Αμα δεν πονας θα μπορουσες να περιμενεις χωρις αντιβιωση για νεα καλλιεργεια. Επισης δεν μας ειπες πήρες την καλλιέργεια σπέρματος με απόλυτη καθαριότητα? Ουρησες αμέσως πριν δώσεις την καλλιέργεια, πλύθηκες έστω στο πεος τοπικα? Στην καλλιεργεια ο εντερόκοκκος ειναι ευαισθητος στην κοτριμοξαζόλη (τριμεθοπρίμη-σουλφαμεθοξαζόλη)?
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φιλε Aaa,
Περιμενω να κλεισω δεκαημερο για να αξιολογήσω το βαθμό των ενοχλήσεων μου , εαν παραμεινω σε αυτη τη κατασταση που ειμαι τωρα κουτσα στραβα θα τα βγαλω περα για τις επόμενες 20 ημερες.
Τη καλιεργεια σπέρματος την ειχα κανει με τη καθαριότητα που απαιτείται και δεν ακουμπησα το κυπελο . Η αληθεια ειναι οτι δεν ουρησα αμεσως πριν μαζεψω σπέρμα εαν θυμαμαι καλα.
Εδω ομως το περιεργο ειναι οτι η καλιεργεια σπερματος δεν εδειξε τιποτα ενω η καλιεργεια σπερματικού υγρού εδειξε πολλές αποικίες, δηλαδη θα επρεπε και η απλή καλιεργεια  σπέρματος να δειξει εντεροκοκκο.
Τωρα στις κινολονες του αντιβιογράμματος δεν υπάρχει κιτρομαξαζόλη, σε αυτη τη κατηγορία δεν ειναι ? Και εαν ναι ποια αντιβίωση αντιστοιχεί ?
Ενας απο τους λογους που θελω να κανω επαναληπτικές εξετάσεις ειναι για να κανω ενα αξιοπιστο αντιβιόγραμμα σε ολες τις αντιβιώσεις, αναλυτικό με τους δισκους ευαισθησίας και οχι αυτα τα γενικα  Ε,ΜΕ , Α που μας δινουν τα περισσοτερα μικροβιολογικά, βεβαια με τη προυπόθεση να ανιχνευθεί παλι το μικρόβιο αυτο. Ευχομαι μετα απο δυο μηνες που δε πηρα κινολονη να εχει αλλαξει κατι στον οργανισμό μου και να μπορέσω να χτυπήσω τον εντεροκοκκο..



 
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

είναι άλλη κατηγορία από τις κινολόνες για αυτό σου την είπα. Τελικά που ήταν ευαίσθητος αυτός ο εντερόκοκκος;
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#33 15 Αυγούστου, 2013, 03:38:45 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου, 2013, 12:37:23 ΠΜ από Smith
Lukas, η υπάρχει μια καλή λοιμοξιολογος πανεπιστημιακός σε νοσοκομειο της Πατρας που τωρα ιδιωτευει, ειναι "ονομαστη" λοιμοξιολόγος, χωρίς να την εχω επισκεφθεί βέβαια..και δεν εχει καμια σχεση με καποια μικροβιολογο Αντωνοπουλου στην Αθηνα. Ειναι αυτό το διδυμο με την ομαδα της Γιαμαρελλου στηην Αθήνα τα πιο ονομαστά, απ οτι μου ειχε πει ο ουθρολογος μου. Δεν ειμαι γιατρός, θα σου πώ όμως οτι εγω ήμουνα τιγκα στον εντερόκκοκο που βρεθηκε στο σπέρμα ενώ η γενική ούρων και η καλλιεργεια ουρων που εκανα την ιδια μερα με το σπέρμα ήταν καθαρές. Με κάθε επιφύλαξη και χωρίς να εχω γνωσεις, και χωρις να συμβουλευω, για μένα η εξεταση σπέρματος ειναι απαραιτητη. Αυτό που εχουμε δεν ειναι απαραιτητο να ειναι προστατιτιδα, μπορεί να εχουν μικροβιο στα σωληνακια εκτος προστατη, στους ορχεις, κύστη κτλ. Ολο το "συστημα" τελοςπάντων. Το σπέρμα που βγαίνει φευγει από τους ορχεις και βγάζει τα παντα στη διαδρομή του. Τα λέω απλοικά όπως τα καταλαβαίνω και χωρις επιστημονική ακρίβεια. Ρωτα τη λοιμοξιολογο κτλ αμα υπάρχουν πιο ακριβή αντιβιογράμματα. Εγώ πονάω ακόμα στην επιδιμίδα, νιωθω ακομα μια φλεγμονή στο 10% που ενιωθα...σε 3 εβδομαδες θα ξανακανω καλλιεργεια ουρων και σπέρματος και θα πορευθώ αναλόγως...ή με prixina για 3-4 εβδομαδες, ή αν ειναι και πάλι καθαρή εξέταση θα πάω σε vευρολογο-ρευματολόγο, καμια φυσικοθεραπεια και βλέπουμε. Εγώ είχα πάρει σχεδόν 3 μήνες αντιβίωση (διαφορετικές και διακεκομένα βεβαια, και μερικές στα τυφλά δυστυχώς)  μεχρι να περασει ο εντερόκκοκος και ο γονόκκοκος. Για τ αλλα εκανες πλήρεις εξετάσεις?

