15 Φεβρουαρίου, 2017, 12:52:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2017, 01:01:56 ΜΜ από timy74
Καλησπέρα σε όλους. Χαίρομαι που βρήκα αυτό το σάιτ, έμαθα πολλά που δεν ήξερα και ελπίζω να με βοηθήσετε στο να βρω μια λύση στο πρόβλημά μου.
Το πρόβλημα ξεκίνησε το 2009 όπου είχα έντονο πόνο και εξόγκωμα στον έναν όρχι μου. Πήγα σε ουρολόγο, μου έδωσε αντιβίωση (δεν θυμάμαι ποια), τα συμπτώματα υποχώρησαν και ξέχασα το θέμα (ο ουρολόγος μου είχε πει να ξαναπάω μετά το τέλος της αντιβίωσης αλλά εγώ το αμέλησα).
Πάμε τώρα στο 2013 όπου και ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδί με τη γυναίκα μου. Μετά από 6 μήνες κάνω σπερμοδιάγραμμα και το σπέρμα ήταν πεσμένο σε όλες τις παραμέτρους (αριθμό, κίνηση, μορφολογία). Ξεκινάμε το ψάξιμο, πάω σε έναν ουρολόγο, κάνω υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας, όρχεων και triplex οσχέου, όλα καλά, δεν βρίσκεται τίποτα. Μου χορηγεί profertil για 3 μήνες. Καμία νύξη για καλλιέργειες ή μικρόβια. Μετά από 3 μήνες, κάνω σπερμοδιάγραμμα, δεν υπήρχε καμία βελτίωση (μια χειροτέρευση στον αριθμό μάλλον) πάμε σε άλλο ουρολόγο, έναν γνωστό που ασχολείται με υπογονιμότητα στα Γιάννενα, και θεωρείται κορυφή. Μου κάνει υπέρηχο, δεν βρίσκεται τίποτα ιδιαίτερο. Να σημειώσω ότι έχω κάνει από μόνος μου ορμονικό έλεγχο και είναι όλα φυσιολογικά. Μου δίνει serpafar και profertil για 1,5 μήνα και πάμε ξανά να με δει. Καμία βελτίωση, μου λέει ότι σε λίγο καιρό δεν θα έχω καθόλου ζωντανό σπέρμα και πρέπει να υποβληθώ σε βιοψία όρχεος και κατόπιν να κάνουμε εξωσωματική (όσο προλαβαίνουμε!).
Κάτι δεν μου αρέσει στον τρόπο του και στην πίεση που ασκεί, οπότε φεύγω και πάω σε ανοσολόγο. Μου κάνει καλλιέργεια σπέρματος με PCR, όπου βρίσκονται χλαμύδια (χαμηλός αριθμός), ερπητοϊός (χαμηλός αριθμός) και κυτταρομεγαλοϊός (χαμηλός αριθμός). Μου δίνει vibramicin για 8 μέρες, διακοπή 4 μέρες και ξανά vibramicin για 8 μέρες. Πάω, επαναλαμβάνω σπερμοδιάγραμμα, καμία βελτίωση. Μου προτείνει και αυτός βιοψία όρχεος και εξωσωματική. Με στέλνει και σε έναν ουρολόγο που συνεργαζόταν να με δει. Δεν μου έκανε καμία εξέταση, αλλά μου πρότεινε το ίδιο απλά.
Φεύγω από αυτούς και πηγαίνω σε έναν ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη, όπου άκουσα από γνωστό που είχε πρόβλημα να τεκνοποιήσει ότι τον βοήθησε και έμεινε και έγκυος η γυναίκα του. Αυτός ο ουρολόγος μου έκανε διορθικό υπέρηχο (ήταν ο πρώτος), όπου φάνηκαν πέτρες και αποστήματα στον προστάτη, και τεστ Mears Stammey, αλλά δεν έστειλε το υλικό για καλλιέργεια, γιατί είπε ότι αφού θα επιστρέφαμε Αθήνα δεν είχε σημασία, να πάρω Tavanic 1 μήνα, που πιάνει όλα τα μικρόβια. Αν  δεν με βοηθήσει αυτό είπε, δεν θα με βοηθήσει τίποτα. Μετά το tavanic  μου είπε να ξεκινήσω Nolvadex σε συνδυασμό με κάτι βιταμίνες που κατασκευάζει ο ίδιος (αντί για Profertil και πολύ φθηνότερες), για να βελτιώσουμε το σπέρμα. Επίσης να παίρνω μισό tavanic στις γόνιμες μέρες της γυναίκας μου και μας ευχήθηκε καλή τύχη. Είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για βιοψία όρχεος, αφού έχω ζωντανά σπερματοζωάρια!
Μετά από 6 μήνες επαναλαμβάνω σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια. Καμία βελτίωση, αρνητική καλλιέργεια. Κόβω τα πάντα για 2 μήνες και πάω πάλι για σπερ/μα και κ/α. Μεγάλη βελτίωση στη μορφολογία του σπέρματος, μικρή αύξηση της κινητικότητας και σχετική άνοδος του αριθμού. Στην καλλιέργεια βρέθηκε e-coli. Επικοινωνώ τηλεφωνικά με το γιατρό, μου δίνει την ίδια αντιβίωση 1 μήνα και μετά από 2 εβδομάδες καθαρός επαναλαμβάνω. Το σπέρμα και πάλι πολύ πεσμένο σε όλα και κ/α αρνητική.  Μας λέει ότι λόγω ηλικίας της συζύγου (37) να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Δεν αποκλείει το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης εφόσον συνεχίσω να παίρνω Nolvandex και τις βιταμίνες του. Προχωρήσαμε τελικά σε εξωσωματική, με άριστα έμβρυα, η οποία απέτυχε.
Να σημειώσω ότι πόνους χαμηλά στην κοιλιά είχα κατά περιόδους όπως και πόνους στη μέση. Ωστόσο το απέδιδα πάντα στη στένωση μεσοσπονδύλιων δίσκων που έχω και στα βάρη που σηκώνω συχνά στη δουλειά μου. Τώρα, διαβάζοντας εδώ τα ιστορικά , έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως οφείλονται στην προστατίτιδα.

