Ετών 46 με ιστορικό νεφρολιθίασης ,ολα ξεκίνησαν από οξεία ουρολοίμωξη  τον 15αυγουστο του 2013 μετά απο 3 μήνες αντιβίωση με ciproxin, tavanic,vibramycin έφυγε τελικά το μικρόβιο e.coli που είχε φωλίασει και στα ούρα και στο σπέρμα μετά απο εκεί είχα πάλι αφόρητους πόνους με κύριο τον πόνο χαμηλά στην μέση αδυναμία καταθλιπτική διάθεση και απομόνωση δεν μπορόυσα να περπατήσω πολύ ώρα γιατί πονούσα ούτε να κάτσω πολύ ώρα όρθιος ενώ είχα διαρροή βλέννας απο τον πρωκτό συχνά , τελικά πήγα ξανά στον ουρολόγο μου και βρήκε το μικρόβιο e.coli τώρα μόνο στο προστατικό υγρό πήρα ceclor kai liberprosta ακόμη και τώρα τελίωνει το 2ο κουτί των 80 ,2 πρωί 2 βράδυ έχει αποτέλεσμα όταν το παίρνω και ανακουφίζομαι όταν το παίρνω . Φοβάμαι ότι όταν το σταματήσω θα ξεκινήσουν οι πόνοι πάλι , ηποιότητα ζωής μου έχει αλλάξει προσπαθώ να αποφευγω ότι με πειράζει ξαπλώνω συνεχώς δεν περπατάω κινούμαι μόνο με το αυτοκίνητο άλλαξα διατροφή έκοψα φραπέδες ποτό , καυτερά, κάθομαι αναπαυτικά στο γραφείο να μην πιέζω τον προτάτη αλλά πάλι έχω εξάρσεις επώδυνες, το παλεύω όμως και εδώ μέσα πήρα κουράγιο να συνεχίσω να το παλεύω γιατί συνεχώς φοβόμουνα ότι έχω κάτι πολύ σοβαρό και θα άφηνα την οικογένεια μου αβοήθητη ευτυχώς τώρα άρχισα να συνειδητοποιώ την κατάσταση μου.
46 έτών αυγουστος 2013 οξεια ουρολοιμωξη - 4 μηνες αντιβιωση με ciproxin , tavanic , vibramycin υπηρχε μικροβιο και στα ουρα και στο σπερμα το e.coli ,ιστορικο νεφρολιθιασης και κοιρσοκοιλης , τελικα εφυγε το μικροβιο απο ουρα και σπερμα αλλα η αντιβιωση με πειραξε το εντερο γιατι καποιες φορες εχω εκρισεις κοπρανων ελαχιστες μεν αλλα με διατροφη προσπαθω , τελος μαρτιος 2014 μετα απο πολλους πονους βρεθηκε το e.coli στο προστατικο υγρο με ceclor , liberprosta νιώθω καλύτερα

jikonom καλως ηρθες ..πραγματικα ειναι πολυ δυσκολα αυτα που περνας. Ευχομαι μεσα απο διαβασμα και συζητηση εδω, να βρεις την ακρη.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Kαλώς ήρθες jikonom.,χαίρομαι που σε βοηθάμε .

Λες σε κάποιο σημείο  :

Παράθεσηενώ είχα διαρροή βλέννας απο τον πρωκτό συχνά

Αυτό ,στα 5 χρόνια που τρυγυρνάω σε blog και forum για την χ.π. - χ.π.α. πρώτη φορά το ακούω και το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πολύποδας του εντέρου , πάθηση σοβαρή που χρίζει περαιτέρω έρευνας .
-Μήπως ήρθε η στιγμή να κάνεις κάποια κωλονοσκόπηση προληπτική ;
-Έχεις κάνει ποτέ σου ;
-Συμβουλεύτηκες γαστρεντερολόγο για αυτή την βλέννα ή μόνο ουρολόγος σε εξέτασε ;
Περιμένω τις απαντήσεις σου με αγωνία,γιατί αυτή η βλέννα πραγματικά με παραξένεψε και για να σου πω την αλήθεια με ανησύχησε...ΠΡΟΣΕΞΕ όμως δεν είμαι γιατρός και δεν ξέρω βεβαίως κάτι περισσότερο από αυτούς ...


Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

πηγα σε γαστρεντερολογο με εξετασε δεν βρηκε τιποτε ανησυχητικο , κολονοσκοπηση εχω κανει πριν 4 χρονια χωρις ευρηματα η βλεννα δεν εμφανιζεται συνεχως μονο οταν στρεσαρομαι και εχω πονους στην πυελικη χωρα, μπορει να περασει και μια βδομαδα χωρις βλεννα απλως τωρα που περνω το liberprosta και ειμαι καλυτερα η βλεννα γινεται εμφανης σπανιοτερα
γενικα ο φαυλος κυκλος εχει να κανει με τα συμπτωματα της χ.προστατιτιδας οταν ηρεμω δεν εχω συμπτωματα ουτε βλεννας ουτε επιτακτικη αναγκη για αφοδευση , αν πιω κρασι , καπνισω αρκετα , κουραστω στο περπατημα τοτε αποσυντονιζεται ο οργανισμος μου.
46 έτών αυγουστος 2013 οξεια ουρολοιμωξη - 4 μηνες αντιβιωση με ciproxin , tavanic , vibramycin υπηρχε μικροβιο και στα ουρα και στο σπερμα το e.coli ,ιστορικο νεφρολιθιασης και κοιρσοκοιλης , τελικα εφυγε το μικροβιο απο ουρα και σπερμα αλλα η αντιβιωση με πειραξε το εντερο γιατι καποιες φορες εχω εκρισεις κοπρανων ελαχιστες μεν αλλα με διατροφη προσπαθω , τελος μαρτιος 2014 μετα απο πολλους πονους βρεθηκε το e.coli στο προστατικο υγρο με ceclor , liberprosta νιώθω καλύτερα

επισης θελω να αναφερω και καποια αλλα , εχω κιρσοκοιλη και θελω να κανω 2ο παιδι τωρα πως θα γινει με τα προβληματα που εχω θα το προσπαθησω παντως , επισης διαβασα εδω για καντινιαση λογω παρατεταμενης ληψης αντιβιωσης (εγω συνολικα πηρα πανω απο 4 μηνες ) και ισως το εντερο να ειναι πηγη των προβληματων , στα συμπτωματα εχω πονους στην μεση και μαλιστα δεξια οπως και μουδιασμα στον δεξι μηρο τελος επικρατει συγχυση μεσα στο μυαλο μου που πολλες φορες επιτείνει το προβλημα, liberprosta παίρνω 10 ημερες μπορώ να πάρω άλλες 15 απο μόνος μου εννοώ χωρις την οδηγία γιατρού ? γιατί βλέπω οτι είναι το μοναδικό φάρμακο που εξαλείφει τα άσχημα συμπτώματα, μετα ισως ξεκινήσω διατροφή εντελώς απαλλαγμένη (αντικαντιτα) θα το δοκιμασω και αυτο γιατι τώρα για το πασχα που έκανα νηστεία ένιωθα καλύτερα ευχαριστω που με ακουτε και με βοηθάτε.
46 έτών αυγουστος 2013 οξεια ουρολοιμωξη - 4 μηνες αντιβιωση με ciproxin , tavanic , vibramycin υπηρχε μικροβιο και στα ουρα και στο σπερμα το e.coli ,ιστορικο νεφρολιθιασης και κοιρσοκοιλης , τελικα εφυγε το μικροβιο απο ουρα και σπερμα αλλα η αντιβιωση με πειραξε το εντερο γιατι καποιες φορες εχω εκρισεις κοπρανων ελαχιστες μεν αλλα με διατροφη προσπαθω , τελος μαρτιος 2014 μετα απο πολλους πονους βρεθηκε το e.coli στο προστατικο υγρο με ceclor , liberprosta νιώθω καλύτερα

