#15 28 Δεκεμβρίου, 2012, 10:11:27 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Δεκεμβρίου, 2012, 12:20:26 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: mavrilous στις 25 Δεκεμβρίου, 2012, 02:16:09 ΠΜ
Στο άρθρο αυτό εξηγείται πως μια δίαιτα γλουτένης μπορεί να στραφεί σε εναλλακτικές διατροφές οι οποίες περιέχουν τοξίνες που βλάπτουν το έντερο και δημιουργούν φλεγμονές. Το μπλογκ καταλήγοντας προτείνει-προωθεί μία δίαιτα ειδικών υδατανθράκων SCD η οποία είναι μια μορφή της παλαιο / πρωτόγονης  χαμηλών υδατανθράκων διατροφής η οποία έχει αναφερθεί και εδώ απο τον φίλο phaethon.

Mavrilous ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου...Κατ' αρχάς τσέκαρα το blog που πόσταρες και έχω να πω ότι είναι πολύ συμβατά τα όσα λέει σχετικά με την θεωρία της paleo-diet.

Ίσως -λόγω της πολύ σύντομης αναφοράς- να εξήγησα επιπόλαια το τι είναι η παλαιολιθική διατροφή και να έχω προκαλέσει λάθος εντυπώσεις σε όσους διαβάσαν. Η παλαιολιθική διατροφή είναι πολύ περισσότερα από διατροφή απλά χωρίς γλουτένη. Το να υποκαταστήσει κάποιος τη γλουτένη με τεχνητά υποκατάστατα είναι μεν δίαιτα χωρίς γλουτένη αλλά δεν είναι παλαιολιθική διατροφή. Η παλαιολιθική διατροφή δεν εμπεριέχει γενικότερα υδατάνθρακες, ζάχαρες, σόγια και γαλακτοκομικά. Η απουσία γλουτένης είναι ένα μέρος μόνο της επεξήγησης του πως η παλαιολιθική διατροφή υποτίθεται πως αποκαθιστά το ορμονικό και ανοσοποιητικό. Και τα υπόλοιπα είναι εξίσου σημαντικά.

Κλείνοντας θέλω να πω κάτι πολύ σημαντικό: όταν ο Super Ban πόσταρε περί κοιλιοκάκης και γλουτένης, στην απάντησή μου είπα ότι δεν πιστεύω ότι η διατροφή είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες όσον αφορά την αποκατάστασή μας από τα συμπτώματα του Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους. Όσο το σκέφτομαι όμως τώρα τελευταία, αναθεωρώ την άποψή μου αυτή και μάλλον το παίρνω πίσω.

Από τα πολλά ιστορικά ομοιοπαθών που έχω διαβάσει μου είναι πλέον έντονη η εντύπωση ότι (σε πολλούς τουλάχιστον από εμάς) τα συμπτώματα έχουν κάποια συσχέτιση με την εντερική λειτουργία. Πολλά παιδιά ανέφεραν πως υποφέρουν ταυτόχρονα από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου ή Crohn. Οι Wise και Anderson αναφέρουν πως έχουν παρατηρήσει σε κάποιους επιδείνωση ή ελάφρυνση των συμπτωμάτων μετά από κίνηση των εντέρων. Ίσως τα καυτερά, τα γλυκά ή το αλκοόλ που κάποιες φορές επιδεινώνουν τα συμπτώματα σε κάποιους από εμάς να ενοχλούν τελικά το πεπτικό και όχι το ουροποιητικό. Ένα άλλο παιδί και καλός μου φίλος εδώ έχει αναφέρει τρομερή επιδείνωση του στυτικού του προβλήματος μετά από αφόδευση (!!!). Στην αρχή μου ερχόταν να του πω ότι είναι η φαντασία του αλλά η πάθηση αυτή με έμαθε καλά να μην βγαζω τρελό κάποιον επειδή δεν μπορώ να νοιώσω αυτό που νοιώθει...

