Καλησπέρα. Ονομάζομαι Γιάννης και θα ήθελα να μοιραστώ το προβληματισμό μου. Λάπου τον Νοέμβριο εμφανίστηκαν συμπτώματα, το εξής ένα. Ακαθόριστος πόνος στη περιοχή των όρχεων. Πρίν τα Χριστούγεννα επισκέφτηκα ουρολόγο, με triplex διαπίστωσε φλεγμονή στην επιδιδυμίδα.
Χορήγησε Ciproxin και Vibramycin. Με τη 1η εβδομάδα είδα μεγάλη βελτίωση, σχεδόν εξαλείφθηκαν οι πόνοι. Ακολούθησα πλήρη κύκλο θεραπείας για 1 μήνα.

Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα ο πόνος επανήλθε. Κακώς, επανέλαβα την ίδια θεραπεία χωρίς να συμβουλευτώ ιατρό. Δεν ειδα τη παραμικρή βελτίωση αυτη τη φορά. Ξαναπηγα στον ουρολογο, ο οποιος με έβαλε νακ άνω εξέταση ουρων και σπέρματος. Οι οποίες προ 2 ημερών βγηκαν καθαρές. Ο γιατρός ήθελε να μου χορηγήσει vibramycin αλλατον ενημερωσα οτι ηδη ειχα λαβει. Μου προτεινε ληψη αντιβιωσης μαζι με μαλάξεις στο προστατη, κατι που δε θα ηθελα φυσικα. Αυτη τη στιγμη πονάω, αλλα οχι οτι δε μπορω να λειτουργήσω φυσικά, ο πονος νομίζω εντοπιζεται στον δεξιο ορχη και πατωντας στη περιοχη πανω απο τοπε ος και προς τα δεξια. Δεν εχω προβληματα ουρησης, αιμα, εκσπερματωνω κανονικά.

Ειμαι πολυ αγχωμένος, μην αποδειχθει χρονιο πρόβλημα. Περιμενω τη βοηθεια σας.

Πονάκια τόσους μήνες; μακάρι να είναι έτσι ρε φίλε μου... Εγώ είμαι εντελώς noob ανάμεσα σε εσάς τους βετεράνους!!! Για τις μαλάξεις να προσθέσω, ότι ο γιατρός σε 3 ραντεβού μου χρέωσε μόνο το 1ο, συνεπώς δεν νομίζω να είναι από αυτούς που "τα τρώνε" αλά ακατανόμαστο. Λες να πάρω κάτι σα Nurofen για καμιά βδομάδα και έπειτα να κάνω εξετάσεις;

Καλά δε θα μπω στη διαδικασια να κάνω μαλάξεις γιατί μου φαντάζει πραγματικά άβολο. Τέλος πάντων... Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο ίναι οτι ενω με τη πρώτη αντιβίωση πραγματικά εξαφανίστηκαν παροδικα τα συμπτωματα, αφοτου επανεμφανιστηκαν δεν έφυγαν σε εναν ολοκληρο κυκλο αντιβίωσης 5 εβδομαδων! Θέλω να πω, δε θα ηταν φυσιολογικη μια εξελιξη σα τη πρωταρχική;

Να σημειωσωο τι ουδεποτε πηρα αντιφλεγμονώδη

Να ρωτήσω κάτι: ποιος πόνος θα προέδιδε πρόβλημα στο προστάτη; θα πονούσα σίγουρα σε συγκεκριμένο σημείο; πέρα από το ότι όντως μπορεί και αντανακλά αλλού (μέση κοιλιά και λ οιπά)

Ήταν σίγουρα πάνω απο 2 εβδομάδες... 3 με 4 πιθανόν. Δυστυχώς δε "κράτησα" ημερομηνίες.

Αν είναι να κάνω υπέρηχο, συνιστάται από ορθό ή κοιλια;

Κοίτα, αν είναι από τα 20 να έχω θέματα με το προστάτη, αποσύρομαι

Κάτι που σκεφτηκα μόλις τώρα. Κατα τη διαρκεια της 2ης θεραπειας, ειχα εντονη φαγουρα στους μηρους και στο εφηβαιο! Μηπως ειχα και καποια μυκητίαση; πρεπει να με ανησυχει το παραπάνω;

Εσύ βέτεραν δε κοιμάσαι; Εγώ έχω/είχα πρωινό ξύπνημα οπότε τώρα δεν έχει και νόημα! Χαχαχα


Επειδη καπου το πετυχα ενα τμήμα του ιστορικου σου, σου ευχομαι πραγματικα να τη πηδηξεις την ασθενεια.

Update. Ο πόνος πια δεν εντοπίζεται τόσο στους όρχεις αλλά απλώνεται στα πόδια, στους μηρούς, στη περιοχή του εφηβαίου... Παράλληλα, υπάρχει μια αναστάτωση στην ούρησή μου, δε νιώθω τσούξιμο, δε ξυπνάω τη νύχτα όμως σαν να μένουν σταγόνες ούρων νιώθω. Επιπρόσθετα, καμιά φορά παρατηρώ διαφανές υγρό στην ουθήθρα, που μοιάζει με προσπερματικό. Η στυση μου ειναι ενταάξει, σπέρμα εντάξει. Αγχώνομαι και θα ήθελα τη βοήθειά σας.