:'( Καλημέρα σε ολους 
Να σας συγχαρω για το forum   είναι παρα πολύ κατατοπιστικο  και μακαρι να υπηρχε κ ένα γυναικειο για να μην εισβαλω κι εγω ετσι  ...Ειμαι γυναικα και εχω  πρόβλημα επαναλαμβανομενων ουρολοιμώξεων  κάθε φορα που εχω επαφη.Μονο τοτε .
ο γιατρος μου εχει κανει ενδοκυστικες ενεσεις , δεν εχω τελειωσει ακομα την θεραπεια  .Μου εχει διαγνωστεί χρονια μολυνση με χλαμυδια και βρεθηκε και στρεπτόκοκκος  .Και παρα το γεγονος ότι  εχω κανει απειρες καλλιέργειες και εξετασεις , χλαμυδια μου ειχαν διαγνωσθεί  μονο πριν 10 χρονια  .Μια φορα .Από τοτε ουτε μια φορα δε βρεθηκαν αλλα παθαινα ουρολοιμωξη και κανεις γιατρος δε μπορουσε να καταλαβει γιατι .Τελος παντων βρηκα έναν γιατρο δε θελω να γραψω ονομα  , ο οποιος μου εκανε διαγνωση και μεχρι στιγμης το παλευω με πολλή αντιβιωση  και ενδοκυστικες ενεσεις  που με εχουν βοηθησει .Αλλα δεν εχω ολοκληρωσει τη θεραπεια  ακομα.
ο συντροφος μου δεν δεχεται  να κανει θεραπεια στο δικο μου γιατρο .Του διαγνωστηκε χλαμυδια στο προστατικο υγρο  και ουρεοπλασμα στην καλλιεργεια  .Πηγε σε δικο του ουρολογο που  του συνεστησε να μην κανει τιποτα γιατι λεει στα 40 του, αν κανει τωρα θεραπεια , θα χρειαστεί εγχειρηση.Οσο για εμενα ,εγω είμαι καταδικασμενη λεει να μολυνομαι με το παραμικρο γιατι εχω παρει πολλή αντιβιωση και εχει αποδυναμωθει το ανοσοποιητικο μου .Αφου παλαβωσαμε και οι δυο ,κ επειδή είναι και ο ιδιος γιατρος  πηρε από μονος του θεραπεια  10 ημερες ciproxin  και 2 μηνες  vibramicin παρα το γεγονος ότι δεν εχει συμπτώματα .Το δικο μου το θεμα  είναι  ότι ακομα κ εάν εγω θεραπευτω δεν υπαρχει κίνδυνος να κολλησω παλι από αυτόν? Ο γιατρος ο δικος μου επιμενει ότι αν δεν κανει σωστη θεραπεια με 30 μαλλαξεις  δε προκειται να φυγουν τα χλαμυδια ΟΣΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ. Μεσα στην απελπισα μου λοιπον βρηκα το forum  και ζητησα βοηθεια από τον Super ban και τον evans και πραγματικα με βοηθησαν αρκετα .Ειχα ταλαιπωρηθεί παρα πολύ , εχω χαλασει  πολλα χρηματα σε ουρολόγους ,σε εξετασεις    και ψυχολογικα αυτή η ιστορια με εχει διαλυσει.
Διαβασα μεσα ότι υπαρχει και άλλο ένα μελος που  είναι κ αυτος γιατρος και πηρε κ αυτος μονος του θεραπεια και τα καταφερε .Επισης ο Βερτης εχει βρει πολύ καλο ουρολογο μηπως μπορει να μου στειλει ένα πμ  να μου πει τα στοιχεια του?
τελικα ποσο ευκολο είναι να κολλησει ο ενας συντροφος τον άλλο με προφυλακτικο?εχω διαβασει και για γυναικες που δεν κολλανε τιποτα και για γυναικες που κολλανε ..καλη ωρα  :'(

Υ.Γ.το κεφιρ εμενα με βοηθησε μου σταματησε ή απαλυνε τα συμπτώματα από τις αντιβιώσεις.Αλλα το παιρνω μαζι με προβιοτικα .
Βοηθεια :P


 

Γεια σου και πάλι Μαρία.
Όπως σου έγραψα και στο πμ που σου έστειλα, δε θεωρώ ότι βοήθησα ιδιαίτερα, οπότε επέτρεψε μου να προσπαθήσω τώρα. Δεν είναι κακό αυτά τα θέματα να συζητιούνται και δημόσια, πολλά ζευγάρια ταλαιπωρούνται από αυτά, ιδιαίτερα ενδιαφέρουν  ζευγάρια που προσπαθούν να αποκτήσουν παιδί, οπότε δεν είναι αποκλειστικά 'γυναικεία' ή 'ανδρικά'. Με τις πληροφορίες και τις εμπειρίες μας βοηθάμε όλοι, έτσι και εσύ μπορεί να βοηθήσεις κάποιο άλλο ζευγάρι που πιθανώς να αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα. Για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει, θα ήθελα να μου απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Οι επαφές που δημιουργούσαν τις ουρολοιμώξεις ήταν χωρίς προφύλαξη; Παρουσίαζες παράλληλα κολπίτιδες ή τραχηλίτιδες;
2. Οι ουρολοιμώξεις διαπιστώνονταν βάσει καλλιέργειας ούρων; Έβγαζαν το ίδιο ή διαφορετικό μικρόβιο κάθε φορά; Έβγαζαν αυξημένα πυοσφαίρια; Καλλιέργεια κολπικού υγρού γινόταν; Τι μικρόβιο ή μικρόβια έβγαζαν;
3. Τι αντιβιοτικά έχεις πάρει συνολικά (όλα αυτά τα χρόνια που ταλαιπωρείσαι) και για πόσο διάστημα;
4. Πως είναι δυνατό να σου διέγνωσε 'χρόνια μόλυνση με χλαμύδια' όταν τα χλαμύδια βρέθηκαν μόνο μια φορά πριν 10 χρόνια; Στη μικροβιολόγο του γιατρού που υποτίθεται ότι βρίσκει τα χλαμύδια που δεν βρίσκουν οι άλλοι, έγιναν εξετάσεις; Ούτε αυτή τα βρήκε; Γιατί οι γιατροί (ή ο γιατρός μόνο) πιστεύουν ότι υπάρχουν, ενώ δεν τα βρίσκουν; Σε ποιο ή ποια όργανα του σώματος, σου λένε ότι υπάρχουν; Πάρθηκε κάποιο δείγμα από εκεί που υποτίθεται ότι υπάρχουν, για να γίνει κάποια καλλιέργεια ή μοριακή εξέταση;
5. Πως έγινε (με ποιο τρόπο) η διάγνωση 'χρόνια μόλυνση στο τρίγωνο', ποιο είναι το τρίγωνο, τι πάθηση είναι αυτή (υπάρχει;), που αναφέρεται αλλού (έχεις ψάξει στο διαδίκτυο, έχεις ρωτήσει άλλους γιατρούς;), πως δημιουργείται, πως γίνεται διάγνωση και πως θεραπεύεται;
6. Οι ενδοκυστικές ενέσεις τι φάρμακο έχουνε μέσα και γιατί χορηγούνται; Τι αντιβιοτικά σου δίνει συνολικά, και για πόσο διάστημα;

