2ο update οχι και τόσο καλό
1 μήνα prixina , 15 μερες ciproxin(ufexil)
ενοχλησεις σχεδόν τπτ
σπερμοδιάγραμμα
είχα
ογκος 3μλ , συνολο σπερματοζωαρίων 7 εκ , μοροφολόγια 1% , κινητικότητα α 4% + β 12% συνολο α+β 16
τώρα έχω
ογκος 4μλ , συνολο σπερματοζωαρίων 10 εκ , μοροφολόγια 4% , κινητικότητα α 6% + β 16% συνολο α+β 22
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ


Παράθεση από: santan στις 26 Μαΐου, 2020, 01:08:12 ΜΜ
xrisxris τι δεν ειναι καλό σε αυτό?
οτι ή διαφορά στα αποτελέσματα ειναι σχεδόν αμελητέα
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ

#63 26 Μαΐου, 2020, 01:18:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου, 2020, 01:23:04 ΜΜ από santan
xrisxris σύμφωνοι, αλλά δεν πονάς και βελτιώνεται.. Νομίζω επόμενο σπερμοδιάγραμμα από Σεπτέμβρη για να δεις διαφορά. Για να είμαι πιο ακριβής, η διαδικασία παραγωγής ώριμων σπερματοζωαρίων είναι περίπου στις 10 εβδομάδες. Καμιά φορά γινόμαστε ιθαγενείς που χαίρονται με αυτό που γυαλίζει αλλά δεν παύει να είναι θετικό... ;) ;)

Παράθεση από: santan στις 26 Μαΐου, 2020, 01:18:49 ΜΜ
xrisxris σύμφωνοι, αλλά δεν πονάς και βελτιώνεται.. Νομίζω επόμενο σπερμοδιάγραμμα από Σεπτέμβρη για να δεις διαφορά. Καμιά φορά γινόμαστε ιθαγενείς που χαίρονται με αυτό που γυαλίζει αλλά δεν παύει να είναι θετικό... ;) ;)
α ρε σανταν παντα εμψυχωτικός
πίστευα σε κάτι καλύτερο στα νούμερα γιατι ειχα δει σημαντική βελτίωση οπτικά στην μορφή αλλα και στην ρευστότητα.
το σπερμοδιάγραμμα το κανα 6 μέρες μετά την διακοπή της αντιβίωσης με 4 μέρες αποχή , θεωρω οτι ειναι λίγο απο οσα εχω διαβάσει αλλα το πρότεινε  ο γιατρός .
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ

"αφού επιμένεις θα σου πω μια ιστορία" (αν το ξέρεις το άσμα) και δεν είναι μόνο για σένα είναι για όλους μας, και μάλλον για όλους τους ανθρώπους πάνω σε αυτό τον μάταιο τούτο κόσμο. Και επίσης δεν είναι εξυπνάδες ενός τύπου σε ένα φόρουμ, είναι μια στάση ζωής που αν παλέψεις να την αποκτήσεις θα σε "πληρώσει" αδρά.
Η πίστη ότι είσαι καλά και όλα θα πάνε καλά όσο κι αν όλα πάνε σκατά είναι πολύ δυνατή xrisxris. Όχι μόνο για να πετύχεις την ανάρρωση αλλά και την ίαση. Ο ομοιοστατικός μηχανισμός σου είναι παντοδύναμος, αρκεί να του δώσεις εσύ τα όπλα και την υποστήριξη να πολεμήσει. Μπορείς να πείσεις λογικά τον εαυτό σου ότι είσαι καλά όταν κάνεις ένα σκασμό μικροβιολογικές και άλλες ιατρικές εξετάσεις. Ή μπορείς να αποφασίσεις πως ότι κι αν πηγαίνει στραβά (ακόμα κι αν πρέπει να ξεγελάσεις το μυαλό σου να το πιστέψει σήμερα) εσύ πιστεύεις ακράδαντα ότι όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε θα κάνεις κι άλλη μια θεραπεία. Κι αν πάλι δεν πάνε, θα κάνεις κάτι άλλο. Και θα έχεις πάντα την ικανοποίηση ότι έκανες το καλύτερο που μπορούσες και είσαι ευχαριστημένος με αυτό.
To whom it may concern το συγκεκριμένο ποστ, φιλοσοφικό και δύσκολο να το αποδεχτεί κάποιος έτσι απλά, αλλά εγώ προσωπικά αυτό πιστεύω και έτσι έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω και τα ουρολογικά και άλλα προβλήματα. Με επιτυχία ;) ;) ;)

