Νέο μέλος εδώ Η προστατίτιδα με χτύπησε την πόρτα πριν 3 μήνες με ένα ελαφρό βάρος στα αρχιδια και τίποτε αλλο..πήγα σε ουρολόγο και έκανα τις σχετικές εξετάσεις και βγήκαν καθαρές εκτός του σπέρματος που είχε 18-20 πυοσφαιρια πήρα αντιβίωση 1 μήνα κινολονη 1000mg το συμπτώματα έφυγε από τις πρώτες μέρες... Έκανα επανεξέταση μετά από ένα μήνα και τα πυοσφαιρια ήταν πάλι αυξημένα 8-10 και μου είπε ο ουρολόγος να πάρω άλλο ένα μηνα κινολονη ενώ εντωμεταξθ η μικροβιολόγος λέει ότι δν είναι τπτ τα πυοσφαιρια και είναι φυσιολογικά . Επειδή έχω μπερδευτεί και δν θέλω να παίρνω άδικα αντιβίωση και τόσο δυνατη... Τι να κάνω; 

Γεια σου Μιχάλη και καλώς ήρθες στην παρέα!
Κοίταξε σε παρακαλώ τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Πόσα πυοσφαιρια έχεις και πόσα είναι τα φυσιολογικα?? Έχεις την απάντηση σου. Από την φυσιολογική κλίμακα, αν είσαι παραπάνω, κάτι παίζει.
Να προτείνω πέρα από αυτό να κάνεις ένα πλήρες σπερμοδιαγραμμα για να δεις και την ποιότητα του σπέρματος μετά από τόσα πυοσφαιρια. Μόλις τελειώσεις όμως με την αντιβίωση που παίρνεις.
Προς το παρόν πρέπει να ακολουθήσεις την αγωγή. Αλλά ταυτόχρονα, ψάχνεις να βρεις και κάποια εξήγηση. Αν υπάρχει, και αν μπορείς να την βρεις. Είναι το πρώτο και απαραίτητο βήμα, και σου εύχομαι να δουλέψει και να μην χρειαστεί τίποτα άλλο.
Τι αντιβίωση παίρνεις?  Η ηλικία σου?

Γεια και σε εσένα  καλλιέργεια σπέρματος έκανα με τα αποτελέσματα που είπα , ναι θα κάνω σε κανέναν μηνα. Είμαι 39 . Και  πήρα ufelix 1000mg και τρ λογικά prixina

Το σπερμοδιαγραμμα θα σου δείξει την υγεία του σπέρματος.

Προς το παρόν η αντιβίωση είναι μονόδρομος, αφού τα πυοσφαιρια είναι ψηλά.

Ξεκούραση, ψυχραιμία, και μια προσοχή στο στομάχι/έντερο με προβιωτικα και καλό φαγητό με την αντιβίωση.

Και κράτα στο μυαλό σου ότι κάθε νέο σύμπτωμα πρέπει να μην το αγνοήσεις.

Μονόδρομος χωρίς μικρόβιο ;

Ας πούμε
1. Έχεις μικρόβιο. Τέλεια, βρίσκεις τι το σκοτώνει, το σκοτώνεις, καθάρισες.

2α. Δεν έχεις μικρόβιο. Δεν έχεις πυοσφαίρια. Θεωρητικά δεν χρειάζεσαι αντιβίωση. Και δεν υπάρχει και κάποιος λόγος να πάρεις. Άντε να πεις παίρνω αντιβίωση μην και μου ξέφυγε κανα μικρόβιο ή έτσι για να την παρω να πω οτι το έκανα.
2β. Δεν έχεις μικρόβιο. Έχεις πυοσφαίρια. Που σημαίνει λοίμωξη/φλεγμονή. Κάτι δεν πάει καλά. Ανεξάρτητα από την αιτία του. Μάλλον για μονόδρομο μιλάμε. Κι αν κάτι ξέφυγε? Δεν βρέθηκε μεν η αιτία, αλλά υπάρχει?? Αν δεν πάρει την κινολόνη του, να δεις με τι συμπτώματα μένεις (αν μένεις με κάτι) είσαι σίγουρος?? Και πάλι, αν μιλούσαμε για μεγάλο διάστημα που παίρνεις κινολόνη, θα σου έλεγα μην το κάνεις. Υπάρχουν όμως τα πυοσφαίρια..