Σχετικά με τον ιατρό σύντροφό σου:
1. Οι επαφές σας ήταν πάντα με προφυλακτικό;
2. Τα χλαμύδια και το ουρεόπλασμα τα βρήκε η μικροβιολόγος που συνεργάζεται με το γιατρό σύμφωνα με τον οποίο ο σύντροφός σου θα χρειαστεί 30 μαλάξεις; Ο σύντροφός σου δε θέλησε να διασταυρώσει τα αποτελέσματα σε άλλο μικροβιολογικό; Ως γιατρός φαντάζομαι ότι θα είχε πολλές επιλογές καλών μικροβιολογικών. Γιατί δεν το έκανε; Είχε στο παρελθόν ποτέ ενοχλήσεις ή είχε βρει ξανά τα ίδια ή άλλα μικρόβια;
3. Τι εννοούσε ο ουρολόγος του με το 'στα 40 του, αν κάνει τώρα θεραπεία , θα χρειαστεί εγχείρηση';
Α. ότι στα 40 η προστατίτιδα θεραπεύεται μόνο με εγχείρηση;
Β. ότι αν πάρει αντιβιοτικά θα χρειαστεί εγχείρηση;
Γ. ότι αν κάνει μαλάξεις θα χρειαστεί εγχείρηση;
4. Τι εννοούσε ο ουρολόγος του με το 'καταδικασμένη να μολύνεται με το παραμικρό γιατί έχει αποδυναμωθεί το ανοσοποιητικό της'; Αποκλείει την προοπτική το ανοσοποιητικό ενός ανθρώπου να ενδυναμωθεί και επομένως να σταματήσει να μολύνεται με το παραμικρό;
5. Ο σύντροφός σου είναι ικανοποιημένος από τον ουρολόγο του; Θεωρεί λογικές τις απόψεις του; Αν όχι, είναι τόσο δύσκολο για αυτόν, ως γιατρός που είναι, να βρει ένα καλό ουρολόγο;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Γεια σου Evans και σε ευχαριστω και παλι προκαταβολικα
θα απαντησω μια μια ερωτηση  από την αρχη
1.οι επαφες που δημιουργουσαν τις ουρολοιμώξεις ηταν με προφυλαξη.Στη ζωη μου ζητημα να ειχα 3 φορες επαφη χωρις προφυλακτικο  αλλα δεν ειχα παθει ουρολοιμωξη με τα από αυτό.
2.οι ουρολοιμώξεις (παντα μετα την επαφη)στην αρχη ητανε ηπιες σε σημειο να νομιζω ότι απλα εχω μονο μια κολπιτιδα και τραχηλιτιδα.Οταν εφτασα να εχω τρομερα συμπτώματα (συχοουρια αιμα  και τσούξιμο)καταλαβα ότι ο γυναικολόγος δεν μπορει να μου κανει τιποτα και πηγα σε ουρολογο.Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και ουρων και στην αρχη εβγαινε E.coli  .Αυξημένα πυοσφαίρια και αιμοσφαιρινη. Mεσα σε μια χρονια επαθα το εξης: 2 μηνες θεραπεια  ,μετ την πρωτη επαφη ουρολοιμωξη .Αυτό εγινε 5 φορες συνεχομενα.Ωσπου  στο τελος  ενιωθα πιεση στην κυστη  και μονο που ακουμπουσα με το χερι την κοιλια μου .επαθα σπαστικη κολιτιδα ταυτόχρονα  και ειχα 10 μηνες δεκατα.Μου βρηκαν αμμο στο ένα νεφρο .
3.τα αντιβιωτικα που εχω παρει είναι ceclor  zithromax vibramicin prixina spectracef  avelox tabrin  urovaxom  επινα χυμο από craberry που οξυνε το πρόβλημα αντι να το  καταλαγιαζει
την τελευταια χρονια πηρα συνεχομενα 6 μηνες 2  zithromax  την ημερα  , 2 prixina την ημερα  , και μετα κάθε μηνα για 10 ημερες  συνδυασμούς των παραπανω
είμαι καλυτερα τωρα αλλα φανταζομαι ότι δε θα ξεμπερδεψω ευκολα με μηκυτες.
4.Στην τελευταια μου σχεση με την πρωτη επαφη μετα από 20 ημερες ειχα συμπτώματα μολυνσης και βρεθηκε klebsiella .Mετα από 6 μηνες αντιβίωσης  και ενώ ειχα σχεσεις κατά τη διαρκεια της θεραπείας  βρεθηκαν χλαμυδια και στρεπτόκοκκος στην καλλιεργεια κολπικου υγρου.Στην καλλιεργεια ουρων δεν εδειξε τιποτα παρα μονο ελαχιστα πυοσφαίριά .Τοτε ηταν που εκανε εξετασεις ο καλος μου και του βρηκαν χλαμυδια και ουρεοπλασμα .Σε εμενα ουρεοπλασμα δε βρεθηκε.Η εξεταση εγινε στο μικροβιολογιικο που συνεργάζεται με το γιατρο .Δε βρίσκονται ευκολα τα χλαμυδια γιατι είναι η φυση τους τετοια είναι ενδοκυταρια.
5.Η διαγνωση εγινε  μετα από εξεταση κυστεοσκόπησης οπου ο γιατρος μου εξηγησε και μου εδειξε κ ολας ότι ειχα εστιες και φωλιες μικροβιων  στην περιοχη που λεγεται τριγωνο.Και με το παραμικρο ερεθισμα  βγαινουν στην επιφανεια.Για αυτό και οι επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Και κάθε φορα με διαφορετικα μικροβια.
Για τον συντροφο μου
1.οι επαφες μας ηταν παντα με προφυλακτικο
2.οι εξετασεις του εγιναν στο ιδιο μικροβιολογικο που πηγα κ εγω.Οχι δεν πηγε σε άλλο γιατι το συγκεκριμενο του ενεπνευσε εμπιστοσυνη.Δε μπηκε στη διαδικασια να βρει άλλο ουρολογο γιατι ειχε ήδη παει σε ουρολογο συστημενο επισης δεν ειχε ποτε κανενα σύμπτωμα και αυτό είναι που τον κανει να δισταζει να ασχοληθεί σοβαρα.
3.ο ουρολόγος του του ειπε ότι δεν πρεπει να πειράζουμε τον προστατη και ότι αν κανει τις μαλλαξεις στα 40 θα ψαχνει για εγχειρηση γιατι οι μαλλαξεις θα του κανουν ζημια(ο γιατρος αυτος ασχολειται μονο με χειρουργεία.)επισης του ειπε ότι τα χλαμυδια δεν κολλανε και να μην ασχοηθει μαζι τους.ΚΑΙ ΟΧΙ ο συντροφος μου δεν θεωρει τις αποψεις του γιατρου του σωστες και εψαξε μονος του σε αμερικανικα  site οπου βρηκε τη δοσολογια που παιρνει τωρα .Δεν εμπιστευεται τους γιατρους ουτε τον ένα ουτε τον άλλο .