#66 26 Μαΐου, 2020, 03:17:47 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου, 2020, 03:24:02 ΜΜ από 123
Φίλε δες το λίγο θετικά, είδες βελτίωση, το ξέρω ότι θες να κάνεις παιδί και ο καιρός περνάει. Θυμήσου που ποναγες και είχες ΣΔ.
Υπάρχει και η τεχνική γονιμοποίηση αλλά δυστυχώς είναι μόνο για αυτούς που έχουν οικονομική άνεση (θα έπρεπε να βοηθήσει το κράτος).
Ο santan καλά τα λέει, ο οργανισμός βρίσκει τρόπο να αναπλασει καταστάσεις, και στο λέω εγώ που έχω δει μικρή βελτίωση, αλλά βελτίωση.
Ναι η ωρίμανση του σπέρματος είναι 70 μέρες, οπότε σκέψου από ποτέ τελείωσες την αντιβίωση που δημιουργούσε πρόβλημα στο σπέρμα και πόσες μέρες ακόμα μαζί με την βοήθεια του profertil θέλει για να ενεργήσει.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και περαστικά.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

λοιπών ενα μικρό update απο εμένα , 2 βδομάδες μετά απο την λήξη της αντιβίωσης εμφανίστηκε πάλι το ζελέ στο σπέρμα.Εγω στο μυαλό μου το χω συνδιάσει οτι το ζελε-> ειναι φλεγμονή /μικρόβιο  γτ εμφανίστηκε απο παλιά μαζι με τα πρώτα συμπτώματα. γενικά δεν εχω συμπτώματα πέρα απο ενα κάψιμο/φαγούρα στον προστάτη
Κάνω νέα καλιέργεια αρνητική , ph κομπλε , πυοσφαίρια ελάχιστα, το μικροβιολογικό εχει γράψει οτι δεν βρέθηκαν συγκολήσεις στο σπέρμα , ενω 100% είχε ζελέ .
Στα θετικά το σπερμοδιάγραμμα δεν με ενδιέφερε σαν αποτέλεσμα και το έκανα με 1 μέρα (επρεπε να το κάνω για να το χω μελοντικά για επιτροπή του ΕΟΠΠΥ για εξωσωματική )έβγαλε 4 εκατομύρια /ml 96% ανώμαλες μορφές

Αν δεν είχα το ζελέ δεν θα σκεφτόμουν ξανα την λήψη της αντιβίωσης εκ νεου και προβληματίζομαι γτ εφυγε κατα την διάρκεια της αντιβίωσης .Ο γιατρός λέει οτι δεν υπάρχει λόγος ουτε για διορθικό ούτε για stamney και να πάρω απλά κάποιες βιταμίνες.
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ

Χωρίς ευρήματα αντιβίωση γιατί να πάρεις;

Διάγνωση;; συμπτώματα: Ζελέ, προστάτης και χαμηλή ποιότητα σπέρματος.