3. Αν δεν ακολουθήσεις κάτι από τα παραπάνω, τι σου μένει? Πώς θα ψάξεις να βρείς αιτία?? Τι άλλη εξέταση θα κάνεις? Πως θα κινηθείς??

Στο μόνο που θα διαφωνήσω, είναι η προσέγγιση του μικροβιολόγου "δεν είναι τίποτα τα πυοσφαίρια". Σε πολλούς από εμάς δεν έχει βρεθεί ποτέ μικρόβιο. Με τα πυοσφαίρια και την ποιότητα σπέρματος έχεις τον πιο χειροπιαστό "μπούσουλα" για την πορεία σου.
Και επίσης, στο debate αντιβίωση ή όχι εγώ ψηφίζω όχι. Ούτε θέλω ούτε θα πάρω αν δεν υπάρχει λόγος και θα προσπαθούσα να αποτρέψω οποιον πει "παιρνω αντιβίωση προληπτικά". Αλλά δεν θα μπώ και στην τρέλα του "υπάρχει μικρόβιο" γιατί είναι το μόνο εύκολο και χειροπιαστό. Γνώμη μου Μιχάλη.

Σανταν έχεις δίκιο παρολαυτα έκανα ένα σπερμοδιαγραμμα για να δω που βρίσκομαι και βγήκε καλο με πυοσφαιρια όμως αυτή την φορά 6-8  Από πλευράς συμπτωμάτων μετά την αγωγή δν έχω τίποτα επειδή όμως διαβάζω ότι υπάρχει  πιθανότητα υποτροπής θα πάω αύριο στο φαρμακείο να κουμπωσω 2 μηνες  αντιβίωση μαζί με α μπλόγκερ που διάβασα ότι είναι καλό να συνδιάζονται και θα ενημερώσω για το οτιδηποτε.

Μιχάλη γειά σου και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Πόσο καλό είναι το σπερμοδιάγραμμά σου?
Εδώ θα σε σταματήσω γιατί λες κάτι που δεν είναι σωστό.
"επειδή όμως διαβάζω ότι υπάρχει  πιθανότητα υποτροπής θα πάω αύριο στο φαρμακείο": για ποιό λόγο? Με ποιά αιτιολογία? Τι σκοπεύεις να κερδίσεις? Ποιός σου είπε ότι πρέπει/μπορείς να πηγαίνεις στο φαρμακείο να "κουμπώνεις" ότι βρείς???
"να κουμπωσω 2 μηνες  αντιβίωση μαζί με α μπλόγκερ που διάβασα ότι είναι καλό να συνδιάζονται": Επειδή διάβασες ότι κάποιους τους βοήθησαν, επειδή μπορούν να λειτουργήσουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, επειδή ο γιατρός μπορεί να σου δώσει α-μπλοκερς για κάποιο λόγο, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να το κάνεις μόνος σου χωρίς ιατρική παρακολούθηση. Μειώνουν την αρτηριακή πίεση και μπορούν να βοηθήσουν σε συμπτώματα από BPH (καλοήθη υπερπλασία του προστάτη). Εσύ δεν έχεις συμπτώματα. Γιατί να τα πάρεις??

Ξεκίνησες στο αρχικό σου μήνυμα λέγοντας ότι θα ήθελες να αποφύγεις την αντιβίωση, και φτάνεις να πάρεις μόνος αντιβίωση και α-μπλοκερς?? 

Κατεβάζοντας τα πυοσφαίρια με αντιβίωση, και χωρίς άλλα συμπτώματα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να "προσέχεις" και με το παραμικρό σύμπτωμα να κάνεις νέο κύκλο διαγνωστικών, να δεις αν μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής/διατροφή κλπ και τέλος να κάνεις 1-2 φορές το χρόνο ένα πλήρες σπερμοδιάγραμμα που θα σου δώσει την σιγουριά ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη.