Καλησπέρα και απο εμένα..

Είμαι 21 ετών και πρόσφατα μπήκα στον κόσμο της προστατίτιδας για τα καλά...

Όλα ξεκίνησαν τέλη Οκτώβρη φέτος, όπου έπειτα απο μια σεξουαλική επαφή με την σύντροφο μου (η οποία να σημειώσω είναι μόνιμη και είμαστε καιρό μαζί) ξεκίνησα να έχω ένα τσούξιμο παρόμοιο με την ουρολοίμωξη. Όντως βιαστικός όπως πάντα και δίχως να έχω συμβουλευτεί γιατρό υπέθεσα πως είναι κάποια ουρολοίμωξη και ξεκίνησα μόνος μου αντιβίωση για 7 ημέρες (ciproxin). Την τρίτη ημέρα και με τα συπτώματα αντί να υποχωρούν να γίνονται πιο έντονα αποφάσισα να πάω σε κάποιο νοσοκομείο όπου απο εκεί μου είπαν απλά πως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο στην αντιβίωση να δράσει. Εντωμεταξύ είχα και πυρετό (δέκατα) εκείνες τις ημέρες και πάρα πολύ έντονο τσούξιμο. Στον υπέρηχο που μου έκαναν στο νοσοκομείο βρέθηκε πως ο προστάτης μου ήταν διογκωμένος αλλά ο πρώτος γιατρός απλά αγνόησε το εύρημα αυτό...

Τα συμπτώματα δεν πέρασαν τελείως αλλά 2 εβδομάδες μετά έγιναν ξανά έντονα και ανυπόφορα. Πήγα αυτή τη φορά σε άλλον γιατρό, ο οποίος αποδείχτηκε το ίδιο σκάρτος. Με βάζει να κάνω καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, αλλά δεν υπήρχε κάποιο παθογόνο εύρημα σε αυτές. Βεβαίως, είχαν περάσει περίπου 2 εβδομάδες απο τότε που σταμάτησα την αντιβίωση. Ο γιατρός αυτός υπέθεσε πως ήταν κάποια ουρηθρήτιδα, ενώ του τόνιζα πως οι σεξουαλικές μου επαφές ήταν σε την ίδια κοπέλα εδώ και χρόνια και μου έδινε vibramicin για 7 ημέρες. Η ιστορία κράτησε για 2 μήνες όπου έκοβα την vibramicin και 1 εβδομάδα ξανά τα ίδια.

Αποφάσισα να αλλάξω ξανά γιατρό και πήγα σε έναν καινούριο. Εκείνος μου έκανε ξανά υπερηχογράφημα στο οποίο ο προστάτης μου ήταν πολύ διογκωμένος και μου έκανε και εξέταση στον προστάτη απο τον πρωκτό. Μου συνέστησε να ξεκινήσω να πέρνω αντιβίωση για 30 ημέρες (εν τέλη πήρα 40 ημέρες) και libeprosta για να βοηθήσει, το οποίο είναι φυτικό. Η κατάσταση μου βελτιώθηκε και ο προστάτης σταμάτησε να είναι διογκωμένος. Όταν σταμάτησα την αντιβίωση, ενώ μου είχε πει να την σταματήσω όταν είμαι ανευ-συπτωμάτων εγώ δεν ήμουν 100% καλά και ας υποστήριζα αυτό και έτσι σταμάτησα. 1 εβδομάδα μετά τα συπτώματα επέστρεψαν σε έντονο ξανά επίπεδο. Στη συνέχεια που είπε να ξεκινήσω tavanic για 10 ημέρες και βλέπουμε, ενώ στον τελευταίο μου υπέρηχο ο προστάτης δεν ήταν διογκωμένος. Με το tavanic η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ, σε σημείο που απλά είχα μια ενόχληση μικρή στην πύελο και αυτό όχι για όλες τις ημέρες. Παρόλαυτα δεν ήμουν 100% καλά και 20 ημέρες μετά σταμάτησα την αντιβίωση καθώς είχα πει στον γιατρό πως αισθάνομαι τέλεια. Τώρα έχουν περάσει 10 ημέρες και είμαι ξανά με έντονο κάψιμο τουλάχιστον 4-5 ημέρες την εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε πως δεν πρέπει να μην του δίνω σημασία, να μην αγχώνομαι και να ακολουθώ τους κανόνες περί διατροφής/αλκοόλ/καφέδων που αναφέρονται και στο φόρουμ

Είμαι αρκετά φρικαρισμένος κυρίως επειδή σκέφτομαι συνεχώς αν έχω χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα και έπρεπε να επιμείνω στην αντιβίωση για περισσότερο. Διότι όταν την πέρνω, ειδικά με το tavanic τον τελευταίο καιρό ένιωθα σχεδόν τέλεια. Μήπως θα έπρεπε δηλαδή να επιμείνω και να την συνεχίσω για σύνολο 12 εβδομάδων ή 8 έστω.

Όχι δεν έχω κάνει ποτέ