Παράθεση από: maria στις 11 Ιουνίου, 2014, 01:40:09 ΠΜ
Γεια σου Evans και σε ευχαριστω και παλι προκαταβολικα
θα απαντησω μια μια ερωτηση  από την αρχη
1.οι επαφες που δημιουργουσαν τις ουρολοιμώξεις ηταν με προφυλαξη.Στη ζωη μου ζητημα να ειχα 3 φορες επαφη χωρις προφυλακτικο  αλλα δεν ειχα παθει ουρολοιμωξη με τα από αυτό.
2.οι ουρολοιμώξεις (παντα μετα την επαφη)στην αρχη ητανε ηπιες σε σημειο να νομιζω ότι απλα εχω μονο μια κολπιτιδα και τραχηλιτιδα.Οταν εφτασα να εχω τρομερα συμπτώματα (συχοουρια αιμα  και τσούξιμο)καταλαβα ότι ο γυναικολόγος δεν μπορει να μου κανει τιποτα και πηγα σε ουρολογο.Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και ουρων και στην αρχη εβγαινε E.coli  .Αυξημένα πυοσφαίρια και αιμοσφαιρινη. Mεσα σε μια χρονια επαθα το εξης: 2 μηνες θεραπεια  ,μετ την πρωτη επαφη ουρολοιμωξη .Αυτό εγινε 5 φορες συνεχομενα.Ωσπου  στο τελος  ενιωθα πιεση στην κυστη  και μονο που ακουμπουσα με το χερι την κοιλια μου .επαθα σπαστικη κολιτιδα ταυτόχρονα  και ειχα 10 μηνες δεκατα.Μου βρηκαν αμμο στο ένα νεφρο .
3.τα αντιβιωτικα που εχω παρει είναι ceclor  zithromax vibramicin prixina spectracef  avelox tabrin  urovaxom  επινα χυμο από craberry που οξυνε το πρόβλημα αντι να το  καταλαγιαζει
την τελευταια χρονια πηρα συνεχομενα 6 μηνες 2  zithromax  την ημερα  , 2 prixina την ημερα  , και μετα κάθε μηνα για 10 ημερες  συνδυασμούς των παραπανω
είμαι καλυτερα τωρα αλλα φανταζομαι ότι δε θα ξεμπερδεψω ευκολα με μηκυτες.
4.Στην τελευταια μου σχεση με την πρωτη επαφη μετα από 20 ημερες ειχα συμπτώματα μολυνσης και βρεθηκε klebsiella .Mετα από 6 μηνες αντιβίωσης  και ενώ ειχα σχεσεις κατά τη διαρκεια της θεραπείας  βρεθηκαν χλαμυδια και στρεπτόκοκκος στην καλλιεργεια κολπικου υγρου.Στην καλλιεργεια ουρων δεν εδειξε τιποτα παρα μονο ελαχιστα πυοσφαίριά .Τοτε ηταν που εκανε εξετασεις ο καλος μου και του βρηκαν χλαμυδια και ουρεοπλασμα .Σε εμενα ουρεοπλασμα δε βρεθηκε.Η εξεταση εγινε στο μικροβιολογιικο που συνεργάζεται με το γιατρο .Δε βρίσκονται ευκολα τα χλαμυδια γιατι είναι η φυση τους τετοια είναι ενδοκυταρια.
5.Η διαγνωση εγινε  μετα από εξεταση κυστεοσκόπησης οπου ο γιατρος μου εξηγησε και μου εδειξε κ ολας ότι ειχα εστιες και φωλιες μικροβιων  στην περιοχη που λεγεται τριγωνο.Και με το παραμικρο ερεθισμα  βγαινουν στην επιφανεια.Για αυτό και οι επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Και κάθε φορα με διαφορετικα μικροβια.
Για τον συντροφο μου
1.οι επαφες μας ηταν παντα με προφυλακτικο
2.οι εξετασεις του εγιναν στο ιδιο μικροβιολογικο που πηγα κ εγω.Οχι δεν πηγε σε άλλο γιατι το συγκεκριμενο του ενεπνευσε εμπιστοσυνη.Δε μπηκε στη διαδικασια να βρει άλλο ουρολογο γιατι ειχε ήδη παει σε ουρολογο συστημενο επισης δεν ειχε ποτε κανενα σύμπτωμα και αυτό είναι που τον κανει να δισταζει να ασχοληθεί σοβαρα.
3.ο ουρολόγος του του ειπε ότι δεν πρεπει να πειράζουμε τον προστατη και ότι αν κανει τις μαλλαξεις στα 40 θα ψαχνει για εγχειρηση γιατι οι μαλλαξεις θα του κανουν ζημια(ο γιατρος αυτος ασχολειται μονο με χειρουργεία.)επισης του ειπε ότι τα χλαμυδια δεν κολλανε και να μην ασχοηθει μαζι τους.ΚΑΙ ΟΧΙ ο συντροφος μου δεν θεωρει τις αποψεις του γιατρου του σωστες και εψαξε μονος του σε αμερικανικα  site οπου βρηκε τη δοσολογια που παιρνει τωρα .Δεν εμπιστευεται τους γιατρους ουτε τον ένα ουτε τον άλλο .

