Καλησπέρα σε όλους,

Συγνώμη αν κάνω κατάχρηση του χώρου μιας και η δική μου περίπτωση θελω να ελπίζω ότι είναι παροδική. Βρίσκομαι αρκετα μακρία (Κίνα) και η επικοινωνία με τους γιατρούς είναι αρκετά δύσκολη αν και πηγαίνω σε καλό νοσοκομείο και οι γιατροί μιλάνε Αγγλικά. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά με βλέπει άλλος ουρολόγος που ναι μεν έχει το ιστορικό μου μπροστά του αλλά μου είναι δύσκολο να εμπιστευτώ άλλον άνθρωπο κάθε φορά. Επειδή έχω αγχωθεί θα ήθελα τη γνώμη σας και συγνώμη και πάλι αν ξεφεύγω απο το θέμα της χρόνιας προστατίτιδας.

Μετα απο σεξ χωρίς προφλυλαξη διαγνώστηκα με ουριθρίτιδα. Βρέθηκαν λεύκα αιμοσφάιρια στην αρχή των ούρων ενώ το τέλος των ούρων ήταν καθαρό. Πήρα αντιβίωση για 5 μερες και τα συμπτώματα υποχώρησαν. Μια μέρα μετά το τέλος της αντιβίωσης και αφού για πρώτη φορά εκσπερμάτωσα ένιωσα πόνο γύρω απο τους όρχεις μου και γενικά σε όλη την εκεί περιοχή. Ξαναπηγα στον γιατρό λοιπόν ο οποίος μετα παο εξέταση ούρων μου είπε ότι η ουριθρίτιδα καταπολεμήθηκε (μικρός αριθμός λευκών) αλλα μου το γύρισε σε προστατίτιδα κάτι που όπως είπε είναι σύνηθες (υποθέτω λόγο παλινδρόμησης). Επίσης με επίπληξε για το γεγονός ότι εκσπερμάτησα γιατί λεεί για μια βδομάδα μετά την θερεπεία δεν πρέπει και για το γεγονός ότι ήπια αλκοολ ο οποίο δεν του είπα αλλά το συμπέρανε. Όντως ήπια αρκετό κρασί 2 φόρές και έφαγα και καυτερά κατα τη διάρκεια της αντιβίωσης. (έχοντας διαβάσει ότι το αλκοόλ δεν αναστέλει την δράση της αντιβίωσης). Ο γιαρός χορήγησε diclofenac το οποίο απο το στόμα δεν βοηθάει πολύ και σε υπόθετο (πηρα μια δόση)μου δημιούργησε δυσκοιλιότητα (για πρώτη φορα στη ζωή μου). Η κοπέλα με την οποία έκανα σεξ έκανε όλα τα τεστ μετά απο συμβουλή του γιατρού μου που εχθές βγήκαν όλα καθαρά. Υποθέτω λοιπόν ότι την ουριθρίτιδα την κόλλησα επειδή δεν κατούρησα μετά το σεξ και έμεινα αρκετές ώρες έτσι. (μεγάλο λάθος)

Πλέον έχω κόψει το diclofenac για να δω και που πραγματικά βρίσκομαι απο πλευράς συμπτωμάτων και μπορώ να πώ ότι δεν πονάω τόσο πολύ. Ο πόνος πλέον έχει μεταφερθεί στις γάμπες και στα πόδια και γενικα νοιώθω  κούραση (ίσως και παρενέργεια). Επίσης νοιώθω τσούξιμο πολύ ψηλά στην ουρήθρα κατα τη διάρκεια τη ούρησης και μετά σε διαφορετικό σημείο απο την ουριθρίτιδα που ίσως είναι κατάλοιπο της ουριθρίτιδας ή σύμπτωμα της προστατίτιδας.

Ο λόγος που γράφω σε αυτό το φόρουμ είναι για να μάθω αν υπάρχει παρωδική προστατίτιδα είδικα μετά παο άλλη μόλυνση, αν πρέπει να ζητήσω απο τον γιατρό μου καλιέργεια και αντιβιόγραμμα ή αν πρέπει προτείνετε απλά να βελτιώσω διατρόφη και να κόψω αλκοολ (το έχω ήδη κάνει) και να περιμένω αποτελέσματα. Απο ότι έχω καταλάβει αδιαβάζοντας εδώ πολλές απο τις περιπτώσεις έχουν να κάνουν με κακή αντιμετώπιση στην αρχή πράγμα που θέλω να αποφύγω.

ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους

Παράθεση από: rakomelo στις 18 Αυγούστου, 2016, 05:32:19 ΜΜ
Συγνώμη αν κάνω κατάχρηση του χώρου... ...και συγνώμη και πάλι αν ξεφεύγω απο το θέμα της χρόνιας προστατίτιδας.
Ο τίτλος του φόρουμ είναι 'ανδρολογικά θέματα' οπότε μέσα είσαι. Ακόμα και αν ήταν 'χρόνια προστατίτιδα' πάλι μέσα θα ήσουν, αφού η χρόνια προστατίτιδα πριν γίνει χρόνια ήταν σκέτη προστατίτιδα. 'Χρόνια' τη λένε οι γιατροί όταν δίνει συμπτώματα για πάνω από 3 μήνες.
Αν γίνει 'χρόνια', δε σημαίνει ότι 'δε θεραπεύεται' ή ότι θα 'την έχεις για χρόνια'.

