστάτη,κύστη και νεφρούς φυσιολογικό.Χορήγηση αντιβίωσης (Bactrimel) για άλλες 100 μέρες,που προφανώς και ΔΕΝ ακολούθησα πέραν της 8ης μέρας (Δεκέμβριος 2013) οπότε και εμφανίστηκε νυχτουρία,μειωμένη ποσότητα σπέρματος,δυσκολία στη στύση και ρίγη με σπασμούς σε έντερα και πλάτη.Το "μπαλάκι" παραμένει με κάπως μειωμένη αίσθηση..

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ο κανένας!
https://www.youtube.com/watch?v=82rtKpR3M3A

Οι δικές μου παρατηρήσεις:
- Γράφεις ότι ο ουρολόγος σε εξέτασε και σου είπε ότι έχεις χλαμύδια. Δηλ. έγινε κάποια καλλιέργεια ή PCR, ή έτσι απλά 'μακροσκοπικά' ας πούμε;
- Η παρτενέρ στο ερωτικό 6ήμερο είναι μόνιμη σύντροφος; Αν ναι, ίσως μια καλλιέργεια ή και PCR κολποτραχηλικού επιχρίσματος θα μπορούσε να διαφωτίσει καλύτερα αν έχεις (έχετε) χλαμύδια.
- 100 ημέρες ciproxin και bactrimel. Πόσες μέρες και πόσο (mg)/ημέρα το ένα, και πόσες και πόσο το άλλο; Το ρωτάω γιατί προσωπικά μου κάνει εντύπωση μια τόσο μακροχρόνια αντιβίωση.
- Μετά από μια τέτοια αντιβίωση ξαναπήρες άλλες 100 ημέρες bactrimel χωρίς καλλιέργεια, επειδή απλώς τα συμπτώματα επανήλθαν;
- Δεν είναι καθόλου απίθανο τα αντιβιωτικά να ευθύνονται για τη συχνότητα των κενώσεων, αφού επηρεάζουν τη χλωρίδα του εντέρου.
- Γιατρός δεν είμαι, αλλά πιστεύω ότι οι καλλιέργειες (προστατικού υγρού και σπέρματος) είναι αυτές που πρέπει να καθοδηγούν τους γιατρούς στην επιλογή αντιβίωσης.
- Είναι σημαντικό να γνωρίζεις τι μικρόβια έχεις (αν έχεις πλέον μετά από τέτοια αντιβίωση) ώστε να μπορείς να τα αντιμετωπίσεις κατάλληλα. Πάντα με συνταγή γιατρού.
- Τα μικρόβια αυτά τα έχει πολύς κόσμος (πιθανώς και εγώ), πολύς δεν το γνωρίζει καν.
- Όπως έχω ξαναγράψει, η χρόνια προστατίτιδα, ακόμα και ως χρόνια μικροβιακή λοίμωξη, και αντιμετωπίζεται, και ελέγχεται, οπότε μη στεναχωριέσαι. Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα.

Καλές γιορτές, υγεία σε όλους !
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#2 31 Δεκεμβρίου, 2013, 09:35:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Δεκεμβρίου, 2013, 09:41:57 ΜΜ από Ο Κανένας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (τόσο στο thread όσο και με π.μ.)

Να διευκρινίσω τις απορίες σου evans..