Τέλος έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα το συσχετισμό που υποπτεύομαι μεταξύ Συνδρόμου ΧΠΑ και αιμορροίδων. Σε αυτά πρόσθεσε την εμπειρία του Maevious με την νηστειοθεραπεία. Όλα αυτά μπορεί να είναι ακαταλαβίστικα για εμάς ή τους γιατρούς αλλά προς κάτι μας δείχνουν. 

Μπορεί το ένα να φέρνει το άλλο ή μπορεί απλά το στρες που προκαλεί το μεν να προκαλεί και το δε. Ποιος ξέρει....
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Δύο σημαντικά άρθρα στα αγγλικά για όσους έχουν IBS (σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου) και πως διατροφικές αλλαγές προς την πρωτόγονη διατροφή μπορούν να βοηθήσουν:

http://www.eat-real-food-paleodietitian.com/paleo-diet-and-fodmap.html
http://www.eat-real-food-paleodietitian.com/paleo-diet-and-SIBO.html
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

http://breakfornews.com/forum/viewtopic.php?t=6913

Ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικά με IBS και προστατίτιδα.... Είναι μακρύ, αλλά με μιά ματιά αξίζει να ξεχωρίσετε ορισμένα πραματάκια...

Καλό βράδυ σε όλους.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον...άπειρες μαρτυρίες ομοιοπαθών που κόβοντας την γλουτένη βελτιώνουν την κατάστασή τους (και εντερική και προστατιτιδική) ή που αντίθετα τρώγοντας γλουτένη επιδεινώνονται. Κάποιος από αυτούς γράφει πως το συμπέρασμά του είναι πως η "προστατίτιδα" του προέρχεται με κάποιο τρόπο από παρενόχληση που προκαλεί το έντερο που υποφέρει. Μπράβο που το βρήκες και μπράβο και στον super ban που πρωτουποψιάστηκε το διατροφικό και τη γλουτένη όταν εγώ νόμιζα ότι δεν σχετίζεται καθόλου με την πάθησή μας...κούνια που με κούναγε...