#5 25 Απριλίου, 2014, 12:39:32 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Απριλίου, 2014, 12:46:39 ΠΜ από Hyper Ban
Παράθεσηεχω κιρσοκοιλη και θελω να κανω 2ο παιδι

Δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις στην ηλικία που είσαι .Μετά τα τριάντα ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ λένε πως δεν αντιστρέφεται η ζημιά που έχει κάνει .Πεταμένα λεφτά και ταλαιπωρία .Αν την επέμβαση   στην πρότεινε να στην κάνει ο ουρολόγος σου ,θα σου  πρότεινα να αλλάξεις ουρολόγο  !!!
Για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι ,τα έχω γράψει 1000 φορές .Διάβασε μέσα στο forum και όλες σου οι απορίες θα λυθούν .
Σχετικά με το  libeprosta ξέρω πως είναι φυτικό και πως άφοβα λαμβάνεται ,χάνει όμως και την δραστικότητα του με τον καιρό  ,όπως όλα τα φάρμακα .
Και πως δικαιολογεί ο γιατρός την ύπαρξη βλέννας στα κόπρανα ; Τι είναι ;Φλεγμονή ; Από τι προκαλείται ή αποτελείται;
Προσωπικά θα έλεγα να την ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ και γενικότερα στην  υγιεινη ζωη,δεν μου αρέσουν καθόλου οι βλέννες σου στο χέσιμο ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Λάθος έκφραση απο εμενα οταν λέω βλέννα εννοούσα ζουμί απο κόπρανα πως είναι όταν έχεις ευκοίλια αλλά μιλάμε για σταγόνες , γιατι το ανέφερα στον γαστρεντερολογο μου και μου είπε πως θα στρώσει αυτο σταδιακά ευχαριστώ.
46 έτών αυγουστος 2013 οξεια ουρολοιμωξη - 4 μηνες αντιβιωση με ciproxin , tavanic , vibramycin υπηρχε μικροβιο και στα ουρα και στο σπερμα το e.coli ,ιστορικο νεφρολιθιασης και κοιρσοκοιλης , τελικα εφυγε το μικροβιο απο ουρα και σπερμα αλλα η αντιβιωση με πειραξε το εντερο γιατι καποιες φορες εχω εκρισεις κοπρανων ελαχιστες μεν αλλα με διατροφη προσπαθω , τελος μαρτιος 2014 μετα απο πολλους πονους βρεθηκε το e.coli στο προστατικο υγρο με ceclor , liberprosta νιώθω καλύτερα

Jikonom
Το θεμα της βλενης στα κοπρανα το πιο πιθανο ειναι οτι ειναι απο τις αντιβιώσεις, και εγω το ειχα αρκετους μηνες το οποιο υποχωρούσε μετα το περας των αντιβιώσεων αλλα παρεμενει για μηνες ακομα μετα. Οσο επαιρνες αντιβιώσεις λογικά ειχες και πονους στο εντερο. Αυτο θελει το χρονο του να φυγει και σιγουρα μια καλη διατροφη. Απο οσα ειδα και σε μενα οταν εχεις τετοια θεματα με τα εντερα τοτε ειναι δυσκολο να καταλαβεις εαν φταιει ο προστάτης ή τα εντερα για τις οποιες ενοχλήσεις σου εμφανίζονται. Συμπερασμα μου ασε ακομα λιγο χρονο για να κατασταλαξουν οι ενολήσεις σου.
Οσο για τα φυτικά σκευασματα δε νομιζω οτι συνίστανται στο να τα παιρνει καποιος εφ ορου ζωης αλλα με διακοπές , το ιδιο συμβαινει και με τη qurcetin.
 
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.