Προφερτιλ κλπ θα έπρεπε να σε βοηθάνε λίγο. Πόσο προφερτιλ παίρνεις;

Έχεις δίκιο να σκεφτείς τα φάρμακα αλλά γιατί η αντιβίωση δουλεύει; Τι πιάνει που δεν βρίσκουν οι εξετάσεις;

Όταν τα κινητά σπερματοζωάρια κολλάνε μεταξύ τους (συγκολλήσεις), μπορεί να υποδηλώνει την παρουσία αντισωμάτων και πρέπει να διερευνηθεί περεταίρω. Εάν υπάρχουν μικρόβια και / ή πυοσφαίρια θα πρέπει επίσης να διερευνηθεί περεταίρω για την παρουσία κάποιας φλεγμονής στο ουροποιογεννητικό σύστημα.
https://athenslab.gr/blog/upogonimotita-spermascan/spermodiagramma-pos-na-ermineusete-ta-eurimata-tis-analusis-tou-spermatos

Εκτίμηση Αντισπερματικών Αντισωμάτων
Η φύση των αντισπερματικών αντισωμάτων : Φυσική αντίδραση του σώματος έναντι ξένων κυττάρων - Προστασία έναντι λοιμογόνων παραγόντων. Ανοσολογική αντίδραση έναντι του σπέρματος. Πιθανή αυτοάνοση διαταραχή. Το σπέρμα δεν είναι απαραίτητα απόλυτα ταυτόσημο με τα σωματικά κύτταρα του ίδιου οργανισμού μιας και οι γαμέτες έχουν ένα διαφορετικό ανοσολογικό προφίλ (απουσιάζουν τα αντιγόνα ιστοσυμβατότητας). Αυτό οδηγεί σε συγκολλήσεις των σπερματοζωαρίων

Τύποι Αντισπερματικών Αντισωμάτων:
IgG → Τα πλέον κοινά στην κυκλοφορία του αίματος
IgA → Εκκριτικού τύπου - Μπορούν να προσδεθούν σε σπερματοζωάρια στην τραχηλική βλέννα
IgM → Είναι σπάνια - Αρκετά αντισώματα συνδέονται μεταξύ τους
Έχει παρατηρηθεί ότι οι συγκολλήσεις των σπερματοζωαρίων παίζουν σημαντικό ρόλο στο 10 - 20% των ζευγαριών με προβλήματα υπογονιμότητας

https://www.ivf-embryo.gr/exosomatiki-ivf/provlimata-me-to-sperma/spermodiagramma
Δεν εχω καταλαβει αν το ζελε που λεμε εμεις ειναι οι συγκολλησεις. Δε το νομιζω.
Ωστόσο νομιζω εχει χρόνο ρευστοποίησης. αν το αφήσεις φευγουν τα "ζελε"
Με μια μερα αποζη φυσικά δεν εχει μεγάλο αριθμο ανα ml
Απο στύση και πόνους καλά?
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

#70 26 Ιουνίου, 2020, 01:49:06 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2020, 01:52:55 ΜΜ από xrisxris
τα 4 εκ/μλ το λέω για καλό κάθως τετοιο νουμερο περίπου εβγαζα με 3-4 μέρες αποχής.

αντιβίωση απο μόνος δεν παίρνω αλλα και στο παρελθόν η καλιέργεια εβγαινε καθαρή ενώ η σταμνευ εβγαζε  e coli ,
απλά για κάποιο λόγο θεωρώ οτι το ζελέ και η εκτόξευση συνδέεται με το μικρόβιο και η απορία μου είναι γιατι μετά την λήψη της αντιβίωσης φευγει και αργότερα επανέρχεται . Ο γιατρός στην αρχή συμφώνησε οτι το ζελέ ειναι σημάδι αλλα αφού η καλιέργεια είναι αρνητική η δεν ηξερε τι να πει ή βαρέθηκε και μου είπε είναι ιδέα σου.
ολα δουλεύουν ρολοι, πονους κτλ δεν έχω μονο καμια φορά οπως εγραψα ενα καψιμο/φαγούρα στον προστάτη
ειμαι καπου 4+ μηνες που παίρνω profertil 2 fores την μέρα.
επίσης ηθελα να ρωτίσω αν μια εξέταση PSA δείξει κάτι ?
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ

123 δεν βλέπω κάποιο λόγο που δεν θα μπορούσαν να ισχύουν αυτά που λές.
Σε αυτή την περίπτωση όμως έχεις τα εξής επιβεβαιωμένα ή μη ευρήματα/συμπτώματα:

