ΠαράθεσηΑνέφερε ότι χωρίς κανένα "καμπανάκι" απο τον ουροποιητικό δεν γίνεται να πας απευθείας σε χρόνια κατάσταση.
Έτσι είναι, είναι λογικό, πολλές φορές είμαστε έτοιμοι να πιστέψουμε ένα σωρό σαχλαμάρες προκειμένου να βρούμε την 'έσχατη λύση', τη 'ριζική θεραπεία' κλπ. Αυτό το ξέρουν οι προστατομαλάκτες και το εκμεταλλεύονται. Είναι δυνατό ένα επιθετικό στέλεχος ecoli (δεν είναι όλα τα στελέχη ecoli το ίδιο και δεν έχουν όλα τις ίδιες ιδιότητες) που κάνει ουρολοίμωξη ή οξεία προστατίτιδα να βρίσκεται στον προστάτη 10 χρόνια χωρίς να κάνει τίποτα; Προσωπικά έχω πέσει θύμα τέτοιου είδους παραπληροφόρησης, για το λόγο αυτό κάπου ενοχλήθηκα.

Η περίπτωση του Alex κατά τη γνώμη μου είναι διαφορετική. Εκεί φταίμε και εμείς γιατί συνήθως αρχικά δε δίνουμε ιδιαίτερη σημασία (σωστά τα λέει ο Alex). Τα μικρόβια όμως αυτά είναι διαφορετικά, συνήθως 'άτυπα' (χλαμύδια, μυκοπλάσματα κλπ), τα οποία είναι πιθανά αίτια προστατίτιδας, αφού συνήθως συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως ανοσολογικοί ή νευρομυϊκοί.

Κάτι άλλο, νομίζω έχει την αξία του και θα ήθελα να το προσέξεις. Πολλοί άνθρωποι που μπλέκουν με την προστατίτιδα αισθάνονται εξαιρετικά αδύναμοι και αβοήθητοι. Αυτό είναι λογικό μιας και όπως σωστά λες θέλει υπομονή (δεν την έχουν όλοι), θα προσέθετα ψυχραιμία (προσοχή στους επιτήδειους), αλλά και γιατί εκτός από τα συμπτώματα είναι και άλλες 'ανησυχίες' όπως η γονιμότητα, η στύση κλπ. Οι συνάνθρωποι αυτοί έχουν την κατανόηση και τη συμπάθεια όλων όσων περάσαμε από μια παρόμοια κατάσταση, όμως συνήθως κάνουν μερικά λάθη:

1. Υπερθεματίζουν στον όρο 'χρόνια' . 'Χρόνια' προστατίτιδα δε σημαίνει ότι θα την έχει κάποιος 'πολλά χρόνια' ή 'για πάντα' και άρα 'πρέπει να μάθει να ζει με αυτή' ή ότι σταδιακά θα του καταστρέψει τον προστάτη, και τη στύση και την αναπαραγωγή και ότι έχει και δεν έχει τέλος πάντων και 'Παναγιά μου τώρα τι χτικιό με βρήκε' και τώρα θα πάθει και το ένα και το άλλο κλπ. Στην παραπληροφόρηση αυτή δυστυχώς συντελούν και ορισμένοι 'ιατρικοί παράγοντες' που βγαίνουν στο διαδίκτυο και παραπληροφορούν γενικά και αόριστα μεν, επιτηδευμένα και στοχευμένα δε.
2. Η προστατίτιδα ονομάζεται 'χρόνια' όταν πολύ απλά διαρκεί πάνω από τρεις μήνες (σωστός και εδώ ο Alex) και τίποτα παραπάνω. Για οτιδήποτε παραπάνω κάνουμε τις κινήσεις μας βήμα – βήμα με λογική και ψυχραιμία, συμβουλευόμενοι πάντα γιατρό που εμπιστευόμαστε.
3. Αν το συζητήσεις με συναδέλφους, φίλους κλπ, κάτι που αρχικά δεν το κάνουμε για διάφορους λόγους, θα δεις ότι και άλλοι περάσανε προστατίτιδα (ναι και 'χρόνια' άνω και τριμήνου και έτους καμιά φορά) και θεραπεύτηκαν και πλέον είναι ασυμπτωματικοί. Εντάξει, μπορεί να αφήσει κάποια ευαισθησία στον προστάτη όπως μια βρογχίτιδα στους βρόγχους ή μια πνευμονία στους πνεύμονες, για το λόγο αυτό, όπως σωστά λες, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Αυτά, ευχαριστώ για τα καλά λόγια, δεν έχω μεγάλη εμπειρία (ευτυχώς), μια λογική όμως την έχω.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.