1.Η πρώτη "εξέταση" που μου έκανε ήταν δια οπτικών μεθόδων ΜΟΝΟ >:( .Θεώρησα ότι από την εμπειρία του,κάτι θα ξέρει για να μου λέει κατευθείαν χλαμύδια.
2.Παρότι,λόγω απόστασης,δεν είχαμε μια "κανονική σχέση",για ένα χρονικό διάστημα περίπου 4 μηνών (πριν και μετά το "6ήμερο") από ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ήταν μόνιμη...τώρα από τη δική της..επειδή υπήρξε αρκετή δόση καψούρας και καθημερινής επικοινωνίας,ας πω ότι την εμπιστεύομαι.Την πληροφόρησα περί χλαμυδίων και έκανε τεστ ΠΑΠ.Δεν της βρήκαν κάτι.Δεν έχω ιδέα αν έκανε τις,μάλλον πιο εξειδικευμένες,εξετάσεις που αναφέρεις.
3.Το ciproxin το πήρα για 5 μέρες (πρωί-βράδυ/mg δεν θυμάμαι γμτ) και μετά για άλλες 5 μέρες bactrimel (πρωί βράδυ πάλι /800+160 mg γράφει το κουτί).Μετά και για τις υπόλοιπες ημέρες,ένα bactrimel κάθε βράδυ.
4.Μετά το πέρας των 100 ημερών,άφησα ένα 15ημερο να δω πως θα παει το θέμα ενοχλήσεων στο έντερο και στο αίσθημα του μπαλακίου.Οι στύσεις ήταν κανονικές καθ'όλη τη διάρκεια της θεραπείας,απλά υπήρχαν κάποιες ενοχλήσεις στον κώλο και λίιιιιγο στην εκσπερμάτωση (στο τέλος των 100 ημερών..σχεδόν τίποτα).
Μετά από κάποιες μέρες,ένα νυχτερινό ξύπνημα για κατούρημα μου βάρεσε το καμπανάκι..Πήγα στο γιατρό,έκανα υπέρηχο (κοιλιακό) σε προστάτη,νεφρά και κύστη ,όπου όλα φάνηκαν κανονικά.Καμία άλλη εξέταση (ούτε οπτική ή δαχτυλική).Το "πόρισμα" ήταν ..." Πάρε άλλα 100 και βγάλ'το απ'το μυαλό σου"  :-\
5.Ενημερώθηκα σχετικά με την μακροχρόνια λήψη αντιβιωτικών και ναι ,όντως επηρεάζει το έντερο.Ο "δόκτορ" βέβαια δεν μπήκε στον κόπο να μου το πει όταν τον ρώταγα σχετικα..
6.Στα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως..Και όπως ξαναείπα,πρώτο μου μέλλημα μετά τις γιορτές είναι η εύρεση νέου γιατρού και η στοχευμένη αντιμετώπιση του προβλήματος.Μαγικές λύσεις μέσω του "πάρε χάπια" ,κομμένα!!!


Έχω ήδη παραγγείλει και δυο κουτάκια Quercetin της Source naturals από ebay.Απ'όσα διάβασα,μόνο κακό δεν κάνει.

Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα.
Προς το παρόν,καλή χρονιά σε όλους γεμάτη υγεία,χαρές και προσωπικές επιτυχίες!!

Υ.Γ. 1. Όταν επέλεγα το nick μου δεν είχα κατά νου τον (α)καταλληλότερο πορθυποργό  :D  αλλά τον ταλαιπωρο τον Οδυσσέα!
Υ.Γ. 2 . Σόρυ που ακόμα δεν έχω συμπληρώσει την υπογραφή μου..μόλις ευκαιρίσω θα το φροντίσω
Εμφάνιση του προβλήματος το καλοκαίρι του 2013 σε ηλικία 31 ετών.Αρχικά έκριμμα στην ουρήθρα/αντιμετώπιση με αντιβίωση.Μετέπειτα εντερικό φούσκωμα ακολουθούμενο από αίσθηση βάρους στο περίνεο/πρωκτό.Ελάχιστη ενόχληση στην εκσπερμάτωση.Χορηγία αντιβίωσης για 100 μέρες.Όχι ιδιαίτερα συχνή νυχτουρία/αυξημένη συχνότητα κενώσεων (2/ημέρα)."Μπαλάκι" στογκώλο επιμένει.Υπέρηχος (κοιλιακός) σε προστάτη,κύστη και νεφρούς φυσιολογικό.Χορήγηση αντιβίωσης (Bactrimel) για άλλες 100 μέρες,που προφανώς και ΔΕΝ ακολούθησα πέραν της 8ης μέρας (Δεκέμβριος 2013) οπότε και εμφανίστηκε νυχτουρία,μειωμένη ποσότητα σπέρματος,δυσκολία στη στύση και ρίγη με σπασμούς σε έντερα και πλάτη.Το "μπαλάκι" παραμένει με κάπως μειωμένη αίσθηση..

