17 Οκτωβρίου, 2016, 12:21:41 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου, 2016, 12:24:03 ΜΜ από akatanopliktos
Γειά σας Μάγκες,

Από πολύ μικρός εμφάνιζα προβλήματα με τα ουρολογικά μου, αρχίζοντας από τσουξίματα και φτάνοντας από τα 13 μου να έχω πρόβλημα με όλα τα συμπτώματα της χρόνιας προστατίτιδας, βρέθηκαν και μικρόβια. Πάντα έλεγα πως το πρόβλημα δεν είναι ψυχολογικό, μετά από τις τόσες αντιβιώσεις και πως κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Μου βρέθηκαν και ρευματικά τα οποία σχετίζονται με τον προστάτη αλλά κι αυτά καθώς τα αντιμετώπιζα, λύση δεν έβρισκα. Ώσπου λόγω της ισοπεδωμένης λίμπιντο μου (είμαι ιδανικός για μοναστήρι), αποφάσισα να το δω ενδοκρινολογικά το θέμα, και όντως βρέθηκε κάτι! Ονομάζεται σύνδρομο του Κούσινγκ, σχετίζεται με την υπερέκριση κορτιζόλης, την ορμόνη του άγχους, που κάνει το ανοσοποιητικό να υπολειτουργεί, και άρα μας κάνει επιρρεπείς σε λοιμώξεις. Είναι σπάνιο και σχετίζεται άμεσα και έμμεσα με πολλά από τα συμπτώματα της προστατίτιδας. Ανάλογα την έκκριση της κορτιζόλης, παρουσιάζεται μέρος ή όλα τα συμπτώματα.

Τα συμπτώματα είναι:

1.Η συγκέντρωση του λίπους στον κυρίως κορμό και όχι στα άκρα. Αποτέλεσμα δυσανάλογα λεπτά άκρα
2. Ραγάδες απλές και μωβ, ειδικά στην κάτω κοιλιά, στα χέρια και στα πόδια
3. Λεπτό δέρμα, ευαίσθητο που μελανιάζει εύκολα
4. Αργή επούλωση πληγών και αργή ίαση στο δέρμα από παντός είδους μόλυνση
5. Ακμή
6. Χαμηλή Λίμπιντο
7. υπογονιμότητα
8.Στυτική δυσλειτουργία
9. Κόπωση
10. Μυική αδυναμία
11. Κατάθλιψη, άγχος, ευερεθιστότητα
12. προβλήματα συγκέντρωσης
13. Απώλεια συναισθηματικού ελέγχου
14. Υπέρταση
15. Πονοκέφαλος
16. μείωση οστικής μάζας
17. Προβλήματα ανάπτυξης στα παιδιά
18. Συχνοουρία
19. Υπερβολική χοληστερίνη
20. Προβλήματα ύπνου
21. Προβλήματα μνήμης
Όπως είπα όλα αυτά προκαλούνται από την ύπαρξη υπερβολικής κορτιζόλης στο αίμα. Η οποία προκαλείται από υπερβολική λήψη κορτιζόνης σαν φάρμακο, που δεν μας ενδιαφερει στην παρούσα, αλλά προκαλείται επίσης από καλοήθεις μικροσκοπικούς όγκους. Ας σημειωθεί πως η κορτιζόλη παράγεται στα επινεφρίδια (οργανίδια που παράγουν ορμόνες, κολλημένα πάνω στα νεφρά), και για να παραχθεί, δίνεται σήμα σε αυτά, από ένα οργανίδιο στο κεφάλι, την υπόφυση, υπό την μορφή της ορμ'ονης ACTH. Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα. Ή υπάρχει υπερπλασία στα επινεφρίδια άρα και παράγουν υπερβολική κορτιζόλη μόνα τους, και αντιμετωπίζεται με φάρμακα, γιατί τα θέλουμε τα επινεφρίδια, ή τέλος πάντων ότι θεωρεί σωστό ο γιατρός, ανάλογα την περίπτωση. Στη δεύτερη περίπτωση. κάποιος άλλος μικροόγκος, στον θηροειδή ή στην υπόφυση, ή σπανιότερα στους πνεύμονες παράγει της ACTH παραπάνω από ότι πρέπει, πιέζοντας τα επινεφρίδια να υπερπαράγουν αντίστοιχα.

Η διάγνωση γίνεται αρχικά με αιματολογικές εξετάσεις. Προσωπικά τα νούμερα μου ήταν υπερβολικά στην 17-υδροξυπρογεστερόνη και στις μετρήσεις κορτιζόλης και ACTH . Ας σημειωθεί, πως χρειάζονται τουλάχιστον τρείς αιμοληψίες για κορτιζόλη και ACTH, μια το πρωί, μια το μεσημέρι και μια στις 11 το βράδυ, γιατί οι ρομόνες αυτές αλλάζουν στην μέρα. Από εκεί και πέρα θα χρειαστούν αξονικές για να βρεθεί η αιτία και η μέθοδος θεραπείας.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ στα αγγλικά
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cushing-syndrome/home/ovc-20197169
ή εδώ στα Ελληνικά με λιγότερες λεπτομέρειες
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF_Cushing

Καλή τύχη!
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.