yg. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Louka k gw exw pono prosagwgous. Pws sou perasan?
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Smith εμενα με χτυπησε σε βαριά μορφη σε σημειο να μου κοψει και την ουρηση περα απο ολες τις υπολοιπες ενοχλήσεις, τοτε ενόχληση στο προστάτη δεν ενιωθα.
Οι ενοχλήσεις αυτες εφυγαν σταδιακά στο τέλος του μήνα οταν μου εδωσαν στα τυφλά ciproxin. Μαζι με ciproxin επαιρνα a-blocker , εκανα διατροφη και περπαταγα καθε μερα περίπου 30-40 λεπτά και ας υπέφερα. Προσωπικά πιστευω οτι το εντονο περπάτημα μαζι με την αντιβίωση βοηθησε. Μπορεί τοτε μαζι με εντεροκοκκο και χλαμυδιο να ειχα και αλλο μικρόβιο, αλλα δεν εχω ιδεα ποιο μικρόβιο με εκανε τοσο χαλια. Με το που τελειωσε ομως η επίδραση της ciproxin εμφανίστηκε φλεγμονη και εντονος πονος στο προστάτη και απο τότε εχω μονο αυτό. Τελικά δε ξερω ποια ενοχληση απο ολες αυτες ειναι πιο υποφερτη.

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#36 15 Αυγούστου, 2013, 10:33:39 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Αυγούστου, 2013, 11:03:57 ΜΜ από aaa
Κοτριμοξαζόλη είναι το bactimel που είσαι αλλεργικός. Απεναντίας οι β λακταμες απορροφώνται άριστα στον προστάτη, το έχω διαβάσει στο uptodate. Άρα augmentin άνετα θα έπαιρνα.
Κανελλοπούλου λέγεται διάδοχος της Γιαμαρελλου. Θα έχει ιδιωτικό ή απογευματινά ιατρεία στα Αττικό. Πάρε τηλέφωνο στο Αττικό και ρώτα. Επίσης η Ελένη Γιαμαρελου είχε ιατρείο 2103628704 Κολωνάκι,  και στο Υγεία, το έκλεισε?
Μπερδεύτηκα με την Αντωνοπούλου που σου έλεγα λάθος
Γ Πετρίκκος καθηγητής Αττικό, Δάϊκος αναπληρωτής καθηγητής στο Λαϊκό είναι μεγάλα ονόματα, εάν δεν βρεις τη Γιαμαρέλλου. Μόνο ρώτα πόσο έχει η επίσκεψη πριν πας. Σίγουρα θα σου επιβεβαιώσουν ότι οι β λακτάμες κάνουν άριστες συγκεντρώσεις στον προστάτη
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Πριν χρόνια ειχα πάει να βρω τον Δαικο και με εστειλαν σε εναν άλλο αναπληρωτη καθηγηταρα σχετικά νεαρο σε ηλικια  και άκουσα μια απο τα ιδια. Πιπες και μαλακίες στο τετραγωνο.Δεν του έκαναν οι εξετασεις που ειχα κάνει 1 μηνα πριν και ηθελέ να ξανακάνω απο την αρχη. Και βεβαια ολα αρνητικα και μου εδωσε στα τυφλά αντιβίωση και για πρώτη φορα omnic tocas.ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#38 16 Αυγούστου, 2013, 03:26:29 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Αυγούστου, 2013, 03:31:20 ΜΜ από aaa
Παράθεση από: markelos στις 15 Αυγούστου, 2013, 11:42:41 ΜΜ
Πριν χρόνια ειχα πάει να βρω τον Δαικο και με εστειλαν σε εναν άλλο αναπληρωτη καθηγηταρα σχετικά νεαρο σε ηλικια  και άκουσα μια απο τα ιδια. Πιπες και μαλακίες στο τετραγωνο.Δεν του έκαναν οι εξετασεις που ειχα κάνει 1 μηνα πριν και ηθελέ να ξανακάνω απο την αρχη. Και βεβαια ολα αρνητικα και μου εδωσε στα τυφλά αντιβίωση και για πρώτη φορα omnic tocas.ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!
Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Πάντως έχει καλό όνομα, αλλά άμα πηγαίνεις στους βοηθούς του, άστα. Απλά δεν μου άρεσε που του είπαν ότι δεν περνάνε οι λακτάμες στον προστάτη για αυτό σκέφτηκα μήπως να  απευθυνθεί αλλού. Απο τη Γιαμαρέλλου είχα καλές εντυπώσεις. Γενικά είναι μια ασθένεια που δεν την ξέρουν, άσε και όλα σωστά να τα κάνεις μπορεί να αποτύχει η θεραπεία γιατί ο προστάτης δεν αποστειρώνεται εύκολα. Θα μου πεις άμα τα κάνω και λάθος φαντάσου τα αποτελέσματα
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Οσο καλό ονομα και αν εχει θα σου εφαρμόσει οτι εφαρμόζουν και οι άλλοι.Αυτα που διδάσκονται στην ιατρικη.Μικρόβια,αντιβιώσεις και πάλι αντιβιώσεις καλλιέργειες κλπ.Καμια διαφορα. Παρα μόνο αν θέλει να δειχτει και σου δωσει κάνα περίεργο αντιβιοτικό και σου πεί να περπατας στην θάλασσα απογευματακι της ζυγές μερες γιατι το διάβασε σε μια νεα μελέτη  απο την Αμερικη.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