Φιλε Κανένα
Όπως αναφέρεις έχεις πάρει μεγάλη δόση αντιβιώσεων , το μονο που σου μένει είναι να κανεις μια σειρά αναλυτικών εξετάσεων όπως λεει και ο Evans  για να διαπιστώσεις εάν εχεις καποιο μικρόβιο που σε ταλαιπωρει ή όχι.
Αυτό που θελω να πω εγω από αυτά που εχω αντιμετωπίσει από τις συναντήσεις μου με διάφορους ουρολόγους είναι ότι πέρα από τις αγωγές που δίνουν δε ξέρουν πώς να αντιμετωπίσουν τη πάθηση αυτή  και τι συμβουλές να δώσουν, δηλαδη μετά από ένα σημείο και μετά χρειάζεται συνειδητοποίηση από μέρους μας ότι η προστατίτιδα δε θεραπεύεται, είναι μια παθηση που θα την έχουμε σε ολη τη ζωη μας και θα προσπαθούμε με διάφορες μεθόδους να ηρεμούμε τις ενοχλήσεις μας, περισσότερο θα ωφεληθούμε διαβάζοντας και ακολουθώντας τις συμβουλές που υπάρχουν σε αυτό το φορουμ.
Επίσης  εάν κατάλαβα καλά από το Δεκέμβριο σου έχει εμφανιστεί μόνο το πρόβλημα με τη συχνοουρία ? το ενοχλητικό μπαλάκι εχει εξαφανιστεί  ?
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Φιλε Κανένα,

απ΄ότι γνωρίζω (επειδή το πήρα και εγώ αλλά για e-coli - κοινώς το γμμν κολοβακτηρίδιο) το Zinnat / cerufoxime axetil ή αλλιώς Zinadol (2ης γενιάς κεφαλοσπορίνη - κεφουροξίμη) ΔΕΝ περνά στον προστάτη. Χορηγείται για την θεραπεία της μη γονοκοκκικής ουρηθρίτιδας (ΜΓΟ) - χλαμύδια αλλά δεν μπορεί σαν αντιβιοτικό να περάσει μέσα από την κάψα του προστάτη.
Για να το κάνει, χρειάζεται να πάρεις πολύ Xatral και αντιφλεγμονώδη και η διάρκεια χορήγησης να είναι μεγάλη, τουλάχιστον 18 ημέρες.

Σε κάθε περίπτωση, είσαι σίγουρος ότι πήρες για 100 ημέρες αντιβίωση ?


Διαβάζοντας το site του Ιταλού ουρολόγου Prof. Dott. Federico Guercini, στην Ιταλική γλώσσα, γιατί στην Αγγλική πολλά ενδιαφέροντα τμήματα δεν είναι μεταφρασμένα, αναφέρει ότι στην περίπτωση του χρόνιου πυελικού άλγους (και ειδικά στην αβακτηριδιακή προστατίτιδα) η θεώρηση μη υπνωτικών βενζοδιαζεπινών μακράς δράσης, κρεμών με βάση το αντι-υπερτασικό nifedipine, κορτιζονούχα υπόθετα γλυκερίνης, μπορούν να είναι μια εναλλακτική αγωγή, όταν η χρήση των αντιβιοτικών και των αντιφλεγμονωδών έχει φτάσει στο απροχώρητο και έχει προκαλέσει βλάβες στην χλωρίδα του εντέρου και στο στομάχι. Επίσης αναφέρει, ότι λόγω του χρόνιου συνεχούς πόνου στην περιοχή, και την αντανακλαστική τάση του σφιγκτήρα του πρωκτού να ''σφίγγει'' προκαλώντας ακόμη περισσότερο σπασμό στην περιοχή, η χρήση ''συσκευών'' για την χαλάρωση του δακτυλίου μπορεί να προσφέρει κάποια ανακούφιση. 

