Σας χαιρετώ.
Είμαι 50-51 ετών και ανήκω στην κατηγορία αυτών που πάσχουν από χρόνια προστατίτιδα. Η ιστορία μου αρχίζει, πριν από ένα χρόνο περίπου, όταν αισθάνθηκα έντονο πόνο στην ουρήθρα και ιδίως στην άκρη του πέους, πόνο χαμηλά στην κοιλιά, τσούξιμο στην ούρηση και συχνουρία (εντονότερα συμπτώματα μετά από εκσπερμάτιση). [Τα προηγούμενα χρόνια είχα μόνον περιστασιακά ήπια συμπτώματα μετά από εκσπερμάτιση].
Τότε, επισκέφθηκα τα εξωτερικά ιατρεία ιδιωτικής κλινικής της Αθήνας, που συνεργάζεται με γνωστή ασφαλιστική εταιρία στην οποία είμαι ασφαλισμένος. Ο γιατρός που είχε υπηρεσία εκεί (ειδικότητας Γενικός Ιατρός), μετά από εξετάσεις (γενική αίματος-ούρων και υπέρηχο κάτω κοιλίας - psa: 1,668, οριακή διόγκωση προστάτη 33 ml, ουροκαλλιέργεια αρνητική) διέγνωσε ότι παρουσίαζα προστατίτιδα και μου χορήγησε αντιβίωση ciproxin (δύο κουτιά), αντιφλεγμονώδες (voltaren) και συνέστησε την επίσκεψη σε ουρολόγο.
Στις αμέσως επόμενες ημέρες, επισκέφθηκα ουρολόγο (ανδρολόγο) [1ος] της ίδιας κλινικής, ο οποίος, χωρίς να διενεργήσει κάποια εξέταση αλλά απλώς λαμβάνοντας υπόψη τις προηγούμενες εξετάσεις, διέγνωσε ότι παρουσιάζω διαταραχές ούρησης (αναφερόμενη έπειξη για ούρηση, άλγος έξω στομίου ουρήθρας, κ/α ούρων κφ, ιστορικό λιθίασης αριστερού νεφρού), πιθανολογώντας ότι τα συμπτώματα αυτά οφείλονται στη νεφρολιθίαση, την οποία επίσης παρουσιάζω από ετών (το 2002 έκανα λιθοτριψία), και ότι δεν συνδέονται με προστατίτιδα. Στη συνέχεια, παρουσίασα μυκητίαση στη βάλανο και, αφού επισκέφθηκα τον ίδιο γιατρό (ουρολόγο-ανδρολόγο) στο ιατρείο του, αυτός μου συνέστησε την άμεση διακοπή του  ciproxin  (πήρα μόνον το ένα κουτί) και τη χρήση travocort και sporanox για βαλανοποσθίτιδα. Στη συνέχεια, ο ίδιος ουρολόγος-ανδρολόγος [1ος], επειδή παραπονούμουν για την εξακολούθηση των συμπτωμάτων αυτών, μου χορήγησε αντιβίωση vibramycin για 15-20 ημέρες και voltaren για 10 ημέρες. Όμως, τα παραπάνω συμπτώματα, αφού υποχώρησαν για λίγες ημέρες, επανεμφανίστηκαν με την ίδια ένταση.
Έτσι, επισκέφθηκα άλλον ουρολόγο (πανεπιστημιακό) [2ος], σε άλλη ιδιωτική κλινική (Βόρεια προάστια Αθήνας). Αυτός, λαμβάνοντας υπόψη τις προηγούμενες εξετάσεις και αφού έκανε δακτυλική εξέταση του προστάτη, διέγνωσε ότι πάσχω από προστατίτιδα και μου χορήγησε αντιβίωση tabrin (4 κουτιά). Κατά τις πρώτες ημέρες λήψης της τελευταίας αντιβίωσης τα παραπάνω συμπτώματα έγιναν εντονότερα (έντονη τάση προς ούρηση, χωρίς να υπάρχει ροή ούρων αλλά τσούξιμο, και τάση προς αφόδευση) ενώ προστέθηκε έντονος περιοδικός πόνος στην περιοχή του περινέου. Στη συνέχεια, υπήρξε σημαντική βελτίωση της σχετικής κατάστασης μου και κατά τις τελευταίες ημέρες της αντιβίωσης αυτής υπήρχε σχεδόν εξάλειψη όλων των παραπάνω συμπτωμάτων. Όμως, λίγες ημέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης αυτής τα παραπάνω συμπτώματα (δηλαδή τα αρχικά) επανήλθαν. Τότε, επισκέφθηκα και πάλι τον ίδιο ουρολόγο [2ο], ο οποίος, μετά από σχετική δακτυλική εξέταση, μου χορήγησε  πρόσθετη αντιβίωση tabrin (3 κουτιά). Κατά τη λήξη της πρόσθετης αυτής αντιβίωσης τα παραπάνω συμπτώματα είχαν σχεδόν εξαλειφθεί, μάλιστα, σε νέα επίσκεψη στον ίδιο ουρολόγο [2ο] αυτός, μετά από σχετική δακτυλική εξέταση, μου δήλωσε ότι είχα αποθεραπευθεί.  