O γιατρός Μαρία που σου κάνει τις ενδοκυστικές εκγχύσεις είναι ο Ακατάν ;
Αυτός σου χορήγησε 6 μήνες zithromax και prixina ;
Αν το cranberrie  δεν σε έπιασε ,ίσως τότε να σε πιάσει το waterfall d manose .
Έχεις ακουστά την τοξική πολυνευροπάθεια ;Αυτό προκάλεσε ο Ακαταν σε έναν συμπάσχοντα ονόματι alex calamaria ,χορηγόντας του ένα τρελό σχήμα αντιβιώσεων για έναν Χ τεράστιο χρόνο .
Προσοχή στις επιλογές σου λοιπόν και σκέψου συνετά ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μαρια μεσα στο φορουμ πιστευω οτι ψαχνοντας λογικα θα βρεις καποια πραγματακια που θα σε βοηθησουν!Σαφεστατα το ανοσοποιητικο σου εχει διαλυθει και θεωρω πρωτευον την ανοικοδομηση αυτου!Εαν διαβασεις θα βρεις και καποια συμπληρωματα σχετικα στο ιντερνετ και ακομα πιο συκεκριμενα για χρονιες ουρολοιμωξεις και παρομοιες ασθενειες ουροποιητικου!Να χασεις κατι δεν εχεις αφου βλεπεις οτι η χρονια ληψη αντιβιωσεων τελικα μονο χειροτερα αποτελεσματα εχει!Απο κει και περα ειδα πως ο Hyper σε ρωταει για τον κομπογιαννιτη απατεωνα...Αν ναι σηκω και φυγε απο αυτον και τις συμβουλες του ΧΘΕΣ!!Το μονο σιγουρο και αμεσο!Υπενθυμιζω οτι εδω μεσα τα ιδρυτικα μελη εχουν κανει πολυ αξιολογη δουλεια και με την καταθεση εμπειριων και των υπολοιπων παιδιων εχει συγκεντρωθει αρκετο υλικο με διαφορες επιλογες!Καλη ιαση σου ευχομαι!
ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ,ΝΥΚΤΟΟΥΡΙΑ,ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ,ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ,ΤΣΟΥΞΙΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ,ΦΑΓΟΥΡΑ-ΠΟΝΟΙ ΣΤΗ ΒΑΛΑΝΟ,ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΗ,ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΤΥΣΗΣ,ΚΑΤΑΡΑΚΩΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!

Φίλοι
Για  το θέμα του χλαμυδίου αναφέρω τα ακόλουθα από προσωπική μου εμπειρία καθοτι ακομα ταλαιπωρούμαι.
1.   Το χλαμυδιο όταν εισέρθει στον οργανισμό είναι πολύ δύσκολο να εξολοθρευτεί όσες αντιβιώσεις και να πάρουμε
2.   Δεν εχει αποδειχτεί ότι είναι κολλαει μονό με σεξουαλική πράξη καθότι σε ατομα με με λίγες σεξουαλικές εμπειρίες  μπορεί να βρεθεί  είτε στο κόλπο/προστάτη  είτε στο φάρυγγα τους.
3.   Το χλαμυδιο εισέρχεται στο κύτταρο και  ανάλογα με το ανοσοποιητικό σύστημα κάποιου ανθρώπου  παραμένει σε αδράνεια ή αναπτύσσεται με αποτέλεσμα να κολαει ο ένας σύντροφος τον άλλο .
4.   Για τον άνδρα το χλαμυδιο αναπτύσσεται στο σπέρμα και δημιουργεί υπογονιμότητα αλλά μπορεί να εισέρθει σιγά σιγά  και στο προστάτη.Οι εξετάσεις που μπορεί να κάνει είναι οι ακόλουθες :
-   Καλλιέργεια σπέρματος με ανοσοφθορισμό ( σχεδόν ποτέ δεν ανιχνεύεται)
-   Pcr  στο σπέρμα ή στο προστατικό υγρό  ( θα ανιχνευθεί μονό εάν υπάρχει αρκετή ποσότητα προστατικού υγρού )
-   Κυταρομετρία ροής  στο σπέρμα ( δυστυχώς βγαίνει πάντα  θετική όταν αποτυγχάνουν οι άλλες εξετάσεις όση αντιβίωση και εάν έχουμε πάρει ενδιάμεσα) . Αυτό  σημαίνει ότι χλαμυδιο είναι μεσα μας σε μια απροσδιόριστη κατάσταση που μπορεί να αναπτυχθεί ή μπορεί και να μεταδοθεί αλλά ενδεχόμενα και να παραμείνει σε αδράνεια . Οπότε υπάρχει ένα μεγάλος αριθμός ατόμων που έχουν κολλήσει χλαμυδιο αλλα δε το ξέρουν.
Συμπέρασμα μου για τον ανδρα , εφόσον το χλαμυδιο  υπάρχει αλλα δεν ανιχνεύεται  με PCR σε προστατικό υγρό τότε  παρακολουθεί τη γονιμότητα του με σπερμοδιαγράμματα και όταν αποφασίσει να κανει παιδί ξεκινάει  τοτε τη χημειοπροφύλαξη  με αντιβίωση.  Εάν το χλάμυδιο είναι στο προστάτη γνώμη μου είναι  οι δεύτεροι και τρίτοι κύκλοι αντιβιώσεων να καθυστερούνται οσο γίνεται περισσότερο σύμφωνα πάντα και με τις ενοχλήσεις που θα υπάρξουν σε συνδυασμό του χλαμυδιου με αλλά μικρόβια.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Γεια  σας παιδια 
σας ευχαριστω για τις απαντήσεις  , σημερα εκανα τις τελεταιες εξετασεις .Ηyper  θα το κοιτάξω για το Μαnose  .Τα cranberries από ότι εχω διαβασει όταν υπαρχει ήδη φλεγμονη κ αυτό ισχυει και για τα δυο φυλα  ερεθιζουν  την περιοχη .Πρεπει να τα παιρνουμε όταν δεν υπαρχει πρόβλημα , προληπτικα .Τουλάχιστον αυτό επαθα εγω.Ναι ο τελευταίος ουρολόγος που με παρακολουθεί είναι ο Ακαταν αλλα τωρα δεν εχει νοημα να σταματήσω βρισκομαι στο τελος της θεραπείας .Εχθες εκανα τις τελευταιες εξετασεις.
Lucas σε ευχαριστω για τις πληροφοριες , την εξεταση LCR την ξερεις ? την εχεις κανει?
[move]

