Επί της διαδικασίας (2):

Δεν θεωρώ σωστό Phaethon να τροποποιείς συνεχώς τα μηνύματά σου. Δεν υπάρχει ένα μήνυμά σου στο συγκεκριμένο topic χωρίς τροποποίηση...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...χαλάρωσε και απόλαυσε την κουβεντούλα για να μην πάει στράφι η νευρομυική προσέγγιση σε όλους μας  :D
Έχεις ένα προσωρινό άκυρο από εμένα μεταστρέψιμο σύντομα ελπίζω...ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ...keep calm...

Ευχαριστώ επίσης για το feedback που μου δίνει το φόρουμ με τα τρία άκυρα (προς το παρόν)

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Vento σε ευχαριστώ. Δε θέλω να μπαίνω σε αντιπαραθέσεις, νομίζω δε μας βοηθάνε.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Επί της ουσίας:

Το συμπέρασμα αποσύνδεσης μικροβίων με προστατίτιδα δεν προκύπτει από τα συμπεράσματα της μελέτης, αυτό είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ένα νοητικό άλμα στο κενό που πραγματοποίησες εσύ...ΣΥ ΕΙΠΑΣ
Οι ερευνητές ήταν πολύ προσεκτικοί σε αυτά που είπαν στα συμπεράσματα της μελέτης...

Αυτό αποδεικνύεται και από το link που παρέθεσες, στο βαθμό βέβαια αξιοπιστίας που μπορούμε να αποδώσουμε στην wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_prostatitis/chronic_pelvic_pain_syndrome

Η εν λόγω μελέτη με αύξοντα αριθμό 36 στο άρθρο της wikipedia, χρησιμοποιείται μόνο στο κεφάλαιο DIAGNOSIS (Διάγνωση), επαναλαμβάνοντας αυτό που προσεκτικά είπαν οι ερευνητές:
ΠαράθεσηHealthy men have slightly more bacteria in their semen than men with CPPS.[36] The high prevalence of WBCs and positive bacterial cultures in the asymptomatic control population raises questions about the clinical usefulness of the standard 4-glass test as a diagnostic tool in men with CP/CPPS.[36]
Παράθεση
"Οι υγιείς άνδρες βρέθηκαν να έχουν ελαφρά περισσότερα βακτήρια στο σπέρμα τους από τους άνδρες με CPPS. Η υψηλή επικράτηση Λευκών αιμοσφαιρίων και οι θετικές καλλιέργειες βακτηρίων στην ομάδα των μη ασθενών εγείρει ερωτήματα σχετικά με την κλινική χρησιμότητα του τυποποιημένου τέστ των 4 ποτηριών ως διαγνωστικό εργαλείο σε άνδρες με CP/CPPS".

Αυτή είναι η όλη χρήση της "κατ΄εξοχήν μελέτης που αποσύνδεσε στους ερευνητές τα μικρόβια με την πάθηση" όπως αναφέρεται σε άλλο μέρος του link της wikipedia και όχι στην παράθεσή σου...

Το συμπέρασμα αποσύνδεσης μικροβίων με προστατίτιδα δεν προκύπτει από τα συμπεράσματα της μελέτης, αυτό είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ένα νοητικό άλμα στο κενό που πραγματοποίησες εσύ...ΣΥ ΕΙΠΑΣ

Αντιθέτως, η παράθεση που έχεις θέσει από το link της wikipedia δεν αναφέρεται καθόλου στην εν λόγω μελέτη αλλά...σε άλλη μελέτη...!!!