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και σκέψεις. Αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να το παλέψουμε όσο μπορούμε χωρίς εξωσωματική. Πρέπει πιστεύω να βρω έναν σοβαρό ουρολόγο. Από όσους γιατρούς πήγα, μόνο ένας μου έκανε το Stamey Mears και αυτός δεν το έστειλε για καλλιέργεια (απορώ γιατί το έκανε!). Όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να μου είχαν κάνει βιοψία όρχεος τζάμπα τρελαίνομαι. Επίσης μου φαίνεται περίεργο που την πιο καλή ποιότητα σπέρματος την είχα όταν έκοψα τα πάντα και είχα και θετική καλλιέργεια με e-coli. Μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Από όσα και όσους έσω διαβάσει εδώ μέσα παρατήρησα ομοιότητες με την περίπτωση του βέρτη, ο οποίος έχει πολύ καιρό να συνδεθεί. Μήπως ξέρει κάποιος το γιατρό του?
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει ή να συστήσει έναν σοβαρό και ενημερωμένο ουρολόγο θα είμαι υπόχρεος.

Και μια ερώτηση βρε παιδιά: όσοι έχουν χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα έχουν και πρόβλημα με το σπέρμα?

       Timy74 καλησπέρα. Αυτές οι αντιβιώσεις επειδή είναι "βαριές" αντιβιώσεις, έχουν την ιδιότητα μαζί με τα ξερά να καθαρίζουν και τα χλωρά. Γι αυτό ο γιατρός που σου έδωσε το vibramicin στο χορήγησε με 4 μέρες διακοπής. Γι αυτό και τα σπερμοδιαγράμματα μετά από αντιβίωση βγαίνουν με μειωμένο αριθμό σπερματοζωαρίων. Γιατί η αντιβίωση εκτός από μικρόβια σκοτώνει και σπερματοζωάρια. Γι αυτό τις χορηγούν και για μικρό χρονικό διάστημα.
   

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως να υποθέσω ότι το tavanik που πρέπει να παίρνω στις γόνιμες μέρες της γυναίκας μου, μειώνει τον αριθμό αντί να βοηθάει? Επίσης είχα ρωτήσει το γιατρό αν φταίει η αντιβίωση που είχε βγει τόσο πεσμένο το σπέρμα και μου είχε πει ότι αντιθέτως, η αντιβίωση που μου έδωσε βοηθάει το σπέρμα. Τελικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις με τους γιατρούς...
Μήπως εσύ έχεις να μου προτείνεις κάποιον σοβαρό ουρολόγο, που να έχεις εμπειρία από αυτόν?

Η αντιβίωση φτιάχνει την κινητικότητα του σπέρματος και ταυτόχρονα  χαλάει τη συγκέντρωση. Παράλληλα προστατεύει από υιούς. Γι αυτό και σου δίνει μισό και όχι παραπάνω δόση. Πάντως αποτελέσματα στο σπέρμα μετά από θεραπεία, φαίνονται  μετά  το τρίμηνο, γιατί νέα σπερματογένεση δημιουργείται στο τρίμηνο. Γιατρό δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω. Καλό  είναι να μην αλλάζεις ουρολόγο εύκολα, γιατί ο γιατρός γνωρίζει το ιστορικό σου.