'' La terapia invece si baserà sull'utilizzo di associazioni di farmaci con capacità di attuare una specifica despasmizzazione del pavimento pelvico, quali il BACLOFENE, le BENZODIAZEPINE A EFFETTO NON IPNOTICO, le CREME A BASE DI NIFEDIPINA, i CLISTERINI CORTISONICI. Saranno inoltre da usare tutti quei "devices" meccanici che aiutano la despasmizzazione dello sfintere anale, quali i CONI DILATANR. ''

Από προσωπική εμπειρία, έπειτα από μια επώδυνη αιμορροειδική κρίση εξ'αιτίας κώλο-αντιβίωσης που μου προκάλεσε έντονη διάρροια και έπειτα από χίλιες δυο μακακίες χειρουργών, (κορτιζονούχες αλοιφές, Voltaren, μπάνια και πλύσεις με αντισηπτικά), την θεραπεία μου την έδωσε ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ μου.
Μου είπε να πάρω πρωί/βράδυ για 4-5 ημέρες ZANAX 0,25 mg. Οι σπασμοί στο έντερο μειώθηκαν, η περιοχή χαλάρωσε, το άγχος και ο πόνος έφυγαν, οι αιμορροΐδες ανατάχθηκαν και επουλώθηκαν.

Παρομοίως, το 2008, έπειτα από επέμβαση διόρθωσης ρινικού διαφράγματος, ο ΩΡΛ μου έδινε για 3 ημέρες LEXOTANIL για να χαλαρώσουν οι περιοχές της μύτης και το χειρουργημένο διάφραγμα, καθώς και οι πόνοι - δυσφορία της '' ταπωμένης '' περιοχής.
Σε ότι αφορά τις βενζοδιαζεπίνες, υπό την επίβλεψη γιατρού, είμαι 100% σίγουρος ότι βοηθούν με την μυο-χαλαρωτική, παυσίπονη, αντικαταθλιπτική και αγχολυτική δράση τους. Το κακό είναι ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω από τρίμηνο.

Σε ότι αφορά, τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Ιταλός, δεν έχω προσωπική άποψη γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει.

Γνωρίζω όμως ότι στην Αθήνα υπάρχει μια κλινική που εφαρμόζει την μέθοδο Peter Lord (όχι βέβαια για την αντιμετώπιση της προστατίτιδας) για τις αιμορροΐδες (χαλάρωση του σφιγκτηρικού συστήματος).   
http://www.sotirclinic.gr/haemo/el/#

Επίσης, διαβάζω στο blog, μακρόχρονες αγωγές αντιβίωσης 2-3 μηνών με κινολόνες και έχω ''φρικάρει''.
Η πιο μακρόχρονη αντιβιοτική αγωγή που έχω κάνει (και πάντα μετά από μικροβιολογική εξέταση) από το 1996 που ταλαιπωρούμαι με προστατίτιδα όπως και οι υπόλοιποι εδώ, και με διαφορετικούς ουρολόγους, δεν ξεπερνά τις 5 - 18 ημέρες max.
Ο Ιταλός ουρολόγος, επίσης προτείνει επαναλαμβανόμενους / διακοπτόμενους κύκλους αντιβίωσης διάρκειας 10 ημερών, ώστε στον αγώνα να εξοντώσουμε τα γαμμνα μικρόβια στον προστάτη, να μην αφανίσουμε μια για πάντα την υγιή χλωρίδα της μύτης, της στοματικής κοιλότητας, του φάρυγγα, του λεπτού και του παχέος εντέρου. Πρέπει να τους δοθεί χρόνος να ανασυνταχθούν. 
Εχουν πέσει στα χέρια του ουρολόγου μου φαρμακευτικές αγωγές από πρώην ασθενείς του ''ακατανόμαστου'' με 2 και 3 ισχυρά αντιβιοτικά ταυτόχρονα,  χορηγούμενα για τρομερά μεγάλο χρονικό διάστημα, και ο άνθρωπος δεν πιστεύει στα μάτια του............     

Τέλος, παραθέτω πρόσφατη ερώτησή μου σε ότι αφορά την έγχυση του ''κοκτέιλ'' απ'ευθείας στον προστάτη και πιθανές παρενέργειες /αντιδράσεις,  στον Ιταλό καθηγητή, με τον οποίο προτίθεμαι να επικοινωνήσω σύντομα. 

