Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Είμαι 32 χρονών και πιστεύω πως ανήκω και εγω στην κατηγορία "χρόνια ασυμπτωματική προστατίτιδα". Να ξεκινήσω παρακαλώντας η γνώμη σας, σχετικά με τις ερωτήσεις μου να είναι όσο γίνεται υπεύθυνες.

Όλη η ιστορία ξεκινάει περίπου το 2005 όπου μετά απο σεξουαλική επαφή παρατηρώ κίτρινα υγρά στο εσώρουχό μου. Χωρίς πολλή σκέψη πηγαίνω στον πρώτο ουρολόγο που βρήκα και συγκεκριμένα σε δημόσιο νοσοκομείο, μου κάνει καλλιέργιεα ουρηθρικού υγρού και βρίσκει χρυσίζων σταφυλλόκοκκο (Staph. Aureus). Ξεκινάω την αντιβίωση για ένα μήνα και ενώ ο γιατρός μου είχε ζητήσει επανεξέταση για να δουμε αν έφυγε το μικρόβιο, εγώ εξαφανίστηκα μόλις εξαφανίστηκαν και τα συμπτώματα θεωρώντας πως όλα είναι εντάξει. Μετά απο ένα χρόνο περίπου και αφού έκανα την θητεία μου στον στρατό, το πρόβλημα εμφανίζεται ξανά με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα σε μικρότερη ένταση και δυστυχώς μέχρι να βρω ουρολόγο τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν απο μόνα τους. Εκείνη την φορά προχωρήσαμε σε καλλιέργεια σπέρματος όπου δεν βρέθηκε μικρόβιο.

Μετά απο χρόνια, το 2008 κάνω επέμβαση κιρσοκήλης σε γενικό χειρούργο και απο "λάθος" του γιατρού γίνεται απολίνωση της αριστερής ορχικής αρτηρίας..με αποτέλεσμα συρρίκνωση του αριστερού μου όρχι χωρίς καθόλου αιμάτωση. Αυτό το σημειώνω γιατί στην σημερινή κατάσταση μπερδεύει τους ουρολόγους.

Καλοκάιρι 2010 παρατηρώ κάποιες φαγούρες στην ουρήθρα μετά απο εκσπερμάτιση και σταδιακά στυτικές δυσλειτουργίες όπως πολύ καθυστερημένη εκσπερμάτιση και μαλακή στύση (χωρίς νέυρο κάπως) ενώ ακόμα και απώλεια στύσης πριν την εκσπερμάτιση! Χωρίς δεύτερη σκέψη επισκέπτομαι ξανά ουρολόγο σε γνωστό ινστιτούτο σεξουαλικής συμπεριφοράς στα Β.Π., μου κάνει doppler πέους το οποίο πλήρωσα χρυσό, με διαβεβαιώνει ότι είναι ψυχολογικό το θέμα και μου ζητάει εντελώς προληπτικά να κάνω μια καλλιέργεια σπέρματος....όπου η καλλιέργεια εμφανίζει ως δια μαγίας ελάχιστες αποικίες σταφυλόκοκκου στο σπέρμα. Τελικά δεν προχωραμε και πάλι σε κάποια θεραπεία γιατί ο γιατρός αλλά και ο μικροβιολόγος το θεώρησαν εντελώς τυχαίο και μου είπαν πως το συγκεκριμένο μικρόβιο είναι κοινό και θα φύγει απο μόνο του!

Καλοκαίρι 2013 αντιμετωπίζω πρόβλημα ξανά στυτικής δυσλειτουργίας μες τα ίδια συμπτώματα συν ότι κατά την εκσπερμάτιση ένοιωθα σαν να έχω ένα μπαλάκι κάπου προς την περιοχή του προστάτη το οποίο μου συγκρατούσε το σπέρμα απο την εκτίναξη. Το ίδιο αισθάνομαι και στη ούρηση σαν κάτι απο μέσα να με κρατάει λίγο και τα ούρα μου να μην φεύγουν με δύναμη! Πηγαίνω σε 3ο, 4ο και 5ο ουρολόγο (καθηγητές πανεπιστημίου όλο), τους περιγράφω το ιστορικό, βγάζουν όλοι το πρόβλημα της στύσης ψυχολογικό, με στέλνουν να κάνω εξετάσεις τεστοστερόνης λόγω του ιστρικού με την εγχείριση, κάποιοι προτείνουν χάπια για την στύση για περίπου τρείς μήνες και ο χειρότερος απο όλους αυτούς μου λέει "άσπρα μαλλιά στην κεφαλή, κακά μαντάτα στην ψ***".......μου ήρθε να του χώσω μπουκέτο!
Εννοείται πως δεν εμπιστεύθηκα κανέναν τους γιατί έχω και το δαιμόνιο της αναζήτησης.
Βρίσκω λοιπόν έναν πολύ καλό και ξακουστό γιατρο ο οποίος και αυτός έχει ιατρείο στα Β.Π. (αμαν πια), ο οποίος πριν να ανοίξει ιατρείο συνεργαζόταν με γνωστό ανδρολογικό ινστιτούτο. Ο συγκεκριμένος μου έκανε εξετάσεις αίματος για να δει ορμόνες, σάκχαρο κλπ όπου όλα ήταν καλά, μου έκανε ξανά doppler πέους και ρrigiscan (εξέταση που ελέγχει την σκληρότητα κατά την στύση) και μου βρίσκει ότι έχω φλεβική διαφυγή στο πέος, ενώ μαγικά παρακάμπτει ότι του λέω σχετικά με προστατίτιδες, ιστορικό, μικρόβια κλπ! Μου δίνει να κάνω ενέσεις στο πεος με ένα υλικό που λέγεται BiMix, τις πληρώνω αδρά και περνάω όλη την επίπονη φάση για τρεις μήνες περίπου, με εξαιρετικές στύσεις που άγγιζαν τα όρια πριαπισμου και σχεδόν μου έκαναν ίνωση ιστών στο πέος!

