Τα πυοσφαιρια αυτα βρεθηκαν στο σπερμα. Σε κποιες εξετασεις ουρων που ειχα κανει κατα καιρους δεν ειχε βρεθει κατι και η τιμη PSA ηταν φυσιολογικη. Ναι ο γιατρος μου ειπε πως αποτι φαινετε με ταλαιπωρει αρκετο καιρο. Δεν θα επρεπε να με βαλει στην διαδικασια να κανω και καλλιεργεια προστατικου υγρου αφου ειδε οτι η εξεταση του σπερματος δεν ειναι καθαρη?

Αυτή η εξέταση με 15-20 πυοσφαιρια εγινε προσφατα σωστα? Δηλαδη αυτη ειναι η σημερινη σου κατασταση


Χάρη κοίτα. Τόσα πυοσφαίρια σημαίνουν φλεγμονή. Πριν ενα μήνα περίπου, είναι φλεγμονή που είναι ενεργή? Σε αυτή την περίπτωση "βαράμε". Αντιβίωση.

Εκτίμησή μου με όσα έχεις πει, ότι κάτι πήγε στραβά στο χειρουργείο. Αλλά τώρα ότι και να λέμε δεν αλλάζει αυτό. Το μόνο που κάνει, το μόνο που σου προσφέρει αυτή η διαπίστωση είναι να σκεφτείς πόσο εμπιστοσύνη έχεις σε αυτόν που σε χειρούργησε και σε αυτόν που σε βλέπει σήμερα. Αν είναι το ίδιο πρόσωπο.
Προστατικό υγρό κλπ καλά είναι να τα δεις αλλα δεν θα σου πουν πολλα περισσοτερα.

Θα έκανα ένα πλήρες σπερμοδιάγραμμα. Τουλάχιστον δύο εβδομάδες μετα από αντιβίωση. ΠΛΗΡΕΣ.

Να επιβεβαιώσω αυτή τη φλεγμονή και μετά να την αντιμετωπίσω. Άρα αντιβίωση.

Με το ιστορικό σου, αυτό χρειάζεται πλήρη και σωστή αξιολόγηση με όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έχεις κάνει και πιθανόν και με μερικές ακόμα που θα πρέπει να κάνεις.

Πηρα αντιβιωση για 40 μερες αλλα δνε ειδα μειωση στον πονο. tavanic και μια αλλη δε την θυμαμαι τωρα.Ειμαι εν αναμονη των αποτελεσματων ττης επομενης καλλιεργειας σπερματος. Σπερμοδιαγραμμα δεν εχω κανει και θα κανω οπωςδηποτε οπως και προστατικο υγρο. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι δεν μου τα προτεινε ο ιδιος ο ουρολογος. Θεωρει οτι δνε θα του πουν κατι νεο απο την καλλιεργεια σπερματος? Διαβαζοντας παντως το ιστορικο μου ο τροπος εμφανισης των συμπτωμάτων μοιάζει περισσότερο με την νευρομυιηκη θεωρεία. Μπορούν να υπάρχουν και μικροβιακά αίτια και νευρομυικα?

Όπως σου είπα. Αν έχεις πολλά πυοσφαίρια, έχεις φλεγμονή. Ή θα βρείς την αιτία της (πχ μικρόβιο) ή θα δοκιμάσεις ποιος πυροσβεστήρας σβήνει τη φωτιά. Υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά. Αν πας στη νευρομυικη προσέγγιση κατευθείαν, αγνοείς εντελώς την φλεγμονή. Μια καλλιέργεια θα σου δείξει κάποια πράγματα. Ένα σπερμοδιάγραμμα κάποια άλλα.

