Καλησπέρα,
  Είμαι 22 χρονών και αυτό που βιώνω είναι το εξής: Κάπου στον Μάιο άρχισα να έχω ερεθισμούς κάτω στην περιτονιακή περιοχή χωρίς πόνο κατα την ούριση ή την εκσπερμάτωση ή πυρετό. Ο γιατρός μου έκανε διάγνωση ¨αβακτηριακή προστατιτιδα¨ και μου χορήγησε αντιβίωση που ελάφρυνε αλλά δεν εξαφάνισε τα συμπτώματα. Στην συνέχεια μου χορήγησε πάλι 3 αντιβιώσεις (Zithromax, Vibramycin, Lidaprin) συνολικά για 1,5 μήνα και επιτέλους τα συμπτώματα έφυγαν με μόνη εξαίρεση κάποια περιστατικά συχνοουρίας όταν έπινα μπύρα.
   Όμως τώρα τέλη Ιανουαρίου σαν κάτι να ξαναεμφανίζεται.. μια ενόχληση μετά την ούρηση. Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν έχει νόημα η χορήγηση αντιβιοτικών από την αρχή αφού είναι αβακτηριακή, επίσης αβακτηριακή προστατιτιδα είναι το ίδιο με χρόνιο πυελικο άλγος ? Δε θέλω να ξαναπάρω φάρμακα για το λόγο πως παίρνω ήδη αντιβίωση για κάτι θυλακώματα στο δέρμα... . Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι ?

Καλησπέρα, δεν υπάρχει όρος 'αβακτηριακή προστατίτιδα', υπάρχει ο όρος 'χρόνιο πυελικό άλγος' με τη διαφορά ότι ο όρος αυτός περιγράφει περισσότερο μια συμπτωματολογία και λιγότερο μια αιτία, αφού οι αιτίες μπορεί να είναι διάφορες. Παράνοιας γιατρών συνέχεια, αφού ενώ διαγιγνώσκει 'αβακτηριακή', χωρίς εξετάσεις δίνει αντιβιοτικά. Δε μπορώ να γνωρίζω αν η βελτίωση που είχες από τα αντιβιοτικά οφείλεται στη μικροβιοκτόνο ή στην αντιφλεγμονώδη δράση τους. Αυτό όμως που μας γράφεις είναι ότι βρίσκεσαι ήδη στο τέταρτο ή και πέμπτο αντιβιοτικό μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, οπότε σίγουρα προτείνω προσοχή με τα αντιβιοτικά, και σαν γενική παρατήρηση προς όλους, οπωσδήποτε ενημέρωση του κάθε γιατρού που επισκέπτεστε (ουρολόγου ή δερματολόγου) για τις αντιβιώσεις που έχετε πάρει πριν.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.