Επιστρεφω στο τελείωμα της συγκεκριμένης θεραπείας στον γιατρο και του λέω πως οι στύσεις είναι οκ, αλλά το σπέρμα μου είναι κίτρινο, λίγο σε ποσότητα και δεν εκτινάσεται. Επιπλέον κάθε φορά που τελειώνω νοιώθω ένα πόνο-μούδιασμα πίσω απο την βάση του πέους και μετά έχω προστατικά υγρά και περίπου μισή ώρα. Επίσης έχω προστατικά υγρα όποτε τους κατέβουν. Μου κάνει ουρομέτρηση και υπέρηχο και μου λεει "α ναι, σωστα, ο προστάτης σου φαίνεται ελαφρώς ανομοιογενής"!! Και ξεκινάμε προληπτικά αντιβίωση tavarin για 15 μέρες.....

Παιδιά θα μου στρίψει....τι γίνεται??? Ο καθένας λέει και κάνει την μαλακία του σε αυτή την χώρα χωρίς καμία αίσθηση ευθύνης και καμία συνέπεια???

Μπορεί να μου πει κανείς αν τα συμπτώματα που περιγράφω και αν το ιστορικό μου δείχνει να εχουν μείνει μικρόβια στον προστάτη και να μου κανουν όλα αυτά τα θέματα?

Επίσης μπορεί να μου προτείνει κανείς κάποιο γιατρό ο οποίος να ασχολείται λιγο παραπανω με ανθρωπια?

Αν είναι πραγματικα Χ.Π. αντιμετωπίζεται ποτε?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, περιμενω απαντησεις και γνωμες!

Γεια σου Greg

ΠαράθεσηΠαιδιά θα μου στρίψει....τι γίνεται??? Ο καθένας λέει και κάνει την μαλακία του σε αυτή την χώρα χωρίς καμία αίσθηση ευθύνης και καμία συνέπεια???
Δυστυχώς ναι. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, μόνο που στη δική μας περίπτωση τους βοηθάει και η πάθηση που είναι πολύπλοκη και στον καθένα διαφορετική. Πάντως  υπάρχουν και χειρότερα: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=878.0

ΠαράθεσηΜπορεί να μου πει κανείς αν τα συμπτώματα που περιγράφω και αν το ιστορικό μου δείχνει να εχουν μείνει μικρόβια στον προστάτη και να μου κανουν όλα αυτά τα θέματα?
Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος. Θα πρέπει να κάνεις καλλιέργεια προστατικού υγρού και αν βρεθούν μικρόβια να πάρεις την αντιβίωση που θα σου γράψει ο γιατρός. Αν τα θέματα υποχωρήσουν και η βελτίωση παγιωθεί μετά τη λήξη της αντιβίωσης, ας πούμε ότι έχεις μια απάντηση σε αυτό που ρωτάς.

ΠαράθεσηΑν είναι πραγματικα Χ.Π. αντιμετωπίζεται ποτε?
Βεβαίως. Στο παρών φόρουμ υπάρχουν αυτά http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?board=3.0  και αυτά  http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?board=11.0 και πολλά άλλα, θέλει διάβασμα.

Στη δική σου περίπτωση, και επειδή τα συμπτώματα δεν είναι πολύ έντονα και επειδή μπορεί να οφείλονται και σε άλλες αιτίες, είναι πολύ πιθανό να μην είναι κάτι σοβαρό, και να το αντιμετωπίσεις εύκολα και γρήγορα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.