Παράθεση από: maria στις 11 Ιουνίου, 2014, 01:40:09 ΠΜ
Γεια σου Evans και σε ευχαριστω και παλι προκαταβολικα
θα απαντησω μια μια ερωτηση  από την αρχη
1.οι επαφες που δημιουργουσαν τις ουρολοιμώξεις ηταν με προφυλαξη.Στη ζωη μου ζητημα να ειχα 3 φορες επαφη χωρις προφυλακτικο  αλλα δεν ειχα παθει ουρολοιμωξη με τα από αυτό.
2.οι ουρολοιμώξεις (παντα μετα την επαφη)στην αρχη ητανε ηπιες σε σημειο να νομιζω ότι απλα εχω μονο μια κολπιτιδα και τραχηλιτιδα.Οταν εφτασα να εχω τρομερα συμπτώματα (συχοουρια αιμα  και τσούξιμο)καταλαβα ότι ο γυναικολόγος δεν μπορει να μου κανει τιποτα και πηγα σε ουρολογο.Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και ουρων και στην αρχη εβγαινε E.coli  .Αυξημένα πυοσφαίρια και αιμοσφαιρινη. Mεσα σε μια χρονια επαθα το εξης: 2 μηνες θεραπεια  ,μετ την πρωτη επαφη ουρολοιμωξη .Αυτό εγινε 5 φορες συνεχομενα.Ωσπου  στο τελος  ενιωθα πιεση στην κυστη  και μονο που ακουμπουσα με το χερι την κοιλια μου .επαθα σπαστικη κολιτιδα ταυτόχρονα  και ειχα 10 μηνες δεκατα.Μου βρηκαν αμμο στο ένα νεφρο .
3.τα αντιβιωτικα που εχω παρει είναι ceclor  zithromax vibramicin prixina spectracef  avelox tabrin  urovaxom  επινα χυμο από craberry που οξυνε το πρόβλημα αντι να το  καταλαγιαζει
την τελευταια χρονια πηρα συνεχομενα 6 μηνες 2  zithromax  την ημερα  , 2 prixina την ημερα  , και μετα κάθε μηνα για 10 ημερες  συνδυασμούς των παραπανω
είμαι καλυτερα τωρα αλλα φανταζομαι ότι δε θα ξεμπερδεψω ευκολα με μηκυτες.
4.Στην τελευταια μου σχεση με την πρωτη επαφη μετα από 20 ημερες ειχα συμπτώματα μολυνσης και βρεθηκε klebsiella .Mετα από 6 μηνες αντιβίωσης  και ενώ ειχα σχεσεις κατά τη διαρκεια της θεραπείας  βρεθηκαν χλαμυδια και στρεπτόκοκκος στην καλλιεργεια κολπικου υγρου.Στην καλλιεργεια ουρων δεν εδειξε τιποτα παρα μονο ελαχιστα πυοσφαίριά .Τοτε ηταν που εκανε εξετασεις ο καλος μου και του βρηκαν χλαμυδια και ουρεοπλασμα .Σε εμενα ουρεοπλασμα δε βρεθηκε.Η εξεταση εγινε στο μικροβιολογιικο που συνεργάζεται με το γιατρο .Δε βρίσκονται ευκολα τα χλαμυδια γιατι είναι η φυση τους τετοια είναι ενδοκυταρια.
5.Η διαγνωση εγινε  μετα από εξεταση κυστεοσκόπησης οπου ο γιατρος μου εξηγησε και μου εδειξε κ ολας ότι ειχα εστιες και φωλιες μικροβιων  στην περιοχη που λεγεται τριγωνο.Και με το παραμικρο ερεθισμα  βγαινουν στην επιφανεια.Για αυτό και οι επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Και κάθε φορα με διαφορετικα μικροβια.
Για τον συντροφο μου
1.οι επαφες μας ηταν παντα με προφυλακτικο
2.οι εξετασεις του εγιναν στο ιδιο μικροβιολογικο που πηγα κ εγω.Οχι δεν πηγε σε άλλο γιατι το συγκεκριμενο του ενεπνευσε εμπιστοσυνη.Δε μπηκε στη διαδικασια να βρει άλλο ουρολογο γιατι ειχε ήδη παει σε ουρολογο συστημενο επισης δεν ειχε ποτε κανενα σύμπτωμα και αυτό είναι που τον κανει να δισταζει να ασχοληθεί σοβαρα.
3.ο ουρολόγος του του ειπε ότι δεν πρεπει να πειράζουμε τον προστατη και ότι αν κανει τις μαλλαξεις στα 40 θα ψαχνει για εγχειρηση γιατι οι μαλλαξεις θα του κανουν ζημια(ο γιατρος αυτος ασχολειται μονο με χειρουργεία.)επισης του ειπε ότι τα χλαμυδια δεν κολλανε και να μην ασχοηθει μαζι τους.ΚΑΙ ΟΧΙ ο συντροφος μου δεν θεωρει τις αποψεις του γιατρου του σωστες και εψαξε μονος του σε αμερικανικα  site οπου βρηκε τη δοσολογια που παιρνει τωρα .Δεν εμπιστευεται τους γιατρους ουτε τον ένα ουτε τον άλλο .
Σαφέστατες οι απαντήσεις σου, οπότε τώρα έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Αν κατάλαβα καλά, μου λες ότι συνυπάρχουν δύο παθήσεις, μία χρόνια κυστίτιδα (από διάφορα μικρόβια) και μια χρόνια κολπίτιδα (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) από χλαμύδια. Μην ξεχνάς ότι εγώ γιατρός δεν είμαι...
Δεν είχα καταλάβει το μηχανισμό επιμόλυνσης στην ουρήθρα από μια επαφή με προφυλακτικό, νομίζοντας ότι τα μικρόβια προέρχονται από το σύντροφο. Αν καταλαβαίνω καλά, μικρόβια που σε μικρές ποσότητες περιέχονται στην κολπική χλωρίδα, λόγω της επαφής και της υγρής κατάστασης που δημιουργείται στην περιοχή, αποικίζουν και τη γειτονική ουρήθρα, οπότε έχουμε τις ουρολοιμώξεις. Αποτέλεσμα των συνεχόμενων ουρολοιμώξεων είναι η χρόνια μικροβιακή κυστίτιδα, η οποία με τη σειρά της μπορεί να προκαλέσει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις, και φτου κι απ την αρχή. Τα λέω καλά;
Για να μην τρομάζει ο κόσμος που διαβάζει, να πούμε ότι η πάθησή σου είναι αρκετά  σπάνια, μιας και μάλλον συνυπάρχουν πολλές αιτίες, με πρώτη και καλύτερη το χαμηλό ανοσοποιητικό, αλλά και πιθανά 'μηχανικά προβλήματα' που δεν επιτρέπουν να έχουμε πάντα 'καθαρά' ούρα (παλινδρόμηση ούρων ή η άμμος στα νεφρά που ανέφερες) αλλά και βέβαια η υπερβολική χρήση αντιβιοτικών που καθιστούν τα μικρόβια ιδιαίτερα ανθεκτικά.
Σε εμάς τους άνδρες η αντίστοιχη (επίσης πολύ σπάνια) πάθηση είναι η χρόνια μικροβιακή προστατίτιδα (κατηγορία ΙΙ) όπου λόγω της επιμόλυνσης του προστάτη μπορεί να προκληθούν επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις. Συνήθης ύποπτος και στις δύο περιπτώσεις είναι το e-coli.
