17 Δεκεμβρίου, 2023, 12:22:41 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2023, 12:30:22 ΠΜ από Leo_98
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω!
Είμαι ο Λεωνίδας και είμαι 25 χρονών.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και 8 χρόνια, από τότε δηλαδή που ξεκίνησε και η δική μου ταλαιπωρία με αυτή την πάθηση.

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν σε ηλικία μόλις 17 χρονών με κάποια επεισόδια συχνοουρίας. Επισκεπτόμουν ουρολόγο, μου συνιστούσε γενική και καλλιέργεια ούρων, έβγαιναν καθαρές και μου έλεγε "δεν έχεις τίποτα". Αυτό επαναλήφθηκε 3-4 φόρες μέσα σε έναν χρόνο.

Η επόμενη έξαρση συχνοουρίας όμως, άρχισε να συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα.
Πόνος χαμηλά στην κοιλιά, τσούξιμο/κάψιμο κατά την ούρηση, αφόρητο μούδιασμα και δυσάρεστη αίσθηση (το γνωστό μπαλάκι του γκολφ) στο περίνεο, αίσθηση ατελούς κένωσης της κύστης, μειωμένη ροή ούρησης, πόνος στον αριστερό όρχι και στον μηρό.
Επίσης μειωμένη έως ανύπαρκτη στύση και τσούξιμο κατά την εκσπερμάτιση.

Επειδή ήταν και οι μέρες του Πάσχα, επικοινωνώ με τον "οικογενειακό" γενικό ιατρό ο οποίος μου λέει ότι πρόκειται για ουρολοίμωξη και μου δίνει αντιβίωση Norocin για 15 μέρες.
Πράγματι σε λίγες μέρες είμαι μια χαρά.

Έναν χρόνο μετά, ξανά τα ίδια συμπτώματα. Με την διαφορά ότι πλέον όχι μόνο δεν υποχωρούν, αλλά επιδεινώνονται.
Αρχίζω τις επισκέψεις σε ουρολόγους. Γενικές, καλλιέργειες ούρων (πάντα καθαρές). Υπερηχογραφημάτα άνω κάτω κοιλίας (δείχνουν αποτιτανώσεις στον προστάτη). Παραδόξως κάνεις μέχρι στιγμής δεν μου έχει ζητήσει περαιτέρω εξετάσεις.

Διάγνωση:
Πρώτος ουρολόγος στο ΙΚΑ: δεν έχεις τίποτα!
Δεύτερος ουρολόγος στα επείγοντα νοσοκομείου: χρόνια προστατίτιδα, πίνε νερά, μην κρατάς τα ούρα σου και μάθε να ζεις με αυτό!
Τρίτος ουρολογος ιδιώτης: χρόνια προστατίτιδα, Prixina για έναν μήνα και βλέπουμε. Καμία βελτίωση.

Μετά από όλα αυτά, η αλήθεια είναι ότι απελπίστηκα, σταμάτησα να το ψάχνω και κλείστηκα στον εαυτό μου, με αποτέλεσμα σήμερα να είμαι σωματικά και ψυχικά ένα ράκος.
Παράτησα την σχολή μου, δεν μπορώ να δουλέψω και σκέφτομαι πως δεν θα καταφέρω ποτέ να ξεφύγω από αυτό το μαρτύριο.

Τα συμπτώματά μου σήμερα:
Συχνοουρία/Συνεχής τάση για ούρηση
Πόνος/Βάρος χαμηλά στην κοιλιά
Αφόρητο κάψιμο κατά την ούρηση, αλλά και γενικά σε όλη την πυελική περιοχή
Αδύναμη ροή ούρησης
Ανύπαρκτη στύση
Πόνος κατά την διάρκεια και μετά την αφόδευση
Αφόρητο μούδιασμα στο περίνεο
Πόνος και σπασμοί βαθιά στον προστάτη
Συνέπεια των δύο τελευταίων, να μην μπορώ να καθίσω σε σκληρή επιφάνεια ούτε λεπτό.

Τέλος μερικά πράγματα για μένα που ίσως σχετίζονται με την όλη κατάσταση.

Είμαι πάρα πολύ αγχώδες άτομο. Τρελό άγχος για τα πάντα, κρίσεις πανικού κλπ. Έχω πάει σε ψυχολόγο αλλά δεν βοηθήθηκα. Σίγουρα πρέπει να ξαναπάω.

Συνέπεια του παραπάνω, καθ'όλη τη σχολική μου ζωή κρατούσα αρκετές ώρες τα ούρα μου, καθώς αισθανόμουν άβολα να επισκεφτώ τουαλέτες εκτός σπιτιού.

Όταν έκανε την εμφάνισή της η πάθηση ήμουν ακόμα σεξουαλικά ανενεργός.


Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις συμβουλές σας.


Καλησπέρα Λεωνίδα.
Δεν νομίζω πως έχεις κάποιο μικρόβιο. Αν θες όμως να το σιγουρέψεις κάνε μια καλλιέργεια σπέρματος ή ακόμα καλύτερα πλήρες σπερμοδιαγραμμα.
Οι αποτιτανώσεις δεν είναι τίποτα και κατά πάσα πιθανότητα είναι επειδή κρατούσες τα ούρα σου.
Το πρόβλημα σου λογικά προέρχεται από το άγχος σου που σφίγγεις τους πυελικούς μυς.
Προσπάθησε να χαλαρώσεις. Φαντάζομαι θα έχεις και αϋπνία ε;
Παρήγγειλε οπωσδήποτε το βιβλίο των Wise and Anderson "Ένας πονοκέφαλος στην πύελο". Θα καταλάβεις πολλά!
Στην θέση σου δεν θα έπαιρνα άλλη αντιβίωση. Δούλεψε το θέμα του άγχους, ξεκουράσου, κοιμήσου καλά και μακρυά από στρεσογόνες καταστάσεις.
Αν η ήπια άσκηση/γυμναστική δεν επιδεινώνει τα συμπτώματα, προτείνεται επίσης, τόσο για χαλάρωση των μυών, αλλά και για την καταπολέμηση του άγχους.
Αν θες δοκίμασε και κανένα συμπλήρωμα/βιταμίνη κλπ.

Στείλε μου μήνυμα αν είσαι ακόμα ενεργός