Με βάση τα συμπτώματα μου  πιστευω πως εχω Επιτακτική ακράτεια δηλαδη ξαφνική επιθυμία να ουρήσω, αλλά δεν προλαβαίνω να κρατηθω, μέχρι να φθάσω στη τουαλέτα.
Πιστευω όμως οτι ίσως ειναι ψυχολογικο, ισως φταιει το αγχος γιατι συμβαινει σχεδόν πάντα έιτε οταν φτανω σπιτι μου και ειμαι στην εισοδο της  πολυκατοικιας και πιστευω οτι δεν θα προλαβω να κρατηθω μεχρι να φτασω στο διαμερισμα μου.
Ή οταν περιμενω καποιον να κατεβει απο το σπιτι του και δεν θελω να παω να ουρησω σπίτι του και πιστεύω ότι δεν θα μπορέσω να κρατηθω μεχρι να φτασω στο διαμερισμα μου.
Όταν συμβαίνουν αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις πάω γρήγορα όπου βρω το καλύτερο μέρος και κατουράω. Σπάνια (2-3 φορες)  μου έχουν φυγει τα ουρα πάνω μου.
Όταν το παθαινω αυτό καταλαβαίνω ότι αγχώνομαι, αρχιζω να περπαταω γρήγορα και προσπαθω να σκεφτω κατι που θα με κάνει να το «ξεχάσω».
Έχω παρατηρήσει ότι τις στιγμές που με πιάνει ξαφνική επιθυμία να ουρήσω αν συμβει κάτι και μου αποσπάσει την προσοχή και με κάνει να ξεχάσω ότι θέλω να ουρήσω τότε θα μπορέσω να κρατηθώ μέχρι να πάω τουαλέτα χωρίς πρόβλημα.
Πιστεύετε ότι το πρόβλημα είναι ψυχολογικο ή σε τι μπορει να οφείλεται και πως μπορω να το θεραπευσω?
Με εκτίμηση Χρηστος

hichrishi Επειδή το έχω πάθει αρκετές φορές... την επιθυμία για ούρηση και να μην μπορώ να την αντέξω... Ναι το αγχος παίζει μεγάλο ρόλο, βέβαια μου συνέβαινε κι όταν είχα λίγα ούρα. Αν δεν έχεις κάνει μικροβιολογική εξέταση, καλύτερα να κανεις και να επισκεφθείς ίσως έναν ουρολόγο. Μπορεί και να έχεις κάποιο μικρόβιο... εγώ είχα e-coli και τρόμαξα να το κάνω να φύγει... και ακόμα δεν ξέρω αν ξεμπέρδεψα και η αλήθεια είναι πως μου είναι αδιανόητο το πως το κόλλησα. Βέβαια ακόμα έχω κάποιες ενοχλήσεις στην ούρηση όπως χαμηλή ακτίνα-πίεση, ο γιατρός μου λέει πως οφειλεται στο μικρόβιο, τώρα δεν το έχω αλλα έχω μια κιρσοκήλη! Κάτι που με ενοχλεί απίστευτα, και άσχετα από όσα λένε η γιατροί κατα 90% φταίει αυτή. Κοίταξέ το... μπορεί να 'ναι απ' το άγχος μπορεί και όχι. Επίσης να ελέγξεις τα ροφήματα σου. Ειδικά αν πίνεις καφέδες!