Αφού αποφάσισες να κάνεις δουλειά με τον ακατάν και μάλιστα λες ότι βρίσκεσαι στο τέλος της θεραπείας, να ευχηθώ καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα. Πρόσεχε τον πάντως, γιατί από τους άνδρες ασθενείς του, στο 'τέλος της θεραπείας' βρίσκονται πολλοί και για πολύ... Μη σου αρχίσει τίποτα τρελά 'με τον υπέρηχο βλέπω μια εστία εδώ, και 'με το κυστεοσκόπιο βλέπω μια σκιά εκεί' και 'θα χρειαστούν κι άλλες θεραπείες κι άλλα αντιβιοτικά' κλπ. Πρόσεξε Μαρία γιατί έχεις πάρει πολλά αντιβιοτικά και με την υγεία μας δεν παίζουμε...
Θέματα και συζητήσεις για παρόμοια προβλήματα, γιατρούς και θεραπείες, μπορείς να βρεις σε διάφορα γυναικολογικά forums, και forums που σχετίζονται με τη μητρότητα. Παραθέτω εδώ μερικά:
http://www.gyn.gr/index.php?option=com_ccboard&view=postlist&forum=3&topic=5082&Itemid=140
http://forum.eimaimama.gr/t5339-topic
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=122542
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=135398
http://www.managaia.gr/forum/16-%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/2285-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CF%8E%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82
Σε ότι αφορά τη δεύτερη πάθηση (αν την έχεις), την κολπίτιδα από χλαμύδια. Δεν είναι λίγο περίεργο; Αυτά λογικά αποκλείεται να τα ξανακόλλησες από το σύντροφο που (υποτίθεται ότι) τα έχει, αφού όλες οι επαφές ήταν με προφυλακτικό. Μου λες ότι μετά από αντιβιοτικά όπως zithromax, vibrmamicin, (που θεωρούνται πρώτης επιλογής για τα χλαμύδια) αλλά και prixina, tabrin (φθοριοκινολόνες, πολύ ισχυρές, επίσης αντιβιοτικά επιλογής για χλαμύδια) και μετά από 6 μήνες συνεχόμενης αντιβίωσης 2 zithromax και 2 prixina την ημέρα (ο Χριστός και η Παναγία βρε κοπέλα μου) τον τελευταίο χρόνο, βρέθηκαν χλαμύδια; Αν είναι τόσο δυνατά τα χλαμύδια, τότε με ποια λογική ο ακαταν φιλοδοξεί να τα 'καθαρίσει' από τον προστάτη (που ως γνωστό διαπερνάται δύσκολα από τα αντιβιοτικά) του συντρόφου σου και μάλιστα σε 30 ημέρες; Το πιο πιθανό είναι να τον μπλέξει σε ένα ατέρμονο κύκλο μαλάξεων – αντιβιώσεων, οι 30 να γίνουν 40, οι 40 να γίνουν 50, extra διορθικά με το αζημίωτο γιατί 'το μικρόβιο είναι δύσκολο και δεν υποχωρεί' κλπ. Σκέψου τι συνέπειες θα είχε αυτό τόσο στην υγεία του συντρόφου σου (εμφάνιση συμπτωμάτων, γιατί πολύ σωστά 'τον προστάτη δεν τον πειράζουμε') όσο και στην ψυχολογία του (η απόλυτη ξεφτίλα για ένα γιατρό, να πέσει θύμα του ακαταν). Σκέψου και τι συνέπειες θα είχε στη σχέση σας...
Τα πράγματα απλοποιούνται πολύ, αφού ούτε ο ίδιος θέλει να πάει, καθώς πολύ σωστά δεν τον εμπιστεύεται. Μην του το ξαναπροτείνεις, ας πάρει την αγωγή του (είναι διπλάσια από την προτεινόμενη) και ας κάνει μετά επανέλεγχο.
Τη μικροβιολόγο του ακατάν δεν την γνωρίζω, μπορεί και να είναι καλή μικροβιολόγος. Εμένα πάντως θα με προβλημάτιζαν οι 'συνεργασίες' της και δε θα πήγαινα. Τα καλύτερα μικροβιολογικά τα έχουν μεγάλα πανεπιστημιακά νοσοκομεία όπως το Αττικόν, ο Ευαγγελισμός και το Αρεταίειο. Μπορεί οι κυβερνώντες να έχουν καταντήσει τη δημόσια υγεία όπως την έχουν καταντήσει, όμως τα παραπάνω στελεχώνονται από ικανότατους επιστήμονες και είναι σίγουρα πολύ πιο αξιόπιστα από μικροβιολογικά της σειράς. Ο σύντροφός σου ως γιατρός σίγουρα θα έχει τις άκρες του (ή τέλος πάντων μπορεί εύκολα να τις βρει), οπότε θα τον προσέξουν. Εκεί μπορεί να κάνει και καλλιέργεια προστατικού υγρού, καθώς και PCR. Το μόνο που θα προσέξει να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ, είναι η ουρηθρική εξέταση για τα χλαμύδια που κάνουν, βυθίζοντας μπατονέτες σε μήκος 6 και 7 εκατοστά μέσα στην ουρήθρα, πληγώνοντας την ουρήθρα και μεταφέροντας μικρόβια της ουρήθρας στα ενδότερα...
Καλά μικροβιολογικά έχουν και τα 'Υγεία' και 'Ιατρικό Κέντρο' στο Μαρούσι, ενώ βέβαια  κορυφαίο στην Ελλάδα θεωρείται το ινστιτούτο Παστέρ στη Βασ. Σοφίας.
Κανένας κίνδυνος για μετάδοση μικροβίων από και προς το σύντροφο με τη χρήση προφυλακτικού. Την καθαριότητα μετά την επαφή να φροντίζεις, καθώς και τις πολυσύχναστες παραλίες και τουαλέτες, αλλά αυτά τα ξέρεις.
Αν θέλετε να κάνετε μωράκι ούτε εδώ υπάρχει πρόβλημα. Η κατάσταση των αναπαραγωγικών σου οργάνων θα πρέπει να ελεγχθεί κλινικά από γυναικολόγο – μαιευτήρα και όχι από μικροβιολόγο, ούτε από τον ακατάν. Αυτοί μια ζωή θα σου 'βρίσκουν' προβλήματα.
Σε ότι αφορά το σύντροφό σου,  το σπέρμα του μπορεί να ελεγχθεί, ακόμα και να 'καθαριστεί' αν χρειαστεί. Στην Ελλάδα έχουμε πλέον εξαιρετικά εργαστήρια σπερματολογίας όπου όλα αυτά γίνονται εύκολα.
Να μη στεναχωριέσαι, όλα διορθώνονται και όλα περνάνε, να μας γράψεις νέα σου όταν θα είστε καλύτερα, χωρίς  :'( και με πολλά  :) :) :)
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεσηβρισκομαι στο τελος της θεραπείας .
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

