30 Ιουλίου, 2013, 04:12:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουλίου, 2013, 04:17:35 ΜΜ από kostas1
καλησπερα σε ολους.το ιστορικο μου το εχω γραψει αλλα εν συντομια το λεω ξανα πριν ενα χρονο ειχα επειξη προς ουρηση και συχνοουρια αισθημα ατελους κενωσης.κανενα αλλο συμπτωμα πονους τσουξιματα κτλ.επισης πασχω απο νοσο του κροoυν που ειναι σε υφεση.ξεκινησε ταυτοχρονα με το ουροποιητικο προβλημα.βρεθηκε σταφυλοκοκκος χρυσιζων θεραπεια 2 μηνες με bactrimel.φτανουμε στο σημερα η θεραπεια με bactrimel τελειωσε φετος το πασχα ιουνιο ενιωσα καλυτερα αλλα οχι εντελως μετα απο επισκεψη σε ουρολογο αποφασιστηκε να γινει κυστεοσκοπηση και την εκανα.τα ευρηματα ηταν συγκλιση κυστικου αυχενα και η κυστη μετα απο την διαστολη στο αδειασμα της τα αγγεια αιμοραγουσαν.για την συγκλιση μου ειπαν δεν γινεται χειρουργικα κατι λογω του οτι δεν εχω τεκνοποιηση και ισως μετα την επεμβαση να εχω παλινδρομη εκσπερματιση.οδηγια να παιρνω xatral για το υπολοιπο της ζωης μου.ομως εγω ειχα παρει xatral στο παρελθον και δεν ειδα σημαντκη διαφορα και την καλυτερευση την ειχα οταν δεν επαιρνα τιποτα.επισησ περιμενω βιοψια για διαμεση κυστιτιδα και μου ειπαν ο προστατης  ειναι αριστος και ουτε φαινεται να ειχε περασει κατι.πως σχολιαζεται τα ευρηματα?
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel

#1 30 Ιουλίου, 2013, 10:45:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουλίου, 2013, 10:55:33 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεσητα ευρηματα ηταν συγκλιση κυστικου αυχενα και η κυστη μετα απο την διαστολη στο αδειασμα της τα αγγεια αιμοραγουσαν.
Ακριβώς την ίδια διάγνωση μου είχε κάνει και εμένα ο ουρολόγος που μου είχε κάνει την κυστεόσκοπηση  .Όταν έδειξα το βίντεο σε άλλους 2 δεν είδαν τίποτα απολύτως !
Πήρες 2η γνώμη ; Αν το κάνεις μην τους πείς τίποτα για την 1η απλά ρώτησε τους μετά αν είδαν/βλεπουν κάτι εκεί και μετά πεστους για την 1η διάγνωση .

Τι εννοείς στο 2ο σκέλος ; Πως μετα την κυστεοσκόπηση αιμμοράγησες ;Φυσιολογικό αν εννοείς αυτό . . .

Αν όντως υπάρχει συγκλιση ,οχι δεν μπορείς να  κάνεις επέμβαση  .Πράγματι όπως έχω διαβάσει κυνυδυνευεις  απο παλινδρόμηση όπως και  απο το να κάνεις μια τρύπα στο νερό ,μιάς και ο ιστόςπου αφαιρειται  λένε πως στις περισσότερες των περιπτώσεων ξαναδιημιουργείται  .

Αν το χatral δεν σε έπιασε καποιο άλλο θα σε πιάσει .Υπαρχουν πολλά .Καποια μας δουλέυουν καποια άλλα οχι .Έτσι πάει .Σε εμένα μετα απο 6 μηνες ληψης a-blockers  σταθεροποιηθηκε η φάση .Ο γιατρός μου είχε πει να τα παρω τόσο και πραγματι δουλεψε ,ρυθμιζοντας την συχνοτητα της ούρησης  .

Βιοψία σου πηρε με το κυστεοσκόπειο μέσα απο την κύστη ;

Μπρρρρρρ....

Ο προστάτης σου είπανε πως φαίνεται αριστος διοτι δεν είδαν απασβεστώσεις/αποτετανώσεις/λιθιάσεις υποθέτω . . . Ίσως να πέρασε και να μην ακούμπησε που λένε ...Συμβαίνει .

Διάβασες καθόλου για το πρωτόκολο των  wise και anderson και την αποψή τους περι προστατιτιδας και χρονιου πυελικου αλγους ; Έχεις αποκλίσει να σου συμβαίνει κάτι τετοιο ;Αν ναι ,γιατι ;

Πολλές φορές και ενώ η λυση είναι η προφανης ,τεμπέλικα ψάχνουμε να την βρουμε σε μια επεμβαση ή σε ένα χάπι που παθητικά θα μας βοηθησει  . . .Αλλά δεν είναι έτσι .Στην περίπτωση μας μέχρι και ολοκληρωτική αλλαγη τρόπου ζωης  απαιτείται ''για να σώθεις'' .
Για αρχη ας πούμε θα ήθελα να σε ρωτήσω .

Καπνίζεις ;

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#2 31 Ιουλίου, 2013, 02:37:03 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιουλίου, 2013, 02:42:15 ΠΜ από kostas1
οχι δεν πηρα δευτερη γνωμη.εννοω στο βιντεο φανηκε το εξης αφου εκανε υδροδιαστολη της κυστης την γεμισε ορο δηλαδη και μετα την αδειασε κατα το αδειασμα τα αγγεια της κυστης αρχισαν να σπανε.εχω διαβασει ναι και μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον ομως εδω μιλαμε για μασαζ και δεν ξερω καπποιον υπευθυνο γιατρο που να εφαρμοζει τεττοια μεθοδο μονος μου εχω προσπαθησει αρκετα απο οσα εχω διαβασει.και ναι καπνιζω αρκετα μαλιστα.τα αποτελεσματα της βιοψιας τα περιμενω ακομα
συχνοουρια.αισθημα ατελους κενωσης μετα την ουρηση,φαγουρα,επιτακτικη ουρηση εδω και εναν χρονο.σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε σταφυλοκοκκος aereusθεραπεια με αντιβιωση bactrimel