Μετά από 15 ημέρες περίπου, εμφανίσθηκε μυκητίαση στη βάλανο και, αφού επισκέφθηκα δερματολόγο μου συνέστησε τη χρήση travocort  για μερικές ημέρες και μετά mycospor. Όμως, μετά από λίγες ημέρες επανεμφανίστηκαν τα παραπάνω συμπτώματα (τα ουρολογικά) σε έντονη μορφή. Τότε, επισκέφθηκα τον ίδιο ουρολόγο [2ο], ο οποίος, μετά από σχετική δακτυλική εξέταση, διέγνωσε ότι παρουσίαζα υποτροπή της προστατίτιδας και μου χορήγησε  αντιβίωση  ciproxin (6 κουτιά) και zidrolin για 1 μήνα.  Μετά τη λήξη της τελευταίας αντιβίωσης επισκέφθηκα τον ίδιο ουρολόγο [2ο], αυτός, μετά από σχετική δακτυλική εξέταση, μου δήλωσε και πάλι ότι είχα αποθεραπευθεί, μάλιστα, μετά από δική μου έντονη εμμονή και παρά την αντίθεση του, έκανα διορθικό υπέρηχο («μέτριου μεγέθους προστάτης, χωρίς στοιχεία φλεγμονής, χωρίς ύποπτες εστίες, με ελ/τοπίσεις αυξημένης ηχογένειας (επασβεστώσεις)»).  Όμως, μετά από λίγες ημέρες, τα παραπάνω συμπτώματα επανεμφανίσθηκαν σε κάπως ηπιότερη μορφή, δηλαδή ιδίως ο πόνος στην ουρήθρα (άκρη του πέους) και το τσούξιμο στην ούρηση, καθώς και σε μικρό βαθμό συχνοουρία (ανά δύο ώρες και δύο νυκτουρίες).
Τότε, επισκέφθηκα άλλον ουρολόγο [3ο] σε ιδιωτική κλινική (Βόρεια προάστια Αθήνας), ο οποίος, μετά από αίτημα μου, συνταγογράφησε εξέταση καλλιέργειας σπέρματος (σημειώνω ότι όλες οι ουροκαλλιέργιες που έχω κάνει μέχρι σήμερα είναι αρνητικές) και συνέστησε την επίσκεψη σε λοιμωξιολόγο της ίδιας κλινικής, καθώς και για τον πόνο spasmoapotel. Ενόψει του ότι η  καλλιέργεια σπέρματος εμφάνισε: «αναπτύχθηκαν αρκετές αποικίες E. Coli και σπάνιες Enterobacter sp» (σημ. σε αντιβιόγραμμα ciprofloxacin ανθεκτικό),  επισκέφθηκα το λοιμωξιολόγο , ο  οποίος μου χορήγησε αντιβίωση tavanic για 20 ημέρες και fungustatin για 2 εβδομάδες (λόγω μυκητίασης στη βάλανο). Κατά τη λήξη της τελευταίας φαρμακευτικής αγωγής τα παραπάνω συμπτώματα είχαν σχεδόν εξαλειφθεί, μάλιστα, 10 ημέρες μετά το τέλος της, έκανα ουροκαλλιέργεια, δύο δειγμάτων προ και μετά μάλαξη προστάτη, και καλλιέργεια σπέρματος, που ήταν αρνητικές. Επίσης, έκανα και αξονική πυελογραφία για να διερευνήσω την περίπτωση τα συμπτώματα να οφείλονται στη νεφρολιθίαση. Όμως, τα παραπάνω συμπτώματα (πόνος στην ουρήθρα (άκρη του πέους) , τσούξιμο στην ούρηση και σε μικρό βαθμό συχνοουρία) εξακολουθούσαν να υπάρχουν.
Έτσι, ενόψει του ότι οι ουρολόγοι (2ος, 3ος και ένας ακόμη πανεπιστημιακός) και ο λοιμωξιολόγος μου δήλωσαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν πλέον και ότι θα πρέπει να προσαρμόσω τη ζωή μου στην κατάσταση αυτή, επισκέφθηκα άλλον ουρολόγο [4ο] (πανεπιστημιακό). Αυτός [4ος], μου δήλωσε ότι πάσχω από χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα και ότι δεν είναι δυνατόν να εξαλειφθούν οι μικροβιακές εστίες στον προστάτη και μου χορήγησε omnic tocas (ένα ημερησίως για 6 μήνες) και αποφυγή ειδών τροφής που μου προκαλούν ερεθισμό (ιδίως αλκοόλ, καφεΐνη, ανθρακούχα ποτά, χωρίς να προσδιορίσει τις ποσότητες), καθώς και τακτικές εκσπερματίσεις (2-3 τουλάχιστον το δεκαπενθήμερο). Επίσης, με δίκη μου πρωτοβουλία παίρνω καθημερινά prostanal perfect και urinal (wallmark). Μετά από δύο μήνες της τελευταίας θεραπείας θεωρώ ότι υπάρχει ιδιαίτερα περιορισμένη βελτίωση των συμπτωμάτων και σκέπτομαι να επισκεφθώ και άλλον ουρολόγο. (Σημειωτέον ότι κατά διαστήματα εμφανίζονται κόκκινα στίγματα στη βάλανο και χρησιμοποιώ τις παραπάνω  αλοιφές) .
Θα επιθυμούσα να έχω την άποψη σας.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.