Ευχαριστώ Chris. Εγώ δεν είδα κάποια βελτίωση ούτε στην κινητικότητα με αυτή την αντιβίωση. Όσο για την αλλαγή γιατρών, όπως καταλαβαίνεις ο καθένας έχει άλλη γνώμη για την περίπτωσή μου.
Για να συμπληρώσω το ιστορικό, χθες επισκέφτηκα έναν ουρολόγο κοντά στο σπίτι μου, ο οποίος μου έκανε μόνο ψηλάφηση στους όρχεις και συμπέρανε ότι έχω αριστερά κιρσοκήλη και δεξιά επιδιδυμίτιδα (λόγω του ιστορικού της λοίμωξης που είχα το 2009 στον δεξιό όρχι). Δεν τον απασχόλησαν καθόλου οι πέτρες στον προστάτη. Είπε ότι αν έχω επιδιδυμίτιδα δεν υπάρχει ελπίδα. Πρότεινε καλλιέργεια σπέρματος μήπως έχω κάποιο μικρόβιο που μπορεί να κολλήσει η γυναίκα μου και να προκαλεί αποβολές. Για την περίπτωση της εξωσωματικής ασφαλώς.
Τελικά θα πάω να επισκεφτώ και τον Ασβεστή που προτείνει ο Φαέθων, σαν μια τελευταία απόπειρα να δω αν διορθώνεται το πρόβλημά μου και θα σας πω εντυπώσεις.

Timy εύχομαι ο,τι καλύτερο. Πληροφοριακά να πω, ότι και η δικη μου κιρσοκηλη, διαγνώστηκε στον δεύτερο υπερηχο οσχεου που έκανα. Τι να πει κανείς...

#6 17 Φεβρουαρίου, 2017, 12:51:53 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουαρίου, 2017, 12:54:00 ΜΜ από timy74
Σ'ευχαριστώ πολύ Chris. Συνειδητοποιώ ότι μάλλον έχω γράψει σε λάθος θέμα καθώς είδα ότι υπάρχει ενότητα υπογονιμότητα (δεν την είχα παρατηρήσει!) και διάβασα και το ιστορικό σου καθώς και του Φαέθων. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι πολυβιταμίνες είχες πάρει για το οξειδωτικό stress, καθώς έχει βρεθεί και σε μένα το ίδιο σε μια εξέταση που μου είχε δώσει ο ανοσολόγος. Απλά για να τις έχω υπόψιν μου..Εμένα μου είχε δώσει profertil τότε για 3 μήνες, αλλά δεν είδα θεαματικά αποτελέσματα σαν τα δικά σου. Τελικά όσον αφορά το θέμα παιδιού, πώς τα πάτε? Υπάρχει κάποια εξέλιξη? Δεν θυμάμαι να διάβασα κάτι πιο πρόσφατο..
Για το θέμα της κιρσοκήλης θα περιμένω να δω και τον Ασβέστη που έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα, να πάρω μια γνώμη κι από αυτόν. Ελπίζω να κάνει triplex οσχέου, που από ότι γνωρίζω δείχνει καλύτερα την κιρσοκήλη από το υπέρηχο. Να σημειωθεί ότι υπερήχους οσχέου έχω κάνει 3 και δεν βρέθηκε κιρσοκήλη και μία φορά triplex όπου και πάλι δεν βρέθηκε. Τι να πω? Πόσο δύσκολο είναι να φανεί?
Το CMV που γράφεις έχει βρεθεί και στο δικό μου σπέρμα, μαζί με ερπητοϊό και χλαμύδια. Μόνο τα χλαμύδια είχαν απασχολήσει το γιατρό. Ο κυτταρομεγαλοϊός είναι πολύ κοινός, δεν μεταδίδεται μόνο σεξουαλικά (πολλοί τον κολλάνε όταν είναι παιδιά) και αντιμετωπίζεται. Θα έλεγα να μην σε ανησυχεί. Επίσης η γυναίκα μου δεν είχε κολλήσει κανένα από αυτά τα μικρόβια και ο ανοσολόγος είχε πει ότι κάποιοι άνθρωποι εκ φύσεως δεν είναι δεκτικοί σε αυτού του τύπου τα μικρόβια, ενώ άλλοι είναι ευαίσθητοι. Κάπου στο ιστορικό σου διάβασα ότι είχες απορία γιατί το έχεις εσύ και όχι η σύζυγος, για αυτό σου το γράφω.
Διάβασα και για την επιδιδυμίτιδα ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό τύπου 5% όσων την παθαίνουν έχουν μετά θέμα υπογονιμότητας. Τι να πω? Όλα τα κακά της μοίρας μου πια!