Υ.Γ. Ξεκίνησα σήμερα την παλαιολιθική διατροφή για δοκιμή. Θα σας πω συμπεράσματα σε κανέναν μήνα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Διαβάζοντας καλύτερα το βιβλίο που έχω αναφέρει παλιότερα heal pelvic pain και μιας και γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα τελευταία για την διατροφή, εστίασα σε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα σε σχέση με έντερο και χ.π.α. και θέλω να τα παραθέσω εδώ μήπως βγει καμία άκρη, αξιολογόντας ο καθένας τις πληροφορίες αφού πρώτα τις έχει παρατηρήσει στον εαυτό του.
Τονίζει την σημασία του υγειούς εντέρου και γενικά της διαδικασίας της πέψης για την θεραπεία. Πρέπει το έντερο να λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς δυσκοιλιότητα ή διάρροια.
Η δυσκοιλιότητα προκαλεί αυξημένη πίεση στην περιοχή της κοιλιάς, μετεωρισμό, αέρια, πίεση στην ουροδόχο κύστη και στα όργανα και τους μυες της πυελικής περιοχής. Σε ακραία μορφή προκαλεί αυξημένη τοξίνωση στο έντερο και γενικότερα τον οργανισμό. Η δυσκοιλιότητα στρεσάρει τα νεύρα και τους μυς της περιοχής πράγμα που δεν θέλουμε.
Την καταπολεμάς ενυδατόνωντας το σωμα με υγρά (οσο το δυνατόν χωρίς καφείνη και αλκοολ), εμπλούτιση διατροφής με φυτικές ίνες, σωματική άσκηση, αποφυγή απλών σακχάρων και άσπρων τροφών.
Ενα άλλο θέμα που τονίζει είναι η υγεία της ουροδόχου κύστης ως κύριο όργανο που υποφέρει στο χ.π.α. άρα εστιάζει στην αποφυγή υγρών που μπορεί να φουντώσουν τον πόνο ο οποίος αντανακλάται και στην ουρήθρα.
Αρα προτείνει 1)πολλά υγρά με καλύτερο το νερό ή ροφήματα με βότανα. αλλά κατανάλωση υγρών μέχρι δύο ώρες πριν τον ύπνο. 2) περιορισμό ή και κόψιμο της καφείνης και των όξινων τσγιών όπως το πράσινο τσάι. αυτά λειτουργούν σαν διουριτικά ερεθίζουν την ουροδόχο κύστη και προκαλούν συχνουρία, 3) αποφυγή δυσκοιλιότητας όπως ανέφερα παραπάνω.
Επίσης κάτι που μου κάνει εντύπωση, αναφέρει οτι κάποιες ακόμα τροφές που ερεθίζουν την ουροδόχο κύστη άρα και την ουρληθρα και είναι οι εξής: -όξινα φαγητά και ποτάόπως τα περισσότερα κιτρικά φρούτα ,οι έτοιμοι χυμοί και τα κρασιά που έχουν τανίνες, -τα πικάντικα φαγητά, - τα ανθρακούχα ποτά και-επεξεργασμένα σιταρένια τρόφιμαόπως το άσπρο ψωμί, το λευκό ρύζι, τα γλυκά. Μετά απο υπερβολική κατανάλωση αυτών προτείνει να πιεις ένα ποτήρι νερό ανακατεύοντας λίγη σόδα και καπάκια άλλο ένα σκέτο νερό για να έρθει το p.h στα ίσια του και να μειώσεις τυχον ερεθισμό στην κύστη.
Πάνω στο τελευταίο επειδή την τελευταί εβδομάδα ξεκίνησα να πίνω φρέσκους χυμούς μεσω αποχυμωτή κάθημερινα,με πορτοκάλια, μήλα, ανανά παρατήρησα αύξηση των συμπτωμάτων και καψίματα. Οπότε κόβω πορτοκάλι ανανά και όξινα φρούτα και βλέπω. 
Επίσης άλλο ένα σημείο σχετικό... πολλά κορεσμένα λιπαρά και τηγανιτά στη διατροφή εκτός απο το γενικό κακό που προκαλούν, μπλοκάρουν τη ροή του αίματος στην πυελική περιοχή η οποία ήδη είναι μπλοκαρισμένη σε ασθενείς με χ.π.α με αποτέλεσμα να κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Ωραίο και χρήσιμο ποστ φίλε.

Το ότι σε πολλούς από εμάς τα συμπτώματα σχετίζονται με την εντερική λειτουργία για μένα δείχνει σχεδόν βέβαιο. Αυτό που σκέφτομαι και δεν μπορώ να καταλήξω είναι:

-Κακή εντερική λειτουργία μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα χ.π.α;
ή
-Το ίδιο πράγμα (π.χ. ένταση και σπασμοί στους πυελικούς μύς) που προκαλεί τα συμπτώματα χ.π.α. προκαλεί ταυτόχρονα και προβλήματα στην εντερική λειτουργία;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Εγώ θεωρώ οτι αλληλεπιδρούν...Εμένα πρώτα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα Χ.Π.Α ήπια βέβαια πριν 3.5 χρόνια και μετά η κρόν..
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Παιδιά και εμένα εδώ και καιρό με απασχολούνε ανάλογες σκέψεις στο κατά πόσο η γλουτένη μπορεί να ευθύνεται για πολλά από τα συμπτώματά μου. Εφαρμόζοντας ένα πρωτόκολλο 'elimination diet' κατάλαβα ότι έχω σημαντικό πρόβλημα στο σιτάρι. Για να βεβαιωθώ όμως ότι δεν έχω πρόβλημα γενικά στην γλουτένη ακολούθησα για διάστημα τουλάχιστον ενός μηνός αυστηρή δίαιτα χωρίς γλουτένη, αλλά δεν είδα περεταίρω οφέλη. Μια φορά καταλάθος κατανάλωσα ψωμί χωρίς γλουτένη που περιείχε όμως μέσα αλεύρι από υδατάνθρακα σιταριού. Ξέρω ακούγεται παράξενο πως γίνεται αλεύρι χωρίς γλουτένη με σιτάρι. Βασικά η γλουτένη είναι στην πρωτεΐνη του σιταριού και έτσι μια Αγγλική εταιρία που ειδικεύεται στα προϊόντα χωρίς γλουτένη, αφαιρεί μηχανικά την πρωτεΐνη από το σιτάρι και κρατάει τον υδατάνθρακά του, αυξάνοντας έτσι την γευστικότητα του ψωμιού. Για να μην τα πολυλογώ, εκείνη την ημέρα είχα απίστευτα συμπτώματα τα οποία είχα πιο πριν όταν ακόμη έτρωγα σιτάρι. Βλέποντας προσεκτικά πίσω στα συστατικά αναγράφονταν συστατικό με όνομα wheat starch. Εκεί ήταν που βεβαιώθηκα για πρώτη φορά (επακολούθησαν και άλλες ανάλογες) ότι είμαι αλλεργικός (intolerant, όχι allergic όμως) στο σιτάρι και όχι στην γλουτένη.