Πρώτα όμως κάνεις την φλεγμονή μηδέν (και λέω την φλεγμονή όχι το οποιοδήποτε μικρόβιο) και μετά τα υπόλοιπα. Στη νευρομυική θεωρία βρίσκει λύσεις κάποιος σαν εμένα. Πεντακάθαρος στις μικροβιολογικές, όταν έχω συμπτώματα ξέρω τι πρέπει να χαλαρώσει για να τα αντιμετωπίσω. Όταν πριν 7-8 χρόνια άρχισα κι εγω να καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω ήμουν μια φλεγμονή ολόκληρος.

Πρώτα όμως διάγνωση, μετά θεραπεία. Για αυτό σε ρώτησα τι άλλες εξετάσεις έχεις. Ίσως κάπου να δικαιολογείτε η κατάστασή σου, αλλά πρώτα θέλεις δεδομένα.

Εχεις οποιοδήποτε άλλο θέμα υγείας? Ασχετο με τα ουρολογικά?

Καλημερα satan. Τι διαφορετικο θα δειξει το σπερμοδιαγρμαμμα απο την καλλιεργεια σπερματος? Μπορει να εχω φλεγμονη ενω εχω εξαφανισει ολα τα μικροβια? Επισης μολις επισκευτηκα ενα φυσικοθεραπευτηριο για πυελικο αλγος. Ρε παιδια 80 ευρω η αξιολογηση και μετα 50 η συνεδρια δνε ειναι πολλα λεφτα? Οκ μας ετυχε κατι στην ζωη οπως στον περισσοτερο κοσμο αλλα εινι πολυ δυσκολο να ανταπεξελθω οικονομικα σε μια τετοια θεραπεια οσο καλη και αν ειναι... Και οχι δεν εχω καποιο αλλο θεμα υγειας.

#22 01 Σεπτεμβρίου, 2022, 06:51:31 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Σεπτεμβρίου, 2022, 06:56:35 ΜΜ από santan
Καλλιέργεια=αναζήτηση μικροβίων
Σπερμοδιάγραμμα=Ποιότητα σπέρματος με αριθμούς

Η διαφορά: Η καλλιέργεια ψάχνει για το τι δεν πάει καλά και στην πράξη θα μάθεις και πιο αντιβιωτικό χρειάζεσαι για το μικρόβιο που ανιχνεύτηκε, ενώ στο σπερμοδιάγραμμα βλέπεις αριθμό, κινητικότητα και μορφολογία σπερματοζωαρίων.

Η ομοιότητα (για τη συζήτησή μας): Βλέπουν πυοσφαίρια και τα δύο, αλλά το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να διακρίνει πόσα πυοσφαίρια όντως έχεις.

Δηλαδή: Μια καλλιέργεια θα δείξει για παράδειγμα πυοσφαίρια στο Θεό. Ένα σπερμοδιάγραμμα (όλα όμοια-για τον ίδιο άνθρωπο, την ίδια περίοδο) θα σου πεί ναι μεν φαίνονται στρογγυλά κύτταρα στην καλλιέργεια, αλλά εγώ τα διακρίνω σε πραγματικά πυοσφαίρια και σε ανώριμα σπερματοκύτταρα. Αν δηλαδή κάποιος πχ είναι στην περίοδο σπερματογέννεσης, μπορεί να βγάλει πολλά στρογγυλά ως πυοσφαίρια ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα.


Άρα: Ένα μικρόβιο μπορεί να ευθύνεται για μια φλεγμονή. Μπορεί και όχι. Κάποιοι γιατροί "βαράνε" με δυνατά φάρμακα, κάποιοι κάνουν αντιβιωγράμματα. Αν δεν είναι μικρόβιο πάλι μια φλεγμονή χρειάζεται φάρμακα, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Πολύ "μπακάλικα".
Για τα φυσιοθεραπευτήρια. Ναι δίκιο έχεις αλλα που να το βρεις...... Κι αυτοι έχουν κόστος. Δεν γνωρίζω πολλά για συγκεκριμένα κέντρα.

Ωραια  δηλαδη το σπερμποδιαγραμμα ουσιαστιθκα σου λεει αν ειναι οντως φλεγμονη απο μικροβιο η μη και εχεις πυοσφαιρια η ειναι απο καποια αλλη αιτια. Δεν θα επρεπε επισης να κανω καλλιεργεια προστατικου υγρου για να δω ποιο ειναι το μικροβιο η αυτο φαινετε και απο την καλλιεργεια σπερματος?

Το φυσικοθεραπευτηριο λεγετι πραξις και βρισκετε στην νεα ιωνια.
Να κανω μια προταση προς τους διαχειρηστες του φορουμ. Μηπως θα επρεπε να υπαρχει ενα section  για τις ψυχολογικες επιπτωσεις της παθησης μας και τροπους αντιμετωπισης γιατι το θεωρω πολυ σοβαρο.

Το σπερμοδιάγραμμα σου λέει οτι έχεις ένα "συστημα" που έχει μια δουλειά: Να παράγει σπέρμα. Ένας "υγιής" έχει μια εικόνα τάδε, ο ίδιος άνθρωπος όταν κάτι (οτιδήποτε) δεν πάει καλά με αυτό το σύστημα, έχει μια άλλη εικόνα.

Για να μην σε μπερδεύω, προσπαθώ να σε ξεμπερδέψω,"καλό σπέρμα" σημαίνει υγεία, απλοικά μιλώντας. Κακό σπέρμα, για παράδειγμα με πυοσφαίρια σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Γιατί?

Ένας γιατρός θα σου πεί: Έλα Χάρη να βρούμε αν έχεις μικρόβιο, ουρεόπλασμα ή οτιδήποτε. Να δούμε ακριβώς πόσο είναι, να ψάξουμε να δούμε αν τα ούρα και το σπέρμα (ένα "κύκλωμα" που συναντιέται στην ουρήθρα) ή το αίμα σου μπορούν να μας πούν περισσότερες λεπτομέρειες. Πόσο ουρεόπλασμα έχεις, κλπ κλπ. Αυτό είναι μια πλευρά του νομίσματος. Η άλλη έχει πολλές παραμέτρους, που κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα, αγνοούνται όταν κοιτάς μόνο την πλευρά των μικροβιών. Για παράδειγμα, ο προστάτης και οι όρχεις, λειτουργούν σωστά? Αυτό που είπα παραπάνω. Αν παρά τη φλεγμονή, λειτουργεί σωστά το σύστημα, είναι καλό.
Ένας άλλος γιατρός θα σου πει: Χάρη βρήκαμε ενδείξεις φλεγμονής. Πώς? Με το εργαστήριο. Ποιες εξετάσεις? stamey meares για παράδειγμα. Ή ότι άλλο. Όμοια με τον προηγούμενο, θα ψάξει μερικά πράγματα ακόμα και μπορεί να σου πει: "Χάρη δεν ξέρω πως το λένε, αλλά βλέπω φλεγμονή, δεν ξέρω ποιο μικρόβιο είναι αλλά προτείνω να σε πλακώσω στην αντιβίωση μέχρι το εργαστήριο να επιστρέφει καθαρό σπέρμα".
Και οι δύο γιατροί έχουν δίκιο και άδικο σε διαφορετικά πράγματα. Θα τα δείς στην πορεία.
Το συμπέρασμα όμως είναι, όποιο δρόμο και να ακολουθήσεις, να διαχωρίσεις δύο πράγματα: Άλλο τα συμπτώματα, που μέρος τους μπορεί να φύγει μπορεί και όχι μετά το τέλος της όποιας θεραπείας, και άλλο η αιτία τους.

Εσύ σήμερα προσπαθείς να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα και για να το κάνεις αυτό πρέπει να μπορέσεις να βρεις αιτιολογημένες απαντήσεις από γιατρό και εργαστήριο.