Dear Yannis
Many colleagues in USA make this treatment.
After thousand and thousand of infiltrations I can to assert that there is not any risk to infiltrate the prostate.
FG

-----Messaggio originale-----
Da: Yiannis ...... [mailto:yianis.t@gmail.com]
Inviato: mercoledì 1 gennaio 2014 17:59
A: guercini@mclink.it
Oggetto: Prostatitis2000: Risks of injecting antibiotics directly in the prostate

Questa è una e-mail di contatto dal sito http://www.prostatitis2000.org/ inviata da:
Yiannis ....... <yianis.t@gmail.com>

Dear Prof. Dott.  Guercini,

I would like to ask you which are the risks of directly injecting the ''antibiotic coctail'' in the prostate ?
Many urologist I have asked, clearly state this kind of treatment can cause purulent aposteme in the prostate and create even worst pain and untreatable chronic disease.
Further more, at the moment is not accepted as procedure from US FDA.

Regards
Yiannis T.

@κανένας:
Το τεστ ΠΑΠ δεν ανιχνεύει μικρόβια.
Η κοπέλα μπορεί να κάνει μια καλλιέργεια κολπικού (δεν είναι καμιά ιδιαίτερη εξέταση, ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΕΝΕΡΓΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ). Ακόμα καλύτερα, να της πάρει το δείγμα ο γυναικολόγος της, και να φροντίσει αυτός για το μικροβιολογικό.
Τώρα λόγω και της απόστασης που σας χωρίζει, ίσως να θέλει κάποιο χειρισμό το θέμα. Φέρτο με τρόπο...

@ Yannis
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις.
Γιατί δε φτιάχνεις όταν μπορείς ένα ιστορικό, μπορεί να βοηθήσεις και να βοηθηθείς περισσότερο.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Γειά σου Evans,

Είχα ταλαιπωρία με επεισόδια αιμοσπερμίας από 1999 κάθε χρόνο.
Τσουκσίματα και δυσκολία στη ούρηση. Περνούσαν σχετικά εύκολα με αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη.
Μικρόβια: σταφυλόκοκκος πηκτάση, e-Coli, mikoplasma hominis.
Αντιβιώσεις πολλές, Tabrin, Rulid, Tavanic, Zithromax, κλπ. 
Τον Δεκ. 13 είχα το χειρότερο κτύπημα, έπειτα από ''κράτημα'' της εκσπερμάτισης πάνω στο sex. 
Έγκλημα που πληρώνω τώρα ακριβά!!!
Οι εξετάσεις ούρων και σπέρματος πεντακάθαρες, αλλά ο πόνος στην πλάτη χαμηλά, το βάρος/σφίξιμο στο όσχεο, ο πόνος στο έντερο, το ρίγος κατά διαστήματα, εξάψεις και γενική δυσφορία μέχρι τάσης εμετού, είναι ανυπόφορα και φαίνεται ότι δεν θα περάσουν............ 
Σήμερα είμαι με Ciproxin για 12 ημέρες, Xatral, Voltaren, ZANAX, και Cranfix.

Εχεις να προτείνεις κάτι ?

Παράθεση από: Yiannis στις 04 Ιανουαρίου, 2014, 10:10:17 ΠΜ
Γειά σου Evans,

Είχα ταλαιπωρία με επεισόδια αιμοσπερμίας από 1999 κάθε χρόνο.
Τσουκσίματα και δυσκολία στη ούρηση. Περνούσαν σχετικά εύκολα με αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη.
Μικρόβια: σταφυλόκοκκος πηκτάση, e-Coli, mikoplasma hominis.
Αντιβιώσεις πολλές, Tabrin, Rulid, Tavanic, Zithromax, κλπ. 
Τον Δεκ. 13 είχα το χειρότερο κτύπημα, έπειτα από ''κράτημα'' της εκσπερμάτισης πάνω στο sex. 
Έγκλημα που πληρώνω τώρα ακριβά!!!
Οι εξετάσεις ούρων και σπέρματος πεντακάθαρες, αλλά ο πόνος στην πλάτη χαμηλά, το βάρος/σφίξιμο στο όσχεο, ο πόνος στο έντερο, το ρίγος κατά διαστήματα, εξάψεις και γενική δυσφορία μέχρι τάσης εμετού, είναι ανυπόφορα και φαίνεται ότι δεν θα περάσουν............ 
Σήμερα είμαι με Ciproxin για 12 ημέρες, Xatral, Voltaren, ZANAX, και Cranfix.