Ας ξαναδούμε την σχετική παράθεση αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ αυτή τη φορά και κυρίως με μία λεξούλα (EDITORIAL) που περνάω αμετάφραστη στο Ελληνικό κείμενο:

ΠαράθεσηThe bacterial infection theory that for so long had held sway in this field was shown to be unimportant in a 2003 study from the University of Washington team led by Dr Lee and Professor Richard Berger. The study found that one third of both normal men and patients had equal counts of similar bacteria colonizing their prostates.[16] This view was endorsed by Dr Anthony Schaeffer, Professor and Chairman of the Department of Urology at Northwestern University, in a 2003 editorial of The Journal of Urology, in which he stated that "...these data suggest that bacteria do not have a significant role in the development of the chronic pelvic pain syndrome",[17] and a year later with his colleagues he published studies showing that antibiotics are essentially useless for CP/CPPS.
Παράθεση
    Η θεωρία της βακτηριακής μόλυνσης που για τόσο καιρό επικρατούσε σε αυτό το πεδίο, αποδείχτηκε πως είναι ασήμαντη σε μια έρευνα του πανεπιστήμιου της Washington με επιβλέποντα τον Δρ. Lee και τον Δρ. Richard Berger. Η μελέτη βρήκε ότι το ένα τρίτο υγειών αλλά και ασθενών είχαν ίσο αριθμό παρόμοιων αποικιών βακτηρίων στους προστάτες τους.[16] Αυτή η άποψη υιοθετήθηκε από τον Δρ. Anthony Schaeffer καθηγητή και πρόεδρο του τμήματος ουρολογίας του πανεπιστήμιου Northwestern σε ένα άρθρο EDITORIAL το 2003 στο Journal of Urology, στο οποίο έγραψε ότι: "αυτά τα δεδομένα δείχνουν ότι τα βακτήρια δεν παίζουν κάποιο σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους" [17] και έναν χρόνο αργότερα με τους συναδέλφους του δημοσίευσε μελέτες που δείχνουν ότι στην ουσία τα αντιβιοτικά είναι άχρηστα για την Χρόνια Προστατίτιδα / Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους.

Όοοοπα....για ποια μελέτη μιλάμε? Όχι βέβαια για την "κατ΄εξοχήν μελέτη που αποσύνδεσε στους ερευνητές τα μικρόβια με την πάθηση" με τίτλο:
"LEUKOCYTES AND BACTERIA IN MEN WITH CHRONIC PROSTATITIS / CHRONIC PELVIC PAIN SYNDROME COMPARED TO ASYMPTOMATIC CONTROLS" (Λευκοκύτταρα και βακτήρια σε ασθενείς με χρόνια προστατίτιδα / συνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους σε σύγκριση με ασυμπτωματική ομάδα ελέγχου).

Η μελέτη στην οποία αναφέρεται το link που παράθεσες στο άρθρο της wikipedia, έχει αύξοντα αριθμό 16 και είναι η εξής:

Lee JC, Muller CH, Rothman I, et al. (February 2003). "Prostate biopsy culture findings of men with chronic pelvic pain syndrome do not differ from those of healthy controls". J. Urol. 169 (2): 584–7; discussion 587–8.

"Ευρήματα καλλιεργιών βιοψίας προστάτη  ανδρών με σύνδρομο χρόνιου πυελικού πόνου δεν διαφέρουν από αυτά των υγιών ανδρών"

Το abstract της μελέτης είναι διαθέσιμο στο link:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12544312

Ποιά είναι τα συμπεράσματα της μελέτης?

ΠαράθεσηBacteria cultured from transperineal prostatic biopsies do not differ between men with and without chronic pelvic pain syndrome. Prostatic bacteria obtained by biopsy are probably not etiologically related to the symptoms in the majority of men with chronic pelvic pain syndrome
ΠαράθεσηΟι καλλιέργειες βακτηρίων από διαπερινεϊκές βιοψίες του προστάτη δεν διαφέρουν μεταξύ των ανδρών με και χωρίς σύνδρομο χρόνιου πυελικού πόνου. Τα ληφθέντα βακτήρια του προστάτη με βιοψία μάλλον δεν σχετίζονται αιτιολογικά με τα συμπτώματα της πλειονότητας των ανδρών με σύνδρομο χρόνιου πυελικού πόνου

Πρόσεξε τώρα πόσο προσεκτικοί είναι και αυτοί οι ερευνητές:
"Τα ληφθέντα βακτήρια του προστάτη με βιοψία ΜΑΛΛΟΝ δεν σχετίζονται αιτιολογικά με τα συμπτώματα της πλειονότητας των ανδρών με σύνδρομο χρόνιου πυελικού πόνου"