Να βάλω και το ψυχολογικό θέμα στην κουβέντα, συμφωνώ ότι είναι το τελευταίο που ασχολείται η ιατρική και ο κόσμος έξω μας βλέπει σαν χαζούς.
Απλά, δεν είσαι μόνος σου. Δεν νομίζω να υπάρχει ένας εδώ μέσα που δεν έχει παλέψει με την κατάθλιψη. Με φάρμακα ή χωρίς. Με κατανόηση από τους γύρω μηδέν.

Βάστα λίγο όμως αυτή την κουβέντα, είναι μεγάλη. Υπάρχει η σκέψη για ενότητα με την ψυχολογική πλευρά των ΧΠ/ΧΠΑ αλλά μέχρι στιγμής η δομή του φόρουμ δεν επιτρέπει να γίνει εύκολα ο διαχωρισμός. Με άλλα λόγια, το ψυχολογικό κομμάτι συζητείται μέσα στα ιστορικά και αυτή τη στιγμή πρέπει να βρούμε χρόνο να γράψουμε από την αρχή για αυτό. Πιστεύω ότι θα γίνει, δεν μπορώ να σου πώ πότε.

Συμφωνω σε οσα λες απλα μου κανει μεγαλη εντυπωση που μου ζητησε μονο καλλιεργεια σπερματος και τιποτα αλλο. Ουτε ουρων ουτε αιματολογικες ουτε stamey για να εχει μια πληρη εικονα αυτο με προβληματιζει. πριν μπω στο φορουμ η αληθεια ειναι δεν μου εκανε εντυπωση αλλα απο την γνωση που αποκομησα απο εδω καταλαβαινω οτι δεν με εψαξε ενδελεχως. Να του το αναφερω την επομενη φορα που θα τον δω η να αλλαξω ουρολογο?
  Καλη δυναμη σε οσους παλευουν με αυτο το τερας. Επειδη δεν απειλει την ζωη μας δεν σημαινει πως ειναι υποφερτο. Οποιος ξαναπει να μαθουμε να το διαχειριζομαστε και να ζουμε με αυτο να παει να .........

Καμποσες ιστοριες θα διαβασεις εδω μέσα. Εξω θα βρεις πολυ περισσοτερες... απο γιατρους που δεν μπορουν, δεν θελουν ή ακόμα χειροτερα δεν ξερουν.

Το τραγικό είναι εμεις να καταλαβαίνουμε περισσοτερα. Και το συμπέρασμα για μενα αυτο ειναι. εισαι γιατρος του εαυτου σου. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Εσυ και μονο εσυ ξερεις που πονας και ποσο. Αν σε πιανει το φαρμακο η οχι.
Τους αλλους απεξω μην τους κατηγορεις. Περασαμε κι απο αυτη τη φαση. Δεν ξερουν. Δεν μπορουν να καταλαβουν. Ακομα και γονεις, φιλοι κλπ κλπ.

Να σου πω κι ενα μυστικο ακόμα. Επειδη μου φαίνεσαι ανθρωπος που ψαχνεται και καταλαβαινει. Στο τελος, ότι μεινει, θα μαθεις να το διαχειρίζεσαι. Δυστυχως ή ευτυχως. Θα ξαναπας με γυναικα, θα ξαναβρεις πραγματα που έχασες. Ισως να πονας λίγο ή περισσοτερο ανα περιοδους. Αλλα έχεις πολυ δουλεια να κανεις με τον εαυτο σου πρωτα απο ολα και μετα με τους γιατρους.
Αυτοι που μας λενε ομως οτι ειναι στο μυαλο μας, ναι Χαρη αυτοι μπορουν να πανε να..............
Διαβασε το φορουμ ειναι πολλα πραγματα να δεις.

