30 Νοεμβρίου, 2014, 10:42:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Δεκεμβρίου, 2014, 03:23:08 ΜΜ από gus41
Χαιρετώ όλους τους χρήστες

Το πρόβλημα μου εμφανίστηκε πριν από ένα μήνα. Εκείνο το διάστημα εμφανίστηκε τσούξιμο κατά την ούρηση όπως και μετά από την εκσπερμάτιση. Μέσα σε λίγες μέρες εμφανίστηκε και συχνοουρία.

Επσικέφτηκα τον παθολόγο μου και μου είπε να κάνω καλλιέργεια ούρων με την υποψία ουρολοίμωξης. Η καλλιέργεια ήταν αρνητική. Παρόλα αυτά μου έδωσε μια αντιβίωση για πέντε ημέρες.

Στη συνέχεια με παρέπεμψε σε ουρολόγο (Θεσσαλονίκη). Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι έχω λιθίαση στον προστάτη. Μου είπε να μην πάρω τίποτα και απλά να κάνω ζεστά μπάνια στην περιοχή και να πίνω πολύ νερό και θα φύγει.

Το τσούξμο και η αίσθηση θερμότητας κατά την ούρηση επέμεναν. Έτσι πήγα σε δεύτερο ουρολόγο μιας και μου εμφανίστηκε τράβηγμα στο εσωτερικό των μηρών και τράβηγμα / ενόχληση στο αριστερό όρχι. Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι έχω μια πέτρα μέσα στο προστάτη 1εκ χ 1εκ χ 1,5 εκ και ότι το συγκεκριμένο έχει αρχίσει να σχηματίζεται πριν από καμιά δεκαετία μάλλον από μόλυνση κατά τη σεξουαλική επαφή. Η πέτρα αυτή ερεθίζει τον προστάτη και δημιουργείται φλεγμονή και ότι δεν πρόκειται να φύγει ποτέ. Μου έκανε και δακτυλοσκόπηση. Ο γιατρός είναι στη γενική κλινική και ονομάζεται Παναγιωτακόπουλος. Μου έγραψε αντιβίωση και δύο ακόμη φάρμακα. Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη την θεραπεία.

Θα ήθελα την άποψη σας και αν χρειάζεται να επισκεφτώ κάποιον άλλο ουρολόγο για να δω τι θα κάνω.

Είμαι 41 ετών σε σχέση αλλά δεν έχω παιδιά.

Σεξουαλική δυσλειτουργία δεν είχα έως τώρα.

Να συμπλρώσω ότι πριν μου εμφανιστεί αντιμετώπισα έντονο άγχος και ήπια κατάθλιψη. Ακολούθησα φυτική αγωγή (βαλσαμόχορτο σε χάπια) και ψυχοθεραπεία και έχω επανέλθει από την κατάθλιψη. Το άγχος εξακολουθεί να υπάρχει αλλά συνεχίζω την ψυχοθεραπεία.

#1 02 Δεκεμβρίου, 2014, 11:11:57 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Δεκεμβρίου, 2014, 11:17:42 ΠΜ από gus41
Να συμπληρώσω και τη θεραπεία που μου πρότεινε ο γιατρός:

1. Alfural - 1 την ημέρα μετά από το φαγητό
2. Vibramycin - 2 την ημέρα (πρωί / βράδυ)
3. Liberprosta - 2 την ημέρα από 2 φορές

Μου είπε να αποφεύγω: πικάντικα, κόκκινο κρασί, τσίπουρο.

Διάβασα αρκετά πράγματα, έως τώρα, στο forum.

Η απορία που έχω έχει να κάνει με την "πέτρα" που μου βρήκε στον προστάτη. Στην χρόνια προστατίτιδα υπάρχει πάντα αυτή η πέτρα ή είναι κάτι που εμφανίζεται σε ορισμένες περιπτώσεις;

Επίσης όταν του ανέφερα τον ελαφρύ πόνο στη μέση και στο εσωτερικό των μηρών καθώς και το τράβηγμα στον αριστερό όρχι, μου είπε ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την περίπτωση μου αλλά με πρόβλημα στη μέση. Από όσα διαβάσα εδώ μέσα, κατέληξα ότι τα παραπάνω συμπτώματα είναι κλασικά στη χρόνια προστατίτιδα. Να κάνω εξετάσεις στη μέση; 

Βασικά τι εννοεί πέτρα ακριβώς;
Ασβεστώμα μήπως;
Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

Η διάγνωση ήταν προστατική λιθίαση. Δεν ξέρω αν είναι ασβέστωμα και αυτός απλά χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο.

#4 06 Δεκεμβρίου, 2014, 03:14:14 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Δεκεμβρίου, 2014, 03:22:42 ΜΜ από gus41
Μέσα σε λίγες μέρες έχουν προστεθεί και άλλα συμπτώματα.
Βασικά έχω τσούξιμο στο πεος και κατά την ούρηση αλλά και σε άσχετες στιγμές. Το νέο είναι ότι απο χθες έχω πιάσιμο εκτός από το εσωτερικό των μηρών και σοτυς γοφούς. Σαν να έχω κάνει γυμναστική μετά από πάρα πολύ καιρό. Όλα αυτά επιδεινώνονται όταν κάθομαι. Όταν ξαπλώνω τα συμπτώματα ανακουφίζονται. Προσπαθώ να περπατώ (βασικά για να ξεχνιέμαι).

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Πρώτα απ΄όλα αν η λιθίαση που μου διαγνώστηκε έχει σχέση με την προστατίτιδα ή είναι κάτι άσχετο;

Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις ή οτιδήποτε που μπορώ να κάνω για να μετριαστεί ο μυικός πόνος;

Επίσης, αν πρέπει να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις για να δω μηπως συμβαίνει και κάτι άλλο.