Παράθεση από: rakomelo στις 18 Αυγούστου, 2016, 05:32:19 ΜΜ
(έχοντας διαβάσει ότι το αλκοόλ δεν αναστέλει την δράση της αντιβίωσης).
Το αλκοόλ σε κάποιες περιπτώσεις αναστέλλει τη δράση της αντιβίωσης, και σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να καταναλώνεται κατά τη διάρκεια της αντιβίωσης λόγω παρενεργειών http://www.iatropedia.gr/ygeia/antiviosi-kai-alkool-ti-ischyei-akrivos-ti-apagorevetai/35417/

Παράθεση από: rakomelo στις 18 Αυγούστου, 2016, 05:32:19 ΜΜ
αλλα μου το γύρισε σε προστατίτιδα κάτι που όπως είπε είναι σύνηθες... ...Ο γιαρός χορήγησε diclofenac
Η προστατίτιδα διαγιγνώσκεται με την εξέταση stamey mears. Αν βρεθεί κάποιο μικρόβιο γίνεται αντιβιόγραμμα και βάση αυτού και της εμπειρίας σε σχέση με τη δράση και την αποτελεσματικότητα των αντιβιοτικών που υποτίθεται ότι ο γιατρός πρέπει να διαθέτει, χορηγείται κατάλληλο αντιβιοτικό. Κάποιοι γιατροί είτε επειδή βαριούνται να κάνουν την εξέταση, είτε επειδή δεν εμπιστεύονται τις καλλιέργειες, είτε επειδή δεν βγήκε κάποιο μικρόβιο από αυτές αλλά τα συμπτώματα τους οδηγούν προς τη διάγνωση 'προστατίτιδα', δίνουν αντιβιοτικά χωρίς καλλιέργειες ή χωρίς θετικές καλλιέργειες. Άλλοι πάλι δε δίνουν αντιβιοτικά και πιστεύουν ότι 'οι προστατίτιδες περνάνε μόνες τους', έχοντας κάποια σχετική εμπειρία από ανάλογα περιστατικά. Αναλόγως το γιατρό δηλαδή, θα δεις και στο φόρουμ στα ιστορικά ότι κάθε γιατρός έχει τη δική του άποψη. Συμπτώματα 'προστατίτιδας' μπορεί να δώσουν και άλλες παθήσεις. Το diclofenac πάντως δεν είναι αντιβιοτικό.

Παράθεση από: rakomelo στις 18 Αυγούστου, 2016, 05:32:19 ΜΜ
Η κοπέλα με την οποία έκανα σεξ έκανε όλα τα τεστ μετά απο συμβουλή του γιατρού μου που εχθές βγήκαν όλα καθαρά.
Καλό αυτό, και έτσι πρέπει να γίνεται.

Παράθεση από: rakomelo στις 18 Αυγούστου, 2016, 05:32:19 ΜΜ
Ο λόγος που γράφω σε αυτό το φόρουμ είναι για να μάθω αν υπάρχει παρωδική προστατίτιδα είδικα μετά παο άλλη μόλυνση, αν πρέπει να ζητήσω απο τον γιατρό μου καλιέργεια και αντιβιόγραμμα
Εγώ θα ζητούσα.

Γρήγορα περαστικά εύχομαι.


Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για την απάντηση

Με αυτά που έχω καταλάβει τις τελευταίες μέρες είναι 3 σκέλη που έχουν αν κάνουν με τη συγκεκριμένη κατάσταση:
1. διατροφή
2. ψυχολογικό
3. η μόλυνση

Έχοντας κόψει το αλκοόλ και τα καυτερά έχω αρκετή βελτίωση όσον αφορά περιφεριακόυς πόνους. Ουσιαστικά δεν πονάω καθόλου πέρα απο πονάκια στα πόδια μετά απο πολύ περπατημα ή προπόνηση. Επίσης ένα θέμα είναι και το ψυχολογικό και οι σκέψεις γύρω απο την όλη κατάσταση που πολλές φορές με κάνουν να σκέφτομαι περισσότερο και να δίνω σημασία σε πολύ μικρά συμπτώματα που εν τέλει ίσως και να μην είναι συμπτώματα.
Στα πρακτικά πλέον το μόνο που έχει μείνει είναι ένα τσούξιμο όταν κατουράω ή εκσπερματώνω που ίσως να είναι αυτο που ο γιατρός διέγνωσε προστατίτιδα κοιτάζοντας με στα μάτια ή απλά η ουριθρίτιδα που θα χρειαστεί μερικές μέρες αντιβίωση ακόμη.
Αύριο νοσοκομείο πάλι λοιπόν για να ζητήσω αντιβιόγραμμα και καλιέργεια ούρων και ίσως και άλλη αντιβίωση. Πραγματικά και απο αυτά που διαβάζω αλλά και απο αυτά που βιώνω καταλαβαίνω ότι αν οι γιατροί ήταν πιο μεθοδικοί και συντηριτικοί όσων αφορά τις διαγνώσεις τους τότε θα αποφεύγαμε το ψυχολογικό κομμάτι και θα είχαμε να κάνουμε μόνο με τη θεραπεία και τη διατροφή.

Καλή συνέχεια παιδία και εύχομαι να ξαναγράψω σύντομα με καλά νέα.