καλημέρα ,
evans σε ευχαριστω πολύ  για την απάντησή σου !τα πραγματα ειναι οντως ετσι οπως τα λες.Μετα από 6 μηνες αντιβιώσεων  ο ακαταν πιστευε ότι με ξανακολλησε ο συντροφος.Για αυτό και ο πανικος για την μεταδοση του μικροβιου.Και ναι  η απορια η δικια σου ητανε και του συντροφου μου οτι ετσι λεει τωρα ο ακαταν αλλα  στη συνεχεια θα εμπλεκε κ αυτος σε ατελειωτες θεραπειες.Ειχα τοσο απελπιστει με τα μικροβιολογικα και τους καθηγητές ιατρους  πανεπιστημιου που δε μου διναν λυση, που δεν εμπιστευομουν κανενα νοσοκομειο .Eλπιζω κ εγω να επανελθω με χαμογελο..Hyper οκ εχεις δικιο .αυτό το τελος της θεραπείας  είναι που με οδηγησε εδώ σιγα σιγα .Κοιταξα για το waterfall d manose .Εσυ το εχεις χρησιμοποιησει ?εχει τρομερες κριτικες οντως.

Mαρία ,ο Ακατάν τέτοιος ήταν  και απο ότι φαίνεται θα παραμείνει μέχρι το τέλος της ψευτοκαριέρας του .
Ποτέ δεν φταίει αυτός και θα έπρεπε τα δηλητήρια του να κάνουν καλά τους ασθενείς του .
Αυτό που σου συμβαίνει είναι το οτί το ανοσοποιητικό σου έχει καταστραφεί ΤΕΛΕΙΩΣ απο τα δηλητήρια του Ακατάν και ότι εισβάλλει είναι αδύνατο να  καταπολεμηθεί .Η χλωρίδα του εντέρου σου ,του κόλπου σου ,της ουρήθρας σου και γενικότερα όπου υπήρξε αυτή έχει καταστραφεί και ενώ πασχίζει να ανακάμψει ,τις ρίχνεις Υπερκινολόνες ,αζιθρομυκήνες και τις δυαλύεις συθέμελα .
Ας υποθέσω πως ίσως να καπνίζεις  ,πώς δεν τρως γιαούρτι και πως  δεν είσαι  πιστός ακόλουθος μίας κάποιας  υγειινής διατροφής . . .
Αν συνεχίσεις με τον Ακαταν ,θα δυαλυθείς οικονομικά ,ψυχολογικά και θα πας 1000 βήματα πίσω .
Αν αρχίζεις να θωρακίζεις τον οργανισμό σου ,με σωστή διατροφή ,εκγύμναση ,αποφυγή stress κτλ ,ο οργανισμός σου θα αποκτήσει το σθένος έτσι ωστέ να περιορίζει σε μικρές ομάδες ή να σκοτώνει τους εισβολείς  .Αυτή την στιγμή είσαι μία χώρα χωρίς φυσικές άμυνες (βουνά ,βάτα ,αγκάθια ,ποτάμια με δρακόψαρα κτλ) γεμάτη μισθοφόρους που τρώνε και πίνουν απο  εσένα και τους γλυκούς σου πόρους .Σε έχουν φέρει στο χέιλος της καταστροφής ,θα συνεχίσεις να τους πληρώνεις ;
Κανένα συμπλήρωμα δεν είναι θαυματουργό ,ούτε καν αυτό που αναφέρω .Ίσως με συντηριτική λήψη να σε βοηθήσει σαν το cranberrie ,τα μικρόβια να μην προσκολλούνται στα τοιχώματα της ουρήθρας σου . Μην περιμένεις όμως με 100 χάπια ή 10 να γίνεις καλά ,μερικές φορές πρέπει να αλλάξεις η ίδια τελείως για να το καταφέρεις .
* Ακατάν σάπιε ,έχε ψόφο  .-
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

hyper εχεις δικιο κ σε ευχαριστω για την απαντηση σου .Αυτό ακριβως σκέφτομαι να κανω.Προβιοτικα παιρνω αλλα  δεν αρκουν.σκεφτομαι  αλοη , συμπλήρωμα φυλικου οξεως και ελαιο σολωμου.ΟΧΙ ποτε δεν καπνιζα και ημουν παντα της υγιεινης διατροφης του προφυλακτικου και γενικα προσεχα .Από ποτα τιποτα φαντασου ότι δεν εχω μεθυσει ποτε .είμαι όμως πολύ αγχωδης . :-\ Και επισης παιρνω αντιεπιληπτικα φαρμακα από 15 χρονων.ισως και αυτό να εχει παιξει ρολο  ειδα καπου ειχεςβρει και  γραψει ολοκληρο αρθρο για αυτό.Το συμπερασμα που εχω βγαλει είναι ότι η περιπτωση μου οφείλεται  στα αντιεπιληπτικα αλλα κανενας γιατρος δε το παραδεχεται και κανενας ουρολόγος.Γιατι ισως η ιστορια να πηγαινει αλυσιδα .Τα αντιεπιληπτικα να ριχνουν το ανοσοποιητικο , προκαλουν την αμμο και η αμμος δημιουργει φωλιες μικροβιων στην ουρηθρα .και το αποτέλεσμα ενας φαυλος κυκλος .

