Καλησπέρα σε όλους παιδιά!
Ήταν μια θετική έκπληξη για μένα η λειτουργία αυτού του forum και μακάρι να λειτουργήσουν κι άλλα πάνω σε αυτή την εμπεριστατωμένη δομή και φόρμα επεξήγησης και παράλληλης στήριξης. Θα ήθελα την άποψη σας στη δική μου περίπτωση.
Λοιπόν, είμαι 28 ετών κάτοικος πόλης εκτός Αττικής και νιώθω υπερβολικά άσχημα όταν αναφέρω πως τα δικά μου συμπτώματα άρχισαν γύρω στα 18 μου χωρίς να τα αντιμετωπίσω σε πρώτη φάση. Μια μέρα λοιπόν κάπου στο 2004 κατά την ούρηση εμφανίστηκε κάψιμο, ένα θολό-λευκό υγρό και μετά ένας έντονος πόνος στην ουρήθρα για περίπου μια ώρα. Δεν ξαναεμφανίστηκε κι εγώ επαναπαύθηκα χωρίς να απευθυνθώ σε κάποιον γιατρό. Εν συνεχεία το ίδιο σύμπτωμα εμφανιζόταν περίπου μια φορά το χρόνο ενώ ακολούθησε και τσούξιμο κατά την εκσπερμάτιση και έλεγα στον εαυτό μου πως δεν είναι τίποτα, μάλλον κατεβάζω άμμο από τα νεφρά (λες κι αυτό ήταν ανώδυνο, ενώ δεν εξηγούσε καν την περίπτωση της εκσπερμάτισης, τέλος πάντων...). Καθώς ο καιρός περνούσε, προστέθηκαν και προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας τα οποία συνοδεύονταν πιο πολύ με πεσμένη λίμπιντο παρά με οργανική αδυναμία στύσης. Το κάψιμο στην ούρηση βέβαια από την πρώτη φορά είναι λιγότερο έντονο, κάποιες φορές δεν εμφανίζω καν θολό-άσπρο υγρό. Άλλα συμπτώματα δεν έχω (πόνους στην κοιλιά, εμπύρετες καταστάσεις κ.α.). Για να φτάσω στο σήμερα, πριν δυο εβδομάδες αποφάσισα να επισκεφθώ ουρολόγο ο οποίος μετά από υπέρηχους βρήκε κάποιους μικρούς κρυστάλλους στα νεφρά αλλά ανατομικά τίποτα άλλο (βέβαια με εξέτασε μόνο με υπέρηχο).
Μου έγραψε γενικές ούρων, καλλιέργειες ούρων, αίματος για ασβέστιο και κάλιο και καλλιέργεια σπέρματος για neisser, χλαμύδια κλπ. Οι εξετάσεις ήταν καθαρές, εκτός από τον αγαπητό μας εντερόκοκκο στην καλλιέργεια σπέρματος. Εγώ βέβαια επαναπαύθηκα γιατί όταν ο μικροβιολόγος μου έδωσε τις εξετάσεις μου είπε πως "δεν έχεις τίποτα, το μικρόβιο θα το σκοτώσεις με λίγα αντιβιοτικά". Ο ουρολόγος, αφού είδε τις εξετάσεις, μου είπε πως ο εντερόκοκκος είναι κάτι δύσκολο ως προς την αντιμετώπιση του. Μου είπε επίσης ότι η αραιά επώδυνη ούρηση που έχω μπορεί και να οφείλεται σε άμμο που κατεβαίνει από τα νεφρά. Και μου σύστησε να κάνω μια-δυο προσπάθειες να εξαφανίσω τον εντερόκοκκο με αντιβίωση κι αν δεν τα καταφέρω να μάθω να ζω με αυτόν. Κι έτσι τώρα βρίσκομαι σε αντιβίωση (μου έγραψε για οχτώ ημέρες δυο χαπάκια αμοξικιλλίνης/κλαβουλανικό οξύ την ημέρα και ύστερα για πέντε μέρες ένα χαπάκι λεβοφλοξακίνη την ημέρα).

Και εδώ θέλω τη βοήθεια σας... Υπάρχει περίπτωση να έχω πλέον κάποια μορφή προστατίτιδας; Επίσης, δεν υπάρχει ένας καταραμένος τρόπος να βεβαιωθώ πως τα συμπτώματα μου είναι 100% αποτέλεσμα του εντερόκοκκου; Και επίσης (βασική ερώτηση) υπάρχει κίνδυνος για την κοπελιά μου να "κολλήσει" το μικρόβιο μέσα από τη σεξουαλική επαφή ή κάπως αλλιώς; Συγγνώμη που πλάτιασα αλλά ειλικρινά δεν είμαι στα καλύτερα μου με αυτή την ιστορία, όχι τόσο για τα συμπτώματα ούτε για οποιαδήποτε πάθηση έχω ΑΛΛΑ γιατί δεν ξέρω ΠΟΙΑ πάθηση έχω και πως μπορώ να προστατέψω τον εαυτό μου και την κοπέλα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λες :

Καθώς ο καιρός περνούσε, προστέθηκαν και προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας τα οποία συνοδεύονταν πιο πολύ με πεσμένη λίμπιντο παρά με οργανική αδυναμία στύσης.

