Long Time No See

Επισκέπτομαι το Forum και θα γράψω κάποια στιγμή ένα ιστορίκο για τους τελευταιούς 6 μήνες. Απλά μπήκα για να επιβεβαιώσω τα λόγια του φίλου Evans όσο αφορά την Κερσετίνη. Την παίρνω κανα 2μηνο και νομίζω οτι με έχει βοηθήσει αρκετά. Δοκιμάστε την μπορεί και να σας βοηθήσει.

Ευχαριστώ παιδιά, μακάρι το δεκάξι να είναι και το τελευταίο έτος των ενοχλήσεων για όλους μας.
George αν είναι έτσι, είναι πιθανό να υπάρχει κάποια φλεγμονή, οπότε σε συνεργασία με το γιατρό που θα επιλέξεις θα το αντιμετωπίσετε.
Με τον υπέρηχο, πράγματι μπορούν να εκτιμήσουν το μέγεθος του προστάτη και ένας μεγάλος προστάτης μπορεί να είναι ένδειξη φλεγμονής.
Ρώτησα απλώς, γιατί υπάρχουν ουρολόγοι που το προχωράνε μάλλον παρά πέρα το πράγμα, με τον υπέρηχο εννοώ, χωρίς να έχουν βάση αυτά που λένε. Έτσι για παράδειγμα αναφέρουν τις αποτιτανώσεις του προστάτη ως απόδειξη φλεγμονής, κάτι το οποίο αμφισβητείται από συναδέλφους τους. Δύο καθηγητές ουρολογίας μου είπαν ότι αποτιτανώσεις στον προστάτη έχουν και άνδρες χωρίς κανένα πρόβλημα φλεγμονής. Επίσης υπάρχει ουρολόγος που επικαλείται τις 50 αποχρώσεις του γκρι στον υπέρηχο για να αποδείξει φλεγμονή, κάτι που επίσης όχι απλώς αμφισβητείται αλλά θεωρείται παράλογο. Από τους συναδέλφους του εννοώ.
Με τη δακτυλική εξέταση, επίσης μπορούν να κάνουν μια εκτίμηση. Σε συζητήσεις που έχω κάνει με ουρολόγους, μου έχουν πει ότι ένας φλεγμονώδης προστάτης έχει την αίσθηση ενός μπαλονιού, σε αντίθεση με ένα μη φλεγμονώδη που είναι σαφώς πιο μαλακός.
Όμως και πάλι, κάποιοι γιατροί το προχωράνε 'παραπέρα', και έχουν γραφτεί και στο διαδίκτυο τέτοια πράγματα, για 'ειδικά εκπαιδευμένα' δάκτυλα, 'δάκτυλα με GPS' που 'εντοπίζουν' τις φλεγμονές με ακρίβεια κλπ.
Για το λόγο αυτό, και επειδή κάποιοι από μας έχουμε πέσει θύματα τέτοιας παραπληροφόρησης, ζητούμε τις διευκρινήσεις και την κατανόηση σας.
Σχολιάζοντας γενικά, θα έλεγα ότι ο χαρακτηρισμός 'σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα' εμένα μου πέφτει λίγο βαρύς.
Εδώ μιλάμε μάλλον για σεξουαλικά μεταδιδόμενα μικρόβια, κάτι δηλαδή που συμβαίνει φυσιολογικά με τη σεξουαλική επαφή.
Τα χλαμυδομυκοπλασματα κλπ χαρακτηρίζονται ως 'άτυπα' μικρόβια και πράγματι η ανίχνευση τους είναι πιο δύσκολη. Οι μοριακές εξετάσεις για την ανίχνευση τους είναι πιο αξιόπιστες, αλλά και πολύ πιο ακριβές. Οι μικροοργανισμοί αυτοί αμφισβητούνται ως αιτιολογικοί παράγοντες προστατίτιδας από κάποιους ερευνητές. Σύμφωνα με κάποιες μελέτες, φαίνεται να είναι και αυτοί επιβαρυντικοί παράγοντες στην όλη κατάσταση που ονομάζουμε 'πυελικό άλγος'.
Το να κάτσει και να γράψει κανείς ένα ιστορικό αλλά και να το ενημερώνει κατά καιρούς, για μένα είναι περισσότερο μια πράξη προσφοράς προς στους ομοιοπαθείς του, είτε αυτοί συμμετέχουν στο διάλογο, είτε απλώς θα το διαβάσουν, τώρα ή στο μέλλον.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Πήρα τα αποτελέσματα απο Stanley Mears και όπως φοβόμουν τίποτα ... Στην μικροσκοπική εξέταση  ιζήματος ούρων πυοσφαίρια αρκετά (10-20 κ.ο.π)   .Λέω να κανω    SPI χλαμυδίων , PCR  .

Να ρωτησω και εγω κατι πανω σε αυτο εκανα εξετασεις σπερματος και ουρων στις σπερματος ως συνηθως μου εβγαλε λιγες αποικιες εντεροκκοκου faecalis .Αλλα για πρωτη φορα σε αυτες των ουρων ειδα πυοσφαιρια 4-8 κ.ο.π και ερυθρα 0-1 κ.ο.π . Δεν ειχε ομως καποια κλιμακα να ξερω ειναι πολλα ειναι λιγα κατι παιζετε εδω? Μηπως ξερει κανεις απο δικες του εξετασεις  ?
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)

Παράθεση από: ALEX στις 23 Ιανουαρίου, 2016, 08:05:35 ΜΜ
Ειναι πολλα τα πυοσφαιρια... Κατι παιζει...

O ιατρός μου είπε να μην κάνω SPI χλαμυδίων , PCR   διότι δεν θα δείξουν τιποτα καθώς δεν είναι γενικευμένη λοιμωξη και βάσει ιστορικου αγωγής να πειραματιστούμε με αντιβιοτικά .... Επαναλαμβάνω είναι λοιμωξιολόγος και γνωστός μου ... Τι κανουμε ???