1. Χαμηλή ποιότητα σπέρματος (αν και βελτιωμένη σε σχέση με το παρελθόν) /υπογονιμότητα. Με σπερμοδιάγραμμα.
2. Κροκίδωση (ζελέ) στο σπέρμα (άρα πολύ πιθανή ένδειξη ότι κάτι παίζει στον προστάτη). Χωρίς επιβεβαίωση στο γιατρό. Και επίσης λέει ο xrisxris ότι με αντιβίωση σαν να είδε μια διαφορά στο ζελέ.3. Ελάχιστα ως καθόλου άλλα συμπτώματα/ευρήματα. Ούτε πυοσφαίρια. Τίποτα.

Ψάχνει αιτία. Για να κάνει παιδί και να παραμείνει υγιής. Από μόνο του xrisxris ότι το σπέρμα είναι λίγο είναι κάτι. Και παιδί να μην ήθελες να κάνεις σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Να πώ να περνούσες μια βόλτα από λοιμωξιολόγο? Και μετά να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη συγκεκριμένα για υπογονιμότητα? PSA δεν νομίζω ρε φίλε να το χρειάζεσαι...

#72 26 Ιουνίου, 2020, 04:08:34 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2020, 04:11:02 ΜΜ από 123
Άλλη μια φορά μιλάμε για απλή καλλιέργεια σπέρματος που την είχε ξανακάνει αλλά δεν έδειξε τπτ. Από την άλλη η stamey έδειξε.
Το ότι βλέπει διαφορά στο σπέρμα και την εκτόξευση με την αντιβίωση, δεν είναι στοιχείο?
Ωστόσο λες ότι είδες διαφορά με την manose και profertil saw palmetto
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Άρα με τι βλέπει διαφορά? Με την αντιβίωση? Ή με τα υπόλοιπα??

Στοιχείο βέβαια ότι είδε διαφορά. Κι αν δούλεψε το προφερτιλ? Και είναι τυχαίο? Το γεγονός ότι για ένα διάστημα το σπέρμα ήταν οκ και τώρα ξαναέγινε?? Δεν έφτασε 40εκ σπερματοζωάρια και ξαναέπεσε στα 4. Εκεί περίπου ήταν. Και όπως λέει ίσως και λίγο καλύτερα. 4εκ είχε με 3-4 μέρες αποχή.

Το συμπέρασμα όμως είναι ένα. (Σχεδόν) καθόλου συμπτώματα, και το σπέρμα όχι νεκρό, μηδέν, τίποτα, αλλά όχι και γόνιμος. Αν ήταν νεκρό, αλλάζει. Δεν είναι. Υπάρχει. Τι γίνεται?? Δεν ωριμάζει? Κάτι το σκοτώνει? Αιτία.

Για αυτό είπα πάρε και μια δεύτερη γνώμη xrisxris και ένας λοιμωξιολόγος δεν θα έκανε κακό. Και γιατί: αν ο γιατρός δεν (όποιος κι αν είναι ο λόγος) έχεις δύο επιλογές: 1. Βρίσκεις εργαστηριακά (με εξέταση) ένα λόγο, μια αιτία και την αντιμετωπίζεις όπως χρειάζεται, ή 2. βρίσκεις κάποιον με γνώσεις και προθυμία, να σε βάλει σε κάποιο σχήμα "βοηθημάτων" και να παρακολουθήσει πως θα ανταποκριθείς στο καθένα. Ίσως ακόμα και περισσότερη αντιβίωση/προφερτιλ για ένα διάστημα όμως.

Χωρίς να είμαι γιατρός, αλλά αντιβίωση κανονικά δεν παίρνουμε από μόνοι μας. Υποτίθεται ότι πρέπει να βρεθεί μικρόβιο και να πάρουμε την κατάλληλη αντιβίωση που αντιμετωπίζει το μικρόβιο.