πηρα τις απαντησεις από τις εξετασεις  όλα καθαρα  .Η μικροβιολόγος  μου εκανε και pcr  για τα χλαμυδια οπου βγηκε καθαρο.Μονο λιγα πυοσφαιρια  .Ο γιατρος το εξηγησε ότι  αυτό που υπαρχει είναι τοσο λιγο που είναι μη ανιχνευσημο.Αλλη μια φορα θεραπεια και το Σεπτεμβρη  ελπιζω να τελειωσω...και καπακι με αγχωσε παλι για τον δικο μου που δεν εχει κανει θεραπεια...Γαμωτο  πια  .Παντως  εχει τυχει  σε ασθενείς του  που βρίσκονται στην αρχη προστατιτιδας να δωσει μονο αντιβιωση χωρις μαλλαξεις  και να περασει.Αλλα ο δικος μου δεν ηταν τετοια περιπτωση.Δε μπορω να το χαρω ρε παιδια δε μπορω  μονίμως φοβάμαι ότι θα ξανακολλησω.Η ερωτηση εχει ως εξης:ποια είναι η εξεταση στο αιμα που διαπιστώνεις εάν εχεις αυτά τα γ.......χλαμυδια?και σε καλυπτει  100% η απαντηση???πως μπορει ναξερει ενας ανδρας ότι εχει ξεμπερδεψει με αυτό το  @#$$%%  μικροβιο  τελειως???

Συγχαρητήρια για τη βελτίωση, εύχομαι το Σεπτέμβριο να ξεμπερδέψεις και με τις θεραπείες και με τα αντιβιοτικά. Σχετικά με τις ερωτήσεις που κάνεις εδώ, αλλά και το πμ που μου έστειλες, απαντώ συνολικά:

Η αιματολογική εξέταση λέγεται 'αντισώματα χλαμυδίων' και  είναι κατά τη γνώμη μου αναξιόπιστη, αφού εύκολα μπορεί να είναι ψευδώς αρνητική (κάποιος μπορεί να έχει στον προστάτη σε μικρή ποσότητα χωρίς ο οργανισμός να έχει δημιουργήσει αντισώματα) ή ψευδώς θετική (κάποιος να είχε χλαμύδια και τώρα να μην έχει, με τα αντισώματα όμως φυσιολογικά να παραμένουν στο αίμα).

Όπως σου είχα απαντήσει και με π.μ. σχετικά, με τα χλαμύδια τα πράγματα είναι λίγο περίεργα, τόσο στο να ανιχνευθούν, όσο και στο να αντιμετωπιστούν ριζικά. Έχουν βρεθεί και σε εμένα, με PCR στο προστατικό υγρό, ενώ άλλες PCR (πριν και μετά) ήταν αρνητικές. Στη σύζυγό μου δε βρέθηκαν ποτέ, ούτε πριν ούτε μετά την εγκυμοσύνη της, ούτε με ανοσοφθορισμό ούτε με PCR. Θεωρώ ότι η PCR στο προστατικό υγρό είναι η πλέον αξιόπιστη, το εργαστήριο που την είχα κάνει (στο είχα αναφέρει στο π.μ.) είναι επίσης αξιόπιστο, και προτείνω στο σύντροφό σου, μετά τη θεραπεία του, να την κάνει. Την εξέταση εννοώ. Αν συνεχίσεις τη μουρμούρα για 'θεραπείες' στον ακατάν θα την κάνει και γενικώς... Άσε τον άνθρωπο ήσυχο, αφού δεν έχει και συμπτώματα, και πηγαίνετε διακοπές. Οι προστατικές μαλάξεις όπως και οι ενδοπροστατικές ενέσεις είναι προσπάθειες θεραπείας πολύ υψηλού ρίσκου, για λόγους που έχουν αναφερθεί εδώ πολλές φορές, και που όλοι οι φυσιολογικοί γιατροί μας έχουν επισημάνει. Εφόσον χρησιμοποιείτε προφυλακτικό δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης.

Το πρόβλημα τόσο με την ανίχνευση (θετικά – αρνητικά PCR) όσο και με τη ριζική θεραπεία των χλαμυδίων με τα αντιβιοτικά έχει εντοπίσει πολύ εύστοχα και ο LUKAS με του οποίου την τοποθέτηση στο τελευταίο ποστ στο σχετικό θέμα http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=814.0  συμφωνώ απόλυτα.
Χλαμύδια να υπενθυμίσω είχαν και δύο μέλη με success stories στο φόρουμ, ο Maevius  http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=668.0  και ο  Johny http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=743.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=869.0 . Και οι δύο φαίνεται να ξεπέρασαν το πρόβλημά τους με τόνωση και  ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού τους. Αυτό φαίνεται να ήταν το κλειδί στην επιτυχία τους, και μάλλον όχι οι μακροχρόνιες αντιβιώσεις, που μπορεί καμιά φορά και προς αντίθετη κατεύθυνση να οδηγήσουν.

Ο Dr Jordan Dimitrakov (Harvard School of Public Health),  δικαιώνει και τα τρία μέλη του φόρουμ.
Στο άρθρο  http://www.prostatitis.org/treatchlamydia.html   επισημαίνει τα 'περίεργα' αποτελέσματα των PCR, που μάλιστα συμβαίνουν και στο δικό του εργαστήριο, με εναλλασόμενα θετικά και αρνητικά αποτελέσματα: 'My suspicion, confirmed by everyday experience, is (since I have patients whom I have tested for 30 days every day) and the results oscillate - negative - positive - negative - is that in some patients Chlamydia is shed intermittently',
αλλά και δίνει τη δική του άποψη σχετικά με το πώς πρέπει να αντιμετωπισθεί:
'In my opinion, long-term Chlamydial infection (and any infection long-term) should not be approached from the point of view of :KILL THE BUG but instead: HELP THE BODY FIGHT OFF THE INFLAMMATION'

Καλές διακοπές, καλές βουτιές σε όλους, εσύ Μαρία προσοχή στις  παραλίες, εγώ 1 μήνα διακοπές μετά από πολλά χρόνια  8), τα λέμε από Σεπτέμβριο.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

  :)evans!σε ευχαριστω για την απαντηση (αυτό με την μουρμουρα ηταν όλα τα λεφτα εχεις δικιο). :-\