Timy καλημέρα, condensyl τις λένε και τις έπαιρνα σε συνδιασμό με amitamin fertilsan m, πάντοτε με τις οδηγίες του ουρολόγου. Τότε όμως είχα κόψει και το τσιγάρο, αλκοόλ δεν έπινα, ούτε ένα ποτήρι κρασί, πρόσεχα τη διατροφή μου γενικότερα (χυμούς, μέλι, βασιλικός πολτός κλπ), πιστεύω ότι δεν ήταν μόνο οι βιταμίνες αλλά ο συνδιασμός όλων των παραπάνω. Επιπλέον να σημειώσω ότι το σπερμοδιάγραμμα με τα super αποτελέσματα, το το έκανα την 4η μέρα αποχής, και με το προηγούμενο διάστημα 1 επάφή τη βδομάδα.
  Μετά τα καλά αποτελέσματα είχαμε επαφές ψάχνοντας τη γόνιμη μέρα (αλλού βαρούν τα όργανα αλλού χορεύει η νύφη), λόγω πολυκυστικών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Είχα κόψει και τις βιταμίνες από τον Οκτώβρη του 16 και μετά, ξανάρχισα τσιγάρο, παράτησα τη διατροφη και όλα όσα έκανα πριν. Αποφασίσαμε να πάμε για σπερματέγχυνση σύμφωνα με την παρότρυνση του γυναικολόγου για να μην αφήνουμε το χρόνο να περνά, η σύζυγος είναι πλέον 36.
   Την προηγούμενη Δευτέρα κάναμε σπερματέγχυνση με παρακολούθηση του κύκλου, υπερηχογραφήματα κλπ..., τις προηγούμενες 20 μέρες ξανάπαιρνα βιταμίνες τις το δείγμα που έδωσα ήταν με 1 μέρα αποχής, στους γιατρούς βέβαια είπα  ότι ήταν 3 ημερών η αποχή, γιατί διαφορετικά θα μας στέλναν σπίτι μας. Τα αποτελέσμα ήταν: όγκος 4,1 ml, συγκέντρωση 15 εκ/ml και ταχύτητα α+β στο 44%. Ο γυναικολόγος ήταν αισιόδοξος, το επόμενο βήμα είναι η εξωσωματική.

#8 20 Φεβρουαρίου, 2017, 01:01:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Φεβρουαρίου, 2017, 01:05:10 ΜΜ από timy74
Καλημέρα Chris! Σ'ευχαριστώ πολύ. Από ότι καταλαβαίνω το σπέρμα σου είναι αρκετά καλό, αφού με μόνο 1 μέρα αποχής είχες 15εκ αριθμό και πολύ καλή κινητικότητα. Κατ'αρχήν εύχομαι καλή επιτυχία!!! 
Έχω ξεκινήσει κι εγώ διατροφή,  αλκοόλ πίνω ένα ποτηράκι ίσως μία φορά τη βδομάδα ή στις 2 βδομάδες, αλλά έχω θέμα  με το κόψιμο του τσιγάρου...
Επειδή το έχουμε ψάξει αρκετά το θέμα με τη γυναίκα μου, και εφόσον έχεις καλό σπέρμα, να ξέρεις ότι μπορείτε να κάνετε προσπάθειες με καθοδηγούμενες επαφές από το γυναικολόγο. Τι εννοώ: ο γυναικολόγος παρακολουθεί υπερηχογραφικά τη σύζυγο και όταν δει ότι επίκειται ωορρηξία, η σύζυγος κάνει μια ένεση pregnyl και προγραμματίζετε επαφές (λογικά την κάνατε και για τη σπερματέγχυση). Επίσης θα μπορούσε να τις χορηγήσει και κάποιες ορμόνες πριν την ωορρηξία, για να βοηθήσει με τις πολυκυστικές. Δεν ξέρω αν έχετε ακολουθήσει αυτές τις τακτικές πριν φτάσετε σε σπερματέγχυση. Απλά το λέω σαν πιθανή λύση πριν αποφασίσετε για εξωσωματική. Εμείς πριν μάθουμε για το πρόβλημα με το σπέρμα είχαμε πάει σε έναν γυναικολόγο που είχε χορηγήσει στη γυναίκα μου serpafar (κλομιφαίνη) και είχαμε προγραμματισμένες επαφές. Βέβαια όπως είπα δεν ξέραμε τότε ότι υπήρχε πρόβλημα στο σπέρμα. Στις πολυκυστικές δεν κάνει η γυναίκα κάθε μήνα καλή ωορηξία ή μπορεί να μην έχει καλή ποιότητα ωαρίου, αλλά σίγουρα κάποιους μήνες το χρόνο θα είναι καλό το ωάριο. Εύχομαι και πάλι καλή επιτυχία!