ΜΑΛΛΟΝ...το κατάλαβες? ΜΑΛΛΟΝ... και όπως γράφει το αυθεντικό κείμενο: "PROBABLY"

Τι έγινε στην συνέχεια? Η Wikipedia έγραψε στην παράθεσή σου:

ΠαράθεσηΗ θεωρία της βακτηριακής μόλυνσης που για τόσο καιρό επικρατούσε σε αυτό το πεδίο, αποδείχτηκε πως είναι ασήμαντη σε μια έρευνα του πανεπιστήμιου της Washington με επιβλέποντα τον Δρ. Lee και τον Δρ. Richard Berger. Η μελέτη βρήκε ότι το ένα τρίτο υγειών αλλά και ασθενών είχαν ίσο αριθμό παρόμοιων αποικιών βακτηρίων στους προστάτες τους.

Μα καλά πως το ΜΑΛΛΟΝ των ερευνητών έγινε ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ στην Wikipedia?
Μήπως γιατί:

ΠαράθεσηΑυτή η άποψη υιοθετήθηκε από τον Δρ. Anthony Schaeffer καθηγητή και πρόεδρο του τμήματος ουρολογίας του πανεπιστήμιου Northwestern σε ένα άρθρο EDITORIAL το 2003 στο Journal of Urology,...

Όοοοοπα...! Που υιοθετήθηκε λέει? Σε ένα άρθρο EDITORIAL? Τι σημαίνει άρθρο EDITORIAL?
...ΑΡΘΡΟ ΓΝΩΜΗΣ...ΟΧΙ ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ...

Ο Δρ. Anthony Schaeffer υιοθέτησε το ΜΑΛΛΟΝ των ερευνητών για να εκφράσει ΓΝΩΜΗ στο EDITORIAL του Journal of Urology...Μπορούσε να το κάνει αυτό?

Βεβαίως...γιατί φρόντισε και αυτός να είναι πολύ προσεκτικός...την γνώμη του είπε ο άνθρωπος ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΙΠΟΤΑ...και μάλιστα φροντίζοντας πριν εκφράσει την ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ να γράψει:
Παράθεση
The etiology of the chronic pelvic pain syndrome remains an enigma.

ΠαράθεσηΗ αιτιολογία του σύνδρομου χρόνιου πυελικού πόνου παραμένει ένα αίνιγμα.

Σε καμμία περίπτωση ο Δρ. Anthony Schaeffer δεν έκανε άλμα στο γκρεμό...ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ...

Το EDITORIAL του Journal of Urology όπου ο Δρ. Anthony Schaeffer ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ είναι διαθέσιμο στο link:
http://prostatitis.hostei.com/docs/schaeffereditorial.pdf

Πόσο σημαντικό είναι το Journal of Urology? Τόσο πολύ ώστε η Wikipedia να μην δει το ΜΑΛΛΟΝ στο paper των ερευνητών... και να γράψει ότι ο Δρ. Anthony Schaeffer υιοθέτησε το ΜΑΛΛΟΝ των ερευνητών για να εκφράσει ΓΝΩΜΗ στο EDITORIAL του Journal of Urology, χωρίς να αναφέρει ότι για τον ντόκτορα: "Η αιτιολογία του σύνδρομου χρόνιου πυελικού πόνου παραμένει ένα αίνιγμα". Αυτό είναι για την Wikipedia το: ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ότι είναι ασήμαντη η θεωρία της βακτηριακής μόλυνσης...

Πόσο σημαντικό είναι το εν λόγω άρθρο της Wikipedia? Δείτε το link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Chronic_prostatitis/chronic_pelvic_pain_syndrome

Όπου αναφέρεται:
ΠαράθεσηThis article has been rated as C-Class on the project's quality scale.
ΠαράθεσηΑυτό το άρθρο έχει βαθμολογηθεί ως C-Class στην κλίμακα της ποιότητας του έργου.