Εχεις να προτείνεις κάτι ?

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό. Ο υπέρηχος (όχι διορθικός) έδειξε λιθίαση (πέτρα 1 εκατοστού στην δεξιά πλευρά του προστάτη και υποθέτει ότι υπάρχει εκεί από δεκαετία) στην οποία ο ουρολόγος απέδωσε τις παλιές αιμοσπερμίες,.  Ο προστάτης κατά τα άλλα είναι μικρός (17 εκατοστά) και καθαρός από φλεγμονές. Μάλλον ''μπήκα'' στην φάση της αβακτηριακής με πολλά και επώδυνα και ανυπόφορα συμπτώματα.......   




Γιάννη προτείνω να κάνεις ένα κόπο παραπάνω να φτιάξεις ένα ξεχωριστό ιστορικό, γιατί εδώ είμαστε στο ιστορικό του Κανένα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.


#10 09 Ιανουαρίου, 2014, 07:13:18 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Ιανουαρίου, 2014, 07:17:32 ΜΜ από Ο Κανένας
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!  :)

Επισκέφτηκα χτες νέο γιατρό ,του ανέφερα το ιστορικό μου και για να μη σας ταλαιπωρώ μου είπε πως τα συμπτώματα που έχω είναι λόγω της μακροχρόνιας λήψης αντιβίωσης και ψυχολογικής καταπόνησης..

Το συμπέρασμα βγήκε χωρίς καμία εξέταση...ούτε λόγος για καλλιέργειες σπέρματος ή οτιδήποτε άλλο..
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω και που να απευθυνθώ -ειδικά εδώ στη Λευκωσία που οι ουρολόγοι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα..

Από το προηγόυμενο post μου, έχουν μειωθεί οι σπασμοί στα έντερα και το νυχτερινό κατούρημα.Η στύση εξακολουθεί να μην έρχεται τόσο έυκολα όσο ερχόταν πριν από κάνα μήνα.Το "μπαλάκι" παραμένει ,ίσως κάποιες φορές μεσ'τη μέρα δεν κάνει την εμφάνισή του,αλλά επανέρχεται εν τέλει.Ρίγη έχω ακόμα όταν εκτίθεμαι σε κρύο (σε φυσιολογική κατάσταση,για να νιώσω ότι " το δάγκωσα" έπρεπε η θερμοκρασία να είναι <5 C).Κάποιοι μικροί πόνοι εμφανίστηκαν στους όρχεις (σαν αμιδρά τσιμπηματάκια από κάτω) αλλά δεν επέμειναν.Στην ψηλάφηση της κοιλιάς υπάρχει "κάτι σκληρό" (παχύ έντερο μάλλον) αριστερά και λίγο κάτω από τον αφαλό.


Είσης ξανάρχισα τρέξιμο (έτρεχα και πριν την αρχή των συμπτωμάτων ,αλλά είχα διακόψει για κάποιο διάστημα) και έχω βάλει δειλά δειλά και τη yoga στη ζωή μου.

@Yiannis: Ακριβώς,100 μέρες αντιβίωση(Αύγουστος-Νοέμβριος 2013 ),τις πρώτες 7 με ciproxin και τις υπόλοιπες με bactrimel.

Υ.Γ. Το γεγονός ότι δεν έχω τσούξιμο στο κατούρημα (δεν είχα ποτέ από την έναρξη των συμπτωμάτων) είναι λόγος να απορρίψω το ενδεχόμενο χρόνιας προστατίτιδας ή ΣΧΠΑ ?? ???
Εμφάνιση του προβλήματος το καλοκαίρι του 2013 σε ηλικία 31 ετών.Αρχικά έκριμμα στην ουρήθρα/αντιμετώπιση με αντιβίωση.Μετέπειτα εντερικό φούσκωμα ακολουθούμενο από αίσθηση βάρους στο περίνεο/πρωκτό.Ελάχιστη ενόχληση στην εκσπερμάτωση.Χορηγία αντιβίωσης για 100 μέρες.Όχι ιδιαίτερα συχνή νυχτουρία/αυξημένη συχνότητα κενώσεων (2/ημέρα)."Μπαλάκι" στογκώλο επιμένει.Υπέρηχος (κοιλιακός) σε προστάτη,κύστη και νεφρούς φυσιολογικό.Χορήγηση αντιβίωσης (Bactrimel) για άλλες 100 μέρες,που προφανώς και ΔΕΝ ακολούθησα πέραν της 8ης μέρας (Δεκέμβριος 2013) οπότε και εμφανίστηκε νυχτουρία,μειωμένη ποσότητα σπέρματος,δυσκολία στη στύση και ρίγη με σπασμούς σε έντερα και πλάτη.Το "μπαλάκι" παραμένει με κάπως μειωμένη αίσθηση..