Σχετικά με τις επιπτώσεις της διατροφής μας στην υγεία μας, νομίζω ότι η διατροφή των κατοίκων της Οκοινάουα θεωρείτε η πλέον υγιεινή. Μπορείτε να δείτε και εδώ: http://www.jacn.org/content/28/4_Supplement_1/500S.long . Η παλαιολιθική δίαιτα είναι υψηλή σε κρέας το οποίο πολλές έρευνες έχουνε δείξει ότι σχετίζεται με την αύξηση φλεγμονών, καρκίνων και καρδιαγγειακών προβλημάτων. Ρίξτε και μια ματιά εδώ, σχετικά με τον προστάτη: http://www.lef.org/newsletter/2008/0620_Lifestyle-Changes-Alter-Gene-Expression-in-Men-with-Prostate-Cancer.htm?source=search&key=diet%20and%20prostate%20cancer

Καλοκαίρι του 2008 διεγνώσθη βακτηριακή προστατίτιδα (μικρόβια ureoplasma, e-coli). Με αγωγή vibramicyn δυο εβδομάδων δεν ξαναεμφάνισα αποικίες ureoplasma. Δυστυχώς με το e-coli δεν είχα την ίδια τύχη. Στους 9 μήνες θεραπείας με αντιβιώσεις νόμισα ότι πλέον είχα καθαρίσει, όμως πριν λίγες μέρες πάλι ξαναβρέθηκε e-coli στον προστάτη μου.

Παράθεση από: Constantine στις 20 Φεβρουαρίου, 2013, 03:05:01 ΜΜ
Παιδιά και εμένα εδώ και καιρό με απασχολούνε ανάλογες ....
Ριξτε και μια ματια εδω .Ζεα το σιτηρο των αρχαιων Ελληνων.
http://www.hontos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=201%3Azea&catid=83%3Aperissotera&Itemid=138&lang=el
Εφτιαξα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΨΩΜΙ by the way .ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΥΓΕΥΣΤΟ και χωρις ΤΗΝ ΓΑΜΩΓΛΟΥΤΕΝΗ .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Λιγα λογια ακομα για την ζεα...
"Η ζέα είναι δημητριακό που περιέχει 40% μαγνήσιο επιπλέον των άλλων δημητριακών. Το συστατικό αυτό βοηθά στην αντιμετώπιση των κραμπών που εμφανίζονται συνήθως μετά απο πολύωρη ποδηλασία. Είναι σημαντική οχι μόνο για τις ίνες και τα μέταλλα που περιέχει αλλά κυρίως για το μαγνήσιο που ενεργοποιεί τις ενζυματικές διαδικασίες του μεταβολισμού. Αποκαλείται μαγνήτης της Ζωής. Το ποσοστό του αμινοξέος λυσίνη (Lycin) που περιέχει είναι το συστατικό των πρωτεϊνών που αυξάνει την πεπτικότητα τους, ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και είναι το βασικό στοιχείο στην βιοχημική λειτουργία του εγκεφάλου. Βοηθάει στην απορρόφηση θρεπτικών συστατικών (Ca, Mg κ.α.). Καταστέλλει τις φλεγμονές που χρονίζουν στον οργανισμό και καταστρέφουν τα υγιή κύτταρα. Καταστέλλει τα ένζυμα του καρκινικού κυττάρου (εμποδίζει την ανάπτυξη και μετάσταση του καρκίνου).
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Super και εγώ όταν είμαι Ελλάδα από αυτό τρώω. Πράγματι πολύ νόστιμο! Έχει γλουτένη όμως (γι αυτό προσοχή για όποιους αποφεύγουνε την γλουτένη!), απλώς είναι αρχαίο είδος σιταριού, συγγενικό, αλλά γενετικά διαφορετικό του σημερινού. Η περιεκτικότητα σε γλουτένη όμως είναι χαμηλότερη από το σιτάρι. Επίσης η σίκαλη έχει ακόμη πιο χαμηλή περιεκτικότητα σε γλουτένη από το ζέας! Συνήθως φτιάχνω ψωμί από ντίνκελ (spelt).
Καλοκαίρι του 2008 διεγνώσθη βακτηριακή προστατίτιδα (μικρόβια ureoplasma, e-coli). Με αγωγή vibramicyn δυο εβδομάδων δεν ξαναεμφάνισα αποικίες ureoplasma. Δυστυχώς με το e-coli δεν είχα την ίδια τύχη. Στους 9 μήνες θεραπείας με αντιβιώσεις νόμισα ότι πλέον είχα καθαρίσει, όμως πριν λίγες μέρες πάλι ξαναβρέθηκε e-coli στον προστάτη μου.