Είχαμε μια προγραμματισμένη επαφή με τον τρόπο που περιέγραψες, πριν 2-3 χρόνια, πριν αρχίσω τη θεραπεία στο σπέρμα. Η γυναικολόγος όταν τη ρώτησα πόσο θα κοστίσει , μου λέει "μην ανησυχείτε θα τα πούμε στο τέλος...". Το τέλος ήταν 250 ευρώ (μαύρα). Από τότε έχουμε κάνει μια σπερματέγχυνση σε δημόσιο νοσοκομείο, η οποία αν κρίνω από τη διαδικασία που ακολουθήθηκε στην τωρινή σπερματέγχυνση, ήταν εκπροοιμίου καταδικασμένη να αποτύχει. Χωρις υπερηχογράφημα πριν και μετά τη διαδικασία. Ό,τι να ναι. Με serpafar έγινε η πρώτη σπερματέγχυνση, το serpafar στη δική μας περίπτωση δεν βοηθά γιατί λεπταίνει το ενδομήτριο, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η εμφύτευση. Γενικά έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα στο στίβο της υπογονιμότητας. Όπως συνηθίζω να λέω "είναι ακριβό το άθλημα του γυναικολόγου".
Μετά από τόσα χρόνια αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχει αρκετή εκμετάλλευση στο χώρο της υπογονιμότητας, με αποτέλεσμα έαν δεν είναι κάποιος τυχερός, να περνάει μεγάλο διάστημα μέχρι να βρει τους κατάλληλους γιατρούς να καθοδηγήσουν το ζευγάρι. Το πρόβλημα αυτό επιδεινώνεται και από το ότι η υπογονιμότητα θεωρείται θέμα taboo, και δεν συζητείται ανοιχτά.

Καλησπέρα παιδιά. Μπήκα να ενημερώσω για την πορεία της ιστορίας μου. Πήγα στον ουρολόγο που έχω προαναφέρει και μετά από εξετάσεις αίματος που μου ζήτησε βρέθηκε να έχω λίγο χαμηλό μαγγάνιο και ανεπάρκεια της βιταμίνης D. Οπότε προχωράω σε τρίμηνη λήψη βιταμίνης  D, μαγγανίου και συνένζυμου Q10. Επόμενη εξέταση σπέρματος αρχές Ιουνίου, να δούμε αν θα υπάρξει κάποια βελτίωση. Θα σας ενημερώσω και ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που μοιράζονται τις εμπειρίες τους.
Chris είχατε κάποια θετική εξέλιξη?

Τimy καλημέρα. Δυστυχώς όχι. Αφήσαμε ένα μήνα να περάσει και το προσεχές διάστημα θα συζητήσουμε με το γυναικολόγο τα επόμενα βήματα.

Παιδιά καλησπέρα. Είπα να μπω να ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος μου. Τελικά με το Q10 και το μαγγάνιο δεν είδα καμία διαφορά ούτε βελτίωση στο σπερμοδιάγραμμα. Ωστόσο η γυναίκα μου είναι έγκυος με εμβρυομεταφορά που κάναμε με κατεψυγμένα έμβρυα που είχαμε. Το θέμα βέβαια δεν θα το αφήσω, πιθανότατα να αναζητήσω βοήθεια σε άλλον γιατρό, όπως και να 'χει θα ενημερώνω την ιστορία μου. Καλή τύχη σε όλους.

Φίλε συγχαρητήρια για τα καλά νέα!

Εύχομαι ότι καλύτερο για σας και το παιδί σας.
Τρέχοντα συμπτώματα:
1) Στύση: Να κλαίω εγώ και να γελάν οι άλλοι.
2) Πόνος στους όρχεις (ιδιαίτερα στον έναν)
3) Παράξενη ελαφρώς ελαιώδης αίσθηση στην βάλανο (σαν απλυσιά) που αποτυπώνεται στο εσώρουχο σαν κιτρινίλα (δεν είναι ούρα) και συνοδεύεται από μυρωδιά ψαρίλας.
4) Ούρηση με πεσμένη πίεση
5) Περιστασιακά αίσθημα σπασμών στην περιοχή του περίνεου
6) Καλλιέργειες ούρων και σπέρματος καθαρές.