" γιατί ο προστάτης δεν αποστειρώνεται εύκολα"
Και οταν κάνουν απευθειας εγχυση στον προστατη??πάλι δεν αποστειρωνεται??Απλά δεν ξερουν που τους πάνε τα τεσσερα,ουτε και τρια ουτε και δυο.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

ΑΑΑ αυτο με τις Λακταμες μου το εχουν πει σχεδόν ολοι οι ουρολόγοι και με προβληματισε.
Τελικά αποφάσισα να κανω παυση αντιβώσης  20 ημερες και να να ελεγξω ξανα σε τι επίπεδο ειμαι, με το φοβο παντα να μη βρεθεί μικροβιο αυτη τη φορά οπως λεει ο Μαρκέλος.
Παιδια σε εμενα που εχω μεγαλη φλεγμονη  η Quercetin προς το παρον με βοηθαει, απλά η επιδραση της ξεκινάει μετα το 4ωρο.
Επίσης ευχομαι το χλαμυδιο αυτο το μηνα παυσης να μη αναζωπυρωθεί ξανα , μετα τη zithromax που πηρα.
Τη λοιμοξιολογο θα τη ψαξω στο Αττικο.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Ρε συ Lukas, μια απορία: αυτό που λες συχνά-πυκνά ότι έχεις "μεγάλη φλεγμονή" πως το γνωρίζεις;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

...και κάτι άλλο:
Γράφεις: '3. Καλλιέργεια σπέρματος και έλεγχος χλαμυδίων με κυταρρομετρία ροής σε εξειδικευμένο κέντρο  - βρέθηκαν μόνο χλαμύδια σε μικρή ποσότητα (διάρκεια ελέγχου 5 ημέρες). '
Εννοείς τη γνωστή μοριακή εξέταση (pcr) ή κάτι άλλο;
Εξήγησέ μας σε παρακαλώ.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Phaethon, αυτο το μηνα που επαιρνα αντιβίωση ο ουρολόγος μου εκανε 1-2 μαλαξεις και πονουσα ( εχω κανει και αλλες μαλαξεις στο παρελθόν) , περα απο αυτο νοιωθω να εχω μεσα μου 1 μεγαλο μπαλάκι εδω και πολύ καιρο που δε μπορώ να καθησω καθόλου. Ενοχλήσεις ποικίλουν, τη μια ο προστάτης σκληρός , την αλλη πονος εντονος , και που και που καποιες ελαχιστες φορές μαλακωνει οταν περπατάω. Περα απο αυτο τα αντιφλεγμονώδη και η Quercetin με κανουν καλύτερα οπότε δε νομίζω οτι ειναι νευρομυικό.
Evans , ναι εκανα pcr σε ενα απο τα 2-3 κεντρα που υπάρχουν και κανουν τετοια εξέταση. Στη συνέχεια με ενημέρωσαν οτι η '' μικρή ποσοτητα χλαμυδιου"  ειναι πολύ γενικό και αοριστο, η ουσία ειναι οτι υπάρχει το μικρόβιο και θελει αντιβίωση.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.