Ποιά είναι η εμπειρία των αναγνωστών (Reader's experience) για άρθρα C-Class στην Wikipedia?

ΠαράθεσηUseful to a casual reader, but would not provide a complete picture for even a moderately detailed study.
ΠαράθεσηΧρήσιμο για ένα περιστασιακό αναγνώστη, αλλά δεν παρέχει μια ολοκληρωμένη εικόνα ακόμα και για μια μέτριας λεπτομέρειας μελέτη

Μάλιστα...τέτοια επιστημονικότητα και εγκυρότητα το άρθρο της Wikipedia...

Δηλαδή ρε Phaethon μας παρέθεσες:
Παράθεσηαυτούσια παραπομπή από την wikipedia και το λήμμα Chronic Prostatitis / Chronic Pelvic Pain Syndrome

όπου:
1. η "κατ΄εξοχήν μελέτη που αποσύνδεσε στους ερευνητές τα μικρόβια με την πάθηση" είναι ανύπαρκτη στην παραπομπή και χρησιμοποιείται σε άλλο μέρος του άρθρου για να μας επαναλάβει ότι απλώς "εγείρει ερωτήματα σχετικά με την κλινική χρησιμότητα του τυποποιημένου τέστ των 4 ποτηριών ως διαγνωστικό εργαλείο σε άνδρες με CP/CPPS"
2. η Wikipedia  γράφει  σε ένα άρθρο "Χρήσιμο για ένα περιστασιακό αναγνώστη, που δεν παρέχει μια ολοκληρωμένη εικόνα ακόμα και για μια μέτριας λεπτομέρειας μελέτη" ότι:
Ο Δρ. Anthony Schaeffer υιοθέτησε το ΜΑΛΛΟΝ των ερευνητών για να εκφράσει ΓΝΩΜΗ στο EDITORIAL του Journal of Urology, χωρίς να αναφέρει ότι για τον ντόκτορα: "Η αιτιολογία του σύνδρομου χρόνιου πυελικού πόνου παραμένει ένα αίνιγμα", και έτσι ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ λοιπόν ότι είναι ασήμαντη η θεωρία της βακτηριακής μόλυνσης... 8)

Τι μπορώ να πω μετά από όλα αυτά?

Phaethon, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...χαλάρωσε και απόλαυσε την κουβεντούλα για να μην πάει στράφι η νευρομυική προσέγγιση σε όλους μας  :D

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#18 13 Νοεμβρίου, 2013, 10:57:08 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου, 2013, 05:18:59 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Vento: μέσα στο μακροσκελές ποστ σου, λάμπει σαν χρυσός η ουσία που είναι η ανακάλυψη δεύτερης μελέτης που αποσυνδέει τα μικρόβια από την χρόνια προστατίτιδα (!), και την οποία μου προσφέρεις "στο πιάτο", ανάμεσα κατά τα άλλα σε άνθρακες: επαναλαμβανόμενους για πολλοστή φορά κωμικούς δικανισμούς, κενές φράσεις και παιχνίδια λέξεων. Ψείρισμα της μαϊμούς με άλλα λόγια.

Και μάλιστα μελέτη όπου έγινε με ΒΙΟΨΙΕΣ (άρα τα άτιμα τα μικρόβια δεν είχαν πλέον την ευκαιρία να κρυφτούνε!)...ΣΥ E-PASS. (φαντάζομαι το δίλημμα στο οποίο θα ήρθες όταν την ανακάλυψες...)

