Καλημέρα σας.
Θα ήθελα να αναφέρω την δική μου περίπτωση, χωρίς όμως να γνωρίζω εάν πρόκειται για 'χρόνια' προστατίτιδα ή υπερτροφία..
Εδώ και αρκετά χρόνια -ούτε δεν θυμάμαι πόσα- έχω παρατηρήσει το εξής:
Όταν υπάρχει ανάγκη να πάω στο μπάνιο {όχι για ούρηση} ή όταν διοχετεύονται 'αέρια', πολλές φορές [ειδικότερα εάν υπάρχει πίεση ή σύσφιξη των μυών του όρθου] νιώθω ότι θα διουρήσω χωρίς να το θέλω!! Δηλ. ένα είδος ακράτειας! Και για να μην υπάρξει απώλεια ούρων, αναγκάζομαι να 'σφίξω' την ουρήθρα, ώστε τα ούρα να μην διαρρεύσουν... είναι μια χρόνια περίπτωση, δεν συμβαίνει καθημερινά, αλλά μόνο όταν πιέζονται οι σφικτήρες μύες του όρθου, είτε για αποστράγγιση εντέρου είτε για απομάκρυνση αερίων..
Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο επί χρόνιας βάσης??
Κ΄στας, 35 ετών..

#1 09 Απριλίου, 2014, 12:42:52 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Απριλίου, 2014, 12:46:01 ΠΜ από Hyper Ban
Οι απαντήσεις που ψάχνεις βρίσκονται όλες εδώ στο forum ,μέσα από τα ιστορικά μας  και τα σχετικά link που έχουμε ανεβάσει .
Σε λίγο καιρό δεν θα έχεις απορίες αν ξεκινήσεις από σήμερα να διαβάζεις .

Καλή ευκολία στην ανάγνωση .

Υ.γ. είσαι πολύ μικρός για να έχεις καλοήθη υπερπλασία προστάτη κ' με μία μικρή έρευνα αν έκανες στο διαδίκτυο θα το διαπίστωνες αμέσως αυτό που σου λέω .Μην περιμένεις να σου σερβίρονται όλα έτοιμα μπροστά σου προς βρώση , προσπάθησε και λίγο ''μόνος σου''!
Καλή ευκολία . -
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

α, σε ευχαριστώ..
θα ξεκινήσω την σχετική έρευνα...
βέβαια, δεν περιμένω τα 'έτοιμα' αλλά κάποια σχετική καθοδήγηση στην αρχή τουλάχιστον..
Κώστας)

Παράθεση από: Kostandino στις 10 Απριλίου, 2014, 01:26:26 ΠΜ
α, σε ευχαριστώ..
θα ξεκινήσω την σχετική έρευνα...
βέβαια, δεν περιμένω τα 'έτοιμα' αλλά κάποια σχετική καθοδήγηση στην αρχή τουλάχιστον..
Κώστας
Αυτό που ζητάς βρίσκεται στις επικεφαλίδες των θεμάτων που δημιουργήθηκαν  από ομοιοπαθείς σε απόγνωση και μη .
Καλή ανάγνωση εν Μπροστατίτιδα αδερφέ μου.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Κώστα αυτό που έχεις μοιάζει περισσότερο 'κατασκευαστικό', δε σημαίνει ντε και καλά χρόνια προστατίτιδα ή υπερπλασία, ή κάτι που έχει να κάνει με τον προστάτη γενικότερα. Και εμένα μου συμβαίνει καμιά φορά, και μου συναίβαινε και στο παρελθόν καμιά φορά, από πολύ μικρός, πολύ πριν παρουσιάσω συμπτώματα χρ. προστατίτιδας.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

χμμ, ίσως είναι έτσι τελικά..
Απλώς, παλιά είχα πάει σε έναν ιατρό, γιατί είχα πρόβλημα στην διάρκεια "σκλήρυνσης" του αγωγού (πέους) και φοβήθηκα για Σ.Δ. Και ο ουρολόγος με ρώτησε, εάν έχω το βράδυ και το πρωί κανονικά στύση. Εγώ είπα 'ναι' καθώς έτσι είναι. Τις υπόλοιπες ώρες δεν έχω, και όταν έχω, πολλές φορές δεν διαρκεί όσο θέλω. 'Ετσι, μου είπε πως είναι ψυχολογικό το θέμα. Έκανε και κάποιον υπέρηχο, και είπε ότι 'πρέπει να έχεις "περάσει" κάποια προστατίτιδα'. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω. Απλώς είμαι 35 ετών και θα πρέπει να εξετάζω τέτοια θέματα..