Σεξουαλική σύντροφο έχεις ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ναι, έχω σύντροφο, όπως είχα σταθερές σχέσεις και στο παρελθόν. Άλλωστε στο τελευταίο μέρος του ποστ μου αναφέρω πως θέλω να μάθω αν υπάρχει πρόβλημα και με αυτήν. Έχει αραιώσει η επιθυμία μου για σεξ, κυρίως αυτό εννοώ.

Mercury εχθες πηρα τα αποτελεσματα της γενικης σπερματος ..και βρεθηκα και εγω  θετικος στον εντεροκοκκο (enterococcus sp). Δεν ξερω τι σημαινει αυτο, ουτε εχω μιλησει ακομα με τον ουρολογο. Εχω ομως κανονικα τα συμπτωματα της προστατιτιδας..

Απο ερευνες που εχω διαβασει εδω ..τα μικροβια δεν εχουν σχεση με την προστατιτιδα ..και αλλου ειναι το προβλημα. Ισως ο εντεροκοκκος να ευθυνετε για κατι αλλο και οχι για προστατιτιδα. Βασικα επρεπε να ρωτησεις τον ουρολογο τι σημαινει να ζεις με αυτο ..ποιο ειναι το "κοστος";

Αφου μιλησω με τον ουρολογο θα γραψω και στο ιστορικο
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

#4 02 Φεβρουαρίου, 2014, 04:03:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Φεβρουαρίου, 2014, 04:06:32 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: Mercury στις 02 Φεβρουαρίου, 2014, 12:44:11 ΜΜ
Ναι, έχω σύντροφο, όπως είχα σταθερές σχέσεις και στο παρελθόν. Άλλωστε στο τελευταίο μέρος του ποστ μου αναφέρω πως θέλω να μάθω αν υπάρχει πρόβλημα και με αυτήν. Έχει αραιώσει η επιθυμία μου για σεξ, κυρίως αυτό εννοώ.
Συγνώμη υπήρξα πολύ βιαστικός στην ανάγνωση του κειμένου σου 
.
Η πεσμένη libido ,μπορεί να οφείλεται σε χίλια και 2 άλλα πργμτ  , παρά από τον εντερόκοκκο στο σπέρμα .

Οικονομικά ας πούμε  πως είσαι ;
Αθλήσε  ;
Έχει φυσιολογικά κιλά για το ύψος σου ;
Καπνίζεις ;
Χοληστερίνη ;
Ζάχαρο ;
Πίεση ;
Δουλεύεις ;
Εθισμούς ;
Αλκοόλ ή κάτι άλλο ;
Πορνό ;

Ο ΑΜΑΝ αν και το έθεσε πολύ σωστά ,είναι απορίας άξιο αν λάβει ποτέ την κατάλληλη  απάντηση από τον ιατρό του ή από αυτούς που (αν) θα επισκεφτεί  .

Χρειάζονται ψύχραιμες αποφάσεις και αποφυγή πανικού  σίγουρα  .Με μέθοδο θα μετριάσεις και θα απομακρύνεις το πρόβλημα σταδιακά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Τα κιλά μου είναι κανονικά για το ύψος μου, δουλεύω, καπνίζω, δεν πίνω σχεδόν καθόλου εδώ και καιρό, δεν αθλούμαι και δεν βλέπω τακτικά πορνό. Τα συμπτώματα μου είναι ηπιότερα σε σχέση με το παρελθόν αλλά εμμένουν εδώ και καιρό. Έχω πειστεί πως το θολό υγρό που βλέπω στα ούρα μου σε αρκετές περιπτώσεις δεν είναι άμμος στα νεφρά και πως έχω κάποιας μορφής προστατίτιδα. Ξέχασα να αναφέρω πως όταν ρώτησα τον γιατρό "έχω προστατίτιδα λοιπόν;" μου απάντησε "γιατί να το πούμε προστατίτιδα; Υπάρχουν τόσες άλλες λέξεις"... Ναι, τόσες άλλες λέξεις... Όσες και οι συνιστώσες της νόσου. Θα ακολουθήσω την αντιβίωση των 13 ημερών που μου σύστησε και στη συνέχεια θα απευθυνθώ και σε δεύτερο ουρολόγο. Μπορεί να με έχει πάρει λίγο από κάτω όλο αυτό αλλά έχω τη διάθεση να το ψάξω και να βελτιωθώ.

mercury μην ξεχασεις να ενημερωσεις και εδω το forum. Προσπαθησε να μην σε παιρνει απο κατω και να μην το σκεφτεσαι ολη μερα ...το κανεις απλα χειροτερο!
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.