Παράθεση από: vento στις 11 Νοεμβρίου, 2013, 01:36:15 ΠΜ
"There is no difference in rates of localization of bacterial cultures for men with CP/CPPS compared to control men".
Αυτό είναι ένα από τα συμπεράσματα Phaethon της μελέτης...
Όχι ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ προστατίτιδας και μικροβίων....οι ερευνητές δεν τόλμησαν να πουν κάτι τέτοιο...
Το συμπέρασμα αποσύνδεσης μικροβίων με προστατίτιδα δεν προκύπτει από τα συμπεράσματα της μελέτης
, αυτό είναι ένα νοητικό άλμα στο κενό που πραγματοποίησες εσύ...
Οι ερευνητές ήταν πολύ προσεκτικοί σε αυτό που είπαν..."Δεν υπάρχει διαφορά στα ποσοστά εντοπισμού βακτηριακών καλλιεργιών σε άνδρες με CP/CPPS συγκρινόμενοι
με τους ελεγχόμενους άνδρες".
και ξανά   :D
Παράθεση από: vento στις 11 Νοεμβρίου, 2013, 04:10:27 ΠΜ
Το συμπέρασμα αποσύνδεσης μικροβίων με προστατίτιδα δεν προκύπτει από τα συμπεράσματα της μελέτης, αυτό είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ένα νοητικό άλμα στο κενό που πραγματοποίησες εσύ...ΣΥ ΕΙΠΑΣ
Οι ερευνητές ήταν πολύ προσεκτικοί σε αυτά που είπαν στα συμπεράσματα της μελέτης...

και τώρα εδώ σε φαντάζομαι να ξεροκαταπίνεις  ;D  ;D  ;D
Παράθεση από: vento στις 13 Νοεμβρίου, 2013, 04:18:38 ΠΜ
Ποιά είναι τα συμπεράσματα της μελέτης?

ΠαράθεσηBacteria cultured from transperineal prostatic biopsies do not differ between men with and without chronic pelvic pain syndrome. Prostatic bacteria obtained by biopsy are probably not etiologically related to the symptoms in the majority of men with chronic pelvic pain syndrome

Πρόσεξε τώρα πόσο προσεκτικοί είναι και αυτοί οι ερευνητές:
"Τα ληφθέντα βακτήρια του προστάτη με βιοψία ΜΑΛΛΟΝ δεν σχετίζονται αιτιολογικά με τα συμπτώματα της πλειονότητας των ανδρών με σύνδρομο χρόνιου πυελικού πόνου"

ΜΑΛΛΟΝ...το κατάλαβες? ΜΑΛΛΟΝ... και όπως γράφει το αυθεντικό κείμενο: "PROBABLY"

lol!..Τώρα που το "άλμα στο κενό" το κάνουν οι ερευνητές, το μαλάκωσες, έτσι; σε μάρανε το probably και έγινε κύριο στοιχείο της επιχειρηματολογίας σου και η κύρια διαφωνία σου....χαχαχαχαχα....πραγματικός χαμελαίων είσαι ρε Vento! Γιατί το κουράζεις τόσο πολύ και συνεχίζεις κι εκτίθεσαι;

Κατά τα άλλα, είχες απόλυτο δίκιο: εγώ αναφερόμουν σε άλλη μελέτη....απολύτως όμοια με αυτή εδώ με μόνη διαφορά...στο πως ελήφθησαν τα δείγματα για καλλιέργειες (βιοψία έναντι προστατικού υγρού-σπέρματος). Ίδια συμπεράσματα (δεν βρέθηκαν διαφορές στα ποσοστά βακτηρίων μεταξύ ασθενών και μη ασθενών) και εδώ οι ερευνητές συνεχίζουνε και σου εξηγούνε τι σημαίνει αυτό με διαφορετικά λόγια (που οι άλλοι στην πρώτη μελέτη δεν το κάνουνε απλά...γιατί είναι αυτονόητο -για στοιχειώδη IQ βέβαια).