Και εδω είμαστε να τα λεμε ;)

Καλησπέρα και από εμένα, αυτοί οι γιατροί τέλος πάντων τι στην ευχή σπουδάζουν, οκτώ χρόνια χρειάστηκαν για να δουν τι περίπου έχεις και αμέσως άρχισαν τις αντιβιώσεις; είμαι πραγματικά εξοργισμένος.
Χωρίς να διαπιστώσουν που είναι το μικρόβιο και σε τι συγκέντρωση πάρε αντιβίωση 40 μέρες έλεος χριστιανοί.
Οκτώ χρόνια με ενεργό μικρόβιο χωρίς θεραπεία θα είχες πάθει κάποια οξεία κατάσταση.
Τέλος πάντων ο SANTAN είναι εγγύηση λόγω και της μεγάλης εμπειρίας του, δεν έχω να προσθέσω κάτι προς το παρών. Πολύ προσοχή με τις αντιβιώσεις γιατί είσαι νέος, έχουμε πάθει μεγάλες ζημιές. Πρόσεξε την διατροφή σου όχι καφέδες, αλκοόλ, καυτερά κλπ.
Είμαστε στο πλευρό σου κοίταξε μπροστά.

Καλησπερα απο το μετωπο επανερχομαι με νεες εξελιξεις. Επισκεφθηκα εναν αλλο ουρολογο για να μου κανει ενα πληρη ουρολογικο ελεγχο γιατι ο προηγουμενος απλα ειδε ουρεοπλασμα και πυοσφαιρια μου ειπε παρε αντιβ ιωση και δεν με καλυψε. ασε που μετα απο 40 μερες δνεε ιδα καποια αλλαγη με Tavanic και vibraxin. Εκανα λοιπον καλλιεργεια σπερματοις ουρων αιματολογικες και σπερμνοδιαγραμμα. Ολα καθαρα και το σπερμα υπερτουμπανο! Λεω μονο η νευρομυικη θεωρια εμεινε. Αμ δε. Μου λεει ελα να κανουμκε καιε να ουρεογραμμα να δουμε πως ουρεις και παιδια βγηκε χαλια 0 πιεση. Μου λεει ελα να κανουμε μια κυστεοσκοπηση να δουμε τι παιζει. και παιδια επειδη το ειδα και εγω η ουρηθρα μου ηταν τοσο στενη που δεν μπορουσε να παει μεσα το μηχανημα....( stamey mears ακοκαμ δεν εχω κανει). μου λεει χρειαζεσαι επειγοντως χειρεουργειο στην ουρηθρα με μπαλονι για να την ανοιξουμε και να δουμε τιο παιζει και πιο μεσα. Stamey mears δεν εχω κανει για να εριμαι σχεδον σιγουρος για το μικροβιο αλλα με την αντιβιωση δεν αλλαξε κατι. Στενωση ουρηθρας ειχα παθει πρωτη φορα στα 20 και προφανως μετα απο 15 χρονια εχει υποτροπιαση αλλα μπορει να φταιει αυτο για ολους τους πονους? Οταν το ειχα στα 20 απλα ετσουζε στην ουρηση τπτ αλλο. Δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος. Το χειρουργειο θα το κανω μια η αλλη γτ πρεπει αν και μου ειπε δεν μπορει να σου εγγυηθει ποτε θα υποτροπιασεςι δλδ το θεωρει σιγουρο. Μπορει να φταιει αυτο για ολα? Ποιες οι πιθανοτητες ν υπαρχει μικροβιο και να φανει μονο στην stamey mears? Ο ουρολογος μου ειπε να κοψω την φυσιοθεραπεια να δουμε πως θα παει με το χειρουργειο. Εχει κανεις αποψη μπορει να βοηθησει με καποιο τροπο?

Γεια σου hari.Η μέθοδο με το μπαλόνι για την στένωση είναι νέα μέθοδος και παρουσιάζεται ποιο εύκολη και ανώδυνη.Την έχω δει σε κάποια site ουρολογων σου στέλνω να διαβάσεις πληροφορίες.
https://androclinic.gr/stenoma-ourithras/
Τώρα εμένα η γνώμη Μ είναι εφόσον διεγνωσες στένωμα να το αποκαταστήσεις χωρίς να είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτό για όλα Έχω διαβάσει ότι μπορεί μην δίνει και συμπτώματα κάμοια φορά 
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.