Φίλε Κανένας,

Οκ. Νόμιζα ότι εννοούσες ότι πήρες 100 ημέρες ciproxin, χωρίς να σε πειράξει.

Δεν γνωρίζω εάν αυτός επισκέπτεται την Κύπρο. Μπορείς να του τηλεφωνήσεις....
http:// www.poulakis-urology.com/cyprus/cyprus-synerg

Σε ότι αφορά την ψυχολογική καταπόνηση που σου είπε, είναι σίγουρο ότι το χρόνιο ή το έντονο stress αλλά και ο χρόνιος πόνος, γενικά ταλαιπωρούν και αδυνατίζουν το ανοσοποιητικό σύστημα και δημιουργούν και ψυχοσωματικά προβλήματα.  Ακόμη και αλλεργίες δημιουργούνται μου είπε ο αλλεργιολόγος, γιατί μειώνονται τα Τ4 λεμφοκύτταρα ή κάτι τέτοιο.
Εγώ ξεκίνησα σήμερα αγωγή με Cybalta. Νέο φάρμακο μου είπε, με τρεις δράσεις, αντικαταθλιπτική, αγχολυτική και παυσίπονη γιατί δρα και στους νευροδιαβιβαστές του πόνου.
Θα δείξει.....



Φίλε Yiannis

ευχαριστώ πολύ για το Link!! Ο συγκεκριμένος είδα ότι συνεργάζεται με τον γιατρό που επισκέφθηκα χτες..

Συμφωνώ ότι είμαι πολύ πιεσμένος ψυχολογικά,και είναι προφανές αυτό.Προσπαθώ να το διαχειριστώ πάντως και το παλεύω αρκετά καλά από τα χριστούγεννα και μετά.Από την άλλη σκέφτομαι ότι το δίμηνο Οκτώβρης-Νοέμβρης που ήταν μια αρκετά στρεσογόνος περίοδος για μένα ,για λόγους κυρίως άσχετους με το πρόβλημα υγείας, η στύση ήταν άριστη όπως στο παρελθόν.
Θα δείξει..


Πολύχρονος κιόλας!40 μέρες δεν κρατάνε οι ευχές? :) Εύχομαι υγεία και μόνο υγεία!!
Εμφάνιση του προβλήματος το καλοκαίρι του 2013 σε ηλικία 31 ετών.Αρχικά έκριμμα στην ουρήθρα/αντιμετώπιση με αντιβίωση.Μετέπειτα εντερικό φούσκωμα ακολουθούμενο από αίσθηση βάρους στο περίνεο/πρωκτό.Ελάχιστη ενόχληση στην εκσπερμάτωση.Χορηγία αντιβίωσης για 100 μέρες.Όχι ιδιαίτερα συχνή νυχτουρία/αυξημένη συχνότητα κενώσεων (2/ημέρα)."Μπαλάκι" στογκώλο επιμένει.Υπέρηχος (κοιλιακός) σε προστάτη,κύστη και νεφρούς φυσιολογικό.Χορήγηση αντιβίωσης (Bactrimel) για άλλες 100 μέρες,που προφανώς και ΔΕΝ ακολούθησα πέραν της 8ης μέρας (Δεκέμβριος 2013) οπότε και εμφανίστηκε νυχτουρία,μειωμένη ποσότητα σπέρματος,δυσκολία στη στύση και ρίγη με σπασμούς σε έντερα και πλάτη.Το "μπαλάκι" παραμένει με κάπως μειωμένη αίσθηση..