Prostatic bacteria obtained by biopsy are probably not etiologically related to the symptoms in the majority of men with chronic pelvic pain syndrome

..Σου εξηγούνε  αυτό που προσπαθώ κι εγώ ο κακομοίρης τόσες μέρες να κάνω και υπομένω τον αδυναμία κατανόησής σου και τον παραλογισμό σου:   (Παρεπιπτόντως: ναι, τη γνώμη του είπε ο Dr. Schaeffer...είπα εγώ ότι είπε τη γνώμη κάποιου άλλου;)

Να ξαναθυμηθούμε άλλη μια φορά τι έλεγες δυο μέρες πριν να γελάσουμε:

Παράθεση από: vento στις 11 Νοεμβρίου, 2013, 01:36:15 ΠΜ
"There is no difference in rates of localization of bacterial cultures for men with CP/CPPS compared to control men".
Αυτό είναι ένα από τα συμπεράσματα Phaethon της μελέτης...
Όχι ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ προστατίτιδας και μικροβίων....οι ερευνητές δεν τόλμησαν να πουν κάτι τέτοιο...
Το συμπέρασμα αποσύνδεσης μικροβίων με προστατίτιδα δεν προκύπτει από τα συμπεράσματα της μελέτης
, αυτό είναι ένα νοητικό άλμα στο κενό που πραγματοποίησες εσύ...

Έλα, σκάλισέ το κι άλλο, κάποια λέξη θα βρεις να ξεψαχνίσεις να βρεις το "δίκιο" σου και να αποδείξεις αυτό που θες το οποίο δεν ξέρω τελικά τι είναι γιατί συνέχεια το αλλάζεις.

Τελικά ήσουν γενναίος και κοινοποίησες την μελέτη...Γιατί έβγαλες έτσι μόνος σου τα ματάκια σου; για να βρεις ένα πάτημα να με ειρωνευτείς που αναφερόμουν σε άλλη μελέτη. Έστω όμως κι αν ο σκοπός σου ήταν κακός, τελικά προκύπτει όφελος για εμάς. Ειλικρινά δεν την είχα προσέξει και σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη αυτή συμβολή σου που με υποχρεώνει να σου βάλω ένα like. Για να δεις πόσο γενναιόδωρος μπορώ να γίνω  χάριν της επιστήμης.

Όσο για τα υπόλοιπα που τόσην ώρα σου πήραν για να γράψεις: μακάρι η ακούραστη επανάληψη των ίδιων πραγμάτων να οδηγούσε σε μεγαλύτερη λογική αξία και ισχύ αυτών. Το μόνο όμως που καταφέρνει είναι να  δώσει εντύπωση troll ή εμμονής .Ούτε εσύ έχεις να αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν, φαντάζομαι. Οπότε κρίμα είναι να ξενυχτάς δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, για να επαναλάβεις κατά 80% την λογική του παραλόγου (άκου εκεί ποστάρισμα στις 04:18 πμ). Η σοβαρής μορφής μπροστατίτιδα από την οποία πάσχεις, πέρα από τις μαλάξεις που έχεις κατά νου, χρειάζεται και καλό ύπνο.

Η επανάληψη καταφέρνει επίσης να κουράσει και να εκνευρίσει τον συνομιλητή μας, οπότε υποκριτικό το ενδιαφέρον σου στη συνέχεια για μένα, για το οποίο ωστόσο χάριν ευγένειας, σε ευχαριστώ.  Όπως σε ευχαριστώ για την προσπάθεια ψυχανάλυσής και ψυχοθεραπείας μου. Αν ποτέ νοιώσω ότι την χρειάζομαι θα σε έχω στα υπόψη. Για την ώρα εγώ είμαι μια χαρά και ελπίζω σύντομα να ακούσω το ίδιο και για σένα. Τα emoticons δεν σε σώζουν.

Όσο για την τροποποίηση των μηνυμάτων μου (εκεί το πήγαμε τώρα) είναι κάτι που λόγω τελειομανίας το κάνω σε όλα σχεδόν τα μηνύματά μου -ανεξαρτήτως όπως σίγουρα θα έχεις δει (σε αντίθεση με τις πάλι έντεχνες αιχμές σου) topic- συνήθως γιατί δεν αντέχω όταν τα διαβάζω να αφήνω μεγάλα συντακτικά και εκφραστικά λάθη, όταν τα παρατηρώ. Δεν έχω τροποποιήσει ποτέ την ουσία μηνύματός μου ειδικά μετά που έχει λάβει απάντηση.

