Καλησπέρα σας.Είμαι 25 ετών πριν απο περίπου 2 χρόνια άρχισα να παρατηρώ μικρή ποσότητα ούρων στο μποξεράκι μου στην αρχή νόμιζα πως ίσως ήταν απο τα συμπληρώματα διατροφής που έπερνα(πρωτείνη- κρεατίνη) και την αυξημένη κατανάλωση νερού που έκανα και δεν έδινα σημασία...Αργότερα τα ούρα γινόντουσαν όλο και περισσότερα και δυσοσμα και αποφάσησα να πάω σε γιατρό.Μου είπε πως είναι κάποιο μικρόβιο και μου έγραψε μία αντιβίωση για 30 ημέρες (δεν θυμάμαι την ονομασία της).Απο τις πρώτες μερες ειδα μεγάλη βελτίωση τα ούρα σταμάτησαν έφυγε η δυσοσμία και παρατήρησα βελτίωση και στην στιτική μου λειτουργία.Μόλις τελείωσα την αντιβίωση μετά απο 6 ημέρες περίπου τα προβλήματα άρχησαν να ξανα εμφανίζονται ξανα...πήγα στον γιατρό και μου  έγραψε να κάνω καποιες εξετάσεις (καλλιέργια σπέρματος και ούρων) και μου συνταγογράφισε άλλα φάρμακα 15 ημέρες augmentin και 12 ένα άλλο φάρμακο (δεν θυμάμαι την ονομασία του) ειδα βελτίωση στα συμπώματα αλλα οχι τόσο όσο την πρώτη φορά και μετά από 5 μέρες περίπου πάλι τα ίδια...Πήγα και σε άλλους γιατρούς να πάρω γνώμες και οι περισσότεροι μ έλεγαν πως δεν είναι τίποτα και να το βγάλω απο το μυαλό μου...Ένας άλλος γιατρός μου συνταγογράφισε το Norfloxacin για 30 ημέρες(παρόλο που στο αντιβιόγραμμα δεν το είχε ουτε στα ανθεκτικα ουτε στα ευαίσθητα) ..τα συμπτώματα λίγο καλύτερα απο το augmentin αλλά σε 5 μέρες αφότου τελείωσα την θεραπεία πάλι τα ίδια...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ...θα ήθελα πολυ να ακούσω την γνώμη σας ευχαριστώ...


Τι μικροβιο βρηκες;

enterococcus sp (μικρή ανάπτυξη)

Όλοι πάνω κάτω τα ίδια έχουμε. Εγώ ξανά νόμιζα πως  είχα πάλι μικρόβιο με τα ίδια συμπτώματα, έκανα υπομονή και μετά 2 εβδομάδες πέρασε.
Τέλος πάντων γράφω πιο πολύ για να σου συστήσω ένα συμπλήρωμα που μου έδωσε ο γιατρός μου λέγεται κερσετινη και εμένα έχω την εντύπωση πως με βοήθησε
Έχει από διάφορες εταιρείες  ψάξε για να μην κάνω διαφήμιση