Τα νέα από το μέτωπο επιγραμματικά είναι:

1.Ξεκίνησα Activated Quercetin της Source naturals από 13 Ιανουαρίου μέχρι αρχές Φεβρουαρίου.Μετά πήρα το Prosta-response της ίδιας εταιρίας για μια βδομάδα.
Στις πρώτες 2 βδομάδες είδα σχετική βελτίωση,σε σημείο που η ενόχληση στον πρωκτό/περίνεο να απουσιάζει κατά μεγάλα διαστήματα εντός της ημέρας.
Λέω να συνεχίσω για κάνα μήνα ακόμα με εναλλαγή των 2 σκευασμάτων ανά εβδομάδα.

2.Επισκέφτηκα και γαστρεντερολόγο για να διαπιστώσω αν οι σπασμοί στην κοιλιά (μειώθηκαν και αυτοί) και η αυξημένη αφόδευση (επίσης μειώθηκε) οφείλονται στη μακρόχρονη λήψη αντιβιοτικών.
Η ανάλυση κοπράνων δεν έδειξε κάτι,αλλά μου έδωσε να πάρω κάποιο φάρμακο(?) για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου....και θα ξαναμιλήσουμε.

3.Οι πρωινές/νυχτερινές στύσεις έχουν επανέλθει σε ψιλοϊκανοποιητικό βαθμό και ο ύπνος μου δεν διαταράσσεται τόσο συχνά .

4.Η ψυχολογία έχει ανέβει πολύ σε σχέση με πριν από ένα δυο μήνες,υπάρχουν όμως και μεταπτώσεις (λογικό!)

5.Κάτω από τον δεξί όρχη ,στην περιοχή του περινέου περίπου αλλά και στη βάση του ίδιου του όρχη,έχω ένα "πρήξιμο" (Δε θυμάμαι αν το είχα γράψει στο ιστορικό μου πιο πριν) .
Γίνεται πιο έντονο και σκληρό κατά την στύση ,και αν το πιέσω είναι επώδυνο αλλά ανεκτό.

6.Ο αυνανισμός -ένεκα μπακουροσύνης- έχει μειωθεί σε συχνότητα "να θυμάμαι ότι δεν είναι μόνο για κατούρημα" και όταν γίνεται,γίνεται χωρίς σφηξίματα/προκλητή αύξηση της σκληρότητας,και ποτέ καθιστός.Η συχνότητα παίζει στη 1 φορά ανά 8-12 μέρες.

Μετά την τελευταία μαλακία,χωρίς να έχω πόνο κατά την εκσπερμάτωση,τη νύχτα (ξημερώματα) με έπιασε πόνος στο σημείο που αναφέρω στο 5. και γενικώς αυξήθηκε κάπως η ευασθησία της περιοχής.
Το σπέρμα παραμένει κάπως αραιό και προς το κίτρινο (αν και ποτέ δεν το θυμάμαι να ήταν άσπρο σαν χιόνι  :-\ )

Αυτά προς το παρόν



Εμφάνιση του προβλήματος το καλοκαίρι του 2013 σε ηλικία 31 ετών.Αρχικά έκριμμα στην ουρήθρα/αντιμετώπιση με αντιβίωση.Μετέπειτα εντερικό φούσκωμα ακολουθούμενο από αίσθηση βάρους στο περίνεο/πρωκτό.Ελάχιστη ενόχληση στην εκσπερμάτωση.Χορηγία αντιβίωσης για 100 μέρες.Όχι ιδιαίτερα συχνή νυχτουρία/αυξημένη συχνότητα κενώσεων (2/ημέρα)."Μπαλάκι" στογκώλο επιμένει.Υπέρηχος (κοιλιακός) σε προστάτη,κύστη και νεφρούς φυσιολογικό.Χορήγηση αντιβίωσης (Bactrimel) για άλλες 100 μέρες,που προφανώς και ΔΕΝ ακολούθησα πέραν της 8ης μέρας (Δεκέμβριος 2013) οπότε και εμφανίστηκε νυχτουρία,μειωμένη ποσότητα σπέρματος,δυσκολία στη στύση και ρίγη με σπασμούς σε έντερα και πλάτη.Το "μπαλάκι" παραμένει με κάπως μειωμένη αίσθηση..