Το forum δίνει αυτό το δικαίωμα και όσο για το τι θεωρείς εσύ σωστό και τι όχι: είναι σαν την κωλοτρυπίδα...ο καθένας έχει το δικό του (για να παραφράσω λίγο τον Eastwood). Μην μου δείχνεις λοιπόν την κωλοτρυπίδα σου εφόσον δεν στο έχω ζητήσει, όπως κι εγώ δεν σου δείχνω την δικιά μου. Έχεις όμως κάθε δικαίωμα αφού δεν το θεωρείς σωστό να μην τροποποιείς τα δικά σου.

Κλείνοντας θα μοιραστώ μαζί σου ένα μυστικό που με έμαθαν στο σχολείο: x+5=7...αν δεν φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις λίγο το μυαλό σου, ισοδυναμεί με x=2. Αν δεν ξέρεις μαθηματικά ακούγεται αυθαίρετο και τελείως διαφορετικό, αλλά στην ουσία λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Υ.Γ. τίποτα επί της ουσίας, απλά μου αρέσει να δείχνει κι αυτό το μήνυμα τροποποιημένο 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ventο η εμμονή σου ίσως σε κάποια θέματα να είναι και η αιτία flare ups στο ύψος της πυέλου σου !

Συστήνω κατάκλιση πριν τις 00:00 ,μπόλικους  καταλύτες ,ενασχόληση με ευχάριστα πράγματα και προπάντων μακριά από νευρομυικούς συμπάσχοντες !

Βάλε και λίγο μελισσόχορτο τις απογευματινές ώρες .

Phaethon,σου συστήνω κατανόηση και τίποτα παραπάνω,μιας και η νευρομυική σου προσέγγιση ,μετρίασε τα συμπτώματα σου και έκανε την ζωή σου καλύτερη .

Πραγματικά πάντως  από κάποια φάση και μετά, ο μεταξύ σας διάλογος  άρχισε να γίνεται δυσνόητος για εμάς του δημοτικού , σε φάση που τα greeklish  μπροστά του να είναι  ''λόλα να ένα μήλο ''.

Άκου εκεί ΄ΣΥ !
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#20 13 Νοεμβρίου, 2013, 04:40:20 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Νοεμβρίου, 2013, 04:53:55 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Κράτα μόνο αυτό εσύ φίλε μου: ο φίλος μας ο Vento ανακάλυψε μια μελέτη όπου στάλθηκαν για καλλιέργεια δείγματα από προστάτη που ελήφθησαν με βιοψία, από μια ομάδα μη ασθενών και από μια ομάδα ασθενών με προστατίτιδα. Τα ποσοστά μη ασθενών και ασθενών που βρέθηκαν να έχουν προσβολή από βακτήρια ήταν τα ίδια. Τα συμπεράσματα εύκολα και για παιδιά δημοτικού...εδώ μέσα μας έφαγε η ρητορική δεινότητα.

Έχεις δίκιο για τα άλλα! Είσαι η φωνή της λογικής.
ΣΥ YOU LATER λοιπόν!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaethon eimai kai egw neos sto forum. Mporeis na mou peis ti akrivos ekanes gia na metriaseis ta simptomata. Egw exw xamili roi sthn ourisi kai ponous sto perineo ala oi kaliergies vgikan kathares. O ourologos mou eipe gia xronia prostatitida.
Ηλικία εμφάνισης 36 (αρχές 2012). Αρχικά επιτακτική ούρηση χωρίς να έχω πολλά ούρα. Αργότερα συχνουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εκσπερμάτωση. Επιπλέον νιώθω πόνο στο περίνεο, παροδικά στυτικά προβλήματα και δύσκολη εκσπερμάτιση (αργώ να τελειώσω). Πόνους χαμηλά στην μέση που αντανακλάσει στο αριστερό μου πόδι. Τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται όλα ταυτόχρονα και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Καλλιέργειες  σπέρματος και ούρων ήταν καθαρές (δεν γνωρίζω αν έγιναν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις) αλλά ο διορθικός υπέρηχος έδειξε αποτιτανώσεις.