Ειναι η ζεα και οχι το ζεα για αρχη .Ειναι το δικοκκο σιτηρο το αυθεντικο και οχι καποιο υβριδιο και το βασικοτερο ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΛΟΥΤΕΝΗ .
Το χορηγω σε πελατες με αλλεργια σε αυτη (και οχι δυσανεξια οπως ακυρα  γραφεις)χωρις καμια επιπλοκη.
Τωρα γιατι τα λες αυτα τα πργμτ.. .Ψαξε λιγο πριν γραψεις οτιναναι...----
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Αγαπητέ μου φίλε μην βιάζεσαι να κρίνεις. Ελπίζω να μην το εννοείς όταν λες ότι το 'χορηγείς' σε άτομα με κοιλιοκάκη.  Το ζέα (Triticum dicoccum) είναι στα Αγγλικά το emmer (Triticum dicoccum). Τώρα δες εδώ: http://www.celiac.com/articles/182/1/Unsafe-Gluten-Free-Food-List-Unsafe-Ingredients/Page1.html

Καλοκαίρι του 2008 διεγνώσθη βακτηριακή προστατίτιδα (μικρόβια ureoplasma, e-coli). Με αγωγή vibramicyn δυο εβδομάδων δεν ξαναεμφάνισα αποικίες ureoplasma. Δυστυχώς με το e-coli δεν είχα την ίδια τύχη. Στους 9 μήνες θεραπείας με αντιβιώσεις νόμισα ότι πλέον είχα καθαρίσει, όμως πριν λίγες μέρες πάλι ξαναβρέθηκε e-coli στον προστάτη μου.

Περιεχει λυσινη αντι της γλουτενης και για αυτο ειναι δυσκολο στο ζυμωμα...Οσο για το ντινκελ ευχομαι να το φας ,γιατι το βρηκα και εγω στο αρθρο που διαβασες...
keep trolling
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ενας εχει πατενταρει το ονομα στην Ελλαδα και το πουλαει ως ζεα μονο αυτος .Πραγματι με το γερμανικης εχει τεραστια διαφορα στην ποιοτητα .Οι φημες λενε πως οι σποροι του ,ειναι πραγματι απογονοι εκεινων των αρχαιων.
Ο διεθνης κανονισμος λεει πως εχει γλουτενη αν και σε χαμηλο ποσοστο θεωρειται ανευ,αρα ναι εχεις δικιο...Μερικως μιας και χορηγηται χωρις προβλημα σε αλλεργικους...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .